Inżynieria materiałowa - kierunek studiów

Inżynieria materiałowa na skróty

Gdzie studiować inżynierię materiałową?

Wszystkie studia na kierunku inżynieria materiałowa w Polsce

 • Niestety, nie znaleźliśmy wpisów pasujących do Twoich kryteriów Zresetuj filtry
 • List view

  Znajdź studia inżynierii materiałowej w swoim mieście i województwie

  Sprawdź, jakie studia inżynierii materiałowej możesz studiować we wszystkich regionach

  Poradniki dla przyszłych studentów inżynierii materiałowej

  Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

  Inżynieria
  Redakcja Studia.pl

  Zawód: inżynier materiałowy

  Zastanawiałeś się, w jaki sposób powstają nowoczesne materiały, które na co dzień ułatwiają życie? Nie powstały znikąd – to wynik osiągnięć techniki, wykorzystanie najnowszych technologii

  Czytaj więcej »

  Czy warto studiować inżynierię materiałową?

  Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku inżynieria materiałowa na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

  Kierunek inżynieria materiałowa w pigułce

  Co warto wiedzieć o kierunku inżynieria materiałowa? Jeśli wahasz się, czy studiowanie inżynierii materiałowej ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia inżynieryjne – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie inżynierii materiałowej. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Inżynieria materiałowa koncentruje się na czterech perspektywach: strukturze, właściwościach, technologii oraz zastosowaniu. Wymaga znajomości fizyki, chemii, metalurgii czy mechaniki. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak chemia materiałów, analiza instrumentalna, wizualizacja danych, elektronika i elektrotechnika, chemia ogólna, wytwarzanie materiałów w różnych technologiach, badanie materiałów za pomocą zróżnicowanych technik, tworzenie dokumentacji badawczej, opracowywanie specyfikacji materiałów, dobieranie właściwości materiałów do zastosowań. Mówiąc najprościej, kierunek ten dotyczy materiałów wykorzystywanych w różnych dziedzinach życia, przemysłu, produkcji, medycyny czy budownictwa. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania inżynierii materiałowej. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

  Studia podyplomowe inżynierii materiałowej

  Szukasz innych studiów leśnych? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

  Możliwości zawodowe po kierunku inżynieria materiałowa

  Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach inżynieryjnych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów o technice zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w przedsiębiorstwie produkującym surowce, pracę na stanowisku inżyniera w fabryce, handel specjalistycznymi materiałami, prowadzenie badań w laboratoriach rozwojowych, pozostanie na uczelni i praca nad doktoratem. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem inżynieria materiałowa, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów inżynieryjnych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: świetna pamięć, determinacja, dociekliwość, otwarty umysł, zdyscyplinowanie, odpowiedzialność. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary inżynierii materiałowej i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: badania warstw antyrefleksyjnych metodą spektrofotometryczną i elipsometryczną, analiza przyczyn powstania wad odlewniczych w odlewach żeliwnych, hybrydowe kompozyty na osnowie poliacetalu, właściwości mechaniczne aluminium po obróbce termomechanicznej w różnych temperaturach.

  Zobacz inne kierunki techniczne

  Szukasz innych studiów technicznych? Sprawdź wszystkie kierunki techniczne.

  Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
  Akceptuję