Site logo

Podyplomowy język niemiecki i germanistyka w Białymstoku

Podyplomowe o języku niemieckim dla absolwentów filologii germańskiej - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować podyplomowo język niemiecki w Białymstoku?

Wszystkie studia o języku rosyjskim i kulturze rosyjskojęzycznej w Białymstoku i na Podlasiu.

List view

Zobacz inne kierunki podyplomowe związane z językami obcymi w Białymstoku

Myślisz nie tylko o podyplomowych z niemieckiego, ale także o poznawaniu innych języków i kultur? Sprawdź wszystkie kierunki "podyplomówek" obcojęzycznych.

Czy warto studiować podyplomowo język niemiecki w Białymstoku i na Podlasiu?

Zastanawiasz się nad "podyplomówką" germanistyczną na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia podyplomowe z germanistyki

“Podyplomówki” germanistyczne to przede wszystkim podnoszenie kompetencji związanych z językiem i kulturą Niemiec, Austrii, Lichtensteinu, Szwajcari. Możesz zatem szukać językowych studiów filologicznych związanych z rozwojem języka niemieckiego, gramatyki, historii, kultury krajów niemieckojęzycznych, gramatyki, fleksji, słowotwórstwa, fonetyki. Podyplomówki filologiczne dają także kompetencje związane z wykorzystywaniem języka niemieckiego w różnych obszarach nauki, biznesu, kultury, edukacji.

  • Pedagogiczne studia podyplomowe dla germanistów: To studia dla absolwentów filologii niemieckiej, które dają możliwość uczenia w szkole, zdobycia zawodu nauczyciela. Wymagane są, jeśli nie masz za sobą specjalności filologicznej na kierunku licencjackim lub magisterskim. Dają m.in. kompetencje pedagogiczne, dydaktyki języka, psychologiczne oraz wiedzę związaną z danym językiem i jego kręgiem kulturowym.
  • Podyplomowa translatoryka niemieckiego: To studia przygotowujące do zawodu tłumacza z języka niemieckiego i na język niemiecki, gdzie nabędziesz kompetencje związane z wykorzystywaniem wiedzy filologicznej w różnych rodzajach tłumaczeń – przysięgłych, pisemnych, ustnych, maszynowych. Dają m.in. wiedzę i umiejętności związane z przekładaniem różnic pomiędzy różnymi językami tak, aby została zachowana ciągłość i prawidłowość komunikacji. To także podyplomowe z tłumaczeń specjalistycznych – literackich, medycznych, biznesowych, prawniczych.
  • Podyplomowe studia niemcoznawcze: W przypadku studiów podyplomowych niemcoznawczych będziesz wykorzystywać kompetencje germanisty w specjalizowaniu się w gospodarce, kulturze, historii Niemiec, Austrii, Lichtensteinu, Szwajcarii.
  • Podyplomowy biznes międzynarodowy: To studia podyplomowe związane z budowaniem aktywności biznesowej w środowisku globalnym z wykorzystaniem języka niemieckiego. To m.in. połączenie kompetencji językowych i specyfiki międzykulturowej z wiedzą i umiejętnościami z różnych obszarów zarządzania, handlu, usług, marketingu, ekonomii, finansów.

Studia podyplomowe w Białymstoku i na Podlasiu

Oferta studiów podyplomowych w Białymstoku wygląda bardzo atrakcyjnie, na tego typu studia decydują się zarówno osoby z regionu jak i przyjezdne. Obecnie można wybierać spośród ponad 80 kierunków studiów podyplomowych w Białymstoku oraz kilku w mniejszych miejscowościach. Oferta jest w pełni dostosowana do potrzeb absolwentów. Na podyplomówkę mogą zapisać się osoby, które ukończyły co najmniej studia licencjackie lub inżynierskie. Studia podyplomowe trwają zazwyczaj od 2 do 4 semestrów, co również wpływa na zainteresowanie nimi. Mogą sobie na nie pozwolić osoby, które na co dzień są aktywne zawodowo lub posiadają rodziny. Niestacjonarny tryb podyplomówek i zjazdy w wybrane weekendy to duży atut. Szeroka oferta dostosowana do realiów rynku sprawia, że podyplomowe w Białymstoku są naprawdę atrakcyjne dla studentów.

Studia podyplomowe w Białymstoku i w innych miejscowościach Podlasia, to szansa na zdobycie niezbędnych kwalifikacji do awansu lub zwiększenie efektywności swojej codziennej pracy. Korzystają z nich również osoby, które poszukują nowych wyzwań oraz myślą o przebranżowieniu się i zmianie pracy w podlaskich firmach lub poza granicami województwa. Dyplomy tutejszych uczelni są cenione w całej Polsce, dlatego ukończenie podyplomówki w okolicach Białegostoku otwiera przed absolwentami dodatkowe możliwości. Absolwenci mogą poszukiwać atrakcyjnego zatrudnienia na miejscu, lub zdecydować się na “emigrację zarobkową”. Wśród podyplomówek na Podlasiu bardzo często wybierane są kierunki związane z marketingiem, zarządzaniem i administracją, ponieważ tego typu specjaliści potrzebni są w każdej firmie. Dużym zainteresowaniem cieszą się również kierunki pedagogiczne, psychologia oraz kierunki rolnicze i agroturystyczne.

Możliwości pracy dla germanistów

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku filologia niemiecka na białostockich i podlaskich uczelniach?

Zawód: konsul

Co to jest zawód konsul — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest konsul? Konsul to jeden z najważniejszych zawodów w służbie dyplomatycznej. Jego głównym zadaniem jest reprezentowanie swojego kraju w

Czytaj więcej »

Zawód: ambasador

Co to jest zawód ambasador — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest ambasador? Ambasador to wysoko postawiony dyplomata reprezentujący swój kraj za granicą. Jest to honorowe i prestiżowe stanowisko, które

Czytaj więcej »

Zawód: copywriter internetowy

Co to jest zawód copywriter internetowy  – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży content manager? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest copywriter internetowy? Czym się zajmuje? Zawód copywritera internetowego jest związany z tworzeniem tekstów reklamowych i promocyjnych dla potrzeb działalności online. Copywriterzy internetowi piszą teksty na stronach internetowych,

Czytaj więcej »

Praca po kierunku filologia niemiecka

Studia germanistyczne to przepustka nie tylko do etatów nauczycielskich i instruktorskich. Wykształcony filolog niemiecki znajdzie dla siebie miejsce w różnych sektorach życia gospodarczego. Niemcy to główny partner gospodarczy, polityczny i kulturalny Polski, dlatego znajomość języka niemieckiego przydaje się w budowaniu ścieżek kariery. Zawodowy germanista może być człowiekiem realizującym się na bardzo wielu zróżnicowanych stanowiskach, w ramach których będzie wykorzystywać swoje umiejętności językowe. Możliwości jest bardzo wiele. Corocznie rosną wskaźniki, ilustrujące poziom współpracy gospodarczej z Republiką Federalną Niemiec, dlatego miejsc pracy w różnych sektorach gospodarki, finansów i handlu stale przybywa. Rozwijającą się gałęzią jest współpraca kulturalna, realizowana na różnych szczeblach rządowych oraz samorządowych, a także w ramach działalności NGO (organizacje pozarządowe).

  • Nauczyciel języka niemieckiego w szkole: Język niemiecki to drugi co do popularności język obcy, którego naucza się w polskim systemie edukacji. Nic więc dziwnego, że sporo absolwentów germanistyki wybiera zawód nauczyciela. Pamiętaj jednak, że furtką do uczenia języka niemieckiego w przedszkolu, szkole podstawowej, liceum i technikum są kwalifikacje pedagogiczne. Jeśli wybierzesz podczas studiów licencjackich lub magisterskich specjalność nauczycielską – to wystarczy. W przeciwnym przypadku musisz zdobyć uprawnienia idąc na studia pedagogiczne, najczęściej podyplomowe.
  • Germanista w szkole językowej, korepetytor: Inna ścieżka kariery to nauczanie języka niemieckiego jako nauczyciel poza systemem szkolnym – w szkołach językowych, na kursach języków obcych. Możesz również uczyć dzieci i młodzież podczas korepetycji, we własnej firmie lub na umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę zlecenie u organizatora korepetycji. Istnieje duże zainteresowanie dokształcaniem, ponieważ język niemiecki i jest popularnym językiem zdawanym podczas egzaminów ósmej klasy oraz podczas matury. To nie tylko przygotowanie uczniów szkół do nauki niemieckiego i egzaminów. Jako absolwent germanistyki możesz zająć się uczeniem Polaków pracujących dla zagranicznych firm niemieckojęzycznych. A także dla fascynatów języka niemieckiego i kultury Niemiec, Austrii, Lichtensteinu, Szwajcarii. Pamiętaj, że niemieckiego możesz nie tylko uczyć stacjonarnie, ale i on-line, korzystając z rozwiązań e-learningowych. Wtedy sięgasz po słuchaczy (klientów) z innych krajów, szukających możliwości nauki języka Goethego.
  • Tłumacz języka niemieckiego: Translatoryka to drugi naturalny obszar aktywności zawodowych dla absolwentów germanistyki, zaraz po pracy w edukacji i szkolnictwie. Znajomość języka i kultury Niemiec, Austrii, Lichtensteinu, Szwajcarii daje wstęp do pracy jako tłumacz zwykły lub tłumacz przysięgły. Możesz z takimi kompetencjami zajmować się tłumaczeniami pisemnymi, a vista, ustnymi (symultanicznymi – tłumaczysz równolegle z mówiącym, i konsekutywnymi – słuchasz fragmentów wypowiedzi i tłumaczysz mówiącego “po kawałku”), maszynowymi. W przypadku tłumacza przysięgłego wymagane jest zdanie egzaminu państwowego, dzięki któremu będziesz w stanie oficjalnie potwierdzać zgodność dokumentów z oryginałem.
  • Badacz języka niemieckiego i kultury niemieckojęzycznej: Jako absolwent studiów filologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami filologicznymi i kulturą danego kraju.
  • Promocja kultury niemieckiej za granicą i niemieckiej w Polsce: Filologia niemiecka skupia się nie tylko na języku, ale i na kulturze Niemiec, Austrii, Lichtensteinu, Szwajcarii. Przypada na te kraje spora część polskiej wymiany międzynarodowej w obszarze kultury – filmu, literatury, muzyki, show businessu. Znajomość języka niemieckiego pozwala więc “być mostem” między Polską, a innymi krajami, gdzie niemiecki jest językiem urzędowym lub jest bardziej znany. Warto pomyśleć o pracy w polskich instytucjach promocji kultury za granicą i niemieckojęzycznych instytucjach zagranicznych tego typu działających w Polsce, takich jak Instytut Goethego.
  • Praca w biznesie międzynarodowym: Znakomita znajomość języka niemieckiego to możliwość kariery w biznesie. Niemcy są głównym partnerem biznesowym Polski. Niemieckie firmy inwestują w naszym kraju, prowadzą tutaj działalność produkcyjną, usługową i handlową. To także możliwość kariery w działach handlu zagranicznego i zagranicznych przedstawicielstwach polskich przedsiębiorstw w Niemczech, Austrii, Lichtensteinie, Szwajcarii.
  • Broker niemieckojęzycznych informacji: Wyniesione ze studiów niemieckojęzycznych wysokie kompetencje językowe i umiejętność przedzierania się przez ogromne zasoby wiedzy, mogą być przepustką do infobrokeringu. Jesteś w stanie budować swoją karierę jako infobroker w mediach, firmach i instytucjach, wyszukując, weryfikując, przetwarzając i interpretując zasoby danych dostępnych w języku niemieckim
  • Praca w urzędach i instytucjach: Absolwent studiów germanistycznych to dobry kandydat do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w międzynarodowej rzeczywistości. Język niemiecki to jeden z głównych języków takich instytucji jak Unia Europejska. Dzięki biegłości językowej oraz znajomości kulturowej, absolwent germanistyki może budować swoją pozycję w cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa oraz rozwojem współpracy między państwami.

Rynek pracy w Białymstoku i na Podlasiu

Rynek pracy w Białymstoku jest porównywalny ze średnią krajową. Trudno wskazać główne przewagi tego regionu, jednak wykwalifikowani specjaliści bez trudu znajdą satysfakcjonujące zajęcie w regionalnych firmach. Obecnie poziom bezrobocia w Białymstoku wynosi 6,9%, czyli jest nieznacznie wyższy od średniej krajowej. Bezrobocie w całym województwie plasuje się na poziomie 7,5%, co jest wynikiem również wyższym od średniej krajowej, jednak lepszym od wielu innych województw. Ukończenie studiów i zdobycie wykształcenia zdecydowanie ułatwia wejście na rynek pracy i znalezienie atrakcyjnej zarobkowo, przyszłościowej pracy. Lokalne uczelnie umożliwiają wybranie kierunku dostosowanego do potrzeb i możliwości potencjalnych studentów.

W Białymstoku i okolicach zarejestrowanych jest 40 tysięcy firm, które mogą stać się potencjalnym pracodawcą dla absolwentów lub studentów, którzy często decydują się na łączenie nauki z pracą zarobkową. Do grona największych pracodawców w regionie należą między innymi Rosti Poland (Białystok), Adampol (Zaścianki), Pronar (Narew), Danwood (Bielsk Podlaski), Barter (Białystok), Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego (Białystok), Suempol (Bielsk Podlaski), Unibep (Bielsk Podlaski), Mlekpol (Grajewo) i SM Mlekovita (Wysokie Mazowieckie). Ponadto na Podlasiu znajduje się wiele więcej atrakcyjnych miejsc pracy i dużych zakładów, które potrzebują wykształconej kadry menedżerskiej, informatyków, pracowników administracji, marketingu, czy naukowców. Region ten znany jest z bardzo rozwiniętej produkcji rolnej oraz lasów, które dostarczają surowców pod produkcję mebli i domów. Pod tym kątem to doskonałe miejsce do rozpoczęcia swojej kariery zawodowej i rozwoju.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję