Site logo

Filologia skandynawska (Skandynawistyka) - kierunek studiów

Filologia skandynawska (Skandynawistyka) na skróty

Gdzie studiować filologię skandynawską (Skandynawistykę)?

Wszystkie studia na kierunku filologia skandynawska (Skandynawistyka) w Polsce

List view

Znajdź skandynawistykę w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia z filologii skandynawskiej możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów filologii skandynawskiej (Skandynawistyki)

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Filologia skandynawska (Skandynawistyka)
Sebastian Szczęsny

Studia na kierunku filologia szwedzka

Kandydaci na filologię szwedzką powinni wykazywać zdolności językowe oraz zainteresowania humanistyczne. Program studiów obejmuje praktyczną naukę języka szwedzkiego, wiedzę o języku, literaturze, historii i kulturze

Czytaj więcej »

Czy warto studiować filologię skandynawską (Skandynawistykę)?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku filologia skandynawska (Skandynawistyka) uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek filologia skandynawska (Skandynawistyka) w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku filologia skandynawska? Jeśli wahasz się, czy studiowanie filologii skandynawskiej ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia filologiczne – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie filologii skandynawskiej. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Skandynawistyka to nauka zajmująca się badaniem dziejów, kultury oraz języków skandynawskich. Na filologii skandynawskiej można poznać także cudowny świat literatury i sztuki ludów północy. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak praktyczna nauka języka, wybór zagadnień z filozofii, wstęp do językoznawstwa, gramatyka opisowa, historia literatury skandynawskiej, rozumienie i znajomość kultury poznawanego obszaru językowego, swobodne używanie języka, analizowanie i interpretacja dzieł literatury, swobodne prowadzenie rozmów i korespondencji, odnajdywanie nawiązań literackich i kulturowych w sztuce. W ramach tych studiów poznaje się języki, takie jak: szwedzki, norweski czy duński. Absolwenci tego kierunku wynagradzani są za swoje wysiłki świetnymi ofertami pracy. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania filologii skandynawskiej. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe z języków skandynawskich

Szukasz innych studiów filologicznych? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Możliwości zawodowe po kierunku filologia skandynawska (Skandynawistyka)

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach filologicznych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów filologicznych zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w placówkach dyplomatycznych, pracę w organizacjach pozarządowych, prowadzenie biura tłumaczeń, prowadzenie lektoratów dla studentów, pracę w handlu międzynarodowym. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem filologia skandynawska, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów filologicznych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: talent językowy, zdyscyplinowany umysł, dobra pamięć, ciekawość świata, zdolności humanistyczne, chęć do nauki. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary filologii skandynawskiej i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: perswazyjność tekstów wybranego nurtu literackiego, analiza językowa wybranego dzieła dramaturgicznego, neologizmy w twórczości wybranego poety, zapożyczenia językowe we współczesnym języku młodzieżowym.

Zobacz inne kierunki filologiczne

Szukasz innych studiów filologicznych? Sprawdź wszystkie kierunki filologiczne.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję