Site logo

Zawód: Kulturoznawca

Zapewne nie raz już słyszałeś o kulturoznawstwie, prawda? Wcale nas to dziwi, gdyż jest do dziedzina naukowa zaliczona do grona elitarnych i prestiżowych. Czym jednak zajmują się adepci tej nauki w swojej codziennej pracy? Kim można zostać po ukończeniu studiów kulturoznawczych? Postanowiliśmy się przyjrzeć nieco bliżej temu zagadnieniu…

Czym w ogóle jest kulturoznawstwo?

Na początek wypada chyba podać jakąś mądrą definicję encyklopedyczną, której zapewne nikt nie zrozumie. Oto i ona:

“Kulturoznawstwo to filozoficzna refleksja nad kulturą jako osobną całością” lub “Kulturoznawstwo jest dziedziną nauki z zakresu humanistyki, zajmującą się badaniem kultury”.

Prawda, że proste i zrozumiałe?

Skoro definicje mamy już z głowy, to możemy przejść do bardziej praktycznego aspektu, czyli studiów interdyscyplinarnych w dziedzinie kulturoznawstwa. Przedmiot studiów na tym kierunku sprawia jednak wrażenie nie do końca sprecyzowanego. Ta pozorna wada może okazać się jednak bardzo dużą zaletą, którą odkryjemy w czasie studiów.

Studenci kulturoznawstwa mają bowiem bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o wybór odpowiedniej specjalności. Interesujesz się filmem, kulturą popularna, modą, komunikacją i reklamą, a może fotografią? Na kulturoznawstwie na pewno będziesz mógł rozwijać swoje pasje i jednocześnie zdobyć konkretne, praktyczne umiejętności, które docenisz po odebraniu dyplomu ukończenia studiów.

Jesteś komunikatywny i otwarty na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym? Interesujesz się literaturą, historią i sztuką, a dzień zaczynasz od zapoznania się z bieżącymi wydarzeniami kulturalnymi? Działalność mediów to przedmiot Twoich badań i analiz? Ok, będziesz świetnym kulturoznawcą, o którym wszyscy usłyszą:)

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat studiów na kierunku kulturoznawstwo.

Co robi kulturoznawca w swojej pracy?

Trudno oczywiście podać szczegółowy zakres obowiązków zawodowych kulturoznawcy. Wszystko zależy bowiem od specjalizacji i charakteru pracy. Nikt nie zmusza Cię do spędzenia 8 godzin dziennie za biurkiem i rytmicznego stukania w klawiaturę. Przygotuj się jednak na to, że będziesz:

  • wyjaśniał rozmaite procesy oraz zjawiska w historii kultury i w kulturze współczesnej,
  • dokumentował wiedzę o kulturze materialnej i duchowej;
  • organizował i prowadził badania nad procesami upowszechniania kultury;
  • przygotowywał ekspertyz, analizy i opinie dotyczące procesów i zjawisk kulturowych,
  • wygłaszał referaty i prelekcje o historii i teorii kultury,
  • pisał książki, artykuły i komunikaty naukowe,
  • opracowywał recenzje o publikacjach naukowych dotyczących wiedzy o kulturze.

Mówiąc krótko i zwięźle: na pewno nie będziesz się nudził w swojej pracy!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Zawód: Dziennikarz (film)

Z jednej strony: prestiż, wysokie zarobki, dalekie podróże, zaproszenia na eventy, spotkania ze sławami ze świata polityki, biznesu, showbiznesu, kultury. Z drugiej strony: coraz mniejszy

Czytaj więcej »

Program stażowy “Krok do Kariery”

Ruszyła pierwsza edycja programu stażowego Krok do Kariery. Młodym osobom daje on szansę sprawdzenia w praktyce predyspozycji zawodowych i przekonania się gdzie pracowałoby im się najlepiej. Firmom zaś umożliwia pozyskanie utalentowanych pracowników-

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję