Site logo

Filologia klasyczna - kierunek studiów

Filologia klasyczna na skróty

Gdzie studiować filologię klasyczną?

Wszystkie studia na kierunku filologia klasyczna w Polsce

List view

Filologiczne studia podyplomowe w Polsce

Gdzie zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach?

Poradniki dla przyszłych studentów filologii klasycznej

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Zobacz inne kierunki filologiczne

Szukasz innych studiów filologicznych? Sprawdź wszystkie kierunki filologiczne.

Czy warto studiować filologię klasyczną?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku filologia klasyczna na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek filologia klasyczna w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku filologia klasyczna? Jeśli wahasz się, czy studiowanie filologii klasycznej ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia filologiczne – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie filologii klasycznej. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Języki, które stoją u źródeł kultury Europy to greka i łacina. Studia na kierunku filologia klasyczna wiążą się z poznaniem tych dwóch języków. Poznaje się zależności między nimi oraz ich źródła. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak gramatyka opisowa, translatoryka, historia literatury starożytnej, wybór zagadnień z filozofii, wstęp do językoznawstwa, odnajdywanie nawiązań literackich i kulturowych w sztuce, analizowanie i interpretacja dzieł literatury, rozumienie i znajomość kultury poznawanego obszaru językowego, swobodne używanie języka, tłumaczenie na język polski. Są to studia dla pasjonatów i ludzi kochających Rzym i Helladę oraz cały starożytny świat basenu Morza Śródziemnego. Studenci tego kierunku cieszą się zwykle możliwością studiowania w nielicznym gronie. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania filologii klasycznej. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.
Kierunek informatyka - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania informatyki. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Podyplomowe na kierunku filologia klasyczna

Co warto wiedzieć o podyplomowych studiach filologicznych? Jeśli myślisz o podyplomówce jako absolwent studiów na kierunku filologia klasyczna, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Takie zdobywanie wiedzy i umiejętności może być bardzo efektywnym sposobem pozyskiwania nowych kompetencji. Po pierwsze – możesz wybrać studia podyplomowe ściśle związane z ukończonym kierunkiem studiów. Są to studia dla pasjonatów i ludzi kochających Rzym i Helladę oraz cały starożytny świat basenu Morza Śródziemnego. Studenci tego kierunku cieszą się zwykle możliwością studiowania w nielicznym gronie. Zatem możesz dzięki edukacji podyplomowej specjalizować się w jakimś obszarze filologii klasycznej. Poszukaj programów podyplomówek, np. związanych z pogłębianiem wiedzy i umiejętności wyniesionych ze studiów, takich jak gramatyka opisowa, translatoryka, historia literatury starożytnej, wybór zagadnień z filozofii, wstęp do językoznawstwa, odnajdywanie nawiązań literackich i kulturowych w sztuce, analizowanie i interpretacja dzieł literatury, rozumienie i znajomość kultury poznawanego obszaru językowego, swobodne używanie języka, tłumaczenie na język polski. Jednak nie ograniczaj się do myślenia tylko o studiach będących kontynuacją dotychczasowej ścieżki kształcenia, ale także komplementarnych do filologii klasycznej. Zastanów się nad innymi podyplomowymi studiami z dziedzin filologicznych. Może także zainteresują cię różne kierunki skierowane do osób chcących awansować, rozwiać się zawodowo poprzez nowe uprawnienia, miękkie kompetencje, czy łączące specyfikę Twoich doświadczeń ze studiów, praktyk i staży z zarządzaniem projektami, ludźmi albo strukturami operacyjnymi.

Praca po kierunku filologia klasyczna

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku filologia klasyczna?

Zawód: copywriter internetowy

Co to jest zawód copywriter internetowy  – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży content manager? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest copywriter internetowy? Czym się zajmuje? Zawód copywritera internetowego jest związany z tworzeniem tekstów reklamowych i promocyjnych dla potrzeb działalności online. Copywriterzy internetowi piszą teksty na stronach internetowych,

Czytaj więcej »

Zawód: e-marketer (specjalista ds marketingu internetowego – digital marketing)

Co to jest zawód e-marketer – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży e-marketer? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest stanowisko specjalisty e-marketingu?  E-marketer to osoba zajmująca się promocją produktów lub usług w środowisku internetowym.

Czytaj więcej »

Zawód: content manager

Co to jest zawód content manager – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży content manager? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym się zajmuje content manager?  Zawód content manager polega na zarządzaniu i tworzeniu treści online

Czytaj więcej »

Możliwości zawodowe po kierunku filologia klasyczna

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach filologicznych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów filologicznych zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez popularyzowanie wiedzy o łacinie i grece, pracę w organizacjach pozarządowych, tłumaczenie tekstów dla wydawnictw, prowadzenie lektoratów dla studentów, karierę akademicką i pracę nad doktoratem. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem filologia klasyczna, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów filologicznych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: talent językowy, zdyscyplinowany umysł, zamiłowanie do historii, sympatia do ludzi, zdolności humanistyczne, zaangażowanie. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary filologii klasycznej i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: analiza językowa wybranego dzieła dramaturgicznego, perswazyjność tekstów wybranego nurtu literackiego, greckie zapożyczenia w literaturze rzymskiej, neologizmy w twórczości wybranego poety.
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję