Site logo

Fizyka techniczna - kierunek studiów

Fizyka techniczna na skróty

Gdzie studiować fizykę techniczną ?

Wszystkie studia na kierunku fizyka techniczna w Polsce

List view

Znajdź fizykę techniczną w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia z fizyki technicznej możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów fizyki technicznej

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Waves of water of the river and the sea meet each other during h
Częstochowa
Krzysztof Pełka

Co to jest turbulencja?

Czy turbulencja to zjawisko występujące tylko w samolotach? Jaki jest mechanizm jej powstawania? Czy można jej uniknąć? Czy ma jakieś pozytywne skutki? Co ma wspólnego

Czytaj więcej »

Czy warto studiować fizykę techniczną?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku fizyka techniczna na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek fizyka techniczna w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku fizyka techniczna? Jeśli wahasz się, czy studiowanie fizyki technicznej ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia o fizyce technicznej – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie fizyki technicznej. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Fizyka jest nauką o właściwościach, oddziaływaniach i przemianach materii oraz energii. Sama w sobie jest nauką, która nie szuka praktycznych zastosowań. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak język angielski, mechanika, podstawy elektroniki, fizyka kwantowa, podstawy optyki, tworzenie nowych technologii, utrzymywanie dobrego stanu urządzeń technicznych, wykorzystanie fizyki w dziedzinach inżynieryjnych, modelowanie procesów fizycznych, stosowanie praw fizyki w konstruowaniu urządzeń. Fizyka techniczna to dziedzina wiedzy, która pozwala na zastosowanie odkryć fizycznych w celach technicznych czy inżynieryjnych. Chodzi o rozwiązywanie problemów za pomocą środków technicznych. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania fizyki technicznej. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe z fizyki technicznej

Szukasz innych studiów fizyki technicznej? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Możliwości zawodowe po kierunku fizyka techniczna

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach w zakresie fizyki technicznej? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów o technice zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w laboratoriach badawczych i rozwojowych, pracę przy utrzymaniu linii produkcyjnej, projektowanie maszyn i urządzeń, pracę nad doktoratem i rozwój naukowy, pracę w laboratoriach naukowych. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem fizyka techniczna, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów w zakresie fizyki technicznej będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: precyzja, ścisły umysł, talent techniczny, determinacja, racjonalne myślenie, odpowiedzialność. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary fizyki technicznej i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: symulacje numeryczne wybranych procesów kwantowych, badanie szybkości zdzierania cienkich warstw za pomocą działa jonowego, wykorzystanie silnika krokowego do manipulacji podzespołami stanowiska próżniowego, efekt Dopplera i zjawisko Czerenkowa w materiałach o ujemnym współczynniku załamania.

Zobacz inne kierunki techniczne

Szukasz innych studiów technicznych? Sprawdź wszystkie kierunki techniczne.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję