Informatyka (studia cywilne) – Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie

Kierunek informatyka (studia cywilne) w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie prowadzi Wydział Cybernetyki WAT. Informatykę jako student wojskowy w WAT możesz studiować stacjonarnie na studiach jednolitych magisterskich. Studia w trybie niestacjonarnym są płatne.
Specjalności inżynierskie
- inżynieria systemów:
- analiza danych,
- informatyczne systemy zarządzania,
- modelowanie i symulacja,
- systemy informatyczne,
- internetowe technologie multimedialne,
- mobilne systemy komputerowe,
- sieci teleinformatyczne.
Specjalności magisterskie
- bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych,
- informatyczne systemy zarządzania,
- internetowe technologie multimedialne,
- mobilne systemy komputerowe,
- sieci teleinformatyczne,
- systemy informatyczne,
- analiza danych.
Kierunek informatyka na Wydziale Cybernetyki WAT prowadzony w trybie stacjonarnym jest bezpłatny, a w trybie niestacjonarnym jest płatny.
Jak wyglądają studia cywilne na informatyce w WAT?
Zajęcia dla studentów I roku studiów prowadzone są wyłącznie w murach uczelni, w formie wykładów, ćwiczeń i laboratoriów. Studenci starszych roczników mogą mieć zajęcia zarówno stacjonarne, jak i on-line. Zajęcia odbywają się w dwóch budynkach zlokalizowanych na terenie WAT-u.
Kształcenie na informatyka oparte jest na założeniu, że WAT kształci specjalistę inżyniera informatyka, który po ukończeniu studiów:
- I stopnia uzyskuje wiedzę i umiejętności w umożliwiające mu pracę w zespołach nad wytwarzaniem oprogramowania, projektowaniem systemów informatycznych i teleinformatycznych. Na etapie kształcenia specjalistycznego następuje pogłębienie wiedzy ściśle związanej z wybraną specjalnością: inżynieria systemów, sieci teleinformatyczne, internetowe technologie multimedialne, mobilne systemy komputerowe.
- II stopnia będzie posiadał wiedzę i umiejętności pozwalające na samodzielną realizację zadań oraz kierowanie pracą zespołów informatyków nad wytwarzaniem oprogramowania oraz systemów informatycznych i teleinformatycznych. Na etapie kształcenia specjalistycznego następuje pogłębienie wiedzy ściśle związanej z wybraną specjalnością: systemy informatyczne, informatyczne systemy zarządzania, sieci teleinformatyczne, internetowe technologie multimedialne, mobilne systemy komputerowe, bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych. Poza tym, pozyska wiedzę i umiejętności umożliwiające udział w badaniach naukowych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja, w szczególności w zakresie informatyki technicznej.
Program studiów
Absolwenci kierunku Informatyka, poza wiedzą z zakresu informatyki uzyskują poszerzoną wiedzę w zakresie modelowania matematycznego, symulacji komputerowej oraz teorii niezawodności i diagnostyki systemów komputerowych. Te komponenty wykształcenia umożliwiają wykorzystanie metod ilościowych między innymi do oceny wydajności, efektywności i bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Przykładowe przedmioty
- języki programowania,
- sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe,
- bezpieczeństwo systemów informatycznych,
- matematyka
- architektura komputerów.
Prestiżowe certyfikaty
Przedsięwzięciami służącymi ułatwieniu absolwentom informatyki startu zawodowego jest możliwość udziału w programach:
- Microsoft IT Academy,
- Microsoft Learn for Educators (Educational Institution program),
- Google (Career Readiness & Google Cloud Computing),
- PaloAlto Networks Cybersecurity Academy,
- CISCO Networking Academy,
- Red Hat Academy.
Dzięki udziałowi w tych programach możesz uzyskać prestiżowe certyfikaty. Na zajęciach wykorzystywane są również materiały pomagające w przygotowaniu do uzyskania certyfikacji, m.in. IBM Rational.
Praca po studiach cywilnych z informatyki
Absolwenci informatyki mogą między innymi starać się o angaż w przedsiębiorstwach projektujących oprogramowanie systemowe i aplikacyjne, zajmujących się uczeniem maszynowym i analizą bardzo dużych zbiorów danych, wdrażających systemy automatycznego sterowania i zarządzania produkcją czy eksploatujących sieci i systemy komputerowe, np. w bankach, sektorze ubezpieczeniowym oraz u operatorów telekomunikacyjnych. Absolwentów wydziału chętnie widzą również uczelnie, instytuty badawcze czy biura projektowe projektujące systemy informatyczne i/lub wdrażające i integrujące różnorodne rozwiązania informatyczne. Swoje miejsce znajdą też osoby, które postawią na własną działalność np. w tworzeniu i administrowaniu stronami internetowymi oraz budowie i obsłudze systemów bazodanowych. I wreszcie najnowszy trend – firmy wytwarzające i wdrażające systemy Internetu Rzeczy.
Po ukończeniu informatyki na studiach cywilnych w WAT możesz pracować np. w takich miejscach jak:
- firmy wytwarzające oprogramowanie systemowe i aplikacyjne,
- zespoły zajmujące się uczeniem maszynowym i analizą bardzo dużych zbiorów danych,
- przedsiębiorstwa wdrażające systemy automatycznego sterowania i zarządzania produkcją,
- uczelnie, instytuty badawcze, biura projektowe i inne instytucje zaangażowane w projektowanie systemów informatycznych,
- firmy konsultingowe oraz firmy wdrażające i integrujące różnorodne rozwiązania informatyczne,
- przedsiębiorstwa oraz instytucje eksploatujące sieci i systemy komputerowe, np. banki, sektor ubezpieczeniowy, operatorzy telekomunikacyjni,
- struktury instytucji państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.