Site logo

Energetyka - kierunek studiów

Energetyka na skróty

Gdzie studiować energetykę?

Wszystkie studia na kierunku energetyka w Polsce

List view

Znajdź studia energetyki w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia energetyki możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów energetyki

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Waves of water of the river and the sea meet each other during h
Częstochowa
Krzysztof Pełka

Co to jest turbulencja?

Czy turbulencja to zjawisko występujące tylko w samolotach? Jaki jest mechanizm jej powstawania? Czy można jej uniknąć? Czy ma jakieś pozytywne skutki? Co ma wspólnego

Czytaj więcej »

Czy warto studiować energetykę?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku energetyka na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek energetyka w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku energetyka? Jeśli wahasz się, czy studiowanie energetyki ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia o energetyce – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie energetyki. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Mamy wiele źródeł energii, należą do nich: ropa, gaz, węgiel, wiatr oraz energia jądrowa. Energetyka zajmuje się przekształceniami jednych form energii w inne za pomocą środków technicznych. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak matematyka, podstawy konstrukcji maszyn, mechanika techniczna, informatyka, podstawy elektroenergetyki, stosowanie wiedzy o metodach wytwarzania energii, opanowanie umiejętności projektowania systemów przetwarzania energii, znajomość techniki przesyłu energii, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, stosowanie prawa w zakresie energetyki. Celem tego przetwarzania jest umożliwienie dostarczania energii odbiorcom w dwóch postaciach: energii elektrycznej oraz energii cieplnej. W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie źródłami energii odnawialnej. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania energetyki. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe z energetyki

Szukasz innych studiów energetycznych? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Możliwości zawodowe po kierunku energetyka

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach w zakresie energetyki? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów o technice zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w elektrociepłowni, pracę w elektrowni, pełnienie funkcji administracyjnych w urzędach, prowadzenie firmy konsultingowej, rozwój naukowy i pracę w laboratorium badawczym. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem energetyka, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów w zakresie energetyki będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: koncentracja, świetna pamięć, przywiązanie do szczegółów, wnikliwość, precyzja i dokładność, techniczny umysł. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary energetyki i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: diagnostyka sieci kablowych wysokiego napięcia, mikroturbiny gazowe dla kogeneracji rozproszonej, magazynowanie energii elektrycznej, system certyfikatów dla odnawialnych źródeł energii.

Zobacz inne kierunki Techniczne

Szukasz innych studiów energetyki? Sprawdź wszystkie kierunki Techniczne.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję