Site logo

Studia na kierunku energetyka. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Dokonanie wyboru studiów to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla ludzi ceniących pragmatyczne myślenie. Decyzja polega na pogodzeniu własnych zainteresowań z trendami obowiązującymi na rynku pracy. Mówiąc wprost, należy przewidzieć, który z zawodów będzie poszukiwany za kilka lat, kiedy skończymy studia. Myśląc w ten sposób o kierunku energetyka można zachować pewną dozę optymizmu. Przed współczesnym światem największe wyzwania stoją właśnie w tym obszarze, chodzi bowiem o znalezienie alternatyw dla energii pochodzącej ze spalania kopalin, które niebawem ulegną wyczerpaniu.

Profil kandydata na energetykę

Jeżeli zdecydowałeś się już na studia w zakresie energetyki, znajdź dobrą uczelnię, która zapewni Ci odpowiedni poziom nauki. Musisz też zatroszczyć się o przemyślany wybór przedmiotów maturalnych. Istnieją bowiem uczelnie, w których o jeden indeks ubiega się nawet kilku kandydatów. Ucz się bez wytchnienia matematyki, fizyki, chemii oraz języka angielskiego. Nawet jeżeli nie wykorzystasz całej tej wiedzy na egzaminie dojrzałości, z pewnością okaże się przydatna w trakcie studiów.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku energetyka? Sprawdź ofertę uczelni.

Jak wygląda program studiów na kierunku energetyka

Kierunek energetyka jest kierunkiem o charakterze interdyscyplinarnym. Oznacza to, że wiedza oraz umiejętności pochodzą z różnych dziedzin. Ekspert w zakresie energetyki musi znać dyscypliny podstawowe, takie jak matematyka i fizyka, a także dziedziny specjalistyczne, do których należą np.:

  • mechanika płynów;
  • źródła energii odnawialnej;
  • projektowanie maszyn;
  • eksploatacja instalacji w energetyce;
  • energetyka jądrowa.

Perspektywy pracy po studiach na energetyce

W perspektywie uwarunkowań krajowych, warto zauważyć, że nie da się już dłużej zwlekać z wielkimi zmianami w obszarze energetycznym, dlatego kierunek ten wydaje się być rozsądną inwestycją na przyszłość. Ukończenie studiów wiąże się z koniecznością obrony pracy dyplomowej. Jest ona bardzo często niedocenianym elementem studiów. Warto wybrać temat i zakres, który okaże się być dobrym wprowadzeniem na rynek pracy. Absolwenci, którzy realizowali swoje praktyki zawodowe w cenionych firmach oraz gotowi są na podejmowanie nowych wyzwań, mogą być spokojni o swoje szanse zawodowe.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję