Site logo

Optyka i optometria - kierunek studiów

Optyka i optometria na skróty

Gdzie studiować optykę i optometrię?

Wszystkie studia na kierunku optyka i optometria w Polsce

List view

Znajdź optykę i optometrię w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia z optyki i optometrii możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów optyki i optometrii

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Kariera po studiach
Redakcja Studia.pl

Zawód: Optyk

Wady wzroku są szerzącą się chorobą cywilizacyjną. Niemal codziennie mamy do czynienia z urządzeniami i zjawiskami, które mają negatywny wpływa na nasze oczy. Oznacza to

Czytaj więcej »

Czy warto studiować optykę i optometrię?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku optyka i optometria na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek optyka i optometriaw pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku optyka i optometria? Jeśli wahasz się, czy studiowanie optyki i optometrii ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia o optyce i optometrii – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie optyki i optometrii. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Choć optyka jest działem fizyki, który zajmuje się światłem oraz jego interakcjami z materią, studia na kierunku optyka i optometria mają znacznie bardziej ograniczony profil. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak podstawy histologii , estetyka i podstawy wizażu, technologie optyczne i okularowe, zdrowie publiczne, podstawy badania refrakcji, prowadzenie pomiarów optycznych, doradzanie w zakresie doboru szkieł okularowych, wykonywanie pomiarów wad wzroku, prowadzenie konsultacji z lekarzami okulistami, doradzanie klientom w doborze optymalnych opraw. Optometrysta zajmuje się doborem odpowiednich okularów dla osób dotkniętych wadami wzroku. Jest to zawód regulowany i jego wykonywanie wymaga uprawnień, które można zdobyć na studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania optyki i optometrii. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe z optyki i optometrii

Szukasz innych optyki i optometrii? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Możliwości zawodowe po kierunku optyka i optometria

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach w zakresie optyki i optometrii? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów o technice zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w salonach optycznych, prowadzenie salonu optycznego, zatrudnienie w dziale handlowym firmy optycznej, otwarcie własnego salonu optycznego, wykonywanie pomiarów wad wzroku w placówkach ochrony zdrowia. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem optyka i optometria, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów w zakresie optyki i optometrii będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: precyzja, dokładność, zaangażowanie, życzliwość, poczucie misji, serdeczność. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary optyki i optometrii i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: zmiany wrażliwości (czułości) siatkówki na bodziec świetlny u chorych na cukrzycę typu I , wpływ monowizji na widzenie stereoskopowe , relacje pomiędzy astygmatyzmem rogówkowym a astygmatyzmem całkowitym, adaptacja pryzmatyczna u dzieci z dysleksją rozwojową.

Zobacz inne kierunki techniczne

Szukasz innych studiów technicznych? Sprawdź wszystkie kierunki techniczne.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję