Site logo

Akustyka - kierunek studiów

Akustyka na skróty

Gdzie studiować akustykę?

Wszystkie studia na kierunku akustyka w Polsce

List view

Znajdź akustykę w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia z akustyki możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów akustyki

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Czy warto studiować akustykę?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku akustyka na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek akustyka w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku akustyka? Jeśli wahasz się, czy studiowanie akustyki ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia o akustyce – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie akustyki. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Akustyka bada wytwarzanie, rozprzestrzenianie i oddziaływanie dźwięku. Akustyk potrafi nagłaśniać wielkie koncerty, ale także zarejestrować dźwięk wydawany przez świerszcze. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak akustyka techniczna, inżynieria dźwięku, systemy operacyjne, podstawy przetwarzania sygnałów, procesory sygnałowe, rejestrowanie dźwięku instrumentów w studio nagraniowym, realizowanie koncertów i nagłaśnianie imprez masowych, adaptowanie akustyczne pomieszczeń, projektowanie systemów nagłośnienia, stosowanie procesorów dźwięku. Akustyk musi mieć świetny słuch, który jest jego podstawowym narzędziem pracy. Od akustyka wymaga się także wrażliwości na piękno, barwę i jakość dźwięku. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania akustyki. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe z akustyki

Szukasz innych studiów akustyki? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Możliwości zawodowe po kierunku akustyka

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach w zakresie akustyki? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów o technice zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez reżyserowanie dźwięku w teatrach i salach koncertowych, nagłaśnianie koncertów i imprez masowych, rejestrowanie i miksowanie nagrań w studiach nagraniowych, projektowanie pomieszczeń przeznaczonych do rejestracji dźwięku, projektowanie sprzętu audiowizualnego. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem akustyka, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów w zakresie akustyki będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: świetny słuch, wrażliwość, ścisły umysł, dokładność, precyzja, koncentracja. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary akustyki i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: budowa i uruchomienie stanowiska pomiarów wzmacniaczy mocy, lekkie ustroje dźwiękowe, wpływ warunków klimatycznych na parametry akustyczne wybranego pomieszczenia, projekt i wykonanie obudowy głośnikowej.

Zobacz inne kierunki techniczne

Szukasz innych studiów technicznych? Sprawdź wszystkie kierunki techniczne.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję