Site logo

Architektura i urbanistyka - kierunek studiów

Architektura i urbanistyka na skróty

Gdzie studiować architekturę i urbanistykę?

Wszystkie studia na kierunku architektura i urbanistyka w Polsce

List view

Znajdź architekturę i urbanistykę w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia z architektury i urbanistyki możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów architektury i urbanistyki

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Architektura i urbanistyka
Redakcja Studia.pl

Zawód: Urbanista

Urbanista jest specjalistą odpowiedzialnym za opracowywanie programów i projektów planów budowy, rozbudowy i modernizacji miast lub pewnej ich części. Masz dosyć wszechobecnego bałaganu i braku

Czytaj więcej »

Czy warto studiować architekturę i urbanistykę?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku architektura i urbanistyka na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek architektura i urbanistyka w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku architektura i urbanistyka? Jeśli wahasz się, czy studiowanie architektury i urbanistyki ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia o architekturze i urbanistyce – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie architektury i urbanistyki. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Jest to dziedzina nauki, której przedmiotem jest projektowanie obszarów miejskich. Wiedza w tym zakresie jest dość złożona, a wymagania stawiane projektom są bardzo trudne. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak plener rysunkowy, konstrukcje budowlane, technologie informacyjne, materiałoznawstwo, historia architektury, projektowanie przestrzeni miejskich, projektowanie centrum wypoczynku i rekreacji, wykrywanie problemów w przestrzeni miejskiej, projektowanie infrastruktury miejskiej, stosowanie koncepcji smart city. Zadaniem urbanisty jest bowiem ograniczenie konfliktów interesów mieszkańców miast i takie projektowanie przestrzeni, aby mogła pełnić wiele funkcji. To wszystko dzieje się przy poszanowaniu środowiska naturalnego i zastanego krajobrazu. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania architektury i urbanistyki. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe architektury i urbanistyki

Szukasz innych studiów architektury i urbanistyki? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Możliwości zawodowe po kierunku architektura i urbanistyka

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach architektonicznych i urbanistycznych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów o technice zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez indywidualną działalność gospodarczą, pracę w biurach projektowych, pracę w jednostkach samorządu terytorialnego, pracę w instytucjach rządowych, realizowanie zleceń dla firm. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem architektura i urbanistyka, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów architektonicznych i urbanistycznych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: talent plastyczny, ścisły umysł, polot, wyobraźnia, kreatywność, efektywność. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary architektury i urbanistyki i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: ochrona i konserwacja zabytków w przestrzeni miejskiej, studium i plan zespołu urbanistycznego, projekt zabudowy w istniejącej strukturze urbanistycznej, rewitalizacja przestrzeni publicznej w skali miasta.

Zobacz inne kierunki techniczne

Szukasz innych studiów technicznych? Sprawdź wszystkie kierunki techniczne.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję