Site logo

Zawód: Logistyk

Logistyk? Kim w ogóle jest logistyk i dlaczego specjaliści z tej dziedziny nie mogą narzekać na brak ofert pracy? Ile zarabiają i jak wygląda ich standardowy dzień pracy? Dzisiaj postanowiliśmy się przyjrzeć nieco bliżej właśnie tym zagadnieniom…

Kim jest logistyk?

Specjaliści z zakresu logistyki zajmują się zarządzaniem magazynami, zaopatrzeniem, planowaniem produkcji, dystrybucją dóbr i usług oraz transportem i komunikacją. Pełny zakres obowiązków jest oczywiście ściśle uzależniony od branży, w której dane przdsiębiorstwo działa. Posłużymy się jednak oczekiwaniami, podawanymi przez samych pracodawców. Oto i one:

 • zabezpieczenie produkcji pod względem komponentów zakupowych,
 • współpraca z dostawcami krajowymi i zagranicznymi,
 • analiza zapotrzebowań względem stanów magazynowych i dostaw w drodze,
 • harmonogramowanie i generowanie zamówień na komponenty i podzespoły,
 • proces zatwierdzania i opiniowania zamówień i faktur,
 • uczestniczenie w spotkaniach i targach,
 • zarządzanie zamówieniami i łańcuchem dostaw produktów na rynki europejskie,
 • samodzielny nadzór nad wszelkimi procesami logistycznymi,
 • permanentna współpraca z producentami, operatorami logistycznymi i końcowym odbiorcą,
 • kontrola efektywności dostaw – KPI,
 • kontrola kosztów i optymalizacja dostaw,
 • realizacja strategii firmy w zakresie logistyki,
 • czynny udział w rozwijaniu nowych projektów logistycznych.

Jak zostać logistykiem?

Najprostsza droga wiedzie przez akademickie mury, w których możemy studiować logistykę. Wybór potencjalnych uczelni jest całkiem spory, gdyż odpowiedni kierunek studiów znajdziemy w ofercie kształcenia uniwersytetów, politechnik, wyższych szkół zawodowych oraz szkół prywatnych. Istnieją nawet specjalistyczne szkoły wyższe, które kształcą wyłącznie specjalistów z zakresu logistyki.

Logistycy na rynku pracy

Jeszcze kilka lat temu termin logistyka był dość rzadko używany w naszym kraju i nic nie wskazywała na to, ze zmieni się to tak szybko. Dzisiaj nikt sobie nie wyobraża już nawet nowoczesnej gospodarki bez licznego grona logistyków, których wiedza i umiejętności są niezwykle cenione przez pracodawców.

Specjaliści ds. logistyki znajdują zatrudnienie w firmach o profilu produkcyjnym, handlowym, usługowym oraz spedycyjnym.

Jak wygląda praca logistyka, z jakimi wyzwaniami mierzy się na co dzień i wreszcie jakie umiejętności i kompetencje są w tym zawodzie kluczowe? O tym wszystkim opowiada praktyk, Przemysław Mazurowski, Procurement Manager w Philips Lightning Poland.

Zarobki Specjalisty ds. Logistyki

Zarobki logistyka są ściśle uzależnione od posiadanego doświadczenia i umiejętności, pełnionej funkcji, regionu oraz wielkości i profilu działalności firmy. Można jednak przyjąć, że około 2500-3000 zł miesięcznie to standardowe wynagrodzenie na początek kariery w logistyce.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Uwolnij kreatywność w branży TSL

Ruszył Program Edukacyjny Uwolnij kreatywność, kierowany do studentów takich kierunków jak transport i logistyka, którzy w przyszłości chcą podjąć pracę w branży TSL (Transport, Spedycja,

Czytaj więcej »

Zawód: Lekarz stomatolog

Pamiętasz czasy swojego dzieciństwa? Jeśli tak, to na pewno nieobcy Ci był strach przed wizytą u dentysty, prawda? Nie przejmuj się, większość dorosłych osób nadal

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję