Site logo

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna są świetną drogą, aby przygotować się do pracy w samorządzie terytorialnym, jednostkach administracji terenowej szczebla centralnego oraz w licznych urzędach związanych z zarządzaniem zmianami przestrzennymi. Kierunek ten ma charakter interdyscyplinarny, łączy bowiem wiedzę z różnych dziedzin, takich jak prawo, administracja, nauki przyrodnicze, geografia, botanika i nauki społeczne. Studenci gospodarki przestrzennej nie nudzą się w trakcie nauki, ponieważ studia te oceniane są jako wymagające.

Jak wygląda program studiów na gospodarce przestrzennej?

Osoby, które wybrały te studia powinny dołożyć wszelkich starań, aby jak najlepiej zdać maturę z przedmiotów, które wskazuje komisja kwalifikacyjna w ogłoszeniach o zasadach naboru. Zwykle największą ilość punktów można uzyskać za rozszerzony egzamin dojrzałości z matematyki i geografii. Nie warto jednak rezygnować z nauki innych przedmiotów, już na pierwszym roku studiów okaże się, że bardzo istotne zagadnienia, dla przyszłych specjalistów w zakresie gospodarki przestrzennej, poruszane były w zakresie wiedzy o społeczeństwie, biologii czy historii.

Gospodarka przestrzenna to wielodziedzinowe studia oparte na znajomości wielu zakresów. Należą do nich:

  • statystyka;
  • metody analizy przestrzennej;
  • projektowanie geometryczne;
  • planowanie przestrzenne;
  • planowanie urbanistyczne;
  • gospodarowanie gruntami.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku gospodarka przestrzenna. Sprawdź ofertę uczelni

Perspektywy praca absolwenta po gospodarce przestrzennej

Prowadzenie gospodarki przestrzennej to najczęściej zadanie samorządów terytorialnych oraz administracji centralnej, dlatego najbardziej właściwym miejscem pracy dla absolwenta tego kierunku będą agendy tworzące plany zagospodarowania przestrzennego gminy, miasta, powiatu czy województw. Niełatwo jest jednak otrzymać atrakcyjny etat urzędniczy, dlatego część osób po ukończeniu tego kierunku realizuje inne zawody, nieco luźniej związane z gospodarką przestrzenną, np. pośredniczy w handlu nieruchomościami.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Urbanista

Urbanista jest specjalistą odpowiedzialnym za opracowywanie programów i projektów planów budowy, rozbudowy i modernizacji miast lub pewnej ich części. Masz dosyć wszechobecnego bałaganu i braku

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję