Site logo

Podyplomowe języki słowiańskie w Trójmieście

Podyplomowe o językach słowiańskich dla absolwentów filologii włoskiej - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować podyplomowo języki słowiańskie w Trójmieście?

Wszystkie studia o języku czeskim, słowackim, serbochorwackim, ukraińskim, węgierskim, greckim i kulturze słowiańkiej w Trójmieście i na Pomorzu

List view

Zobacz inne kierunki podyplomowe związane z językami obcymi w Trójmieście

Myślisz nie tylko o podyplomowych z języków słowiańskich, ale także o poznawaniu innych języków i kultur? Sprawdź wszystkie kierunki "podyplomówek" obcojęzycznych.

Czy warto studiować podyplomowo języki słowiańskie w Trójmieście i na Pomorzu?

Zastanawiasz się nad "podyplomówką" slawistyczną na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia podyplomowe ze slawistyki

“Podyplomówki” slawistyczne to przede wszystkim podnoszenie kompetencji związanych z językiem i kulturą krajów słowiańskich. Możesz zatem szukać językowych studiów filologicznych związanych z rozwojem języka polskiego, serbołużyckiego, czeskiego, słowackiego, bułgarskiego, macedońskiego, słoweńskiego, serbskiego, chorwackiego, bośniackiego, czarnogórskiego, białoruskiego, rosyjskiego, ukraińskiego, rusińskiego. Z pogłębianiem kompetencji z tych języków w obszarze gramatyki, historii, kultury krajów związanych kulturowo, politycznie i gospodarczo ze Słowiańszczyzą, gramatyki, fleksji, słowotwórstwa, fonetyki. Jednak filologiczne podyplomówki dają także kompetencje związane z wykorzystywaniem języków słowiańskich w różnych obszarach nauki, biznesu, kultury, edukacji. Możesz także specjalizować się w innych językach Europy Środkowej i Południowej – węgierskim, albańskim, greckim.

 • Pedagogiczne studia podyplomowe dla slawistów: To studia podyplomowe dla absolwentów studiów z filologii słowiańskiej, które dają możliwość uczenia w szkole, zdobycia zawodu nauczyciela. Wymagane są, jeśli nie masz za sobą specjalności filologicznej na kierunku licencjackim lub magisterskim. Dają m.in. kompetencje pedagogiczne, dydaktyki danego języka, psychologiczne oraz wiedzę związaną z danym językiem i jego kręgiem kulturowym.
 • Podyplomowa translatoryka języków słowiańskich: To studia przygotowujące do zawodu tłumacza języka serbołużyckiego, czeskiego, słowackiego, bułgarskiego, macedońskiego, słoweńskiego, serbskiego, chorwackiego, bośniackiego, czarnogórskiego, białoruskiego, rosyjskiego, ukraińskiego, rusińskiego. Także absolwenci innych filologii z Europy Środkowej i Południowej powinni rozważyć zdobycie kompetencji translatorskich – tłumacza języka węgierskiego, albańskiego i greckiego. Podczas podyplomówki translatorskiej nabędziesz kompetencje związane z wykorzystywaniem wiedzy filologicznej w różnych rodzajach tłumaczeń – przysięgłych, pisemnych, ustnych, maszynowych. Dają m.in. wiedzę i umiejętności związane z przekładaniem różnic pomiędzy różnymi językami tak, aby została zachowana ciągłość i prawidłowość komunikacji. To także studia podyplomowe z tłumaczeń specjalistycznych – literackich, medycznych, biznesowych, prawniczych.
 • Podyplomowy biznes międzynarodowy: To studia związane z budowaniem aktywności biznesowej w środowisku globalnym m.in. połączenie kompetencji językowych i specyfiki międzykulturowej z wiedzą i umiejętnościami z różnych obszarów zarządzania, handlu, usług, marketingu, ekonomii, finansów. Dzięki połączeniu umiejętności języków słowiańskich, węgierskiego, greckiego, albańskiego ze specyfiką kulturową, takie wykształcenie może okazać się dobrą inwestycją w rozwój kariery w sferze biznesu międzynarodowego.
 • Podyplomowa turystyka międzynarodowa: To studia podyplomowe związane ze zdobywaniem kwalifikacji do efektywnego funkcjonowania w międzynarodowym środowisku, przy wykorzystaniu znajomości języków obcych oraz specyfiki danego kraju, znajomości kultury, zwyczajów, kuchni i geografii podczas pobytów za granicą. Poznawanie specyfiki wyjazdów wakacyjnych, medycznych, biznesowych, kulturowych, edukacyjnych do innych krajów świata. Może to być interesujące połączenie z kompetencjami filologa słowiańskiego, greckiego, albańskiego, węgierskiego ze względu na atrakcyjność takich destynacji jak kraje Europy Południowo-Wschodniej, Środkowej i Wschodniej.

Studia podyplomowe w Trójmieście i na Pomorzu

Oferta studiów podyplomowych w Trójmieście jest bardzo atrakcyjna. Są one dostosowywane do potrzeb absolwentów studiów pierwszego lub drugiego stopnia. Zainteresowanie takim modelem studiowania wzrasta, ponieważ daje szansę na podniesienie swoich kwalifikacji i awans. Z drugiej strony może to być również doskonała okazja do przebranżowienia się i znalezienia dla siebie miejsca w zupełnie innym zawodzie. Studia podyplomowe w Trójmieście na pewno dają ku temu spore możliwości, a zdobyte tam dyplomy mogą przydać się nie tylko w Trójmieście, ale i w innych miejscach w Polsce. Na kontynuowanie edukacji na tego typu studiach decydują się również osoby, prowadzące własne firmy w Trójmieście lub rozważające ich założenie. Ukończenie kierunków związanych z biznesem, marketingiem i sprzedażą, może pozwolić na efektywniejsze wejście na rynek i szybsze zdobycie w nim udziałów. Dużym atutem studiów podyplomowych w Trójmieście jest fakt, że prowadzone są w trybie niestacjonarnym. Dzięki temu mogą pozwolić sobie na nie osoby aktywne zawodowo oraz takie, które mają zobowiązania rodzinne. Weekendowe studiowanie, i to czasem w co drugi weekend, daje naprawdę wiele możliwości i sposobów na dostosowanie planu dnia do potrzeb uczelnianych. Studia trwają 2 lub 4 semestry, a po ich ukończeniu można poszczycić się nie tylko nowym dyplomem, ale również kwalifikacjami, które przydadzą się w codziennym życiu, na przykład pozwolą na kluczowy awans w firmie. Dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki biznesowe, specjalistyczne oraz w temacie kompetencji miękkich i coachingu. Na studia podyplomowe decydują się również nauczyciele, którzy dzięki nim zdobywają nowe uprawnienia.

Możliwości pracy dla slawistów

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku filologia słowiańska na na uczelniach trójmiasta i województwa pomorskiego?

Zawód: konsul

Co to jest zawód konsul — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest konsul? Konsul to jeden z najważniejszych zawodów w służbie dyplomatycznej. Jego głównym zadaniem jest reprezentowanie swojego kraju w

Czytaj więcej »

Zawód: ambasador

Co to jest zawód ambasador — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest ambasador? Ambasador to wysoko postawiony dyplomata reprezentujący swój kraj za granicą. Jest to honorowe i prestiżowe stanowisko, które

Czytaj więcej »

Zawód: copywriter internetowy

Co to jest zawód copywriter internetowy  – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży content manager? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest copywriter internetowy? Czym się zajmuje? Zawód copywritera internetowego jest związany z tworzeniem tekstów reklamowych i promocyjnych dla potrzeb działalności online. Copywriterzy internetowi piszą teksty na stronach internetowych,

Czytaj więcej »

