Site logo

Co to jest inżynieria materiałowa? Studia i możliwości pracy

Poszycia w samolotach, sztuczne serca oraz innowacyjne kamizelki kuloodporne — to tylko niektóre z licznych produktów, które powstać mogły dzięki zastosowaniu inżynierii materiałowej. Na jakich uczelniach w Polsce i wydziałach możesz studiować ten kierunek? Czym jest inżynieria materiałowa? I przede wszystkim gdzie możesz szukać zatrudnienia po tym kierunku?

Czym jest inżynieria materiałowa?

Inżynieria materiałowa to interdyscyplinarny kierunek studiów technicznych oraz dziedzina technologii. Łączy w sobie badanie, tworzenie, wykorzystywanie materiałów o różnych, pożądanych właściwościach, takich jak twardość, elastyczność, odporność na ekstremalne temperatury, pamięć kształtu, przewodzenie prądu, przesyłanie informacji. Zawiera w sobie praktyczne wykorzystanie wiedzy z takich działów nauki, jak fizyka, chemia, biologia. Podczas studiów zgłębisz wiadomości na temat struktury, właściwości, technologii oraz wytwarzania i zastosowania materiałów. 

– Inżynieria materiałowa to taki obszar wiedzy, który zajmuje się badaniem relacji pomiędzy strukturą materiału a jego właściwościami — opowiada prof. dr hab. inż. Jarosław Mizera, Dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. – Wynika z tego, że inżynier potrafi świadomie zaprojektować oraz ukształtować strukturę materiału pod konkretne właściwości. Taki materiał ma spełniać konkretną funkcję. Reasumując, jest to inżynieria w relacji struktura materiału i jego właściwości — dodaje dziekan Mizera.

Co więcej, na kierunku inżynieria materiałowa dowiesz się, jak znaleźć nowe zastosowanie dla już istniejących tworzyw oraz odkryjesz przydatność materiałów, które zaprojektowałeś.

– Kierunek inżynierii materiałowej należy rozumieć jako dyscyplinę naukową, która zajmuje się zarówno projektowaniem materiałów pod określone zastosowania oraz badaniem nowych materiałów, dla których zastosowania się poszukuje — podkreśla prof. dr hab. Barbara Surowska, Kierownik Katedry Inżynierii Materiałowej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. – Poszukujemy materiału dla konkretnego zapotrzebowania przemysłu lub otrzymujemy nowy materiał i sprawdzamy do czego może się nadać. Inżynieria materiałowa zajmuje się także łączeniem materiałów w sposób innowacyjny, żeby otrzymać materiały o lepszej jakości — dodaje prof. dr hab. Barbara Surowska.

Studiowanie na kierunku inżynieria materiałowa to przede wszystkim praca nad bardzo innowacyjnymi projektami i badaniami. – We współpracy z Wydziałem Chemicznym oraz Wydziałem Chemicznym i Procesowym Politechniki Warszawskiej stworzyliśmy Szkołę Zaawansowanych Technologii Chemicznych i Materiałowych — opowiada Dziekan Jarosław Mizera. – Pochwalę się, że jeden z naszych zespołów opracował materiał — ciecz, która charakteryzuje się tym, że zmienia swoje właściwości pod wpływem obciążenia. Zastosowaliśmy ten materiał do bardzo lekkich kamizelek kuloodpornych. Ciecz ma tę właściwość, że zagęszcza się (twardnieje) przy nacisku, w tym przypadku przy próbie przestrzelenia. Nie ukrywam, że jest to bardzo innowacyjny produkt, który udało się nam stworzyć i zainteresować nim firmy z całego świata — dopowiada.


Gdzie studiować inżynierię materiałową?

Kierunek inżynierii materiałowej prowadzony jest przede wszystkim na politechnikach. Realizowany jest zarówno na wydziałach inżynierii materiałowej, jak i innych – takich jak mechaniczny czy też chemiczny. Dzieje się tak ze względu sprofilowanie programu oraz specjalności prowadzone na tym kierunku studiów. – Na wydziale mechanicznym pracuje się na materiałach metalicznych, niemetalicznych, kompozytowych, biomateriałach, materiałach funkcjonalnych oraz nanomateriałach — mówi dr hab. inż. Jacek Sawicki prof. nadz., opiekun kierunku inżynieria materiałowa na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. – W przypadku Wydziału Chemicznego pracuje się na materiałach takich jak polimery lub tworzywa kompozytowe — dopowiada opiekun kierunku Jacek Sawicki. Na Politechnice Gdańskiej kierunek inżynieria materiałowa wykładany jest na Wydziale Chemicznym, Mechanicznym oraz Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Inżynieria materiałowa na różnych uczelniach

Porównaj program studiów z inżynierii materiałowej na różnych politechnikach i innyc szkołach wyższych w Polsce.


Kim jest inżynier materiałowy?

Absolwenci kierunku inżynierii materiałowej znajdują pracę głównie w przemyśle. – Monitorujemy kariery zawodowe naszych absolwentów. Wiemy, że połowa z nich trafia do innowacyjnego przemysłu — opowiada Dziekan Jarosław Mizera. – Bardzo dużo absolwentów znajduje pracę w transporcie, energetyce i metalurgii — dodaje. Inżynieria materiałowa to kierunek uniwersalny, który kształci przyszłych inżynierów. Dzięki niemu otrzymasz możliwość znalezienia pracy nie tylko w przemyśle. – Inżynier po inżynierii materiałowej może pracować niemalże w każdej gałęzi przemysłu. Z tego względu, że jest on przygotowany zarówno od strony inżynierskiej — posiada wiedzę z zakresu mechaniki, termodynamiki, projektowania, konstrukcji części maszyn, obróbki, a także technologii tworzyw polimerowych — opowiada prof. dr hab. Barbara Surowska. – Jest to uniwersalny pracownik. Nasi absolwenci są przygotowani do planowania produkcji oraz zaopatrzenia materiałów. Wielu naszych absolwentów znajduje zatrudnienie w placówkach naukowych, badawczych z różnych obszarów nauk — dodaje.

W jakich firmach możesz szukać pracy?

Przede wszystkim w firmach z szeroko rozumianego przemysłu, w których wytwarzane i badane są nowe materiały. – Na tym kierunku nie tylko uczymy o materiałach, ale też uczymy, w jaki sposób je badać, zdobywać o nich informacje, jak odróżniać pewne materiały — opowiada dr hab. inż. Jacek Sawicki prof. nadz. Często absolwenci trafiają do takich branż jak energetyka, przemysłu lotniczego, przemysłu samochodowego, budownictwa, medycyny oraz we wszystkich formach z działem kontroli jakości (np. odlewnie, parki maszynowe) – dodaje. 

Pracę można znaleźć m.in. w takich firmach, jak:

  • hartownie usługowe, ponieważ uczymy obróbki i ulepszania właściwości materiałów,
  • firmy, w których przygotowuje się powierzchnie materiałów,
  • przedsiębiorstwa, gdzie robi się kontrolę jakości materiałów,
  • wszelkiego typu biura konstrukcyjne, gdzie potrzebny jest pracownik, który dobierze odpowiedni materiał do danych konstrukcji.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

“Priorytetem jest nauka”

Rozmawiamy z gen. dyw. dr. hab. Bogusławem Packiem, rektorem Akademii Obrony Narodowej Minęło już kilka miesięcy odkąd objął pan funkcję rektora Akademii Obrony Narodowej. Jakie

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję