Zastanawiałeś się, w jaki sposób powstają nowoczesne materiały, które na co dzień ułatwiają życie? Nie powstały znikąd – to wynik osiągnięć techniki, wykorzystanie najnowszych technologii oraz ciężka praca inżynierów. Inżynieria materiałowa to ważna dziedzina techniki zajmująca się technologiami wytwarzania i obróbki materiałów, badaniem ich struktury i właściwości w czasie obróbki i po jej zakończeniu. Dzięki osiągnięciom inżynierii materiałowej możliwe jest stworzenie maszyn, które wytrzymują ekstremalne warunki czy takie które pozwalają na zapisywanie i przesłanie ogromnej ilości danych. Ważną dziedziną tej dziedziny jest również tworzenie biomateriałów: implantów, rozruszników i sztucznych zastawek, które niejednokrotnie ratują życie.
Czym zajmuje się inżynier materiałowy?
Inżynier materiałowy znajdzie zatrudnienie wszędzie tam, gdzie obecna jest produkcja. Specjaliści będą potrzebni w przemyśle narzędziowym, samochodowym, budowlanym, elektronicznym. Absolwenci kierunku znajdują pracę w zakładach przemysłowych, instytutach, laboratoriach przeprowadzających testy nad materiałami, działach zajmującym się doradztwem technicznym czy działach zajmujących się produkcją materiałów. Inżynieria materiałowa w Polsce to młoda dziedzina techniki, która jest obecna w naszej gospodarce od niedawna, dlatego specjaliści z zakresu inżynierii są potrzebni w większości zakładów przemysłowych, zajmujących się produkcją. Wielu absolwentów pracuje na stanowiskach kontrolerów jakości w działach konstrukcyjnych.
Jak zostać inżynierem materiałowym?
Aby zostać inżynierem materiałowym należy ukończyć przynajmniej studia inżynierskie. Politechniki i uniwersytety posiadają ofercie studia drugiego stopnia z zakresu inżynierii materiałowej. Wbrew pozorom to bardzo rozległa dziedzina wiedzy, a z każdym rozwojem jakieś technologii, ta inżynieria materiałowa staje się coraz bardziej specjalistyczna. Dlatego uczelnie wyższe proponują studiowanie inżynierii materiałowej wraz z dodatkową specjalnością. Kierunek jest prowadzony na większości uczelni technicznych oraz kilka uniwersytetów w Polsce. Zarówno politechniki jak i uniwersytety proponują wiele ciekawych specjalności, które umożliwiają zdobycie specjalistycznej wiedzy, m.in.:
- materiały konstrukcyjne,
- materiały metaliczne i ceramiczne,
- materiały polimerowe,
- biomateriały,
- nanomateriały.
- Dzięki ukierunkowanemu wykształceniu, absolwenci szybciej znajdą pracę w zawodzie. Dobrym rozwiązaniem jest wybór innych specjalności na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Dzięki temu absolwent staje się cennym nabytkiem dla każdego zakładu produkcyjnego. Inżynieria materiałowa jako dziedzina nauki czerpie z nauk technicznych, chemii oraz fizyki. Niezbędna będzie również dobra znajomość matematyki oraz informatyki. Jeśli chciałbyś w przyszłości zostać inżynierem materiałowym podobnie jak w przypadku inżynierii produkcji, warto na maturze zdawać matematykę, fizykę, chemię lub informatykę. Każda z uczelni wskazuje na inne przedmioty, dlatego warto przed podjęciem decyzji sprawdzić, które przedmioty mają najlepszy przelicznik.
Ile zarabia inżynier materiałowy?
Inżynierów w Polsce brakuje, dlatego większość z nich znajduje pracę bardzo szybko po obronie dyplomu. Jako specjaliści w ciągle rozwijającej się dziedzinie, która jest obecna w większości przemysłów produkcyjnych, absolwenci nie będą narzekać na brak zajęcia. Początkowe zarobki mogą wynosić w granicach średniej krajowej lub mniej, natomiast im większe doświadczenie, tym inżynier może liczyć na podwyższenie pensji. Wszystko zależy również od zajmowanego stanowiska. Asystent produkcji może zarabiać nawet od głównego technologia produkcji czy specjalisty do spraw kontroli jakość materiałów Dużo zależy również od branży – jeśli będziesz chciał się rozwijać w dużej firmie przemysłowej o zasięgu międzynarodowym, na przykład w dziale konstrukcyjnym międzynarodowego koncernu samochodowego, możesz liczyć na szybki rozwój i sporą pensję.