Site logo

Filologia rosyjska (rusycystyka) - kierunek studiów

Filologia rosyjska (rusycystyka) na skróty

Gdzie studiować filologię rosyjską (rusycystykę)?

Wszystkie studia na kierunku filologia rosyjska (rusycystyka) w Polsce

List view

Znajdź rusycystykę w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia z filologii rosyjskiej możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów filologii rosyjskiej (rusycystyki)

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Czy warto studiować filologię rosyjską (rusycystykę)?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku informatyka uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek filologia rosyjska (rusycystyka) w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku filologia rosyjska? Jeśli wahasz się, czy studiowanie filologii rosyjskiej ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia filologiczne – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie filologii rosyjskiej. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Studia na tym kierunku stwarzają możliwość opanowania języka rosyjskiego. Na rusycystyce poznaje się gramatykę historyczną, historię przemian języka rosyjskiego, a nawet różne odmiany czy slangi języka. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak praktyczna nauka języka, język angielski, wstęp do językoznawstwa, historia literatury rosyjskiej, gramatyka opisowa, tłumaczenie na język polski, odnajdywanie nawiązań literackich i kulturowych w sztuce, rozumienie i znajomość kultury poznawanego obszaru językowego, analizowanie i interpretacja dzieł literatury, swobodne prowadzenie rozmów i korespondencji. Na filologii rosyjskiej można się też bardzo wiele dowiedzieć o samej Rosji oraz o krajach rosyjskojęzycznych i kulturze słowiańskiej, niektórzy mówią też o poznaniu rosyjskiej duszy. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania filologii rosyjskiej. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe z języka rosyjskiego

Gdzie zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach?

Możliwości zawodowe po kierunku filologia rosyjska (rusycystyka)

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach filologicznych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów filologicznych zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w placówkach dyplomatycznych, pracę w organizacjach pozarządowych, prowadzenie biura tłumaczeń, prowadzenie lektoratów dla studentów, pracę w handlu międzynarodowym. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem filologia rosyjska, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów filologicznych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: talent językowy, zdyscyplinowany umysł, dobra pamięć, sympatia do ludzi, zdolności humanistyczne, chęć do nauki. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary filologii rosyjskiej i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: analiza językowa wybranego dzieła dramaturgicznego, perswazyjność tekstów wybranego nurtu literackiego, neologizmy w twórczości wybranego poety, zapożyczenia językowe we współczesnej literaturze rosyjskiej.

Zobacz inne kierunki filologiczne

Szukasz innych studiów filologicznych? Sprawdź wszystkie kierunki filologiczne.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję