Zawód: Inspektor nadzoru budowlanego
Inspektor i nadzór kojarzy się nam nieodłącznie ze sprawowaniem stałej kontroli nad czymś, prawda? No cóż, w przypadku inspektora nadzoru budowlanego te pierwsze skojarzenia są
{{locationDetails}}
Inspektor i nadzór kojarzy się nam nieodłącznie ze sprawowaniem stałej kontroli nad czymś, prawda? No cóż, w przypadku inspektora nadzoru budowlanego te pierwsze skojarzenia są
Budownictwo zawsze cieszyło się dużym szacunkiem pośród wszystkich kierunków na politechnice. Jest to ścisła gałąź nauk akademickich, która kończyły się konkretną wiedzą, dająca “fach” w
Myślisz o studiach w zakresie budownictwa, ale zastanawiasz się, czy warto je wybrać, co można po nich robić, jak wygląda tok studiowania, jakie uczelnie je
Odpowiedz na następujące pytanie: czy chciałbyś kierować procesem realizacji budowy lub robotami budowlanymi? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że karierę zawodową powinieneś rozwijać na stanowisku
Zobacz kierunek studiów podyplomowych w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania podyplomowo budownictwa Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek studiów podyplomowych może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.
Architekt musi być prorokiem… prorokiem w prawdziwym znaczeniu tego słowa… jeżeli nie widzi co najmniej 10 lat do przodu nie nazywaj go architektem.” Jeśli te słowa znanego architekta Franka Lloyda Wrighta rozbudziły Twoją wyobraźnię i ambicję, zobacz, jak zostać architektem i co czeka Cię w tym zawodzie. To prawda, w zawodzie architekta bardzo ważna jest wyobraźnia, zdolność spojrzenia w przyszłość
Inspektor i nadzór kojarzy się nam nieodłącznie ze sprawowaniem stałej kontroli nad czymś, prawda? No cóż, w przypadku inspektora nadzoru budowlanego te pierwsze skojarzenia są jak najbardziej słuszne i uzasadnione, gdyż w jego kompetencjach leży zarówno kontrolowanie zgodności realizowanego projektu z obowiązującymi normami i przepisami, jak i dbanie i odpowiednią jakość prowadzonych prac i użytych materiałów. Kim jest inspektor nadzoru
Nawet w betonowej przestrzeni miasta, a może zwłaszcza tam, człowiek potrzebuje zieleni i kontaktu z naturą. Nie bez powodu miejskie parki i ogrody zapełnione są poszukującymi spokoju i odpoczynku od zgiełku mieszczuchami. Architekt krajobrazu to zawód bardzo ciekawy: ma bezpośredni wpływ na kształtowanie otoczenia, ma kontakt z ludźmi, ale też z przyrodą, pracuje zarówno w biurze, jak i w terenie.
Badania wskazują na to, że absolwent budownictwa bardzo ściśle wiąże się z rynkiem pracy, poprzez zrealizowane praktyki zawodowe i staże. Jeżeli, jako studentka lub student wykażesz się wiedzą i umiejętnościami, pracodawca będzie zainteresowany zatrudnieniem go, jako absolwenta. W trakcie praktycznej nauki zawodów budowlanych poznajesz lokalny rynek pracy, dzięki czemu będziesz w stanie odróżnić dobrych i złych pracodawców. Można śmiało powiedzieć, że absolwent budownictwa dobrze znający swój fach, nie będzie miał problemów z uzyskaniem bardzo satysfakcjonujących zarobków.
Inżynier budownictwa: Potocznie inżynierem budownictwa nazywa się większość specjalistów z wykształceniem wyższym pracujących na budowach i zajmujących się różnego rodzaju inwestycjami budowlanymi. Niezależnie od tego czy mają za sobą I stopień studiów na kierunkach budowlanych czyli są inżynierami, czy też II stopień tych studiów i są magistrami inżynierami. Przede wszystkim po kierunku budownictwo, ale i pozostałych studiów budowlanych przygotowujących do pracy w budownictwie. Jednak tak naprawdę o możliwościach zawodowych po studiach budowlanych decydują uprawnienia budowlane, odpowiedni dokument państwowy potwierdzających kwalifikacje zawodowe w określonej specjalności budowlanej. Dzięki nim można pracować jako samodzielny projektant inwestycji budowlanej, kierownik budowy lub robót, a także inspektor nadzoru inwestorskiego.
Uprawnienia budowlane dla inżynierów budownictwa: Uprawnienia budowlane dla inżynierów budownictwa przyznają okręgowe komisje kwalifikacyjne Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Potrzebny jest do tego nie tylko ukończony kierunek studiów budowlanych, odpowiednia praktyka zawodowa w “budowlance”, procesu kwalifikacyjny oraz zdany egzamin w PIIB. Egzamin weryfikuje znajomość procesu budowlanego oraz praktycznego stosowania wiedzy technicznej.
Rodzaje uprawnień budowlanych
Uprawnienia architektoniczne – projektowanie obiektów budowlanych lub kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do ich architektury.
Uprawnienia drogowe – infrastruktura drogowa: drogi w rozumieniu przepisów o drogach publicznych, drogi dla ruchu oraz postoju statków powietrznych oraz przepusty.
Uprawnienia elektryczne – infrastruktura energetyczna: sieci elektryczne, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne, kolejowe, sieci trakcyjne.
Uprawnienia hydrotechniczne – infrastruktura związana z budownictwem wodnym: morskie budowle hydrotechniczne oraz budowle hydrotechniczne tymczasowe i stałe.
Uprawnienia kolejowe – infrastruktura kolejowa: stacje i linie kolejowe, bocznice kolejowe oraz pozostałe budowle kolejowe towarzyszące.
Uprawnienia konstrukcyjno-budowlane – konstrukcja oraz architektura obiektu.
Uprawnienia mostowe – mosty, wiadukty, przepusty, ściany oporowe, tunele liniowe i nadziemne, podziemne przejścia dla pieszych.
Uprawnienia sanitarne – sieci i instalacje cieplne, sieci i instalacje wentylacyjne sieci i instalacje gazowe, sieci i instalacje wodociągowe oraz kanalizacyjne.
Uprawnienia telekomunikacyjne – inferastruktura telekomunikcyjna: inwestycje w telekomunikacji przewodowej oraz powiązanej infrastrukturze telekomunikacyjnej, telekomunikacji bezprzewodowej wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
Praca po inżynierii środowiska: Czy łatwo znaleźć pracę po ukończeniu inżynierii środowiska? Ukończenie studiów daje możliwość ubiegania się o uprawnienia budowlane w specjalnościach: instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych (do wykonawstwa lub projektowania bez ograniczeń) i konstrukcyjno-budowlanej (w ograniczonym zakresie). Po tych studiach możesz szukać zatrudnienia w firmach budowlanych, projektowych, eksploatacyjnych, przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej, instytucjach zajmujących się eksploatacją, zarządzaniem i ochroną zasobów wodnych (Państwowy Monitoring Ochrony Środowiska, IMGW, RZGW), administracji państwowej i samorządowej wszystkich szczebli, w służbach nadzoru sanitarnego i ochrony środowiska.
Praca po inżynierii i gospodarce wodnej: Jako specjalista od inżynierii wodnej możesz wyspecjalizować się w projektowaniu i budowie nawodnych lub podwodnych budowli hydrotechnicznych: morskich (inwestycje w pasie technicznym wybrzeża morskiego lub w portach i przystaniach morskich) oraz śródlądowymi (jazy, zapory, śluzy wodne, elektrownie wodne wały przeciwpowodziowe, kanały i zbiorniki, ogrody deszczowe). Absolwenci kierunku inżynieria i gospodarka wodna mogą także pracować w administracji rządowej i samorządowej, w szkolnictwie, instytucjach badawczych oraz jako rzeczoznawcy z zakresu budownictwa wodno-melioracyjnego. Mogą także prowadzić własne biura projektowe i firmy wykonawcze.
Praca po rewitalizacji dróg wodnych: Absolwent kierunku studiów rewitalizacja dróg wodnych jest przygotowany do pracy w urzędach administracji rządowej i samorządowej wszystkich szczebli o profilu wodnym, przedsiębiorstwach, organizacjach pozarządowych zajmujących się problematyką dróg wodnych. Jest również gotowy do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie dróg wodnych i ich rewitalizacji.
Zawód inspektor nadzoru budowlanego: Inspektor nadzoru budowlanego ma zasadniczo dwie opcje w kwestii podjęcia pracy w swoim zawodzie. Pierwsza to instytucje takie jak: Powiatowy Inspektorat Nadzoru oraz Wojewódzki Inspektorat Nadzoru. Druga opcja, znacznie lepiej płatna i bardziej perspektywiczna, to podjęcie pracy u prywatnych inwestorów.
Prowadzenie wszelkiego rodzaju inwestycji budowlanych jest zadaniem niezwykle trudnym i wielowątkowym. Inwestor nie ma bowiem fizycznej możliwości, żeby czuwać nad każdym procesem i etapem samodzielnie – nieodzowne jest w takim wypadku zatrudnienie odpowiednich specjalistów, m.in. inspektora nadzoru budowlanego, który będzie czuwać nad jakością prowadzonych prac i używanych materiałów.
Zawód kierownik budowy: Kierownik budowy to osoba, której najważniejszym zadaniem jest czuwanie nad sprawnym przebiegiem procesu realizacji budowy lub robót budowlanych. Można w zasadzie powiedzieć, że jest „drugi po Bogu”, gdyż reprezentuje bezpośrednio wykonawcę i jego interesy.
Praca po chemii budowlanej: Po ukończeniu chemii budowlanej będziesz mieć odpowiednie kompetencje, aby projektować i dobierać materiały do różnych zastosowań oraz będzie posiadał wiedzę z zakresu metod ich badania, atestacji i certyfikacji wyrobów. Będziesz w stanie również obsługiwać specjalistyczne oprogramowanie i komputerowe bazy danych. Wiedza oraz kwalifikacje praktyczne umożliwią Ci podjęcie pracy zarówno w przedsiębiorstwach przemysłowych, produkujących na potrzeby budownictwa, jak i zapleczu badawczo-rozwojowym przemysłu budowlanego.
Praca w instytucjach budowlanych: Absolwent studiów budowlanych zdobywając dodatkowe umiejętności, może zostać biegłym sądowym lub rzeczoznawcą, co poszerza jego możliwości rozwoje i pozwala nabyć dodatkowe doświadczenie i umiejętności. Może także pracować w instytucjach państwowych odpowiedzialnych za kontrolę i nadzór budowlany.