Site logo

Podyplomowe języki skandynawskie w Gorzowie Wielkopolskim

Podyplomowe o językach skandynawskim dla absolwentów filologii skandynawskiej - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować podyplomowo języki skandynawskie w Gorzowie Wielkopolskim?

Wszystkie studia o języku szwedzkim, norweskim, duńskim, islandzkim i kulturze skandynawskiej w Gorzowie Wielkopolskim i województwie lubuskim

List view

Zobacz inne kierunki podyplomowe związane z językami obcymi w Gorzowie Wielkopolskim

Myślisz nie tylko o podyplomowych z języków skandynawskich, ale także o poznawaniu innych języków i kultur? Sprawdź wszystkie kierunki "podyplomówek" obcojęzycznych.

Czy warto studiować podyplomowo języki skandynawskie w Gorzowie Wielkopolskim i województwie lubuskim?

Zastanawiasz się nad "podyplomówką" skandynawistyczną na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia podyplomowe ze skandynawistyki

“Podyplomówki” skandynawistyczne i “bałtyckie” to przede wszystkim podnoszenie kompetencji związanych z językiem i kulturą państw Europy Północnej: Szwecji, Norwegii, Danii, Islandii, Wysp Owczych, Wysp Alandzkich, krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia). Możesz zatem szukać językowych studiów filologicznych związanych z rozwojem języka duńskiego, islandzkiego, norweskiego, szwedzkiego, fińskiego, litewskiego, łotewskiego, estońskiego, gramatyki, historii, kultury krajów związanych kulturowo, politycznie i gospodarczo z kulturą nordycką, gramatyki, fleksji, słowotwórstwa, fonetyki. Jednak filologiczne podyplomówki dają także kompetencje związane z wykorzystywaniem języków skandynawskich w różnych obszarach nauki, biznesu, kultury, edukacji.

  • Pedagogiczne studia podyplomowe dla skandynawistów: To studia podyplomowe dla absolwentów studiów z filologii skandynawskiej, które dają możliwość uczenia w szkole, zdobycia zawodu nauczyciela. Wymagane są, jeśli nie masz za sobą specjalności filologicznej na kierunku licencjackim lub magisterskim. Dają m.in. kompetencje pedagogiczne, dydaktyki danego języka, psychologiczne oraz wiedzę związaną z danym językiem i jego kręgiem kulturowym.
  • Podyplomowa translatoryka języków skandynawskich: To studia przygotowujące do zawodu tłumacza języka duńskiego, szwedzkiego, norweskiego, islandzkiego, języków krajów bałtyckich, gdzie nabędziesz kompetencje związane z wykorzystywaniem wiedzy filologicznej w różnych rodzajach tłumaczeń – przysięgłych, pisemnych, ustnych, maszynowych. Dają m.in. wiedzę i umiejętności związane z przekładaniem różnic pomiędzy różnymi językami tak, aby została zachowana ciągłość i prawidłowość komunikacji. To także studia podyplomowe z tłumaczeń specjalistycznych – literackich, medycznych, biznesowych, prawniczych.
  • Podyplomowy biznes międzynarodowy: To studia związane z budowaniem aktywności biznesowej w środowisku globalnym m.in. połączenie kompetencji językowych i specyfiki międzykulturowej z wiedzą i umiejętnościami z różnych obszarów zarządzania, handlu, usług, marketingu, ekonomii, finansów. Dzięki połączeniu umiejętności posługiwannia się językami skandynawskimi oraz specyfiki krajów nordyckiego kręgu kulturowego, taka podyplomówka może okazać się dobrą inwestycją w rozwój kariery w sferze biznesu międzynarodowego.
  • Podyplomowa turystyka międzynarodowa: To studia podyplomowe związane ze zdobywaniem kwalifikacji do efektywnego funkcjonowania w międzynarodowym środowisku, przy wykorzystaniu znajomości języków obcych oraz specyfiki danego kraju, znajomości kultury, zwyczajów, kuchni i geografii podczas pobytów za granicą. Poznawanie specyfiki wyjazdów wakacyjnych, medycznych, biznesowych, kulturowych, edukacyjnych do innych krajów świata. Atrakcyjność turystyczna Skandynawii i krajów bałtyckich – przede wszystkim surowej, czystej przyrody Europy Północnej (lasy, jeziora, tundra, dzika zwierzyna) umożliwia owocne połączenie kompetencji skandynawisty oraz podyplomowych studiów turystycznych.

Studia podyplomowe w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim

W Gorzowie Wielkopolskim można zdecydować się także na rozpoczęcie studiów podyplomowych. Oferta skierowana jest do osób, które ukończyły studia przynajmniej na stopniu licencjackim lub inżynierskim. Do dyspozycji studentów oddano ponad 30 kierunków, które dostosowane są do potrzeb rynku. Wśród nich dużą popularnością cieszą się między innymi kierunki związane z zarządzaniem, marketingiem i ekonomią, ponieważ specjaliści z tych dziedzin niezbędni są w większości firm. Wśród innych popularnych kierunków znajdują się między innymi rachunkowość i administracja. Nauczyciele z Gorzowa Wielkopolskiego oraz innych miejscowości, mogą zdecydować się na wybór studiów podyplomowych w zakresie pedagogiki. Największym atutem studiów podyplomowych jest ich długość. Zazwyczaj trwają od 2 do 4 semestrów i prowadzone są w trybie niestacjonarnym. Zajęcia, które odbywają się w wybrane weekendy to coś, co wpływa na popularność tego modelu nauki. Na studia podyplomowe w Gorzowie Wielkopolskim i pobliskich miejscowościach mogą zdecydować się osoby, które są aktywne zawodowo lub na co dzień mają mniej wolnego czasu. Ukończenie takich studiów może pomóc w upragnionym awansie lub w przebranżowieniu i znalezieniu innego zatrudnienia w Gorzowie Wielkopolskim lub innych miejscowościach w województwie lubuskim. Dyplomy respektowane są i cenione w całej Polsce, co ułatwia ewentualną migrację zarobkową. Bliskość Zielonej Góry sprawia, że tam również studenci mogą skorzystać z bogatej oferty studiów podyplomowych. Pod tym kątem województwo lubuskie jest bardzo wdzięczne i zaspokoi potrzeby edukacyjne nawet najbardziej wymagających studentów.

Magisterska skandynawistyka w Gorzowie Wielkopolskim i województwie lubuskim

Dobrą alternatywą dla podyplomowych studiów o języku szwedzkim, norweskim, duńskim, islandzkim mogą być uzupełniające studia magisterskie ze skandynawistyki. Zobacz, gdzie w Gorzowie Wielkopolskim i województwie lubuskim warto studiować filologię skandynawską na kierunkach magisterskich.

Możliwości pracy dla skandynawistów

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku filologia skandynawska na gorzowskich i lubuskich uczelniach?

Zawód: konsul

Co to jest zawód konsul — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest konsul? Konsul to jeden z najważniejszych zawodów w służbie dyplomatycznej. Jego głównym zadaniem jest reprezentowanie swojego kraju w

Czytaj więcej »

Zawód: ambasador

Co to jest zawód ambasador — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest ambasador? Ambasador to wysoko postawiony dyplomata reprezentujący swój kraj za granicą. Jest to honorowe i prestiżowe stanowisko, które

Czytaj więcej »

Zawód: copywriter internetowy

Co to jest zawód copywriter internetowy  – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży content manager? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest copywriter internetowy? Czym się zajmuje? Zawód copywritera internetowego jest związany z tworzeniem tekstów reklamowych i promocyjnych dla potrzeb działalności online. Copywriterzy internetowi piszą teksty na stronach internetowych,

Czytaj więcej »

Praca po skandynawistyce

Wykształcony filolog skandynawski i specjalista od krajów bałtyckich, znajdzie dla siebie miejsce w różnorakich sektorach życia gospodarczego. Wszędzie tam, gdzie istotne są kontakty międzynarodowe, istnieje zapotrzebowanie na ludzi posługujących się językami nordyckimi, ugrofińskimi i bałtyckimi. Dzięki swoim umiejętnościom językowym potrafią oni stworzyć dobry klimat, odczytywać wiadomości ukryte “między wierszami” oraz wychwytywać wieloznaczności biznesowego języka.

  • Skandynawista w szkole językowej – korepetytor: Języki skandynawskie i bałtyckie w zasadzie nie są nauczane w szkolnictwie powszechnym, dlatego trudno o karierę nauczyciela języka duńskiego, szwedzkiego, norweskiego, islandzkiego, fińskiego, łotewskiego, estońskiego. Jedyna opcja na uczenie w szkole języka bałtyckiego, to język litewski w szkołach z mniejszością litewską w Polsce północno-wschodniej (przede wszystkim Suwalszczyzna). Jednak po skandynawistyce rysuje się ścieżka kariery dla osób z predyspozycjami pedagogicznymi: nauczanie języków Europy Północnej jako nauczyciel poza systemem szkolnym, w szkołach językowych, na kursach języków obcych. Istnieje spory popyt na naukę takich języków wśród pasjonatów kultur nordyckich. Biorą się z fascynacji tajemniczymi runami, powieściami Tolkiena i ich ekranizacjami (Hobbit, Władca Pierścieni), motywami skandynawskimi w pop-kulturze (np. Thor i Loki wraz z całym mikroświatem Asgardu w superbohaterskich komiksach Marvela i ich ekranizacjach), z fascynacji dziewiczą przyrodą Europy Północnej. Jako absolwent skandynawistyki możesz zająć się uczeniem Polaków pracujących dla zagranicznych firm, których centrale mieszczą się w Skandynawii oraz chcących wyjechać do pracy w krajach skandynawskich (zwłaszcza w sektorze medycznym – lekarze, pielęgniarki, opiekunki osób starszych). Pamiętaj, że języków skandynawskich można uczyć się nie tylko stacjonarnie, ale i on-line, korzystając z rozwiązań e-learningu. Wtedy sięgasz po słuchaczy (klientów) z innych krajów, szukających możliwości nauki języków nordyckich, ugrofińskich i bałtyckich.
  • Tłumacz języka skandynawskiego lub bałtyckiego: Translatoryka to drugi naturalny obszar aktywności zawodowej dla absolwentów skandynawistyki, zaraz po pracy w edukacji i szkolnictwie. Znajomość języka duńskiego, szwedzkiego, norweskiego, islandzkiego, fińskiego, litewskiego, łotewskiego, estońskiego daje wstęp do pracy jako tłumacz zwykły lub tłumacz przysięgły. Możesz z takimi kompetencjami zajmować się tłumaczeniami pisemnymi, a vista, ustnymi (symultanicznymi – tłumaczysz równolegle z mówiącym, i konsekutywnymi – słuchasz fragmentów wypowiedzi i tłumaczysz mówiącego “po kawałku”), maszynowymi. W przypadku tłumacza przysięgłego wymagane jest zdanie egzaminu państwowego, dzięki któremu będziesz w stanie oficjalnie potwierdzać zgodność dokumentów z oryginałem.
  • Praca w turystyce międzynarodowej: Znajomość języka duńskiego, szwedzkiego, norweskiego, islandzkiego, fińskiego, litewskiego, łotewskiego, estońskiego, to idealna możliwość zrobienia kariery przy organizacji i realizacji wakacji i wycieczek za granicą. Zwłaszcza w przypadku amatorów surowej przyrody Europy Północnej (fiordy, lasy, jeziora, gejzery, wulkany, lodowce, tundra, tajga, dzika zwierzyna i mnóstwo ryb). Nic więc dziwnego, że to ciekawa możliwość zawodowa dla absolwentów filologii skandynawskiej lub bałtyckich. Jeśli lubisz relacje międzyludzkie, turystyka i rekreacja międzynarodowa będzie świetną możliwością wykorzystywania kompetencji skandynawistycznych.
  • Badacz języka oraz kultury Europy Północnej: Jako absolwent studiów filologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej związanej ze Skandynawią i krajami bałtyckimi. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami filologicznymi i kulturą danego kraju.
  • Promocja kultury polskiej za granicą i skandynawskiej w Polsce: Skandynawia była kiedyś postrzegana jako rodzaj pustyni kulturalnej z małymi oazami (np. dramaty Ibsena, filmy Ingmara Bergmanna), twórczoci dla dzieci (przede wszystkim Astrid Lingren z “Dziećmi z Bullerbyn” i “Pippi Langstrumpf”, “Muminkamii” Tove Jansson). Jednak teraz kultura skandynawska kojarzy się przede wszystkim ze znakomitymi powieściami kryminalnymi i ich ekranizacjami – począwszy od serii powieści “Millenium” autorstwa Stiega Larssona, przez książki Jo Nesbø, Camilli Läckberg, Henninga Mankella, twórczością filmową Larsa Von Triera. Promocja kulturalna Skandynawii w Polsce jest więc wdzięcznym zajęciem. Z drugiej strony w krajach nordyckich mieszka sporo Polaków i osób pochodzenia polskiego, z natury rzeczy mogących być świetnym audytorium do promocji polski w Europie Północnej. Nic dziwnego, że filologia skandynawska skupia się nie tylko na języku, ale i na kulturze Skandynawii. Znajomość języków skandynawskich pozwala być “mostem” między Polską, a społeczeństwami Europy Północnej. Warto pomyśleć o pracy w polskich instytucjach promocji kultury za granicą i zagranicznych instytucjach tego typu działających w Polsce.
  • Praca w biznesie międzynarodowym: Znakomita znajomość języków skandynawskich daje możliwość kariery w biznesie, nie tylko z powodu znaczenia biznesu nordyckiego dla gospodarki Unii Europejskiej, ale i dla relacji międzynarodowych. To nie tylko kraje tradycyjnych branż (meblowa – IKEA, leśnictwo i przetwórstwo drewna, rybołówstwo), ale i nowoczesnych technologii. Wystarczy wymienić globalne firmy ze skandynawskimi korzeniami – Nokię, Ericcsona, a także estońskie start-upowe tygrysy e-gospodarki. Międzynarodowe firmy zajmujące się tym obszarem, chcą mieć na swoim pokładzie osoby umiejące perfekcyjnie porozumieć się z kontrahentami w językach skandynawskich, znające specyfikę północnoeuropejskiego kręgu kulturowego. Daje to możliwość pracy dla zagranicznych korporacji działających w Polsce lub za granicą, ale także możliwość kariery w działach handlu zagranicznego i zagranicznych przedstawicielstwach polskich przedsiębiorstw.
  • Praca w urzędach i instytucjach: Absolwent studiów skandynawistycznych jest dobrym kandydatem do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w międzynarodowej rzeczywistości. Zwłaszcza w relacjach międzynarodowych, głównie europejskich oraz na forum ONZ i agend narodów zjednoczonych. Dzięki biegłości językowej oraz znajomości kulturowej Europy Północnej absolwent może budować swoją pozycję w cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa oraz rozwojem współpracy między państwami.

Praca po studiach w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim

Praca po studiachRynek pracy w Gorzowie Wielkopolskim oraz w innych miejscowościach w województwie lubuskim jest bardzo atrakcyjny dla studentów i absolwentów. Region ten może poszczycić się stopą bezrobocia poniżej średniej krajowej, a bliskość Niemiec jest dodatkowym atutem. Dzięki temu wiele firm decyduje się na współpracę gospodarczą z zachodnią Europą. W samym województwie działa 129 tysięcy firm, co również nie jest bez znaczenia. Stopa bezrobocia w Gorzowie Wielkopolskim waha się w okolicach 4% i jest o ponad połowę niższa niż średnia krajowa. W całym województwie stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6%, co również jest wynikiem trochę lepszym niż średnia krajowa. Najbardziej dochodową firmą w regionie jest Cinkciarz.pl, który ma siedzibę w Zielonej Górze. W samym Gorzowie Wielkopolskim znajdują się jednak liczne zakłady pracy, które spełniają europejskie standardy i wymogi absolwentów oraz poszukują wykwalifikowanych specjalistów. Wśród takich firm warto wymienić Kaskat Sp. z o.o., SE Bordnetze Polska Sp. z o.o., Faurecia Gorzów Sp. z o.o. Ponadto w pobliskich miejscowościach oraz w Zielonej Górze również znajdują się nowoczesne firmy, w których stale jest zapotrzebowanie na wykształconych absolwentów lokalnych uczelni. Wśród takich firm można wymienić między innymi Stelmet Sp. z o.o., Seco/Warwick Europe Sp. z o.o., czy też Gedia Poland Sp. z o.o. To wszystko sprawia, że województwo lubuskie i tutejsze ośrodki akademickie, w tym również Gorzów Wielkopolski, są warte polecenia.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję