Site logo

Filologia francuska (romanistyka) w Gorzowie Wielkopolskim

Filologia francuska (romanistyka) - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować filologię francuską w Gorzowie Wielkopolskim?

Wszystkie studia na kierunku filologia francuska w Gorzowie Wielkopolskim i województwie lubuskim

List view

Opinie o romanistyce

Poradniki dla przyszłych studentów filologii francuskiej w Gorzowie Wielkopolskim i województwie lubuskim. Kierunek okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Konsul w trakcie przyjmowania dokumentów od emigranta, widok na dłonie i dokumenty
Jakie studia?
Olek Anikowski

Zawód: konsul

Co to jest zawód konsul — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej

Czytaj więcej »
Ambasador ściskający rękę dyplomatki innego państwa na tle flag różnych krajów
Jakie studia?
Olek Anikowski

Zawód: ambasador

Co to jest zawód ambasador — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej

Czytaj więcej »

Zobacz inne kierunki filologiczne w Gorzowie Wielkopolskim

Szukasz innych studiów filologicznych? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania w filologii.

Kierunek filologia francuska - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania filologii francuskiej. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować filologię francuską w Gorzowie Wielkopolskim?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku filologia francuska na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia romanistyczne w pigułce

Co warto wiedzieć o romanistyce? Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków związanych z językiem francuskim i frankofońskim kręgiem kulturowym, ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na filologię francuską – dowiedz się o niej więcej.
Sprawdź, co to jest romanistyka, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Filologia francuska dostępna jest na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Można także uczyć się umiejętności posługiwania językiem francuskim i znajomości kultury krajów frankofońskich na podyplomówkach dających podstawowe kompetencje romanistyczne lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Początek studiów może okazać się dość trudnym doświadczeniem, dla ludzi nieprzywykłych do intensywnego kształcenia językowego. Studenci, obok przedmiotów ogólnoakademickich muszą oswoić się z szybkim przyswajaniem zagadnień leksykalnych i gramatycznych. Studia romanistyczne to także lektura najważniejszych dzieł literackich – nie tylko Molière’a, ale też współczesnych pisarzy, poetów i dramaturgów tworzących w języku francuskim oraz innych językach i dialektach romańskich, takich jak język rumuński. Ważnym elementem kształcenia jest też historia języka francuskiego oraz gramatyka historyczna. Filologia romańska to studia, które pozwalają zanurzyć się w świat języka francuskiego i innych romańskich, dzięki temu nauka przebiega w sposób szybki i naturalny.

Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności filologii francuskiej masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na obszar filologii oraz kulturę kraju frankofońskiego, którego dotyczą.

  • Romanistyka (filologia francuska): Romanistyka to studia, gdzie będziesz poznawać język francuski, od strony językoznawczej i uczyć posługiwania się nim w praktyce. Zdobędziesz m.in. wiedzę na temat gramatyki, słownictwa, idiomów, akcentowania. Możesz liczyć na zajęcia z native speakerami – wykładowcami, dla których francusczyzna jest językiem ojczystym. Poznasz także kulturę frankofońską, nie tylko Francji, ale i innych krajów, gdzie wiele osób mówi językiem francuskim – m.in. Kanady, Belgii, Luksemburga, Monako, Szwajcarii, krajów Afryki północnej i środkowej, byłych francuskich Indochin. Zapoznaj się ze specjalnościami na danej filologii francuskiej, które więcej powiedzą o sprofilowaniu romanistyki na konkretnej uczelni.
  • Romanistyka tłumaczeniowa (translatoryka): To kierunki i specjalności przygotowujące do zawodu tłumacza z języka francuskiego lub innych romańskich (rumuński, mołdawski, prowansalski, retoromańskie), gdzie nabędziesz kompetencje związane z wykorzystywaniem wiedzy filologicznej w różnych rodzajach tłumaczeń – przysięgłych, pisemnych, ustnych, maszynowych. Dają m.in. wiedzę i umiejętności związane z przekładaniem różnic pomiędzy językiem francuskim, a innymi językami tak, aby została zachowana ciągłość i prawidłowość komunikacji. To także profilowanie w tłumaczeniach specjalistycznych – francuzczyzny literackiej, medycznej, biznesowej, prawniczej. Możesz spotkać zarówno “czystą” translatorykę francuską, gdzie będziesz tłumaczyć francuski i polski, jak i romanistykę tłumaczeniową z innym językiem, np. angielskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim, arabskim, chińskim, koreańskim.
  • Romanistyka nauczycielska: To kierunki i specjalności, które dają możliwość uczenia francuskiego w szkole, zdobycia zawodu nauczyciela – romanisty, a także kompetencje pedagogiczne, psychologiczne, dydaktyki języka oraz wiedzę związaną z danym językiem i jego kręgiem kulturowym.
  • Francuski w biznesie, nauce, kulturze, komunikacji publicznej: To kierunki studiów związane z wykorzystywaniem francuskojęzycznych kompetencji językowych w różnych obszarach polityki, kultury, biznesu, technologii. Ważną częścią studiów jest poznawanie słownictwa branżowego i ćwiczenia praktyczne, zwiększające zdolności komunikacyjne.
  • Filologia francuska z językiem angielskim, niemieckim, rosyjskim, hiszpańskim: Możesz znaleźć w ofercie uczelni studia łączące romanistykę z innymi kompetencjami językowymi, przede wszystkim z anglistyką, germanistyką, rusycystyką, hispanistyką. Dzięki nim poznasz nie tylko język i kulturę krajów frankofońskich, ale także zyskasz dodatkową wiedzę i umiejętności językowe oraz kulturoznawcze.
  • Filologia rumuńska: Rumunistyka to studia o języku rumuńskim, jego odmianach (takich jak język mołdawski) oraz o literaturze, kulturze, sztuce powstałej w tym kręgu kulturowym). Filologia rumuńska zajmuje się głównie takimi obszarami geograficznymi, jak Rumunia, Mołdawia oraz Wojwodina w Serbii.

Studia w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim

Gorzów Wielkopolskich to drugi co do ważności ośrodek akademicki w województwie lubuskim. Na uczelniach studiuje tu ponad 2 tysiące osób, a kilkaset z nich opuszcza mury uczelni jako absolwentki i absolwenci. Kandydaci mogą skorzystać z oferty studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich uzupełniających i jednolitych, a także podyplomowych. Obecnie w Gorzowie Wielkopolskim uczelnie oferują około 50 różnych kierunków, które dostosowane są do potrzeb potencjalnych studentów. Wśród nich największą popularnością cieszą się kierunki związane z biznesem, administracją i marketingiem, a także nauki humanistyczne, pedagogika i informatyka. W regionie działa około 129 tysięcy firm, które mogą stać się potencjalnymi pracodawcami dla absolwentów. Studenci mogą skorzystać z oferty uczelni państwowych i prywatnych, które oferują studia stacjonarne i niestacjonarne, dzięki czemu każdy z nich, indywidualnie dobierze kierunek i tryb nauczania. W Gorzowie Wielkopolskim studenci nie powinni się nudzić. Miasto znane jest z pięknych parków i ciekawych zabytków architektonicznych, które są warte zobaczenia. Wolny czas można spędzać w jednym z miejskich parków, na przykład w Parku Wiosny Ludów, Parku Siemiradzkiego, Parku Kopernika, czy w Rezerwacie Gorzowskie Murawy. Kolejne miejsca warte odwiedzenia, to teren wokół rzeki Kłodawki oraz nad jeziorem Nierzym. To wspaniałe miejsce na całodniowe wędrówki. Fani historii mogą zajrzeć w wolnej chwili do Katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Muzeum Grodu Santok lub gorzowskich Spichlerzy. Położone nad Wartą miasto urzeka swoim pięknem i zadbaną starówką, gdzie znajdziecie ciekawe puby, bary i restauracje, w których również tętni życie studenckie. Ponadto w mieście jest bogata oferta kulturalna, np. w amfiteatrze w parku Siemiradzkiego odbywają się letnie spektakle. Głównym ośrodkiem akademickim w województwie jest Zielona Góra, gdzie co roku studiuje około 10 tysięcy osób. Ponadto warto również zwrócić uwagę na Sulechów, Żary, Kostrzyn nad Odrą oraz Słubice.

Studia podyplomowe z języków obcych i polonistyki w Gorzowie Wielkopolskim

Gdzie w Gorzowie Wielkopolskim zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunku filologia francuska

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku filologia francuska na gorzowskich i lubuskich uczelniach?

Zawód: konsul

Co to jest zawód konsul — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest konsul? Konsul to jeden z najważniejszych zawodów w służbie dyplomatycznej. Jego głównym zadaniem jest reprezentowanie swojego kraju w

Czytaj więcej »

Zawód: ambasador

Co to jest zawód ambasador — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest ambasador? Ambasador to wysoko postawiony dyplomata reprezentujący swój kraj za granicą. Jest to honorowe i prestiżowe stanowisko, które

Czytaj więcej »

Zawód: copywriter internetowy

Co to jest zawód copywriter internetowy  – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży content manager? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest copywriter internetowy? Czym się zajmuje? Zawód copywritera internetowego jest związany z tworzeniem tekstów reklamowych i promocyjnych dla potrzeb działalności online. Copywriterzy internetowi piszą teksty na stronach internetowych,

Czytaj więcej »

Praca po kierunku filologia francuska (romanistyka)

Studia romanistyczne to przepustka nie tylko do etatów nauczycielskich i instruktorskich. Wykształcony filolog francuski znajdzie dla siebie miejsce w różnorakich sektorach życia gospodarczego. Wszędzie tam, gdzie istotne są kontakty międzynarodowe, istnieje zapotrzebowanie na ludzi posługującymi się “dojrzałą francuszczyzną”. Dzięki swoim umiejętnościom językowym potrafią oni stworzyć dobry klimat, odczytywać wiadomości ukryte “między wierszami” oraz wychwytywać wieloznaczności biznesowego języka.

  • Nauczyciel języka francuskiego w szkole: Język francuski plasuje się w czołówce najpopularniejszych języków obcych nauczanych w polskim systemie edukacji. To tzw. drugi język popularny zwłaszcza w liceach, w klasach humanistycznych, artystycznych, geograficznych, prawniczych. Nic więc dziwnego, że sporo absolwentów romanistyki wybiera zawód nauczyciela. Pamiętaj jednak, że furtką do uczenia języka francuskiego w przedszkolu, szkole podstawowej, liceum i technikum są kwalifikacje pedagogiczne. Jeśli wybierzesz podczas licencjackiej lub magisterskiej romanistyki specjalność nauczycielską – to wystarczy. W przeciwnym przypadku musisz zdobyć uprawnienia, idąc na studia pedagogiczne, najczęściej podyplomowe.
  • Romanista w szkole językowej – korepetytor: Inna ścieżka kariery to nauczanie języka francuskiego jako nauczyciel poza systemem szkolnym – w szkołach językowych, na kursach języków obcych. Możesz również uczyć dzieci i młodzież podczas korepetycji, we własnej firmie lub na umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę zlecenie u organizatora korepetycji. Istnieje duże zainteresowanie dokształcaniem, bo język francuski jest popularnym językiem zdawanym podczas matury.
  • To nie tylko przygotowanie uczniów szkół do nauki francuskiego i egzaminów maturalnych. Jako absolwent romanistyki możesz zająć się uczeniem Polaków pracujących dla zagranicznych firm, gdzie język francuski jest językiem korporacyjnym, a także dla fascynatów języka francuskiego i kultury frankofońskiej.
  • Pamiętaj, że francuskiego możesz nie tylko uczyć stacjonarnie, ale i on-line, korzystając z rozwiązań e-learningowych. Wtedy sięgasz po słuchaczy (klientów) z innych krajów, szukających możliwości nauki tego języka.
  • Tłumacz języka francuskiego i rumuńskiego: Translatoryka to drugi naturalny obszar aktywności zawodowych dla absolwentów romanistyki, zaraz po pracy w edukacji i szkolnictwie. Znajomość języka francuskiego lub rumuńskiego i kultury takich krajów jak Francja, Belgia, Szwajcaria, daje wstęp do pracy jako tłumacz zwykły lub tłumacz przysięgły. Możesz z takimi kompetencjami zajmować się tłumaczeniami pisemnymi, a vista, ustnymi (symultanicznymi – tłumaczysz równolegle z mówiącym, i konsekutywnymi – słuchasz fragmentów wypowiedzi i tłumaczysz mówiącego “po kawałku”), maszynowymi. W przypadku tłumacza przysięgłego wymagane jest zdanie egzaminu państwowego, dzięki któremu będziesz w stanie oficjalnie potwierdzać zgodność dokumentów z oryginałem.
  • Praca w turystyce międzynarodowej: Znajomość języka francuskiego, to idealna możliwość zrobienia kariery w organizacji i realizacji wakacji i wycieczek za granicą. Zwłaszcza w przypadku wizyt we Francji, Szwajcarii, Belgii, frankofońskiej Kanadzie (Quebec), ale i w wielu innych krajach na całym świecie. Język francuski jest popularny w wielu atrakcyjnych destynacjach turystycznych, w byłych koloniach francuskich. Możesz zainteresować się turystyką związaną z Afryką Północną (Algieria, Maroko, Czad, Mauretania, Tunezja), Afryką Środkową (Benin, Burkina Faso, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Egipt, Gabon, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Komory, Kongo, Madagaskar, Mali, Mauritius, Niger, Republika Środkowoafrykańska, Republika Zielonego Przylądka, Rwanda, Senegal, Seszele, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca), Azji (Kambodża, Laos, Liban, Wietnam). Nie można też zapominać o francuskich terytoriach zamorskich, rozsianych po całym świecie, głównie na wyspach na Oceanie Spokojnym, Indyjskim i Atlantyku: takich jak Martynika, Gwadelupa, Gujana Francuska, Reunion, Saint-Pierre i Miquelon, Majotta, Francuska, Wallis i Futuna, Nowa Kaledonia. Nic więc dziwnego, że to ciekawa możliwość zawodowa dla absolwentów filologii francuskiej. Jeśli lubisz relacje międzyludzkie, turystyka i rekreacja międzynarodowa będzie świetną możliwością wykorzystywania kompetencji romanistycznych.
  • Badacz języka oraz kultury romańskiej: Jako absolwent studiów filologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej związanej z Francją oraz frankofońskim lub romańskim obszarem językowym i kulturowym. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami filologicznymi i kulturą danego kraju.
  • Promocja kultury polskiej za granicą i frankofońskiej w Polsce: Język francuski był przez wieki uznawany za oznakę wykształconego człowieka, język sztuk pięknych i kultury wysokiej. Nic dziwnego, że filologia romańska skupia się nie tylko na języku, ale i na kulturze Francji, Belgii, Rumunii, frankofońskich części Szwajcarii i Kanady oraz innych krajów. Francja uznawana jest niekiedy za główną inspirację współczesnej wysokiej kultury globalnej – filmu, sztuk plastycznych, literatury, muzyki, mniej komercyjnej części show businessu. Znajomość języka francuskiego pozwala być “mostem” między Polską, a innymi krajami, gdzie francuski jest powszechnie znany. Warto pomyśleć o pracy w polskich instytucjach promocji kultury za granicą i zagranicznych instytucjach tego typu działających w Polsce, takich jak Instytut Francuski lub Alliance Française.
  • Praca w biznesie międzynarodowym: Znakomita znajomość języka francuskiego daje możliwość kariery w biznesie, nie tylko z powodu znaczenia biznesu Francji dla gospodarki Unii Europejskiej, bankowości Szwajcarii, dla systemu finansowego, ale i dla relacji międzynarodowych. Zwłaszcza w przypadku byłych kolonii francuskich z metropolią. Międzynarodowe firmy zajmujące się tym obszarem chcą mieć na swoim pokładzie osoby umiejące perfekcyjnie porozumieć się z kontrahentami w języku francuskim, znające specyfikę frankofońskiego kręgu kulturowego. To praca dla zagranicznych korporacji działających w Polsce lub za granicą – przede wszystkim we Francji, Belgii, Szwajcarii, Kanadzie, Afryce Północnej i Środkowej, Azji Południowo-Wschodniej, ale także możliwość kariery w działach handlu zagranicznego i zagranicznych przedstawicielstwach polskich przedsiębiorstw.
  • Broker frankofońskich informacji: Wyniesione ze studiów romanistycznych wysokie kompetencje językowe i umiejętność przedzierania się przez ogromne zasoby wiedzy, mogą być przepustką do infobrokeringu. Jesteś w stanie budować swoją karierę jako infobroker w mediach, firmach i instytucjach, wyszukując, weryfikując, przetwarzając i interpretując zasoby danych dostępnych w języku francuskim.
  • Praca w urzędach i instytucjach: Absolwent studiów romanistycznych jest dobrym kandydatem do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w międzynarodowej rzeczywistości. Język francuski jest jednym z głównych języków takich instytucji, jak Unia Europejska i NATO oraz ich agendy. Instytucje UE działają we francuskojęzycznych miastach – w belgijskiej Brukseli, Luksemburgu i francuskim Strasburgu. W szwajcarskiej Genewie mieści się siedziba największej liczby organizacji międzynarodowych w skali całego świata. Miasto nad Jeziorem Genewskim jest europejską siedzibą ONZ i central WHO – Światowej Organizacji Zdrowia, Międzynarodowej Organizacji Pracy, Światowej Organizacji Handlu, Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, CERN. Także we francuskojęzycznej części Szwajcarii działają siedziby MKOL – Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (Lozanna), UEFA – Unii Europejskich Związków Piłkarskich (Nyon). Dzięki biegłości językowej oraz znajomości kulturowej absolwent romanistyki może budować swoją pozycję w cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa oraz rozwojem współpracy między państwami.

Praca po studiach w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim

Praca po studiachRynek pracy w Gorzowie Wielkopolskim oraz w innych miejscowościach w województwie lubuskim jest bardzo atrakcyjny dla studentów i absolwentów. Region ten może poszczycić się stopą bezrobocia poniżej średniej krajowej, a bliskość Niemiec jest dodatkowym atutem. Dzięki temu wiele firm decyduje się na współpracę gospodarczą z zachodnią Europą. W samym województwie działa 129 tysięcy firm, co również nie jest bez znaczenia. Stopa bezrobocia w Gorzowie Wielkopolskim waha się w okolicach 4% i jest o ponad połowę niższa niż średnia krajowa. W całym województwie stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6%, co również jest wynikiem trochę lepszym niż średnia krajowa. Najbardziej dochodową firmą w regionie jest Cinkciarz.pl, który ma siedzibę w Zielonej Górze. W samym Gorzowie Wielkopolskim znajdują się jednak liczne zakłady pracy, które spełniają europejskie standardy i wymogi absolwentów oraz poszukują wykwalifikowanych specjalistów. Wśród takich firm warto wymienić Kaskat Sp. z o.o., SE Bordnetze Polska Sp. z o.o., Faurecia Gorzów Sp. z o.o. Ponadto w pobliskich miejscowościach oraz w Zielonej Górze również znajdują się nowoczesne firmy, w których stale jest zapotrzebowanie na wykształconych absolwentów lokalnych uczelni. Wśród takich firm można wymienić między innymi Stelmet Sp. z o.o., Seco/Warwick Europe Sp. z o.o., czy też Gedia Poland Sp. z o.o. To wszystko sprawia, że województwo lubuskie i tutejsze ośrodki akademickie, w tym również Gorzów Wielkopolski, są warte polecenia.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję