Site logo

Metalurgia - kierunek studiów

Metalurgia na skróty

Gdzie studiować metalurgię?

Wszystkie studia na kierunku metalurgia w Polsce

List view

Znajdź metalurgię w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia z metalurgii możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów metalurgii

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Czy warto studiować metalurgię?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku metalurgia na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek metalurgia w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku metalurgia? Jeśli wahasz się, czy studiowanie metalurgii ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia o metalurgii – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie metalurgii. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Metale to pierwiastki charakteryzujące się obecnością w sieci krystalicznej elektronów swobodnych. Mają one nieco inne właściwości niż reszta pierwiastków. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak materiały inżynierskie, maszynoznawstwo ogólne, tworzywa na formy odlewnicze, krystalografia, ochrona środowiska, prowadzenie badań zawartości metali w różnych rudach, prowadzenie badań właściwości fizycznych różnych stopów, projektowanie procesów w przemyśle metalurgicznym, posługiwanie się przepisami prawa w zakresie jakości metali, dobieranie metali o określonych właściwościach do danych zastosowań. Metalurgia to dziedzina wiedzy obejmująca całą drogę pozyskiwania i przetwarzania metali – od wydobycia, poprzez obróbkę rudy, aż do uzyskiwania gotowych produktów. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania metalurgii. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe z metalurgii

Szukasz innych studiów z metalurgii? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Możliwości zawodowe po kierunku metalurgia

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach metalurgicznych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów o technice zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w przemyśle metalurgicznym, zatrudnienie w przemyśle wydobywczym, pracę jako niezależny ekspert i konsultant, pracę w hutach i odlewniach, karierę naukową i pracę na uczelni. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem metalurgia, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów metalurgicznych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: odpowiedzialność, ostrożność, samoorganizacja, dociekliwość, wnikliwość, zaangażowanie. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary metalurgii i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: porównanie efektywności metod otrzymywania magnezu, wyznaczenie lepkości żużla zawiesinowego, bilans metali krytycznych w technologii pieca zawiesinowego , ocena możliwości zagospodarowania cynkonośnych surowców wtórnych.

Zobacz inne kierunki techniczne

Szukasz innych studiów technicznych? Sprawdź wszystkie kierunki techniczne.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję