Site logo

Filologia polska (polonistyka) w Zielonej Górze

Filologia polska (polonistyka) - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować filologię polską w Zielonej Górze?

Wszystkie studia na kierunku filologia polska w Zielonej Górze i województwie lubuskim

List view

Opinie o polonistyce

Poradniki dla przyszłych studentów filologii polskiej w Zielonej Górze i województwie lubuskim . Kierunek okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Content manager pracuje nad treścią
Zawody
Olek Anikowski

Zawód: content manager

Co to jest zawód content manager – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży content manager? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania

Czytaj więcej »

Zobacz inne kierunki filologiczne w Zielonej Górze

Szukasz innych studiów filologicznych? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania w filologii.

Kierunek filologia polska - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania filologii polskiej. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować filologię polską w Zielonej Górze i województwie lubuskim ?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku filologia polska na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia polonistyczne w pigułce

Co warto wiedzieć o polonistyce? Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków związanych z językiem i kulturą polską, ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na filologię polską – dowiedz się o niej więcej.
Sprawdź, co to jest polonistyka, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Filologia polska dostępna jest na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Można także uczyć się umiejętności posługiwania językiem polskim i znajomości kultury polskiej na podyplomówkach dających podstawowe kompetencje polonistyczne lub pogłębiających wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Ktoś może zapytać – po co kilka lat studiować polonistykę? Po co zagłębiać się w język polski, skoro jesteśmy polakami i świetnie go znamy? Po co studiować polską kulturę – skoro otacza nas ona ze wszystkich stron od dzieciństwa? Tak naprawdę studia polonistyczne mogą wyglądać bardzo różnie. Ale łączy je jedno: podczas studiów mamy “oddychać polszczyzną”, stawać się jej eksploratorami i traktować ją jako narzędzie do wykorzystania po studiach. Jako absolwenci mamy nie tylko dobrze mówić i pisać po polsku – to wielu Polaków robi i bez studiów polonistycznych. Mamy to robić świadomie, wiedzieć, z czego wynikają reguły językowe. Być ekspertami od twórczości w języku polskim – w prozie, poezji i dramaturgii, w beletrystyce i literaturze faktu. Znać świetnie kulturę – nie tylko literacką, ale i filmową, teatralną, multimedialną. Jak wygląda program studiów polonistycznych? Polonistyka to wiedza o historii literatury. W zasadzie do każdej epoki literackiej przyporządkowany jest osobny przedmiot, kończący się zaliczeniem lub egzaminem. Oprócz tego ważną częścią studiów jest nauka gramatyki, w tym gramatyki historycznej. W programach studiów znajdują się też takie przedmioty jak historia języka polskiego, poetyka, retoryka, słowotwórstwo, edytorstwo, analiza dzieła literackiego, leksykografia, czy pradawny język starocerkiewnosłowiański.

Studia polonistyczne to także lektura najważniejszych dzieł literackich – nie tylko Mickiewicza i Słowackiego, ale też współczesnych pisarzy, poetów i dramaturgów tworzących w języku polskim, chociażby Olgi Tokarczuk, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza. Filologia polska to studia, które pozwalają Polakom zanurzyć się w świat języka ojczystego, dzięki temu nauka przebiega w sposób szybki i naturalny. 

Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności filologii polskiej masz do wyboru? Można je pogrupować ze względu na obszar języka i kultury, którego dotyczą.

  • Polonistyka nauczycielska: To kierunki i specjalności, które dają możliwość uczenia języka ojczystego w szkole, zdobycia zawodu nauczyciela – polonisty, a także kompetencje pedagogiczne, psychologiczne, z dydaktyki języka oraz wiedzę związaną z kręgiem kulturowym języka polskiego.
  • Polonistyka artystycznoliteracka, kreatywne pisanie (creative writing): To studia skupione na rozwijaniu techniki twórczości literackiej, poznawaniu rzemiosła pracy słowem, w takich zawodach jak pisarz, poeta, dramaturg. To warsztaty związane ze poznawaniem, tworzeniem i szlifowaniem takich form literatury pięknej jak powieść, nowela, opowiadanie, bajka, epos, legenda, pieśń, fraszka, sonet, oda, tren, hymn, dramat (komedia, tragedia, dramat właściwy).
  • Bibliotekoznawstwo, informacja naukowa, infobrokering i dokumentalistyka: To studia skupione na katalogowaniu, przechowywaniu, użyczaniu i wykorzystywaniu twórczości w języku polskim w formie drukowanej i elektronicznej, zarówno w literaturze pięknej, jak i użytkowej (w tym publikacji naukowych). To studia związane z przyszłą pracą nie tylko w bibliotekach i archiwach, ale zasobach baz danych oraz infobrokeringiem (zarządzaniem informacją).
  • Językoznawstwo (lingwistyka): To studia polonistyczne związane z właściwościami języka polskiego, jego gramatyką i regułami rządzącymi jego stosowaniem.
  • Polonistyka kulturoznawcza, literaturoznawstwo, wiedza o teatrze i kinie, animacja kultury: To studia poświęcone twórczości literackiej w języku polskim, przygotowujące zarówno do pracy jako krytyk artystyczny (literacki, teatralny, filmowy, operowy), jak i pracy naukowej związanej z polską literaturą, teatrem, filmem. Ścieżki studiowania polonistyki w obszarze kultury związane są także z różnymi rodzajami i gatunkami literatury, w tym literaturą dla dzieci i młodzieży. Polonistyka kulturoznawcza powiązana jest również z różnymi rodzajami animacji i promocji polskiej kultury.
  • Polonistyka dziennikarska, publicystyczna, reklamowa, medialna, komunikacja publiczna, krytyka artystyczna: To studia poświęcone twórczości utylitarnej w języku polskim, wykorzystywanej w perswazji marketingowej, niekomercyjnych tekstach i innej aktywności w mediach (dziennikarstwo, publicystyka), jak i perswazji związanej z marketingiem. To także ścieżki studiowania związane z publicystyką kulturalną i krytyką artystyczną.
  • Studia wydawnicze (edytorstwo) i kuratorstwo literatury: To studia polonistyczne związane z pracą wydawcy, redaktora, korektora i innego pracownika wydawnictwa. Podczas studiów można poznawać m.in. takie obszary, kompetencji, jak estetyka literacka, krytyka i praktyka literacka, kultura mediów klasycznych (drukowanych) i cyfrowych. Celem, jaki stawiają sobie uczelnie posiadające edytorstwo w swojej ofercie edukacyjnej, jest wykształcenie profesjonalistów znających doskonale rynek wydawniczy w Polsce i na świecie, orientujących się w tematyce poligraficznej, a także umiejących przygotować do publikacji różnorodne teksty. Najlepszymi kandydatami na kierunek edytorstwo są osoby interesujące się naukami humanistycznymi oraz posiadające wiedzę i umiejętności w użytkowaniu oprogramowania komputerowego przydatnego w pracy z tekstem. Poznasz zagadnienia dotyczące rozwoju drukarstwa w różnych wiekach, zapoznasz się z najnowszymi publikacjami wydawniczymi, prześledzisz historię literatury polskiej, dowiesz się wszystkiego o prawie autorskim, zmierzysz się z podstawowymi pojęciami z dziedziny edytorstwa i tekstologii, staniesz oko w oko z komputerowymi programami do edycji i składania tekstu. Nabędziesz również kompetencji komunikacyjnych, niezbędnych we współpracy z autorami tekstów lub z zespołem redakcyjnym. Wiedzę i umiejętności, jakie zyskasz, dzięki intensywnej nauce, będziesz mógł wykorzystać już na studiach.
  • Glottodydaktyka (język polski jako język obcy): To studia związane z nauczaniem obcokrajowców, dla których język polski nie jest ojczystym. Na przykład wtedy, kiedy do jego poznania skłania pasja i miłość do polskiej kultury lub konieczność życiowa (możliwość pracy, nauki, studiowania w polskich firmach, szkołach, na uczelniach). To także studia związane z nauczaniem polszczyzny osób znających ją w bardzo małym stopniu (środowiska polonijne, obcokrajowcy z polskimi korzeniami).

Studia w Zielonej Górze i województwie lubuskim

Zielona Góra to ośrodek akademicki, który w połączeniu z pobliskim Sulechowem tworzy jeden z dwóch głównych ośrodków akademickich w zachodniej Polsce. Szukający kierunku dla siebie, mogą skorzystać z ponad 100 propozycji w ramach studiów licencjackich, inżynierskich, jednolitych magisterskich i magisterskich uzupełniających oraz studiów podyplomowych. Bogata oferta sprawia, że na studia w Zielonej Górze decydują się zarówno osoby z regionu, jak i przyjezdni studenci. Co roku na tutejszych uczelniach studiuje 10 tysięcy osób, a kilka tysięcy opuszcza mury uczelni jako absolwenci. Absolwenci oraz studenci mogą skorzystać z oferty pracy około 129 tysięcy firm, które zarejestrowane są w województwie lubuskim. Dodatkowym atutem tego miejsca jest bliskość granicy z Niemcami, gdzie również cenieni są wykształceni specjaliści z lubuskich uczelni. Alternatywą może być poszukiwanie zawodowego spełnienia w Wielkopolsce lub w województwie zachodniopomorskim.Zielona Góra znana jest również ze wspaniałej zieleni miejskiej i parków, w którychmożna odpoczywać między zajęciami lub aktywnie spędzać czas. Wśród parków warto zwrócić uwagę na Piastowski, Świętej Trójcy, Sowińskiego oraz Dunikowskiego, a to tylko kilka z wielu propozycji. Można skorzystać również z licznych koncertów, spektakli teatralnych, wystaw oraz z kin alternatywnych. Wieczorami życie studenckie przenosi się do lokalnych restauracji, pubów i barów, na których liczbę również nie można narzekać. Miłośnicy historii mogą odwiedzić Muzeum Etnograficzne, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Park Książęcy Zatonie, czy Ruiny Pałacu w Zatoniu. Rozbudowany campus uniwersytecki to miejsce, w którym tętni życie studenckie. W tutejszych szkołach wyższych znajdziecie wysokiej klasy infrastrukturę uczelnianą, która jest nowoczesna i dostosowana do europejskich standardów. Życie akademickie województwa lubuskiego to nie tylko Zielona Góra i Sulechów. Potencjalni studenci mogą wybierać również z oferty uczelni z Gorzowa Wielkopolskiego, Żar, Kostrzyna nad Odrą i Słubic.

Kierunki podyplomowe związane z polskim językiem i kulturą w Zielonej Górze

Gdzie w Zielonej Górze i województwie lubuskim zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunku filologia polska

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku filologia polska na zielonogórskich i lubuskich?

Zawód: konsul

Co to jest zawód konsul — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest konsul? Konsul to jeden z najważniejszych zawodów w służbie dyplomatycznej. Jego głównym zadaniem jest reprezentowanie swojego kraju w

Czytaj więcej »

Zawód: ambasador

Co to jest zawód ambasador — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest ambasador? Ambasador to wysoko postawiony dyplomata reprezentujący swój kraj za granicą. Jest to honorowe i prestiżowe stanowisko, które

Czytaj więcej »

Zawód: copywriter internetowy

Co to jest zawód copywriter internetowy  – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży content manager? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest copywriter internetowy? Czym się zajmuje? Zawód copywritera internetowego jest związany z tworzeniem tekstów reklamowych i promocyjnych dla potrzeb działalności online. Copywriterzy internetowi piszą teksty na stronach internetowych,

Czytaj więcej »

Praca po polonistyce

Studia polonistyczne są przepustką nie tylko do etatów nauczycielskich i instruktorskich. Wykształcony filolog polski znajdzie dla siebie miejsce w różnorakich sektorach kultury. Dzięki swoim umiejętnościom językowym absolwenci potrafią stworzyć dobry klimat, odczytywać wiadomości ukryte “między wierszami” oraz wychwytywać wieloznaczności języka.

  • Nauczyciel języka polskiego w szkole: Język polski to jeden z głównych przedmiotów nauczanych w polskim systemie edukacji w szkołach na każdym poziomie. Nic więc dziwnego, że sporo absolwentów polonistyki wybiera zawód nauczyciela. Pamiętaj jednak, że furtką do uczenia języka polskiego w przedszkolu, szkole podstawowej, liceum i technikum są kwalifikacje pedagogiczne. Jeśli wybierzesz podczas licencjackiej lub magisterskiej polonistyki specjalność nauczycielską – to wystarczy. W przeciwnym przypadku musisz zdobyć uprawnienia, idąc na studia pedagogiczne, najczęściej podyplomowe.
  • Korepetytor z języka polskiego: Inna ścieżka kariery to nauczanie języka polskiego jako nauczyciel poza systemem szkolnym – podczas korepetycji i na kursach przygotowujących do zdania egzaminu ósmoklasisty lub matury. Możesz dokształcać dzieci i młodzież we własnej firmie lub na umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę zlecenie u organizatora kursów. Istnieje duże zainteresowanie dokształcaniem, gdyż język polski jest jednym z głównych przedmiotów zdawanych na koniec podstawówki (wynik wpływa na rekrutację do szkoły średniej) oraz podczas egzaminu dojrzałości (wynik wpływa na rekrutację na wiele kierunków studiów, zwłaszcza humanistycznych i społecznych).
  • Nauczyciel polskiego dla obcokrajowców: Jako absolwent polonistyki możesz zająć się uczeniem obcokrajowców – miłośników polskiej kultury i języka lub ekspatów pracujących w Polsce, w przedstawicielstwach zagranicznych firm. Zwłaszcza jako absolwent glottodydaktycznej ścieżki studiów. Pamiętaj, że możesz nie tylko uczyć ich stacjonarnie, ale i on-line, korzystając z rozwiązań e-learningowych. Wtedy sięgasz po słuchaczy (klientów) z innych krajów, szukających możliwości nauki tego języka.
  • Twórca języka polskiego – poeta, pisarz, dramaturg: Absolwenci polonistyki to naturalni kandydaci na rzemieślników i artystów słowa zajmujących się literaturą piękną. Po filologii polskiej (zwłaszcza przy ścieżce pisania kreatywnego) bez problemów możesz stać się twórcą takich form literatury pięknej jak powieść, nowela, opowiadanie, bajka, epos, legenda, pieśń, fraszka, sonet, oda, tren, hymn, dramat (komedia, tragedia, dramat właściwy).
  • Dziennikarz, mediaworker: Biegłość w posługiwaniu się językiem polskim oraz wyniesiona ze studiów erudycja to dobra podstawa do pracy w mediach, takich jak prasa, radio, telewizja, media interaktywne (internetowe). Nie tylko tam, gdzie liczy się wysoka kultura języka, ale i komunikatywność oraz jasność przekazu. Znajomość różnych konwencji językowych pozwala na kształtowanie takiej formy, aby była dostosowana do poziomu wykształcenia oraz potrzeb odbiorcy. Absolwenci polonistyki nie mają problemu zarówno z dziennikarskimi gatunkami informacyjnymi (informacja/news, wzmianka, notatka, kalendarium, relacja/sprawozdanie, szkic reportażowy, sylwetka, wywiad), jak i bardziej subiektywną publicystyką (komentarz, esej, feature, recenzja, felieton, wywiad, portret, reportaż).
  • Copywriter, twórca reklamy, pracownik działów marketingu i agencji reklamowych: Skoro reklama opiera się na skutecznej perswazji, potrzebne są w niej zarówno biegłość w posługiwaniu się językiem polskim, jak i znajomość kodów kulturowych, a takie kompetencje mają absolwenci polonistyki. Dodatkowo w przypadku medialnych, marketingowych ścieżek studiów mają także wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności przygotowania użytkowych tekstów takich jak slogan, tekst ulotki czy ogłoszenia, scenariusz filmu reklamowego i spotu radiowego, do wykorzystania w promocji. W przypadku mediów interaktywnych to także kompetencje dotyczące materiałów na strony internetowe przy zachowaniu wymogów SEO.
  • Rzecznik prasowy, pracownik działów i agencji PR: Każda osoba zajmująca się komunikacją marketingową na rzecz firm, marek, instytucji, osób publicznych, musi mieć w małym palcu biegłość w posługiwaniu się polszczyzną. Zatem absolwent polonistyki jest naturalnym kandydatem na rzecznika prasowego i specjalisty ds. public relations, osobę odpowiedzialną za kształtowanie opinii publicznej i budowanie wizerunku w mediach, w tym w mediach społecznościowych.
  • Influencer, bloger, vloger, podcaster, youtuber: Studia polonistyczne mogą być dobrą podstawą do budowania kariery internetowego lidera opinii, skupiającego się na polskim kręgu kulturowym lub społecznościach posługujących się innym językiem obcym. Biegłość w posługiwaniu się mową i pismem w połączeniu z kontekstem kulturowym, przekłada się na możliwość budowania zasięgu w grupie obserwatorów oraz wpływanie na ich decyzje związane z biznesem, show businessem, poradnictwem i innymi sferami życia.
  • Redaktor, edytor, korektor, wydawca: Studia polonistyczne dają dobre podstawy do pracy przy publikacjach literackich w wydawnictwach, zarówno klasycznych (książki, magazyny i pisma drukowane), jak i multimedialnych (e-booki, podcasty, adaptacje multimedialne literatury) zwłaszcza w przypadku edytorskich ścieżek studiowania. Biegłość w posługiwaniu się polszczyzną, znajomość reguł i konwencji językowych pomaga w pracy nad tekstami użytkowymi i literaturą piękną, zarówno w redagowaniu, jak i korekcie. Znajomość trendów literackich oraz nowości, przydaje się w wyszukiwaniu tekstów do publikacji, ich ocenie oraz zamawianiu.
  • Krytyk literatury, teatru, kina: Znajomość dzieł literackich oraz twórczości artystycznej w języku polskim, krytyki artystycznej oraz biegłość w posługiwaniu się polszczyzną to dobra podstawa do pracy krytyka literatury, teatru, kina.
  • Literaturoznawca, językoznawca, filmoznawca, teatrolog, operolog, badacz języka oraz kultury polskiej: Jako absolwent studiów filologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej związanej z polonistyką (lub w przypadku pracy na zagranicznych uczelniach – szerzej, ze slawistyką). Dostępne są zarówno ścieżki poświęcone samemu językowi polskiemu (lingwistyczne), jak i twórczości polskojęzycznych autorów literatury, teatru, kina. Przy pracy naukowej jako polonista nieuniknione będą studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z polonistyką i polską kulturą.
  • Bibliotekarz: Znajomość literatury polskiej wyniesiona ze studiów polonistycznych oraz nawyk systematycznej, uporządkowanej pracy – to główne atuty absolwenta polonistyki do pracy w bibliotece. Zwłaszcza po bibliotekoznawczej ścieżce studiów. Zamiłowanie do czytania oraz znajomość trendów literackich i twórczości poetów, pisarzy, dramaturgów pozwoli ci stać się kompetentnym doradcą przy doborze lektur. Doświadczenie w projektach pomoże w działaniach związanych z promocją i popularyzacją czytelnictwa – zarówno w formie klasycznej – drukowanej, jak i elektronicznej – na czytniki czy w formie podcastów.
  • Animator i promotor polskiej kultury: Kultura polska ma swoich miłośników na całym świecie. Zarówno w kręgach polonijnych, wśród potomków mieszkańców Polski, jak i wśród osób zakochanych w twórczości polskich muzyków, pisarzy, poetów, ludzi teatru i kina. Dla wielu wykształconych ludzi wielkie znaczenie ma polska literatura (m.in. powieści Lema, Sapkowskiego, Tokarczuk), film (np. obrazy Kieślowskiego, Polańskiego, Wajdy), teatr (Kantor, Grotowski), muzyka (nie tylko klasycy, jak Chopin, ale i współcześni twórcy), sztuki wizualne (Abakanowicz), opera i balet. Warto pomyśleć o pracy w polskich instytucjach promocji kultury za granicą, jak Instytut Adama Mickiewicza.
  • Broker informacji: Wyniesione ze studiów polonistycznych wysokie kompetencje językowe i umiejętność przedzierania się przez ogromne zasoby wiedzy, mogą być przepustką do infobrokeringu. Jesteś w stanie budować swoją karierę jako infobroker w mediach, firmach i instytucjach, wyszukując, weryfikując, przetwarzając i interpretując zasoby danych, dostępnych w języku polskim.
  • Praca w urzędach i instytucjach: Absolwent studiów polonistycznych jest dobrym kandydatem do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w krajowej rzeczywistości – zarówno w jednostkach rządowych, jak i samorządowych. Dzięki biegłości językowej oraz znajomości kulturowej absolwent polonistyki i może budować swoją pozycję w cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się polityką publiczną. Nie tylko jako urzędnik, ale i konsultant zajmujący się zwiększaniem komunikatywności oficjalnych dokumentów (tzw. prosty język polski).

Praca po studiach w Zielonej Górze i w województwie lubuskim

Rynek pracy w Zielonej Górze i okolicach jest bardzo atrakcyjny i doskonale wypada w zestawieniu ze średnią krajową. Dzięki temu absolwenci lubuskich uczelni nie mają problemu z płynnym wejściem na rynek pracy oraz znalezieniem atrakcyjnego zatrudnienia. Korzystają z tego również przyjezdni, którzy mimo ukończenia studiów w innych regionach Polski, ostatecznie decydują się na migrację do województwa lubuskiego. Obecnie w Zielonej Górze stopa bezrobocia wynosi 4% i jest o ponad połowę niższa niż średnia krajowa. Korzystnie wypada również stopa bezrobocia dla całego województwa, która oscyluje w granicach 5,8%. To również około 0,5% mniej niż średnia krajowa. W województwie lubuskim funkcjonują zakłady z wielu branż, w tym również rolnictwo i przemysł winny, co jest dużym atutem dla studentów różnych kierunków. Wiele z tych firm decyduje się na współpracę gospodarczą z firmami niemieckimi, dlatego na rynku pracy bardzo cenieni są absolwenci z językiem niemieckim. Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną i generującą największe przychody firmą z województwa lubuskiego jest Cinkciarz.pl. Ten internetowy kantor wymiany walut pochodzi właśnie z Zielonej Góry. W gronie największych pracodawców znajdują się również Stelmet Sp. z o. o. z Zielonej Góry, Kaskat Sp. z o. o. z Gorzowa Wielkopolskiego, Seco/Warwick Europe Sp. z o. o. i Sprick Rowery Sp. z o. o. ze Świebodzina. Ponadto warto wymienić takie firmy jak SE Bordnetze Polska Sp. z o. o. i Faurecia Gorzów Sp. z o. o. z Gorzowa Wielkopolskiego, czy Gedia Poland Sp. z o. o. z Nowej Soli. Wykaz firm i miejscowości, w których się one znajdują, wskazuje na to, że całe województwo jest atrakcyjne gospodarczo dla absolwentów. Lokalny rynek pracy w lubuskiem jest im bardzo przyjazny, dlatego Zielona Góra i inne tego województwa są warte tego, by rozpocząć w nich studia.
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję