Site logo

Podyplomowe studia transportowe w Zielonej Górze

Podyplomowe studia transportowe w Zielonej Górze - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować podyplomowo transport w Zielonej Górze?

Wszystkie studia podyplomowe związane transportem, inżynierią transportu, nawigacją, lotnictwem, żeglugą, mobilnością, kolejnictwem, oceanotechniką w Zielonej Górze i województwie lubuskim

Zobacz inne kierunki podyplomowe związane z TSL w Zielonej Górze

Myślisz nie tylko o podyplomowych z logistyki, ale także o poznawaniu innych dziedzin sektora (ransport-spedycja-logistyka? Sprawdź wszystkie kierunki "podyplomówek" logistycznych i transportowych.

Czy warto studiować podyplomowo transport w Zielonej Górze?

Zastanawiasz się nad "podyplomówką" z kierunków transport, inżynieria transportu, nawigacja, lotnictwo, mobilność, kolejnictwo, oceanotechnika, żegluga, kosmonautyka, jachting na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Podyplomowe studia transportowe

Podyplomowe studia transportowe to bardzo dobre, a wręcz konieczne rozwiązanie dla osób wykonujących zawody związane z przewozem osób i towarów. Stale zmieniająca się branża technologii stosowanych w transporcie wymusza konieczność nauki i aktualizacje zdobytej wiedzy, tak aby nowoczesne centra transportowe i logistyczne mogły wykorzystywać potencjał jakim dysponują. Do głównych dziedzin, w których można rozwijać swoje kompetencje zaliczamy transport i spedycja, zarządzanie transportem, menedżer transportu drogowego, miejski transport zbiorowy.

Podyplomowy transport i spedycja: Celem studiów podyplomowych na kierunku transport i spedycja jest przygotowanie słuchaczy do podjęcia pracy w branży transportowej i spedycyjnej oraz zdobycie kompetencji z tego zakresu. W trakcie studiów słuchacze zdobywają wiedzę obejmującą najnowsze uregulowania prawne w transporcie, poznają praktyczne niuanse pozwalające uniknąć popularnych błędów w przyszłej pracy zawodowej. Zdobyta w czasie studiów wiedza pomoże absolwentom zrozumieć: zasady funkcjonowania gospodarki transportowej i rynków transportowych, specyfikę funkcjonowania i zarządzania zarówno przedsiębiorstwami transportowymi i spedycyjnymi, jaki i transportem w przemyśle i handlu, rolę samorządu gospodarczego i instytucji państwowych w branży. Studia skierowane są do osób wchodzących w skład kadry kierowniczej, zarządzającej i operacyjnej w przedsiębiorstwach transportowych, spedycyjnych oraz w firmach produkcyjnych z własnymi działami TSL. Przyszli absolwenci bez problemu znajdą zatrudnienie w firmach produkcyjnych, centrach logistycznych i transportowych.

Podyplomowe zarządzanie transportem: Celem studiów podyplomowych z zarządzania transportem jest przygotowanie przyszłych absolwentów do wykonywania zawodu kierownika działu transportu. Studia adresowane są do osób zainteresowanych problemami zarządzania łańcuchem dostaw w przedsiębiorstwie oraz zagadnieniami rozwoju rozwiązań logistycznych w organizacji. W trakcie zajęć słuchacz zdobywa wiedzę na temat środków transportu i umiejętności ich wykorzystania, poznaje kompetencje technicznej strony procesów usługowych, rozwija umiejętności metod zarządzania w transporcie oraz dowiaduje się jak zarządzać łańcuchem dostaw. Absolwent studiów podyplomowych z zarządzania transportem jest kompleksowo przygotowany do pełnienia funkcji specjalisty do spraw transportu w firmach i przedsiębiorstwach.

Podyplomowe menedżer transportu drogowego: Podyplomowe studia z zakresu menedżera transportu drogowego skierowane są do osób, które chcą zarządzać przedsiębiorstwem transportowym. Wg różnych szacunków uważa się, że 25% kosztów logistycznych w przedsiębiorstwie generowanych jest przez transport zewnętrzny, dlatego właśnie zarządzanie transportem powinno się znajdować w centrum uwagi kadry zarządzającej przedsiębiorstwem. Optymalizacja kosztów transportu niewątpliwie wpływa na maksymalizację zysku, co jest głównym celem działalności współczesnych firm. Absolwenci studiów podyplomowych menedżer transportu drogowego dysponują wysokim poziomem wiedzy, wystarczającej do uzyskania kompetencji zawodowych oraz są przygotowani do prowadzenia działalności gospodarczej związanej z transportem drogowym, do zarządzania przedsiębiorstwem związanym z przewozem osób i rzeczy oraz do działalności transportowej poza granicami kraju.

Podyplomowe miejski transport zbiorowy: Podyplomowe studia na kierunku miejski transport zbiorowy mają na celu przygotowanie absolwentów do pełnienie funkcji kierowniczych w przedsiębiorstwach transportu drogowego. Studia podyplomowe skierowane są do osób, które ukończyły szkołę wyższą na kierunku transport lub pokrewnym oraz dla osób pracujących w firmach zajmujących się transportem publicznym.

Podyplomowa nawigacja – zastosowanie systemów nawigacyjnych: Podyplomowe studia z zakresu zastosowań systemów nawigacyjnych przedstawiają słuchaczom aktualny stan techniki i systemów pozwalających lokalizować obiekty oraz ludzi m.in do celów ratownictwa, nadzoru czy zarządzania. Studia podyplomowe skierowane są do osób, które chcą poznać innowacje i doskonalić swoje umiejętności z zakresu nawigacji, jednak nie ma znaczenie ukończony kierunek studiów I lub II stopnia.Absolwenci są przygotowani do skutecznego wykorzystywania systemów nawigacyjnych na służbie.

Podyplomowe kolejnictwo – utrzymanie infrastruktury kolejowej: Celem studiów podyplomowych na kierunku utrzymanie infrastruktury kolejowej jest przekazanie wiedzy z elementów struktury logistycznej na kolei. Wzrost rozbudowy szlaków kolejowych oraz coraz większa liczba operatorów przewozów towarowych spowodowała coraz większe zainteresowanie koleją, a co za tym idzie powstała coraz większą konieczność utrzymania infrastruktury na wysokim poziomie. W trakcie studiów omawiane są takie zagadnienia, jak wytrzymałość, diagnostyka i utrzymanie nawierzchni kolejowej i podtorza, podstawy techniki i bezpieczeństwa ruchu kolejowego, mechanizacja robót nawierzchniowych oraz utrzymanie obiektów inżynieryjnych i sieci trakcyjnej. Studia w pierwszej kolejności skierowane są do pracowników PKP, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę i umiejętności zdobywając przy tym nowe kompetencje. Absolwenci studiów podyplomowych z zakresu utrzymanie infrastruktury kolejowej są doskonale przygotowani do pełnienia funkcji zarządczych w PKP.

Podyplomowa mobilność – zarządzanie flotą i mobilność: Podyplomowe studia z zarządzania flota i mobilnością pozwalają na poszerzenie kompetencji zawodowych w zakresie zarządzania pojazdami służbowymi oraz mobilnością pracowników. Studia skierowane są do absolwentów wszystkich kierunków bez względu na ukończoną specjalność. Absolwenci studiów podyplomowych z zakresu zarządzania flotą i mobilnością są doskonale przygotowani do pełnienia funkcji zarządczych w działach odpowiedzialnych za zarządzanie flotami samochodowymi oraz mobilnością pracowników

Studia podyplomowe w Zielonej Górze i w województwie lubuskim

W województwie lubuskim, absolwenci studiów minimum pierwszego stopnia, mogą skorzystać z atrakcyjnej oferty studiów podyplomowych. W samej Zielonej Górze liczba oferowanych kierunków przekracza 50, a można wybierać również spośród oferty mniejszych ośrodków. Dzięki temu mieszkańcy okolic mają szansę na zwiększenie swoich kompetencji, które docelowo mogą pomóc w awansie lub znalezieniu atrakcyjniejszego zatrudnienia. Dyplomy tutejszych uczelni są świadectwem dobrego przygotowania i cenione są w całej Polsce. Podyplomówki najczęściej trwają od 2 do 4 semestrów i prowadzone są w trybie niestacjonarnym, co jest ich dużym atutem. Dzięki temu bardzo chętnie decydują się na nie osoby, które są aktywne zawodowo lub mają mało czasu w tygodniu. Zjazdy w kilka weekendów w semestrze są sporym atutem takiego modelu nauki. Studia podyplomowe w województwie lubuskim mogą być bardzo dużą szansą dla osób, które szukają dla siebie właściwego zawodu lub myślą o przebranżowieniu. Zdobyte w ten sposób kwalifikacje będą wystarczające do tego, by podjąć pracę na nowym stanowisku i powalczyć o atrakcyjniejsze zatrudnienie. Można to zrobić zarówno w Zielonej Górze oraz w mniejszych miejscowościach w województwie. Bardzo dużą popularnością cieszą się tu kierunki związane z transportem i logistyką. Wpływ na to może mieć położenie Zielonej Góry na jednym z bardziej znaczących szlaków spedycyjnych w Europie. Wiele osób decyduje się również na zarządzanie i marketing, dzięki czemu zdobywają kwalifikacje, które są niezbędne w każdej firmie. W czołówce najchętniej wybieranych kierunków są również te związane z pedagogiką, dzięki którym swoje kwalifikacje podnoszą nauczyciele z Zielonej Góry i okolic.

Możliwości pracy w branży TSL

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu podyplomowego kierunku transport na zielonogórskich i lubuskich uczelniach?

Jak zrobić karierę w logistyce? | Opinia eksperta

Używając terminu logistyka, nasuwają się na myśl obrazy przedstawiające osoby zarządzające ruchem pojazdów, wysyłające je z punktu A do punktu B. W rzeczywistości jednak pojęcie to jest o wiele bardziej rozbudowane, niż można przypuszczać. O tym, jak zrobić karierę w logistyce, jak pomagają w niej studia logistyczne i jak wybrać sensownie kierunek TSL opowiada dr Rafał Szyc, ekspert zajmujący się

Czytaj więcej »

Zawód: Spedytor

Wysokie zarobki, prestiż i praca pełna wyzwań, a z drugiej strony ciągła walka z czasem – bo opóźnienia, awarie urządzeń do uiszczania opłat drogowych czy zepsute samochody to standardowe problemy w codziennej pracy spedytora. To jeden z tych zawodów, w których trzeba sprawdzić się w praktyce, by móc stwierdzić z całą pewnością, że się do niego nadajemy. Kim jest spedytor?

Czytaj więcej »

Zawód: Logistyk

Logistyk? Kim w ogóle jest logistyk i dlaczego specjaliści z tej dziedziny nie mogą narzekać na brak ofert pracy? Ile zarabiają i jak wygląda ich standardowy dzień pracy? Dzisiaj postanowiliśmy się przyjrzeć nieco bliżej właśnie tym zagadnieniom… Kim jest logistyk? Specjaliści z zakresu logistyki zajmują się zarządzaniem magazynami, zaopatrzeniem, planowaniem produkcji, dystrybucją dóbr i usług oraz transportem i komunikacją. Pełny

Czytaj więcej »

Możliwości pracy w branży TSL

Studia na kierunkach transportowych należą do wymagających. Dziedzina stale się rozwija, dlatego wiedza zdobyta na studiach nie oznacza końca nauki, osoby wiążące swoją przyszłość z wykonywaniem pracy w transporcie i lotnictwie muszą być przygotowane na ciągły rozwój. Transportowiec musi być osobami cierpliwymi z dużą zdolnością analitycznego myślenia oraz cieszyć się dobrym zdrowiem. Jeśli chodzi o zatrudnienie, to absolwentów tych kierunków stale poszukują firmy produkcyjne, centra logistyczne oraz porty lotnicze, kolejowe i morskie. Absolwent tych studiów musi wykazywać się umiejętnością zarządzania towarami, finansami i ludźmi, spostrzegawczością oraz świetną organizacją czasu pracy. Transport to bardzo ciekawy kierunek, zapewniający różne możliwości zatrudnienia i satysfakcjonujące wynagrodzenie. Należy sobie jednak odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – czy ma się wyżej wymienione cechy i umiejętności. Jeśli tak, to rzeczywiście warto spróbować swoich sił w branży transportowej i lotnictwie. Osoby, które ukończyły lotnictwo poszukują porty lotnicze i morskie oraz przewozy kolejowe. Wówczas do głównych zadań należy zarządzanie personelem w zakresie załadunku, organizacji transportu oraz planowania przyjazdów i odjazdów pod kątem ruchu w portach i stacjach. Ścieżka kariery oraz zarobki zależą ściśle od wykonywanej specjalizacji.

Inżynier transportu: Głównym celem pracy inżyniera transportu jest opracowywanie oraz nadzorowanie przewozu osób i towarów. Mogą to być przejazdy samochodowe, autobusowe czy też transport kolejowy, morski lub lotniczy. Zadania i cele wyznaczone transportowcowi skupią się na sprawnej obsłudze przewozu. Praca polega na wytyczaniu nowych tras przejazdów, tworzenia i planowania rozkładów jazdy środków transportowych jakimi dysponuje dane przedsiębiorstwo. Sprawne zarządzanie łańcuchami dostaw i transportem wewnętrznym staje się coraz większą przewagą konkurencyjną na rynku pracy, a co za tym idzie budowaniem wzrostu przychodów firmy dla której wykonuje się zadania. Jest to bardzo ważne stanowisko pracy, gdyż dobrze zorganizowane dostawy i magazynowanie pozwalają na sprawną produkcję. W obecnych czasach gdzie stale brakuje dostaw wielu materiałów dlatego stanowisko transportowca staje się nieocenione. Praca odbywa się w głównej mierze w biurze, jest to typowym zawód administracyjny. Rzadko zdarzają się zadania na wolnym powietrzu, które są związane ze specyfiką firmy. Do głównych cen przyszłego inżyniera transportu należy zaliczyć spostrzegawczość, dokładność, cierpliwość oraz zdolność analitycznego myślenia. Szczególnie ważne w wykonywaniu tego zawodu jest odporność na stres i umiejętność organizacji pracy. Wskazana jest znajomość dwóch języków obcych: języka angielskiego i niemieckiego. Inżynierzy transportu są poszukiwani na rynku pracy przez firmy przemysłowe, produkcyjne oraz handlowo usługowe z różnych branż.

Pilot: Jednym z największych marzeń dzieci jest praca pilota samolotu. W końcu kto z nas do dzisiaj nie chciałby zasiąść za sterami takiej maszyny. W rzeczywistości praca pilota jest bardzo skomplikowana i obarczona wieloma przepisami prawnymi, których musi przestrzegać operator samolotu. Współczesny rozwój lotnictwa oraz samolotów do granic możliwości ułatwia pracę swoim pilotom. Obsługa staje się prawie tylko komputerowa, a do głównych obowiązków operatora maszyny należy stałe kontrolowanie parametrów samolotu oraz lotu. Do pilotów należy również stałe kontrolowanie maszyny przed startem i po wylądowaniu oraz wszystkie procedury formalne wymagane do odbycia przelotu. Aby zostać pilotem należy zdobyć jedną z kilku rodzajów licencji. A to już jest bardzo skomplikowane oraz wymaga wielu nakładów finansowych. Dodatkowo przyszli piloci muszą doskonale znać języki obce. Jednak po uzyskaniu licencji pilota znalezienie pracy staje się bezproblemowe. Osobny dział to piloci wojskowi, tutaj należy skończyć studia oficerskie na uczelni wojskowej. A i tak tylko najlepsi absolwenci zostają pilotami. Praca pilota wymaga dużej odporności psychicznej i związana jest z ciągłymi podróżami w różnych strefach czasowych. Do tego wymagana jest bardzo dobra kondycja zdrowotna.

Konstruktor pojazdów: Praca na stanowisku konstruktora pojazdów najczęściej wymaga zmiany miejsca zamieszkania. Rekruterzy w naszym kraju wyszukują absolwentów kierunków technicznych, którzy w swoim cv mogą pochwalić się działania na rzecz powstawania i konstruowania maszyn i urządzeń. Tytuł inżyniera staje się furtką do bramy, ale bardzo często od absolwenta wymaga się dużo więcej. Na początek język angielski, który musi być opanowany do perfekcji. Największe centra projektowe aut znajdują się w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz innych Państwach europy zachodniej. Dodatkowo rekruterzy oczekują od absolwentów doskonałej znajomości programów projektowych typu CAD. Od przyszłych konstruktorów wymaga się również umiejętności miękkich takich jak umiejętność pracy w zespole czy odporność na stres. Dodatkowo projektant musi cechować się otwartym umysłem, kreatywnością oraz profesjonalizmem. Jeśli absolwent spełnia powyższe wymagania to może liczyć na bardzo szybką ścieżkę kariery oraz znaczne profity wynikające z pracy w centrach konstrukcyjnych pojazdów.

Inżynier lotnictwa: Inżynier lotnictwa odpowiada za bardzo wiele kwestii. W zależności od specjalizacji może zajmować się produkcją samolotów, albo produkcją sprzętu, obsługą lotu albo po prostu analizą sytuacji lotniczej dla firm i przedsiębiorstw. Branża lotnicza stale się rozwija i potrzebuje coraz to lepiej wyszkolonego personelu aby mógł sprostać stawianym wyzwaniom. Przyszli inżynierowie powinni mieć naturalne zamiłowania do nauk ścisłych, matematyki oraz technologii. Dodatkowo do głównych cech charakteru należy zaliczyć kreatywność, determinację oraz cierpliwość. Natomiast jeśli chodzi o zakres obowiązków to możemy zaliczyć: kierowanie projektami produkcji produktów lotniczych, ocenę propozycji projektów, kontrola bezpieczeństwa produktów oraz opracowywanie kryteriów metod projektowania. Absolwenci studiów z zakresu lotnictwa i kosmonautyki chcący kontynuować swoją ścieżkę kariery jako inżynierowie lotnictwa znajdą zatrudnienie w firmach z branży lotniczej, jako operatorzy linii, w organizacjach badawczych, w agencjach rządowych oraz siłach zbrojnych.

Inżynier oceanotechniki: Przyszły inżynier oceanotechniki zajmujący się projektowaniem, konstrukcją i budową statków lub jachtów nie ma wielkiego wyboru co do kierunku studiów czy uczelni. Tych prowadzących takie studia w Polsce jest bardzo mało, głównie ze względu na specyfikę kierunku studiów. Do wyboru jest jedna z kilku ścieżek specjalizacyjnych takich jak, budowa okrętów i jachtów, maszyny, siłownie i urządzenia okrętowe, zarządzanie i marketing w gospodarce morskiej oraz inżynieria zasobów naturalnych. Studia są dwustopniowe. Studia należą do wymagających a przyszli kandydaci powinni mieć opanowane do perfekcji takie przedmioty jak matematyka i fizyka. Dodatkowo bardzo ważny jest język obcy, ponieważ praca w zawodzie będzie wymagała bardzo częstego kontaktu w języku angielskim. Praca inżyniera oceanotechniki oznacza zatrudnienie w szeroko rozumianej gospodarce morskiej. W głównej mierze skupia się na projektowaniu, remontowaniu i obsłudze floty statków. Absolwent może szukać zatrudnienia w biurach projektowych, w zakładach wytwórczych małych obiektów pływających i w zakładach wytwórczych ich wyposażenia. Może prowadzić działalność serwisową i usługową w zakresie dystrybucji i wynajmu jednostek pływających, a także pełnić obowiązki zarządcze w portach i przystaniach. Jego wiedza pozwala również na uczestnictwo w procesach projektowania i budowy śródlądowych i morskich statków towarowych. Jeśli absolwent studiów oceanotechnicznych marzy o karierze konstruktora i rozwoju powinien brać pod uwagę karierę międzynarodową. Głównymi odbiorcami inżynierów oceanotechniki stają się kraje azjatyckie, które przodują w rozwoju transportu morskiego. Jest to zajęcie dla pasjonatów, którzy chcą spełniać swoje marzenia.

Inżynier ruchu drogowego: Praca na stanowisku inżyniera ruchu drogowego polega na projektowaniu organizacji ruchu drogowego, a do szczególnych zajęć możemy zaliczyć: sporządzanie analiz dla dróg i ulic, projektowanie ruchu drogowego oraz analizowanie bezpieczeństwa dróg. Dodatkowo absolwent studiów technicznych o charakterystyce inżynierii ruchu odpowiedzialny jest za utrzymywanie prawidłowego stanu technicznego węzłów komunikacyjnych oraz innych obiektów drogowych. Jest to jeden z zawodów z przyszłością. Branża stale się rozwija, zwłaszcza w naszym kraju, gdzie sieć dróg stale jest rozbudowywana. Bardzo ważne w tym zawodzie jest posiadanie uprawnień budowlanych. Osoby zatrudnione na tym stanowisku mogą liczyć na znaczne profity z wykonywanej działalności.

Inżynier transportu kolejowego: Praca na stanowisku inżyniera transportu kolejowego polega na prowadzeniu prac badawczych i projektowaniu w zakresie kolejnictwa, kierowanie jednostkami zajmującymi się eksploatacją kolei. Dodatkowo absolwent studiów technicznych zajmujących to stanowisko planuje, organizuje, kontroluje i sprawuje nadzór nad eksploatacją i utrzymaniem linii kolejowych oraz bezpieczeństwem ruchu kolejowego. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi doskonale znać przepisy prawa ruchu kolejowego. Bardzo ważne w tym zawodzie jest posiadanie uprawnień budowlanych. Osoby zatrudnione na tym stanowisku mogą liczyć na znaczne profity z wykonywanej działalności.

Oficer żeglugi morskiej (kapitan, nawigator): Oficer żeglugi śródlądowej należy do bardzo trudnych i wymagających zawodów, w związku z czym do jej wykonywania potrzebna jest odpowiednia wiedza, kwalifikacje i umiejętności. Praca związana jest z długimi miesiącami spędzonymi na morzu i rozstaniem z najbliższymi. Od przyszłego oficera żeglugi morskiej wymagana jest pełna dyspozycyjność przez wiele miesięcy w roku. Dodatkowo bardzo często jest tak, że statki przez dłuższy czas nie przybijają do portu, dlatego to głównych cech osobowościowych należy duża odporność na stres. Marynarz powinien biegle posługiwać się językiem obcym i stale aktualizować zdobytą wiedzę o kursy i szkolenia. Do głównych obowiązków marynarza (w zależności od stopnia) należy określanie kursu i odpowiedniej prędkości prowadzonego statku, analiza zabezpieczenia przewożonego ładunku, kierowanie pracą całego personelu na statku oraz osób w porcie, będących odpowiedzialnymi za dany kurs. Jest to jedna z najważniejszych osób na statku. Praca na tym stanowisku choć trudna to często rekompensowana jest przez wysokie zarobki.

Oficer żeglugi powietrznej (lotnik, kapitan, nawigator): Oficer żeglugi powietrznej na takich stanowiskach jak lotnik, kapitan czy nawigator to zawód należący do bardzo trudnych i wymagających. W związku z tym do jego wykonywania potrzebna jest odpowiednia wiedza, kwalifikacje i umiejętności. Praca w zależności od specjalności różni się od siebie. Praca lotnika związana jest z ciągłymi podróżami. Od przyszłego oficera żeglugi powietrznej wymagana jest pełna dyspozycyjność przez wiele miesięcy w roku, dlatego przyszły oficer powinien cechować się dużą odpornością na stres i nienagannym zdrowiem. Lotnik powinien biegle posługiwać się językiem obcym i stale aktualizować zdobytą wiedzę o kursy i szkolenia. Zaś nawigator lotniczy to profesjonalny personel lotniczy wchodzący w skład załogi statku powietrznego. Jest to bardzo odpowiedzialna praca, która wiążę się ze zdobyciem szeregu kwalifikacji i umiejętności. Bez względu na wykonywaną specjalizację zawodu oficera żeglugi powietrznej jest to praca trudna za to często rekompensowana jest przez wysokie zarobki.

Praca po studiach w Zielonej Górze i w województwie lubuskim

Rynek pracy w Zielonej Górze i okolicach jest bardzo atrakcyjny i doskonale wypada w zestawieniu ze średnią krajową. Dzięki temu absolwenci lubuskich uczelni nie mają problemu z płynnym wejściem na rynek pracy oraz znalezieniem atrakcyjnego zatrudnienia. Korzystają z tego również przyjezdni, którzy mimo ukończenia studiów w innych regionach Polski, ostatecznie decydują się na migrację do województwa lubuskiego. Obecnie w Zielonej Górze stopa bezrobocia wynosi 4% i jest o ponad połowę niższa niż średnia krajowa. Korzystnie wypada również stopa bezrobocia dla całego województwa, która oscyluje w granicach 5,8%. To również około 0,5% mniej niż średnia krajowa. W województwie lubuskim funkcjonują zakłady z wielu branż, w tym również rolnictwo i przemysł winny, co jest dużym atutem dla studentów różnych kierunków. Wiele z tych firm decyduje się na współpracę gospodarczą z firmami niemieckimi, dlatego na rynku pracy bardzo cenieni są absolwenci z językiem niemieckim. Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną i generującą największe przychody firmą z województwa lubuskiego jest Cinkciarz.pl. Ten internetowy kantor wymiany walut pochodzi właśnie z Zielonej Góry. W gronie największych pracodawców znajdują się również Stelmet Sp. z o. o. z Zielonej Góry, Kaskat Sp. z o. o. z Gorzowa Wielkopolskiego, Seco/Warwick Europe Sp. z o. o. i Sprick Rowery Sp. z o. o. ze Świebodzina. Ponadto warto wymienić takie firmy jak SE Bordnetze Polska Sp. z o. o. i Faurecia Gorzów Sp. z o. o. z Gorzowa Wielkopolskiego, czy Gedia Poland Sp. z o. o. z Nowej Soli. Wykaz firm i miejscowości, w których się one znajdują, wskazuje na to, że całe województwo jest atrakcyjne gospodarczo dla absolwentów. Lokalny rynek pracy w lubuskiem jest im bardzo przyjazny, dlatego Zielona Góra i inne tego województwa są warte tego, by rozpocząć w nich studia.
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję