Mechatronika- kierunek studiów

Mechatronika na skróty

Gdzie studiować mechatronikę?

Wszystkie studia na kierunku mechatronika w Polsce

 • Niestety, nie znaleźliśmy wpisów pasujących do Twoich kryteriów Reset Filters
 • Poradniki dla przyszłych studentów mechatroniki

  Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

  Inżynieria
  Redakcja Studia.pl

  Zawód: mechatronik

  Choć mechatronika istnieje jako dziedzina nauki dopiero kilkadziesiąt lat, jej rozwiązania towarzyszą nam każdego dnia. Jeśli na co dzień prowadzisz auto czy obsługujesz drukarkę, możesz

  Czytaj więcej »

  Zobacz inne kierunki techniczne

  Szukasz innych studiów technicznych? Sprawdź wszystkie kierunki techniczne.

  Czy warto studiować mechatronikę?

  Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku mechatronika na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

  Kierunek mechatronika w pigułce

  Co warto wiedzieć o kierunku mechatronika? Jeśli wahasz się, czy studiowanie mechatroniki ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia mechatroniczne – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie mechatroniki. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Nazwa tego kierunku powstała ze złożenia mechaniki i elektroniki. Celem mechatroniki jest bowiem dostarczanie rozwiązań elektronicznych do mechanizmów, aby optymalizować ich działanie. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak analiza matematyczna, mechanika płynów, mechanika ogólna, teoria maszyn, podstawy automatyki, wytwarzanie układów sterowania pojazdami, projektowanie i budowa urządzeń agd, wytwarzanie obrabiarek sterowanych numerycznie, projektowanie aparatury medycznej, budowa i eksploatacja systemów sterowania liniami produkcyjnymi. Mechatronik musi umieć programować, tworzyć systemy sterowania, znać się na mechanice oraz potrafić budować obwody elektroniczne z wykorzystaniem technik cyfrowych. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania mechatroniki. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.
  Kierunek mechatronika - program studiów, praca, zarobki (film)

  Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania mechatroniki. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

  Podyplomowe na kierunku mechatronika

  Co warto wiedzieć o podyplomowych studiach mechatronicznych? Jeśli myślisz o podyplomówce jako absolwent studiów na kierunku mechatronika, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Takie zdobywanie wiedzy i umiejętności może być bardzo efektywnym sposobem pozyskiwania nowych kompetencji. Po pierwsze – możesz wybrać studia podyplomowe ściśle związane z ukończonym kierunkiem studiów. Mechatronik musi umieć programować, tworzyć systemy sterowania, znać się na mechanice oraz potrafić budować obwody elektroniczne z wykorzystaniem technik cyfrowych. Zatem możesz dzięki edukacji podyplomowej specjalizować się w jakimś obszarze mechatronice. Poszukaj programów podyplomówek, np. związanych z pogłębianiem wiedzy i umiejętności wyniesionych ze studiów, takich jak analiza matematyczna, mechanika płynów, mechanika ogólna, teoria maszyn, podstawy automatyki, wytwarzanie układów sterowania pojazdami, projektowanie i budowa urządzeń agd, wytwarzanie obrabiarek sterowanych numerycznie, projektowanie aparatury medycznej, budowa i eksploatacja systemów sterowania liniami produkcyjnymi. Jednak nie ograniczaj się do myślenia tylko o studiach będących kontynuacją dotychczasowej ścieżki kształcenia, ale także komplementarnych do mechatroniki. Zastanów się nad innymi podyplomowymi studiami z dziedzin o technice. Może także zainteresują cię różne kierunki skierowane do osób chcących awansować, rozwiać się zawodowo poprzez nowe uprawnienia, miękkie kompetencje, czy łączące specyfikę Twoich doświadczeń ze studiów, praktyk i staży z zarządzaniem projektami, ludźmi albo strukturami operacyjnymi.

  Praca po kierunku mechatronika

  Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku mechatronika?

  Zawód: Elektryk

  Praca elektryka wiążę się z dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo ludzi korzystających z sieci energetycznej czy też nadzorowanych przez niego urządzeń. Elektrykiem może zostać każda osoba, która nie boi się prądu, jest bystra i zna zasady fizyki. Osoba ta powinna mieć dobry wzrok i słuch, posiadać zdolność koncentracji i mieć uzdolnenia techniczne, a zwłaszcza matematyczne.

  Czytaj więcej »

  Zawód: Mechanik

  Mechanik to zawód o bardzo długiej tradycji. Rozwój technik komputerowych zmienił charakter tego zawodu. Pojawiło się wiele nowych specjalizacji. Zmieniły się metody projektowania i sposoby obróbki materiałów. Obecnie obserwuje się duże zapotrzebowanie rynku na wykwalifikowaną kadrę techniczną o profilu mechanicznym.

  Czytaj więcej »

  Zawód: mechatronik

  Choć mechatronika istnieje jako dziedzina nauki dopiero kilkadziesiąt lat, jej rozwiązania towarzyszą nam każdego dnia. Jeśli na co dzień prowadzisz auto czy obsługujesz drukarkę, możesz podziękować mechatronikom, którzy opracowują oraz projektują urządzenia wykorzystując nowoczesne techniki sterowania. Jak zostać mechatronikiem, czym zajmuje się osoba na taki stanowisku i na jakie wynagrodzenie może liczyć? Jak zostać mechatronikiem? W Polsce można zdobyć wykształcenie

  Czytaj więcej »

  Możliwości zawodowe po kierunku mechatronika

  Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach mechatronicznych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów o technice zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pełnienie funkcji inżynierskich w przemyśle, pracę w biurze projektowym, serwisowanie specjalistycznych urządzeń produkcyjnych, handel urządzeniami technicznymi, pracę nad doktoratem i prowadzenie zajęć na uczelni. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem mechatronika, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów mechatronicznych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: precyzja, determinacja, talent techniczny, uzdolnienia manualne, wyobraźnia, odpowiedzialność. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary mechatroniki i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: falownik tranzystorowy do zasilania i regulacji silnika indukcyjnego, silnik 9-fazowy jako silnik o skokowo regulowanej prędkości obrotowej, projekt i wykonanie elektroniki urządzenia do pomiaru nierówności wirników, bezczujnikowy układ sterowania przełączalnego silnika reluktancyjnego.
  Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
  Akceptuję