Wydział Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie jest jednym z największych wydziałów na uczelni i istnieje od 1968 roku. Na Wydziale Cybernetyki WAT możesz studiować na kierunkach i specjalnościach związanych z informatyką, kryptologią i cyberbezpieczeństwem.
Wydział Cybernetyki WAT kształci na jednolitych studiach magisterskich – kandydatów na żołnierzy zawodowych (studia wojskowe). Dla osób cywilnych, prowadzi studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia (inżynierskie) oraz II stopnia (magisterskie).
Model studiów wojskowych, obejmuje kształcenie ogólne oraz wojskowe przyszłych oficerów. W czasie studiów otrzymasz zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie oraz comiesięczne uposażenie finansowe.
Model studiów cywilnych wygląda tak samo jak na innych politechnicznych uczelniach państwowych w Polsce.
Wydział Cybernetyki WAT obrał sobie za cel kształcenie wszechstronnych i twórczych specjalistów na potrzeby Sił Zbrojnych RP, przede wszystkim Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, a także prowadzenie najwyższej jakości badań naukowych i prac rozwojowych z zakresu informatyki, cyberbezpieczeństwa, kryptologii i matematyki oraz kryptografii przyczyniających się do rozwoju nauki i techniki wojskowej, jak również w obszarze gospodarki i usług cywilnych.
Studenci Wydziału Cybernetyki WAT od lat swoją wiedzę i umiejętności z powodzeniem potwierdzają na wielu krajowych i zagranicznych konkursach. Tylko w latach 2021-2022 kilkoro ze studentów wydziału zostało wyróżnionych w konkursach organizowanych przez „4 Science Institute”, a także w hackathonach, takich jak: Wizja Rozwoju’22, Hack Yeah, #Supervision_hack, CryptoBrawl, czy Datathon #OtwarteDane. Jedna ze studentek wydziału została stypendystką innowacyjnego programu stypendialnego Nowe Technologie dla Dziewczyn.
Sukcesami mogą pochwalić się również absolwenci wydziału. W 2022r. projekt BotTROP, który powstał w ramach pracy doktorskiej, został wyróżniony nagrodą specjalną podczas Międzynarodowych Targów Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz w Konkursie im. Mariana Rejewskiego na najlepszą pracę doktorską. Wśród absolwentów są również i tacy, którzy zajmują ważne, kierownicze stanowiska m.in. w Ministerstwie Obrony Narodowej, Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz w gospodarce narodowej.
Ponadto wśród absolwentów wydziału jest wielu wykładowców (w tym profesorów), którzy kształcą studentów na Wydziale Cybernetyki WAT i na innych uczelniach w Polsce.
Absolwenci wydziału realizują się również w innych dziedzinach zawodowych, ciekawostką jest jeden z pierwszych absolwentów wydziału, a dziś autor tekstów dla wielu znanych polskich piosenkarzy – pan Jacek Cygan.
Wydział Cybernetyki WAT dysponuje nowoczesną i kompleksowo przygotowaną bazą dydaktyczną i naukową, zapewniającą możliwość realizacji atrakcyjnych zajęć dydaktycznych oraz prowadzenia badań naukowych na wysokim poziomie. Wydział dysponuje piętnastoma salami wykładowymi oraz dwudziestoma dwoma salami i pracowniami laboratoryjnymi z oprogramowaniem systemowym oraz specjalistycznym.
Wydział Cybernetyki WAT od lat współpracuje z topowymi krajowymi i zagranicznymi firmami z branży IT m.in. z:
Całkowicie bezpłatny udział w tych i wielu innych przedsięwzięciach daje studentom i nauczycielom Wydziału Cybernetyki WAT dostęp do najnowszej wiedzy technologicznej oraz unikatową możliwość zdobycia praktycznych umiejętności stosowania narzędzi, z jakich korzystają organizacje i firmy na całym świecie. To w efekcie przyczynia się do wzrostu wartości absolwentów wydziału na konkurencyjnym rynku pracy.
Wydział Cybernetyki WAT
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2
00-950 Warszawa 49