Praca po slawistyce, hungarystyce, filologii klasycznej, greckiej

Studia po filologii słowiańskiej to przepustka nie tylko do etatów nauczycielskich i instruktorskich. Wykształcony filolog znajdzie dla siebie miejsce w różnorakich sektorach życia gospodarczego. Wszędzie tam, gdzie istotne są kontakty międzynarodowe, istnieje zapotrzebowanie na ludzi posługującymi się “dojrzałą hispańczyzną” lub “portugalszczyzną”. Dzięki swoim umiejętnościom językowym potrafią oni stworzyć dobry klimat, odczytywać wiadomości ukryte “między wierszami” oraz wychwytywać wieloznaczności biznesowego języka.
 • Nauczyciel języka polskiego, rosyjskiego, łaciny w szkole: Język polski to jedna z podstaw nauczania we wszystkich typach szkół. Język rosyjski plasuje się w czołówce najpopularniejszych języków obcych nauczanych w polskim systemie edukacji. To tzw. drugi język popularny zwłaszcza w liceach, w klasach humanistycznych i geograficznych. Swoje miejsce w programach szkół ma także łacina – obecna w części klas medycznych i humanistycznych. Filologów klasycznych jest na szczęście niewielu i raczej trudno przypuszczać, aby ta liczba ulegała zmianom w najbliższym czasie, a zainteresowanie światem starożytnym i jego językami zdaje się przeżywać renesans. W coraz liczniejszych prywatnych i publicznych szkołach pojawia się greka i łacina jako główny element tradycyjnie ujętego klasycznego wykształcenia. Nadal także wiele kierunków studiów ma w programie obowiązkowy lektorat z języka łacińskiego. Nic więc dziwnego, że sporo absolwentów polonistyki, rusycystyki, filologii klasycznej wybiera zawód nauczyciela. Gorzej z taką możliwością rozwoju dla absolwentów innych języków słowiańskich, węgierskiego, albańskiego, rumuńskiego, greki, nowogreckiego – te języki w polskich szkołach nie występują w cale lub w ilościach homeopatycznych. Pamiętaj jednak, że furtką do uczenia języka polskiego, rosyjskiego, łaciny w przedszkolu, szkole podstawowej, liceum i technikum są kwalifikacje pedagogiczne. Jeśli wybierzesz podczas licencjackiej lub magisterskiej slawistyki specjalność nauczycielską – to wystarczy. W przeciwnym przypadku musisz zdobyć uprawnienia idąc na studia pedagogiczne, najczęściej podyplomowe.
 • Slawista w szkole językowej – korepetytor: Inna ścieżka kariery to nauczanie języka polskiego, rosyjskiego, łaciny jako nauczyciel poza systemem szkolnym – w szkołach językowych, na kursach języków obcych. Możesz również uczyć dzieci i młodzież podczas korepetycji, we własnej firmie lub na umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę zlecenie u organizatora korepetycji. Istnieje duże zainteresowanie dokształcaniem, bo język polski jest językiem obowiązkowym zdawanym podczas matury, a język rosyjski i łacinę zdają często maturzyści z klas, gdzie występują one jako drugi język obcy nauczany na poziomie szkoły średniej. To nie tylko przygotowanie uczniów szkół do nauki polskiego, rosyjskiego, łaciny z egzaminów maturalnych. Jako absolwent slawistyki możesz zająć się uczeniem Polaków pracujących dla zagranicznych firm, gdzie języki słowiańskie, grecki, albańskim węgierski są językami korporacyjnymi, a także dla fascynatów języka i kultury związanej ze słowiańszczyzną i innymi kręgami kulturowymi Europy Wschodniej, Środkowej i Południowo-Wschodniej. Pamiętaj, że języków słowiańskich możesz nie tylko uczyć stacjonarnie, ale i on-line, korzystając z rozwiązań e-learningowych. Wtedy sięgasz po słuchaczy (klientów) z innych krajów, szukających możliwości nauki tego języka.
 • Tłumacz języków słowiańskich, węgierskiego, greckiego, albańskiego: Translatoryka to drugi naturalny obszar aktywności zawodowych dla absolwentów slawistyki, zaraz po pracy w edukacji i szkolnictwie. Znajomość języka czeskiego, słowackiego, bułgarskiego, macedońskiego, słoweńskiego, serbskiego, chorwackiego, bośniackiego, czarnogórskiego, białoruskiego, rosyjskiego, ukraińskiego, rusińskiego, węgierskiego, albańskiego, greckiego daje wstęp do pracy jako tłumacz zwykły lub tłumacz przysięgły. Możesz z takimi kompetencjami zajmować się tłumaczeniami pisemnymi, a vista, ustnymi (symultanicznymi – tłumaczysz równolegle z mówiącym, i konsekutywnymi – słuchasz fragmentów wypowiedzi i tłumaczysz mówiącego “po kawałku”), maszynowymi. W przypadku tłumacza przysięgłego wymagane jest zdanie egzaminu państwowego, dzięki któremu będziesz w stanie oficjalnie potwierdzać zgodność dokumentów z oryginałem.
 • Praca w turystyce międzynarodowej: Znajomość języków Europy Wschodniej, Środkowej, Południowo-Wschodniej, to idealna możliwość zrobienia kariery w organizacji i realizacji wakacji i wycieczek za granicą. Na tym obszarze najpopularniejszą destynacją jest oczywiście Grecja, gdzie pracodawcy będą cenić nie tylko absolwentów hellenistyki (język nowogecki) , ale i filologii klasycznej (znajomość klasycznej greki). Jednak w popularności Grecji jako miejsca do pracy w turystyce niewiele ustępują kraje byłej Jugosławii. Nie tylko bardziej znane, z rozbudowaną bazą turystyczną Chorwacja i Słowenia, ale także atrakcyjne dla miłośników bardziej bezpretensjonalnych warunków Bośnia i Hercegowina, Macedona, Czarnogóra (Montenegro), Serbia. Bliskie Polsce Czechy i Słowacja to z kolei miejsce turystyki górskiej i narciarstwa (głównie Tatry i Sudety), kuracyjnej (np. Karlowe Wary), ale i miejskiej (zwłaszcza Praga, Bratysława). Rośnie znaczenie turystyczne także innych krajów Europy Środkowej, jak Węgry, Rumunia, Bułgaria. Co ciekawe, ogromny potencjał turystyczny (a co za tym idzie także rozwoju zawodowego w sektorze wolnego czasu) ma Ukraina, Rosja, a nawet mniej dostępna Białoruś. To destynacje atrakcyjne zarówno dla zwolenników nieco bardziej surowych warunków turystyki (Syberia z Koleją Transsyberyjską, Bajkał, Ural), jak i turystyki miejskiej z przepiękną architekturą, zabytkami i muzeami St. Petersburga, Kijowa, Lwowa, Moskwy. Nic więc dziwnego, że sektor turystyki to ciekawa możliwość zawodowa dla absolwentów filologii słowiańskiej i innych studiów językowo-kulturowych Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Jeśli lubisz relacje międzyludzkie, turystyka i rekreacja międzynarodowa będzie świetną możliwością wykorzystywania kompetencji slawistycznych.
 • Badacz języków oraz kultury słowiańskiej: Jako absolwent studiów filologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej związanej ze Słowiańszczyną i niesłowiańskimi językami i kulturami Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami filologicznymi i kulturą danego kraju. Dodatkowo w grę wchodzi praca w wydawnictwach specjalistycznych i naukowych oraz możliwość tłumaczeń historycznych dokumentów i udział w interdyscyplinarnych projektach badawczych.
 • Promocja kultury polskiej za granicą i w Polsce: Kultura nie tylko Grecji, ale i innych krajów Europy Południowo-Wchodniej, Wschodniej i Środkowej fascynują ludzi na całym świecie. Nie tylko w obszarze muzyki (Franciszek Liszt, Antonín Dvořák, Béla Bartók, folk słowiański i grecki) i tańca (spopularyzowane “Grekiem Zrobą” Sirtaki). Także w obszarze literatury, filmu (chociażby obrazy Miloša Formana, Jiří’’ego Menzla) sztuk pięknych (m.in. klasyczna grecka rzeźba, ceramika i architektura, perły architektoniczne i muzealne Budapesztu, Pragi, Petersburga). Nic dziwnego, że filologia słowiańska skupia się nie tylko na języku, ale i na kulturze związanej korzeniami z Europą Środkową, Południową i Południowo-Wschodnią. Znajomość języków tego regionu Europy pozwala być “mostem” między Polską, a innymi krajami, gdzie języki słowiańskie są powszechnie znane. Warto pomyśleć o pracy w polskich instytucjach promocji kultury za granicą i zagranicznych instytucjach tego typu działających w Polsce.
 • Praca w biznesie międzynarodowym: Znakomita znajomość języka rosyjskiego, ale i mniej popularnych języków słowiańskich niesłowiańskich języków Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej i daje możliwość kariery w biznesie, nie tylko z powodu znaczenia biznesu Rosji i Grupy Wyszehradzkiej nie tylko dla gospodarki europejskiej, ale i dla relacji międzynarodowych. Międzynarodowe firmy zajmujące się tym obszarem chcą mieć na swoim pokładzie osoby umiejące perfekcyjnie porozumieć się z kontrahentami w języku czeskim, słowackim, bułgarskim, macedońskim, słoweńskim, serbskim, chorwackim, bośniackim, czarnogórskim, białoruskim, rosyjskim, ukraińskim, znające specyfikę tych kręgów kulturowych. To praca dla zagranicznych korporacji działających w Polsce lub za granicą, ale także możliwość kariery w działach handlu zagranicznego i zagranicznych przedstawicielstwach polskich przedsiębiorstw.
 • Broker informacji: Wyniesione ze studiów slawistycznych wysokie kompetencje językowe i umiejętność przedzierania się przez ogromne zasoby wiedzy, mogą być przepustką do infobrokeringu. Jesteś w stanie budować swoją karierę jako infobroker w mediach, firmach i instytucjach, wyszukując, weryfikując, przetwarzając i interpretując zasoby danych dostępnych w języku rosyjskim, polskim lub innych językach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej.
 • Praca w urzędach i instytucjach: Absolwent studiów słowiańskich jest dobrym kandydatem do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w międzynarodowej rzeczywistości. Zwłaszcza w relacjach międzynarodowych, głównie europejskich (w tym Grupy Wyszehradzkiej i tzw. Międzymorza), oraz na forum ONZ i agend narodów zjednoczonych. Dzięki biegłości językowej oraz znajomości kulturowej absolwent może budować swoją pozycję w cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa oraz rozwojem współpracy między państwami.

Praca po studiach w Trójmieście i na Pomorzu

Rynek pracy w Trójmieście jest bardzo atrakcyjny dla studentów praktycznie wszystkich kierunków. Na terenie Trójmiasta zarejestrowanych jest 270 tysięcy firm, a kolejne tysiące rozsiane są po całym województwie pomorskim. Od lat region może poszczycić się jedną z najmniejszych stóp bezrobocia w Polsce, co jest dodatkowym argumentem by rozpocząć studia w Gdańsku, Gdyni, Sopocie lub okolicy. Obecnie bezrobocie w województwie pomorskim wynosi 6,2% i jest ono nieznacznie wyższe od średniej krajowej. Warto jednak zwrócić uwagę na największe ośrodki na Pomorzu. W Sopocie bezrobocie wynosi tylko 2,4%, w Gdyni 3,5%, a w Gdańsku 3,7%. To bardzo dobre wyniki, które potwierdzają, że absolwentom bardzo łatwo wejść na rynek pracy w Trójmieście, a wielu studentów łączy na co dzień obowiązki studenta z pracą. W Trójmieście i w okolicach znajduje się wiele dużych zakładów pracy, które są świetnym miejscem na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej po studiach. Region Pomorza to bardzo prężnie rozwijający się ośrodek IT, a także centrum usług. Bardzo dobrze rozwinięta jest turystyka. Swoje siedziby mają tu między innymi potentat paliwowy Grupa Lotos SA GK, czy też energetyczny Energa SA GK. W Gdańsku siedzibę ma grupa odzieżowa o bardzo dużej renomie, czyli LPP SA. Ponadto w Trójmieście znajdują się: Grupa Ergo Hestia, Glencore Polska Sp. z o. o., Morpol SA, Jysk Sp. z o. o., czy Multimedia Polska. W regionie tym bardzo rozwinięty jest również przemysł stoczniowy i portowy, a wśród kluczowych pracodawców znajdują się Remontowa Holding SA, Stocznia Remontowa Nauta SA, DCT Gdańsk, czy też Porty w Gdyni i w Gdańsku. W innych miejscowościach w województwie pomorskim również znajdują się duże firmy, w których warto szukać pracy. Są to między innymi Flextronics International Poland Sp. z o. o. ze Słupska, International Paper Kwidzyn, Polpharma SA w Starogardzie Gdańskim, Iglotex SA w Skórczu, Drutex SA w Bytowie, czy też Dovista Polska w Swarożynie. Nowoczesne i duże zakłady dają możliwość szybkiego wejścia na rynek pracy oraz rozwoju kariery zawodowej.
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję