Kierunek bibliotekoznawstwo w pytaniach i odpowiedziach
Myślisz o studiach bibliotekoznawczych, ale zastanawiasz się, czy warto je wybrać, co można po nich robić, jak wygląda tok studiowania, jakie uczelnie je prowadzą? I
{{locationDetails}}
Myślisz o studiach bibliotekoznawczych, ale zastanawiasz się, czy warto je wybrać, co można po nich robić, jak wygląda tok studiowania, jakie uczelnie je prowadzą? I
Czy działy sprzedaży elektroniki użytkowej zatrudniają infobrokerów? Do czego przydają się kompetencje zarządzania informacją w dziale handlu globalnego koncernu? Czy studia z zarządzania informacją przydają
Myślisz o studiach w zakresie archiwistyki i zarządzania dokumentacją, ale zastanawiasz się, czy warto je wybrać, co można po nich robić, jak wygląda tok studiowania,
To zawód mocno sfeminizowany, kto wie, czy nie najbardziej spośród profesji tradycyjnie uważanych za “typowo kobiece”, a jednak częściej można zetknąć się z nazwą “bibliotekarz”,
Jak wyobrażamy sobie bibliotekarza albo specjalistę ds. informacji naukowej? Starszy zasuszony i zabiedzony pan w sztruksowej marynarce, który uradowany będzie perspektywą stu złotych świątecznej premii.
Pedagog szkolny, nauczyciel plastyki i muzyki, arteterapeuta, nauczyciel świetlicy, bibliotekarz szkolny – studia kształcące w tych zawodach to tylko niektóre sposoby, żeby uzupełnić nauczycielskie pensum.
Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania bibliotekoznawstwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.
Co warto wiedzieć o studiach związanych z bibliotekoznawstwem i, informacją naukową, zarządzaniem informacją, infobrokeringiem, archiwistyką i zarządzaniem dokumentacją, edytorstwa ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to są studia bibliotekoznawcze, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów.
Kierunki związane z bibliotekoznawstwem i zarządzaniem informacją dostępne są na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Można także zgłębiać tajniki na podyplomówkach dających podstawowe kompetencje z zakresu bibliotekoznawstwa lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Archiwistyka i zarządzanie informacją to nauka, która zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem, opracowywaniem i udostępnianiem materiałów archiwalnych. Podczas wykładów, ćwiczeń i warsztatów będziesz mieć takie przedmioty jak: historia, prawo, administracja, zarządzanie, informację naukową. W kierunku duży nacisk położony jest również na informatykę, dzięki temu zyskasz umiejętność obsługi elektronicznych systemów zarządzania biurowością i archiwum oraz administrowania zasobami sieciowymi. Celem studiów na edytorstwie jest przygotowanie wykwalifikowanych specjalistów znających doskonale rynek wydawniczy w Polsce i potrafiących przygotować materiały tekstowe do druku, od etapu planowania, poprzez redakcję po przygotowanie składu do druku, kończąc projekt. W programie studiów z edytorstwa znajdziesz wiedzę o literaturze i języku polskim, historię literatury polskiej oraz księgarstwa, poetykę, gramatykę, prawo autorskie, zasady ochrony własności intelektualnej, techniki drukarskie, podstawy poligrafii, specjalistyczne oprogramowanie wykorzystywane w pracy wydawniczej. Na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo spodziewaj się wielu zajęć z wykorzystaniem nowych technologii informatycznych. Podczas wykładów, ćwiczeń i warsztatów poznasz przedmioty związane z funkcjonowaniem różnych działów bibliotek, od opracowania, katalogowania, aż po udostępnianie, zyskasz wiedzę o książkach, czasopismach, archiwach i innych jednostkach, gromadzonych przez biblioteki, nauczysz się zarządzania informacją oraz jej przetwarzaniem, przy użyciu narzędzi informatycznych.
Na pewno interesuje Cię, jakie drogi kształcenia masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na kierunek kształcenia, który obierzesz oraz uzyskane kwalifikacje zawodowe po studiach. Po ukończeniu archiwistyki możesz zostać menedżerem procesu zarządzania dokumentacją i organizatorem pracy biurowej. Czeka na ciebie praca w archiwach i składnicach akt w urzędach, instytucjach, czy przedsiębiorstwach, archiwach historycznych, bibliotekach i muzeach, wydawnictwach czasopism. Po kierunku edytorstwo będziesz mieć przygotowanie do pracy dziennikarza, czy redaktora wydawniczego. Pracę podejmiesz np. w instytucjach kultury, wydawnictwach, redakcjach gazet, czasopism, w branży poligraficznej, w środkach masowego przekazu. Jako absolwent informacji naukowej i bibliotekoznawstwa będziesz specjalistą znającym problematykę zarządzania i gromadzenia informacji i znajdziesz zatrudnienie nie tylko w rynku bibliotekarskim, ale również jako infobroker, czy specjalista ds. pozyskiwania danych gospodarczych w korporacjach i jednostkach rządowych. Możliwości zatrudnienia po MISH są wręcz nieograniczone. Możesz wybrać dalszy rozwój naukowy lub podjąć karierę w biznesie, czy administracji państwowej.
Województwo śląskie to jeden z najlepiej rozwiniętych regionów pod kątem oferty uczelni w Polsce. Łącznie w tutejszych ośrodkach akademickich studiuje ponad 105 tysięcy osób, a ponad 28 tysięcy z nich opuszcza mury uczelniane w roli absolwentek i absolwentów. Na Śląsku funkcjonuje konurbacja górnośląska – Silesia, region ten posiada także inne atrakcyjne subregiony gospodarcze. Największym ośrodkiem akademickim na Śląsku są Katowice, gdzie studiuje ponad 52 tysiące osób, a blisko 14 tysięcy z nich corocznie zostaje absolwentami. Drugi co do ważności ośrodek w tym regionie to Gliwice, gdzie studiuje 18 tysięcy osób, a mury uczelni opuszcza ponad 5 tysięcy absolwentów. Trzecie miejsce w zajmują uczelnie z Częstochowy z ponad 12,5 tysiącami studentów i ponad 3 tysiącami absolwentów. Tuż za nimi są uczelnie z Dąbrowy Górniczej. Oferta uczelni na Śląsku jest bardzo rozbudowana, a ich mnogość pozwala na dostosowanie studiów do swoich potrzeb. Studenci mogą korzystać z kilkuset kierunków studiów w kilkunastu miastach. Są to zarówno studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie jednolite jak i uzupełniające, a także podyplomowe. Kandydaci mogą wybierać spośród uczelni państwowych i prywatnych, a także trybu studiowania dziennego lub niestacjonarnego.
Śląsk to region, który cechuje się dużym zaludnieniem. Znajduje się tu bardzo dużo zakładów pracy, w których absolwenci mogą szukać zatrudnienia. To wpływa korzystnie na renomę tego regionu wśród osób, które poszukują odpowiedniego ośrodka do studiowania. Najczęściej na tutejsze uczelnie decydują się lokalni mieszkańcy, jednak jest również wielu studentów przyjezdnych, którzy doceniają jakość kształcenia na Śląsku oraz nowoczesną infrastrukturę. Miejscowości na Śląsku mają bardzo dużo parków, w których można aktywnie spędzać czas. Atutem jest bliskość gór, w związku z czym można wybrać się na jednodniowe wycieczki lub dłuższe wyprawy. To region bardzo bogaty w zabytki, liczne zamki o charakterystyce obronnej, warownie, podziemia i kościoły, zatem nie sposób się tu nudzić. Tak jak wspomnieliśmy, studia na Śląsku możliwe są w kilkunastu ośrodkach akademickich i są to: Katowice, Częstochowa, Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Racibórz, Gliwice, Sosnowiec, Ruda Śląska, Ustroń, Żywiec, Bytom, Zawiercie, Mysłowice, Tychy i Zabrze. Dzięki temu, w województwie śląskim studiować można bardzo blisko swojego miejsca zamieszkania.
Rynek pracy w województwie śląskim jest bardzo atrakcyjny dla studentów i absolwentów. Przede wszystkim jest tu stosunkowo niskie bezrobocie, które jest niższe od średniej krajowej. W całym województwie wynosi 4,8%, czyli blisko o 1,5% mniej niż średnia krajowa. Wykształceni absolwenci uczelni śląskich nie powinni mieć problemu ze znalezieniem satysfakcjonującego zatrudnienia w lokalnych firmach. W samych Katowicach stopa bezrobocia wynosi tylko 1,9% i jest ponad trzy razy niższa od średniej krajowej. Jednocześnie to jedna z najniższych stóp bezrobocia w Polsce, dzięki czemu studenci i absolwenci mogą liczyć na płynne wejście na rynek pracy i znalezienie satysfakcjonującego zajęcia. Firmy potrzebują specjalistów z bardzo wielu dziedzin, zarówno po kierunkach technicznych jak i biznesowych. Dla porównania w Częstochowie bezrobocie wynosi 4,1%, a w Gliwicach 3,3%. Potwierdza to tezę, że lokalny rynek pracy jest bardzo atrakcyjny dla studentów.
Na Śląsku znajdziecie bardzo dużo renomowanych zakładów pracy, które stawiają na innowacyjność i kwalifikacje swoich pracowników. W południowej części województwa prężnie działa sektor turystyczny. Wśród największych firm znajdują się między innymi Polska Grupa Górnicza w Katowicach, Tauron Polska Energia S.A. w Katowicach, Unilever Polska Sp. z o. o., Mostostal Zabrze, X-kom z Częstochowy, Elektrobudowa, Press Glass w Tychach, JSW w Częstochowie, Nemak Poland w Bielsku-Białej, czy PPHU Specjał. Każdy z tych podmiotów potrzebuje wykwalifikowanej kadry technicznej, menedżerskiej oraz marketingowców i informatyków, którzy zadbają o systemy i promocje firm. Bardzo cenione są lokalne obiekty służby zdrowia, dzięki czemu bardzo popularne są studia medyczne. Województwo śląskie to bardzo przyjazny region dla studentów i absolwentów, dlatego warto kontynuować w nim swoją edukację i rozpocząć karierę zawodową.
Co to jest zawód content manager – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży content manager? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym się zajmuje content manager? Zawód content manager polega na zarządzaniu i tworzeniu treści online
W swojej pracy zawodowej chciałbyś zajmować się prowadzeniem badań naukowych w zakresie ludzkich zachowań? Fascynują Cię zjawiska międzyludzkie i aspekt funkcjonowania człowieka we współczesnym społeczeństwie? Twoja droga zawodowa nieodzownie łączy się zatem z profesją psychologa… Kim jest psycholog? Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest psychologia? Psychologia jako nauka ma pomóc w zrozumieniu otaczającego nas świata, ze szczególnym naciskiem na
Co to jest zawód copywriter internetowy – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży content manager? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest copywriter internetowy? Czym się zajmuje? Zawód copywritera internetowego jest związany z tworzeniem tekstów reklamowych i promocyjnych dla potrzeb działalności online. Copywriterzy internetowi piszą teksty na stronach internetowych,