Górnictwo - kierunek studiów

Górnictwo na skróty

Gdzie studiować górnictwo?

Wszystkie studia na kierunku informatyka w Polsce

 • Niestety, nie znaleźliśmy wpisów pasujących do Twoich kryteriów Zresetuj filtry
 • List view

  Techniczne studia podyplomowe w Polsce

  Gdzie zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach?

  Poradniki dla przyszłych studentów górnictwa

  Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

  Górnictwo
  Redakcja Studia.pl

  Zawód: Górnik

  Zawód górnika jest specyficzną profesją. By go wykonywać należy posiadać ściśle określone predyspozycje, a także przestrzegać zasad obowiązujących w kopalni. Osoby zainteresowane pracą w tym

  Czytaj więcej »

  Zobacz inne kierunki techniczne

  Szukasz innych studiów technicznych? Sprawdź wszystkie kierunki techniczne.

  Czy warto studiować górnictwo?

  Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku górnictwo na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

  Kierunek górnictwo w pigułce

  Co warto wiedzieć o kierunku górnictwo? Jeśli wahasz się, czy studiowanie górnictwa ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia górnicze – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie górnictwa. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Górnictwo to wiedza o wydobywaniu. W różnego rodzaju kopalniach wydobywa się rudy żelaza, cyny, cynku, manganu, miedzi, złoto, ropę naftową, gaz ziemny, węgiel oraz glinę piasek, wapień i bazalt. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak ekonomia, górnictwo ogólne, matematyka, inżynieria jakości, bezpieczeństwo pracy, mierzenie, sporządzanie map i dokumentacji, umiejętność eksploatowania maszyn i urządzeń górniczych, walka z zagrożeniami górniczymi, drążenie wyrobisk różnego rodzaju, organizowanie pracy w kopalni. Górnictwo obejmuje szczegółową wiedzę o technikach drążenia wyrobisk, wietrzeniu kopalń, budowie maszyn górniczych, składowaniu i przetwarzaniu kopalin oraz organizacji pracy w górnictwie. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania górnictwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.
  Kierunek górnictwo - program studiów, praca, zarobki (film)

  Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania górnictwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

  Podyplomowe na kierunku górnictwo

  Co warto wiedzieć o podyplomowych studiach górniczych? Jeśli myślisz o podyplomówce jako absolwent studiów na kierunku górnictwo, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Takie zdobywanie wiedzy i umiejętności może być bardzo efektywnym sposobem pozyskiwania nowych kompetencji. Po pierwsze – możesz wybrać studia podyplomowe ściśle związane z ukończonym kierunkiem studiów. Górnictwo obejmuje szczegółową wiedzę o technikach drążenia wyrobisk, wietrzeniu kopalń, budowie maszyn górniczych, składowaniu i przetwarzaniu kopalin oraz organizacji pracy w górnictwie. Zatem możesz dzięki edukacji podyplomowej specjalizować się w jakimś obszarze górnictwie. Poszukaj programów podyplomówek, np. związanych z pogłębianiem wiedzy i umiejętności wyniesionych ze studiów, takich jak ekonomia, górnictwo ogólne, matematyka, inżynieria jakości, bezpieczeństwo pracy, mierzenie, sporządzanie map i dokumentacji, umiejętność eksploatowania maszyn i urządzeń górniczych, walka z zagrożeniami górniczymi, drążenie wyrobisk różnego rodzaju, organizowanie pracy w kopalni. Jednak nie ograniczaj się do myślenia tylko o studiach będących kontynuacją dotychczasowej ścieżki kształcenia, ale także komplementarnych do górnictwa. Zastanów się nad innymi podyplomowymi studiami z dziedzin o technice. Może także zainteresują cię różne kierunki skierowane do osób chcących awansować, rozwiać się zawodowo poprzez nowe uprawnienia, miękkie kompetencje, czy łączące specyfikę Twoich doświadczeń ze studiów, praktyk i staży z zarządzaniem projektami, ludźmi albo strukturami operacyjnymi.

  Praca po kierunku górnictwo

  Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku górnictwo?

  Zawód: Elektryk

  Praca elektryka wiążę się z dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo ludzi korzystających z sieci energetycznej czy też nadzorowanych przez niego urządzeń. Elektrykiem może zostać każda osoba, która nie boi się prądu, jest bystra i zna zasady fizyki. Osoba ta powinna mieć dobry wzrok i słuch, posiadać zdolność koncentracji i mieć uzdolnenia techniczne, a zwłaszcza matematyczne.

  Czytaj więcej »

  Zawód: Mechanik

  Mechanik to zawód o bardzo długiej tradycji. Rozwój technik komputerowych zmienił charakter tego zawodu. Pojawiło się wiele nowych specjalizacji. Zmieniły się metody projektowania i sposoby obróbki materiałów. Obecnie obserwuje się duże zapotrzebowanie rynku na wykwalifikowaną kadrę techniczną o profilu mechanicznym.

  Czytaj więcej »

  Zawód: mechatronik

  Choć mechatronika istnieje jako dziedzina nauki dopiero kilkadziesiąt lat, jej rozwiązania towarzyszą nam każdego dnia. Jeśli na co dzień prowadzisz auto czy obsługujesz drukarkę, możesz podziękować mechatronikom, którzy opracowują oraz projektują urządzenia wykorzystując nowoczesne techniki sterowania. Jak zostać mechatronikiem, czym zajmuje się osoba na taki stanowisku i na jakie wynagrodzenie może liczyć? Jak zostać mechatronikiem? W Polsce można zdobyć wykształcenie

  Czytaj więcej »

  Możliwości zawodowe po kierunku górnictwo

  Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach górniczych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów o technice zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez sporządzanie ekspertyz górniczych i dokumentacji, pracę w ratownictwie górniczym, pełnienie funkcji kierowniczych w kopalniach, pracę w administracji kopalni, kierowanie robotami górniczymi. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem górnictwo, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów górniczych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: wytrwałość, dobre zdrowie, ścisły umysł, dociekliwość, odpowiedzialność, ostrożność. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary górnictwa i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: zjawisko wypiętrzania spągu – przyczyny, skutki i profilaktyka, eksploatacja podpoziomowa – studium przypadku w warunkach górniczo-geologicznych kopalń Kompanii Węglowej SA, analiza awaryjności kombajnów ścianowych z systemem napędu realizowanym poprzez silniki elektryczne, analiza efektywności robót likwidacyjnych zbrojeniowych w aspekcie stosowanych środków transportowych.
  Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
  Akceptuję