Site logo

Filologia polska (polonistyka) - kierunek studiów

Filologia polska (polonistyka) na skróty

Gdzie studiować filologię polską (polonistykę)?

Wszystkie studia na kierunku filologia polska (polonistyka) w Polsce

List view

Znajdź polonistykę w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia z filologii polskiej możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów filologii polskiej (polonistyki)

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Content manager pracuje nad treścią
Zawody
Olek Anikowski

Zawód: content manager

Co to jest zawód content manager – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży content manager? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania

Czytaj więcej »

Czy warto studiować filologię polską (polonistykę)?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku filologia polska (polonistyka) na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek filologia polska (polonistyka) w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku filologia polska? Jeśli wahasz się, czy studiowanie filologii polskiej ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia filologiczne – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie filologii polskiej. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Zadaniem studenta tej dziedziny jest gruntowne i głębokie poznanie języka polskiego, jego dziejów wraz z zastosowaniami w kulturze, komunikacji i sztuce, a nawet w popkulturze. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak wprowadzenie do nauki o literaturze, propedeutyka języka łacińskiego, historia literatury polskiej, gramatyka opisowa języka polskiego, historia filozofii, analizowanie i interpretacja dzieł literatury, przemawianie i dyskutowanie przy udziale publiczności, posługiwanie się gatunkami i formami literackimi, konstruowanie wypowiedzi pisemnych, komunikowanie z różnymi grupami odbiorców. Mówi się, że studenci filologii polskiej 90% czasu czytają, drugie 90% czasu piszą. Wychodzi 180%…. Błąd? Niekoniecznie! Filologia polska to bardzo wymagające i pracochłonne studia. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania filologii polskiej. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe z języka polskiego

Szukasz innych studiów filologicznych? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Możliwości zawodowe po kierunku filologia polska (polonistyka)

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach filologicznych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów filologicznych zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez nauczanie języka polskiego w szkole, nauczanie języka polskiego osób, dla których jest to język obcy, redagowanie tekstów w wydawnictwie, pełnienie funkcji kierowniczych w redakcjach czasopism, prowadzenie mediów społecznościowych w agencji reklamowej. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem filologia polska, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów filologicznych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: refleksyjność, dobra pamięć, wytrwałość, dobry wzrok, wrażliwość, umiłowanie piękna. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary filologii polskiej i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: wróżba jako tekst kultury. Gatunek, styl i funkcje, agresja werbalna i pozawerbalna w reklamie, wartość literacka wybranego dzieła, nazwy własne wybranych dzielnic Warszawy.

Zobacz inne kierunki filologiczne

Szukasz innych studiów filologicznych? Sprawdź wszystkie kierunki filologiczne.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję