Site logo

Podyplomowy język rosyjski i rusycystyka w Gdańsku

Podyplomowe o języku rosyjskim i dla absolwentów filologii rosyjskiej - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować podyplomowo język rosyjski w Gdańsku?

Wszystkie studia o języku rosyjskim i kulturze rosyjskojęzycznej w Gdańsku i na Pomorzu

List view

Zobacz inne kierunki podyplomowe związane z językami obcymi w Gdańsku

Myślisz nie tylko o podyplomowych z rosyjskiego, ale także o poznawaniu innych języków i kultur? Sprawdź wszystkie kierunki "podyplomówek" obcojęzycznych.

Czy warto studiować podyplomowo język rosyjski w Gdańsku i na Pomorzu?

Zastanawiasz się nad "podyplomówką" rusycystyczną na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia podyplomowe z rusycystyki

“Podyplomówki” rusycystyczne to przede wszystkim podnoszenie kompetencji związanych z językiem i kulturą Rosji, ale i innych krajów, gdzie wiele osób mówi w języku rosyjskim, takich jak Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Republika Naddniestrzańska, republiki kaukaskie, inne kraje Azji Środkowej. Możesz zatem szukać językowych studiów filologicznych związanych z rozwojem języka rosyjskiego, gramatyki, fleksji, słowotwórstwa, fonetyki historii, a także kultury krajów rosyjskojęzycznych. Podyplomówki filologiczne dają również kompetencje związane z wykorzystywaniem języka rosyjskiego w różnych obszarach nauki, biznesu, kultury, edukacji.

  • Pedagogiczne studia podyplomowe dla rusycystów: To studia podyplomowe dla absolwentów studiów z filologii rosyjskiej, które umożliwiają uczenie w szkole, zdobycie zawodu nauczyciela. Wymagane są, jeśli nie masz za sobą specjalności filologicznej na kierunku licencjackim lub magisterskim. Dają m.in. kompetencje pedagogiczne, dydaktyki języka, psychologiczne oraz wiedzę związaną z danym językiem i jego kręgiem kulturowym.
  • Podyplomowa translatoryka języka rosyjskiego: To studia przygotowujące do zawodu tłumacza języka rosyjskiego, gdzie nabędziesz kompetencje związane z wykorzystywaniem wiedzy filologicznej w różnych rodzajach tłumaczeń – przysięgłych, pisemnych, ustnych, maszynowych. Dają wiedzę i umiejętności związane z przekładaniem różnic pomiędzy językami tak, aby została zachowana ciągłość i prawidłowość komunikacji. To także studia podyplomowe z tłumaczeń specjalistycznych – literackich, medycznych, biznesowych, prawniczych.
  • Podyplomowy biznes międzynarodowy: To studia związane z budowaniem aktywności biznesowej w środowisku globalnym m.in. połączenie kompetencji językowych i specyfiki międzykulturowej z wiedzą i umiejętnościami z różnych obszarów zarządzania, handlu, usług, marketingu, ekonomii, finansów.
  • Podyplomowa turystyka międzynarodowa: To studia podyplomowe związane ze zdobywaniem kwalifikacji do efektywnego funkcjonowania w międzynarodowym środowisku, przy wykorzystaniu znajomości języków obcych oraz specyfiki danego kraju, znajomości kultury, zwyczajów, kuchni i geografii podczas pobytów za granicą. Poznawanie specyfiki wyjazdów wakacyjnych, medycznych, biznesowych, kulturowych, edukacyjnych do innych krajów świata.

Studia podyplomowe w Gdańsku i na Pomorzu

W ostatnich latach studia podyplomowe cieszą się rosnącym powodzeniem, co jest następstwem zwiększającej się dynamiki naszego życia oraz fakt, że kompetencje stale trzeba rozwijać. Technologia idzie do przodu, dlatego aktualizacja wiedzy jest niezbędna na wielu stanowiskach. Żeby nie pozostać w tyle, warto wybrać studia podyplomowe w Gdańsku, które pozwol na aktualizację swojej wiedzy oraz rozszerzenie kompetencji, które niezbędnych w przypadku awansu, czy też poszukiwań nowej pracy. Na studia podyplomowe decydują się bardzo często pracownicy marketingu, pedagodzy, czy też specjaliści w zakresie zarządzania. Każdy z nich znajdzie wyjątkowe kierunki studiów podyplomowych na państwowych i prywatnych uczelniach w Gdańsku. Atutem studiów podyplomowych jest ich elastyczność. Zajęcia są prowadzone najczęściej w weekendy, z których przynajmniej kilka w semestrze jest wolnych. To pozwala na rozpoczęcie takiej edukacji również przez osoby bardzo aktywne zawodowo lub z licznymi obowiązkami domowymi. Weekendowe zajęcia, które zazwyczaj trwają od 2 do 4 semestrów, dużo łatwiej dopasować do swoich potrzeb i harmonogramu. Dyplom studiów podyplomowych może pomóc w awansie w firmie w Gdańsku lub też może być wykorzystywany w pracy w innych lokalizacjach. Na takie studia decydują się również osoby, które szukają dla siebie nowego pomysłu i chcą się przebranżowić. Zdobyte i potwierdzone w ten sposób kwalifikacje to dodatkowy atut. Wśród studiów podyplomowych bardzo często wybierane są kierunki pedagogiczne, marketingowe, biznesowe oraz w zakresie kompetencji miękkich. Oferta tych kierunków na uczelniach w Gdańsku jest bardzo bogata.

Możliwości pracy dla rusycystów

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku filologia rosyjska na gdańskich i pomorskich uczelniach?

Zawód: konsul

Co to jest zawód konsul — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest konsul? Konsul to jeden z najważniejszych zawodów w służbie dyplomatycznej. Jego głównym zadaniem jest reprezentowanie swojego kraju w

Czytaj więcej »

Zawód: ambasador

Co to jest zawód ambasador — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest ambasador? Ambasador to wysoko postawiony dyplomata reprezentujący swój kraj za granicą. Jest to honorowe i prestiżowe stanowisko, które

Czytaj więcej »

Zawód: copywriter internetowy

Co to jest zawód copywriter internetowy  – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży content manager? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest copywriter internetowy? Czym się zajmuje? Zawód copywritera internetowego jest związany z tworzeniem tekstów reklamowych i promocyjnych dla potrzeb działalności online. Copywriterzy internetowi piszą teksty na stronach internetowych,

Czytaj więcej »

Praca po kierunku filologia rosyjska

Studia rusycystyczne to przepustka nie tylko do etatów nauczycielskich i instruktorskich. Wykształcony filolog rosyjski znajdzie dla siebie miejsce w różnorakich sektorach życia gospodarczego. Wszędzie tam, gdzie istotne są kontakty międzynarodowe, istnieje zapotrzebowanie na ludzi posługującymi się “dojrzałą ruszczyzną”. Dzięki swoim umiejętnościom językowym potrafią oni stworzyć dobry klimat, odczytywać wiadomości ukryte “między wierszami” oraz wychwytywać wieloznaczności biznesowego języka.

  • Nauczyciel języka rosyjskiego w szkole: Język rosyjski plasuje się w czołówce najpopularniejszych języków obcych nauczanych w polskim systemie edukacji. Nic więc dziwnego, że sporo absolwentów rusycystyki wybiera zawód nauczyciela. Pamiętaj jednak, że furtką do uczenia języka rosyjskiego w przedszkolu, szkole podstawowej, liceum i technikum są kwalifikacje pedagogiczne. Jeśli wybierzesz podczas licencjackiej lub magisterskiej romanistyki specjalność nauczycielską – to wystarczy. W przeciwnym przypadku musisz zdobyć uprawnienia, idąc na studia pedagogiczne, najczęściej podyplomowe.
  • Rusycysta w szkole językowej – korepetytor: Inna ścieżka kariery to nauczanie języka rosyjskiego jako nauczyciel poza systemem szkolnym – w szkołach językowych, na kursach języków obcych. Możesz również uczyć dzieci i młodzież podczas korepetycji, we własnej firmie lub na umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę zlecenie u organizatora korepetycji. Istnieje duże zainteresowanie dokształcaniem, bo język rosyjski jest popularnym językiem zdawanym podczas matury. To nie tylko przygotowanie uczniów szkół do nauki rosyjskiego i egzaminów maturalnych. Jako absolwent romanistyki możesz zająć się uczeniem Polaków pracujących dla zagranicznych firm, gdzie język rosyjski jest językiem korporacyjnym, a także dla fascynatów języka i kultury rosyjskiej. Pamiętaj, że rosyjskiego możesz nie tylko uczyć stacjonarnie, ale i on-line, korzystając z rozwiązań e-learningowych. Wtedy sięgasz po słuchaczy (klientów) z innych krajów, szukających możliwości nauki tego języka.
  • Tłumacz języka rosyjskiego: Translatoryka to drugi naturalny obszar aktywności zawodowych dla absolwentów romanistyki, zaraz po pracy w edukacji i szkolnictwie. Znajomość języka rosyjskiego i specyfiki krajów z obszaru wpływów kultury rosyjskiej, daje wstęp do pracy jako tłumacz zwykły lub tłumacz przysięgły. Możesz z takimi kompetencjami zajmować się tłumaczeniami pisemnymi, a vista, ustnymi (symultanicznymi – tłumaczysz równolegle z mówiącym, i konsekutywnymi – słuchasz fragmentów wypowiedzi i tłumaczysz mówiącego “po kawałku”), maszynowymi. W przypadku tłumacza przysięgłego wymagane jest zdanie egzaminu państwowego, dzięki któremu będziesz w stanie oficjalnie potwierdzać zgodność dokumentów z oryginałem.
  • Praca w turystyce międzynarodowej: Znajomość języka rosyjskiego, to idealna możliwość zrobienia kariery w organizacji i realizacji wakacji i wycieczek za granicą. Sama Rosja to atrakcyjna destynacja turystyczna, zarówno dla miłośników kultury i sztuki z pełnymi skarbów muzeami Moskwy i Petersburga, jak i miłośników przepięknej przyrody, np. Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Jednak także w wielu krajach Europy Wschodniej i Azji język rosyjski jest przepustką do budowania relacji między turystami, a lokalnym środowiskiem. To oczywiście kraje byłego ZSRR – Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Republika Naddniestrzańska, Gruzja, Armenia, republiki kaukaskie, inne kraje Azji Środkowej. Ale także obecne kraje komunistyczne (Kuba, Korea Północna, Chiny), gdzie dla wykształconych osób język rosyjski jest najczęściej dobrze znany. Także byłe kraje komunistyczne i socjalistyczne są atrakcyjnymi destynacjami, gdzie ruszczyzna przydaje się w karierze sektora wolnego czasu, np. Wietnam, Kambodża, Mongolia. Nic więc dziwnego, że to ciekawa możliwość zawodowa dla absolwentów filologii rosyjskiej. Jeśli lubisz relacje międzyludzkie, turystyka i rekreacja międzynarodowa będzie świetną możliwością wykorzystywania kompetencji rusycystycznych.
  • Badacz języka oraz kultury rosyjskiej: Jako absolwent studiów filologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej związanej z Rosją. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami filologicznymi i kulturą danego kraju.
  • Promocja kultury polskiej za granicą i rosyjskiej w Polsce: Kultura rosyjska ma swoich miłośników na całym świecie. Dla każdego wykształconego człowieka wielkie znaczenie ma rosyjska literatura (m.in. powieści Dostojewskiego, Tołstoja, dramaty Czechowa), film, muzyka, opera i balet. Nic dziwnego, że filologia rosyjska skupia się nie tylko na języku, ale i na kulturze tworzonej w języku rosyjskim. Znajomość języka rosyjskiego pozwala być “mostem” między Polską, a innymi krajami, gdzie rosyjski jest powszechnie znany. Warto pomyśleć o pracy w polskich instytucjach promocji kultury za granicą i zagranicznych instytucjach tego typu działających w Polsce, jak Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A. S. Puszkina.
  • Praca w biznesie międzynarodowym: Znakomita znajomość języka rosyjskiego daje możliwość kariery w biznesie, nie tylko z powodu znaczenia Rosji dla gospodarki globalnej (chociażby za sprawą zasobów naturalnych i energetyki), ale i wpływów języka rosyjskiego w byłych krajach bloku socjalistycznego, zwłaszcza w przypadku byłych krajów Związku Radzieckiego z wcześniejszą metropolią. Międzynarodowe firmy zajmujące się tym obszarem chcą mieć na swoim pokładzie osoby umiejące perfekcyjnie porozumieć się z kontrahentami w języku rosyjskim, znające specyfikę kręgu kulturowego Rosji. To praca dla zagranicznych korporacji działających w Polsce lub za granicą – przede wszystkim w takich krajach jak Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Republika Naddniestrzańska, Gruzja, Armenia, republiki kaukaskie, inne kraje Azji Środkowej. Również język rosyjski przyda się podczas relacji biznesowych związanych z obecnymi krajami komunistycznymi (Kuba, Korea Północna, Chiny), oraz byłymi krajami bloku socjalistycznego (Wietnam, Kambodża, Mongolia). Tam wśród elit gospodarczych język rosyjski jest najczęściej dobrze znany. Filologia rosyjska stwarza także możliwość kariery w działach handlu zagranicznego i zagranicznych przedstawicielstwach polskich przedsiębiorstw w owych krajach.
  • Broker rosyjskojęzycznych informacji: Wyniesione ze studiów rusycystycznych wysokie kompetencje językowe i umiejętność przedzierania się przez ogromne zasoby wiedzy, mogą być przepustką do infobrokeringu. Jesteś w stanie budować swoją karierę jako infobroker w mediach, firmach i instytucjach, wyszukując, weryfikując, przetwarzając i interpretując zasoby danych dostępnych w języku rosyjskim.
  • Praca w urzędach i instytucjach: Absolwent studiów rusycystycznych jest dobrym kandydatem do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w międzynarodowej rzeczywistości. Język rosyjski jest ważny ze względu na międzynarodową pozycję Federacji Rosyjskiej, jej potencjał demograficzny oraz imperialne ambicje tego kraju. Istotny jest także ze względu na powszechną znajomość wśród elit politycznych i gospodarczych w takich krajach jak Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Republika Naddniestrzańska, Gruzja, Armenia, republiki kaukaskie, inne kraje Azji Środkowej, Kuba, Korea Północna, Chiny, Wietnam, Kambodża, Mongolia, Serbia. Znajomość rosyjskiego przydaje się zatem w budowaniu urzędniczej i politycznej kariery w takich instytucjach, jak ONZ, Unia Europejska i NATO oraz ich agendy. Dzięki biegłości językowej oraz znajomości kulturowej absolwent rusycystyki może budować swoją pozycję w cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa oraz rozwojem współpracy między państwami.

Praca po studiach w Gdańsku i na Pomorzu

Gdańsk to również bardzo rozbudowany i atrakcyjny dla absolwentów rynek pracy. W związku z tym nie powinni oni mieć większych problemów z płynnym wejściem w rolę pracownika po ukończeniu studiów, jeżeli zostaną w Trójmieście. Dyplomy gdańskich uczelni są również cenione w innych miastach. Gdańsk od lat może poszczycić się jednym z najmniejszych poziomów bezrobocia w Polsce. Gospodarka tego miasta opiera się na wielu sektorach, w tym transporcie morskim, usługach portowych, turystyce, nowych technologiach, czy wydobyciu surowców. Aktualnie stopa bezrobocia w Gdańsku wynosi 3,7% i jest prawie dwukrotnie niższa od średniej krajowej. To dodatkowy atut dla osób, które chcą studiować w Gdańsku lub zbliżają się do ukończenia uczelni i wejścia na rynek pracy. Gdańscy pracodawcy są również bardzo otwarci na studentów, którzy chcą łączyć edukację z rozwojem kariery zawodowej. Bezrobocie w całym województwie pomorskim wynosi około 6,2% i jest porównywalne ze średnią krajową. Miasto zlokalizowane jest nad Zatoką Gdańską i znajduje się w nim wiele firm, które związały się z morzem. Do grona renomowanych pracodawców zaliczają się Zarząd Portu Gdańsk, terminal kontenerowy DCT Gdańsk, czy też Remontowa Holding S.A .GK. W gronie czołowych pracodawców plasuje się również Grupa Lotos S.A. GK, Energa S.A. GK, czy też potentat z branży odzieżowej, firma LPP S.A. Gdańsk jest również otwarty na nowe technologie, dzięki czemu znajdziecie tu wiele rozwijających się spółek technologicznych. Rynek pracy w Gdańsku jest ściśle powiązany z całą aglomeracją trójmiejską, dlatego absolwenci tutejszych uczelni z powodzeniem mogą pracować również w Gdyni lub w Sopocie.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję