Filologia szwedzka, norweska, duńska, islandzka (skandynawska) i bałtyckie w Białymstoku

Filologia skandynawska - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować filologię skandynawską w Białymstoku?

Wszystkie studia na kierunku filologia szwedzka, norweska, duńska, islandzka, bałtyckie w Białymstoku i na Podlasiu

 • Niestety, nie znaleźliśmy wpisów pasujących do Twoich kryteriów Reset Filters
 • Opinie o skandynawistyce

  Poradniki dla przyszłych studentów filologii skandynawskiej w Białymstoku i na Podlasiu . Kierunek okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

  Zobacz inne kierunki filologiczne w Białymstoku

  Szukasz innych studiów filologicznych? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania w filologii.

  Kierunek filologia skandynawska - program studiów, praca, zarobki (film)

  Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania filologii skandynawskiej. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

  Czy warto studiować filologię skandynawską w Białymstoku i na Podlasiu?

  Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku filologia szwedzka, norweska, duńska, islandzka, bałtyckie na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

  Studia skandynawistyczne w pigułce

  Co warto wiedzieć o skandynawistyce? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z językami Europy Północnej: szwedzkim, norweskim, duńskim, islandzkim, fińskim, językami bałtyckimi oraz społeczeństwem, kulturą i gospodarką Skandynawii i tzw. krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia), to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na filologię skandynawską lub bałtycką – dowiedz się o nich więcej.
  Sprawdź, co to jest skandynawistyka, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Zarówno filologia szwedzka, norweska, duńska, islandzka, fińska, jak i filologie bałtyckie, dostępne są na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Można także uczyć się umiejętności posługiwania językami używanymi w Skandynawii oraz znajomości kultury krajów skandynawskich z wpływami skandynawskimi na podyplomówkach dających podstawowe kompetencje skandynawistyczne i bałtyckie lub pogłębiających wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Początek studiów może okazać się dość trudnym doświadczeniem, dla ludzi nieprzywykłych do intensywnego kształcenia językowego. Studenci, obok przedmiotów ogólnoakademickich muszą oswoić się z szybkim przyswajaniem zagadnień leksykalnych i gramatycznych. Studia o krajach nordyckich i bałtyckich to także lektura najważniejszych dzieł literackich – nie tylko Ibsena, ale też współczesnych pisarzy, poetów i dramaturgów tworzących w językach skandynawskich i bałtyckich. Ważnym elementem kształcenia jest też historia języka szwedzkiego, norweskiego, duńskiego, islandzkiego, fińskiego, języków bałtyckich oraz gramatyka historyczna. Filologia skandynawska to studia, które pozwalają zanurzyć się w świat języków Europy Północnej, dzięki temu nauka przebiega w sposób szybki i naturalny.

  Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności filologii skandynawskiej masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na obszar filologii oraz kulturę kraju Europy Północnej, którego dotyczą – Szwecji, Norwegii, Danii, Islandii, Wysp Owczych, Wysp Alandzkich, krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia).

  • Filologia duńska: Chcesz zaprzyjaźnić się z Małą Syrenką, Brzydkim Kaczątkiem, Królową Śniegu lub Księżniczką na ziarnku grochu? Przeczytaj baśnie H. Ch. Andersena lub zacznij studia na filologii duńskiej. To kierunek bardzo atrakcyjny, dający duże możliwości rozwoju, poszerzający umiejętności i oferujący gruntowne wykształcenie. Żeby zostać studentem filologii duńskiej, należy jak najlepiej zdać maturę z języka polskiego, języków obcych, historii. Przedmioty humanistyczne dominują bowiem w programie studiów na wszystkich etapach edukacji akademickiej. Filologię duńską studiować można w kilku dużych ośrodkach akademickich w Polsce w ramach skandynawistyki albo jako samodzielny kierunek. Uczelnie mające w swej ofercie filologię duńską zapewniają studentom pięcioletni okres kształcenia, podzielony na dwa etapy. Pierwszy etap – trzyletnie studia – kończą się zdobyciem tytułu licencjata, drugi etap – dwuletnie studia uzupełniające – umożliwiają zdobycie tytułu magistra. Gdziekolwiek przyjdzie nam studiować filologię duńską, zostaniemy dobrze wyedukowani za sprawą wysoko wykwalifikowanej kadry akademickiej. W gronie nauczycieli akademickich wykładających na filologii duńskiej znajduje się wielu cenionych naukowców z Danii, Norwegii czy Szwecji. Mimo że filologia duńska to studia o profilu humanistycznym, wcale nie trzeba być humanistą, by zasilić grono studentów. Drzwi na tę filologię otwarte są dla wszystkich osób pragnących zgłębić tajemnicę Danii ukrytą nie tylko w języku jej obywateli, lecz także w kulturze, sztuce i historii ojczyzny Andersena. Priorytetem jest praktyczna nauka języka duńskiego. Przez wszystkie lata edukacji akademickiej studenci “zaliczą” setki lektoratów, wykładów i ćwiczeń, na których poznają gramatykę języka duńskiego, odkryją sekrety literatury oraz zgłębiają burzliwe dzieje państwa duńskiego. Wiele miejsca poświęca się także nauce języka angielskiego oraz drugiego języka skandynawskiego (najczęściej szwedzkiego). Najlepsi studenci mają szansę otrzymać stypendium naukowe i wyjechać na jedną z duńskich uczelni, by tam rozwijać swoje kompetencje językowe. Na studentów czeka bogaty program praktyk i stażów zarówno w Polsce jak i za granicą. Uczelnie, na których studiować można filologię duńską, zapewniają swoim studentom optymalne warunki do zdobywania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji.
  • Filologia fińska (fennistyka): Język fiński nie jest językiem skandynawskim w ścisłym znaczeniu, jest to nordycki język skandynawski. To język ugrofiński (razem z językiem węgierskim i estońskim). Studia na kierunku filologia fińska dają możliwość opanowania języka fińskiego na najwyższym poziomie, zdobycie wiedzy o kulturze języka, historii Finlandii oraz praktycznych umiejętności w wybranej specjalizacji przygotowującej do wykonywania przyszłego zawodu. Dlaczego ten kierunek jest aż tak oblegany przez kandydatów na studia? Przede wszystkim nie tak łatwo nauczyć się tego języka gdzie indziej niż na wydziałach filologicznych. Po drugie, znajomość języka fińskiego stwarza niepowtarzalne szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy. W trakcie studiów student zapoznaje się z teorią języka fińskiego, nauką gramatyki, translatoryki i lingwistyki. Dodatkowo filologia fińska zapoznaje z kulturą i historią Skandynawii, pozwala poznać odpowiednie zachowania w kulturze, co jest bardzo ważne w przyszłej pracy na tamtejszym rynku.
  • Filologia islandzka (islandystyka): Język islandzki to jeden z najstarszych języków nordyckich. Nie jest zbyt popularny ze względu na zasięg – rozmawia się nim przede wszystkim w Islandii, czyli na jednej, chociaż sporej, wyspie. W minionych latach, zwiększyła zainteresowanie islandystyką, atrakcyjność turystyczna Islandii (gejzery, lodowce, wulkany), mitologia skandynawska oraz mroczne kryminały dziejące się w zamkniętej społeczności islandzkich miasteczek. Jeśli zatem interesujesz się nauką języka islandzkiego i kultury Islandii, szukaj tych studiów jako ścieżki nauczania na kierunku skandynawistyka lub “większych” filologiach nordyckich – duńskiej, szwedzkiej, norweskiej.
  • Filologia norweska: Język norweski należy do grupy języków północno-germańskich, ma dwie oficjalne normy języka pisanego: bokmal (język książkowy) i nynorsk (język nowonorweski). W ostatnim czasie studia z zakresu nauki języka norweskiego należą do “rekrutacyjnych hitów”. Przykładowe przedmioty realizowane na kierunku filologia norweska: praktyczna nauka języka norweskiego, praktyczna nauka języka angielskiego/niemieckiego, gramatyka opisowa, gramatyka porównawcza języków skandynawskich, historia języka norweskiego, literatura norweska, zarys literatur skandynawskich, historia Skandynawii, wiedza o Norwegii, wstęp do językoznawstwa, wstęp do literaturoznawstwa.
  • Filologia szwedzka: Studia umożliwiają nabycie kompetencji językowych dotyczących języka szwedzkiego. Ponadto studenci kształcą się w zakresie kulturoznawstwa i literaturoznawstwa szwedzkiego oraz historii Szwecji, a także zdobywają ogólną wiedzę dotyczącą pozostałych krajów skandynawskich. Jak na każdych studiach językoznawczych, studenci poświęcają sporo czasu i energii na naukę języka obcego. Poznają również najważniejsze elementy kultury oraz zasad funkcjonujących w społeczeństwie. Program studiów zawiera następujące przedmioty: praktyczna nauka języka szwedzkiego, gramatyka opisowa języka szwedzkiego, historia Skandynawii, zarys literatur skandynawskich, wstęp do językoznawstwa, wstęp do literaturoznawstwa, praktyczna nauka języka angielskiego, praktyczna nauka języka niemieckiego, łacina, gramatyka kontrastywna polsko-szwedzka, gramatyka porównawcza języków skandynawskich, literatura szwedzka, wiedza o Szwecji, historia języków skandynawskich, historia języka szwedzkiego, translatoryka szwedzka.
  • Filologie bałtyckie: Filologie krajów bałtyckich wbrew pozorom mocno się różnią między sobą – tak bardzo, jak języki i kultury Litwy, Łotwy i Estonii. Litewski i łotewski, to dwa języki żywe z grupy bałtyckiej (martwe to pruski, jaćwieski, kuroński, zemgalski oraz seloński). Jednak kultury tych krajów różnią się ze względu na przeszłość i wpływy sąsiedzkich kultur. W przypadku Litwy – oczywiście wpływy polskie z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów Z kolei na Łotwie mieszają się inspiracje zamierzchłej przeszłości inflanckiej (czyli niemieckiej) oraz rosyjskiej z czasów sowieckich (silna mniejszość narodowa pozostała po rozpadzie Związku Radzieckiego). Estonia natomiast, bardzo mocno ciąży ku Skandynawii (bywa uznawana za kraj nordycki), a język estoński, należy do grupy języków ugrofińskich (razem z węgierskim i fińskim). Słuchacz kierunku filologia bałtycka ma zatem świadomość znaczenia europejskiego i narodowego dziedzictwa kulturowego Litwy, Łotwy i Estonii dla rozumienia wydarzeń społecznych i kulturalnych, znaczenia refleksji humanistycznej dla kształtowania się więzi społecznych. Student filologii bałtyckich specjalizuje się w jednym z krajów bałtyckich, związkach między nimi oraz relacjami z innymi krajami europejskimi. Na studiach będziesz poznawać wiedzę m.in. z takich obszarów wiedzy, jak historia krajów nadbałtyckich, wiedza o krajach nadbałtyckich, źródła tradycji bałtyckiej, wstęp do językoznawstwa, wstęp do literaturoznawstwa, gramatyka opisowa, antropologia kultury.
  • Skandynawistyka tłumaczeniowa (translatoryka): To kierunki i specjalności przygotowujące do zawodu tłumacza z języków skandynawskich (zarówno nordyckich jak i ugrofińskich), gdzie nabędziesz kompetencje związane z wykorzystywaniem wiedzy filologicznej w różnych rodzajach tłumaczeń – przysięgłych, pisemnych, ustnych, maszynowych. Dają m.in. wiedzę i umiejętności związane z przekładaniem różnic pomiędzy językami Skandynawii, a innymi językami tak, aby została zachowana ciągłość i prawidłowość komunikacji. To także profilowanie w tłumaczeniach specjalistycznych filologii skandynawskich – literackiej, medycznej, biznesowej, prawniczej. Możesz spotkać zarówno “czystą” translatorykę skandynawską gdzie będziesz tłumaczyć języki Europy Północnej, jak i skandynawistykę tłumaczeniową z innym językiem, np. angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, arabskim, chińskim, koreańskim. Można także specjalizować się w tłumaczeniach z języków bałtyckich.
  • Duński, szwedzki, norweski, fiński, islandzki, języki bałtyckie w biznesie, nauce, kulturze, komunikacji publicznej: To kierunki studiów związane z wykorzystywaniem skandynawistycznych kompetencji językowych w różnych obszarach polityki, kultury, biznesu, technologii. Ważną częścią studiów jest poznawanie słownictwa branżowego i ćwiczenia praktyczne, zwiększające zdolności komunikacyjne.
  • Filologia skandynawska z językiem angielskim, niemieckim, rosyjskim, hiszpańskim: Możesz znaleźć w ofercie uczelni studia łączące filologię skandynawską (duńską, szwedzką, islandzką, norweską, fińską) z innymi kompetencjami językowymi, przede wszystkim z anglistyką, romanistyką, germanistyką, rusycystyką. Dzięki nim poznasz nie tylko język i kulturę krajów skandynawskich lub bałtyckich, ale także zyskasz dodatkową wiedzę i umiejętności językowe oraz kulturoznawcze.

  Studia w Białymstoku i na Podlasiu

  Białystok to stolica Podlasia i największy ośrodek akademicki północno-wschodniej Polski, który pod tym kątem wyprzedza między innymi warmiński Olsztyn. Białostockie uczelnie mają do zaproponowania bardzo ciekawą ofertę studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich uzupełniających, magisterskich jednolitych oraz podyplomowych. Co roku w mieście tym studiuje około 26 tysięcy osób, a kilka tysięcy z nich opuszcza szkoły wyższe w roli absolwentek i absolwentów. Obecnie mogą oni wybierać spośród około 120 kierunków studiów. Nowoczesna infrastruktura uczelniana oraz liczne inwestycje z dotacji unijnych sprawiają, że Białystok to doskonałe miejsce do studiowania. Decydują się na studiowanie w tym mieście zarówno osoby stąd oraz przyjezdni studenci. Wiele z kierunków dostępnych jest w ramach programu nauczania stacjonarnego i niestacjonarnego, dlatego każdy może dostosować wybrany kierunek do swoich indywidualnych potrzeb. W Białymstoku można również ciekawie spędzać wolny czas. Miasto znane jest z miejskiej zieleni i parków, w tym między innymi parków Antoniuk, Centralnego, czy Branickiego położonego w pięknym kompleksie z pałacem, w którego murach znajduje się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W pobliżu znajduje się piękna starówka, po której przyjemnie jest się przejść o każdej porze roku. Znajdziecie tu zarówno smaczne restauracje jaki i ciekawe miejsca kulturalne, sceny teatralne i kina studyjne oraz komercyjne. Sam Białystok leży w pobliżu Puszczy Białowieskiej, miejsca gdzie aktywnie można spędzać czas. Białowieski Park Narodowy, to doskonałe miejsce na jednodniowe wypady ze znajomymi. Oczywiście Podlasie to nie tylko Białystok, ale również inne, ciekawe ośrodki akademickie. Wśród nich warto wymienić takie miasta jak Łomża, Suwałki i Siemiatycze, gdzie studia rocznie wybiera nawet około 5 tysięcy osób, a kilkaset osób rocznie kończy je w roli absolwentów.

  Praca po kierunku filologia skandynawska

  Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku filologia skandynawska na białostockich i podlaskich uczelniach?

  Zawód: Tłumacz

  Twoją pasją są języki obce? Poznawanie fachowej terminologii jest dla Ciebie przyjemnością i ciekawym wyzwaniem? Spędzeniu kilku lub nawet kilkunastu godzin nad tłumaczeniem dokumentów to mile spędzony czas? W takim razie, kariera w zawodzie tłumacza będzie świetną decyzją! Jak zostać tłumaczem? Ścieżka edukacyjna przyszłego tłumacza zaczyna się bardzo wcześnie – najczęściej jeszcze w szkole podstawowej lub gimnazjalnej. Wtedy dokonujemy z

  Czytaj więcej »

  Zawód: Copywriter

  Czy wiesz, kto stoi za sloganami “I’m lovin’ it”, “Just do it”, “Coraz bliżej Święta”? Zachwycasz się ich chwytliwością i prostotą jednocześnie? Dobre hasło potrafi przyczynić się do ogromnego sukcesu marki, produktu czy jakiejkolwiek idei. A za tymi sukcesami stoją właśnie m.in. copywriterzy. Ich praca wbrew pozorom nie polega tylko na wpadaniu raz na jakiś czas na genialne pomysły. Czym

  Czytaj więcej »

  Zawód: Bloger

  Ich zdjęcia są na pierwszych stronach gazet, a niektórzy dorobili się statusu celebrytów. Blogerzy, żywy dowód na to, że ciekawym i systematycznym pisaniem da się dzisiaj w Polsce zarobić na życie. Bloger to ktoś, kto dąży do zbudowania grona odbiorców wokół swojej osoby lub marki (czyli nazwy bloga). W regularnych odstępach czasu tworzy treści na blogu, który ma  spójną koncepcję i

  Czytaj więcej »

  Praca po skandynawistyce

  Wykształcony filolog skandynawski i specjalista od krajów bałtyckich, znajdzie dla siebie miejsce w różnorakich sektorach życia gospodarczego. Wszędzie tam, gdzie istotne są kontakty międzynarodowe, istnieje zapotrzebowanie na ludzi posługujących się językami nordyckimi, ugrofińskimi i bałtyckimi. Dzięki swoim umiejętnościom językowym potrafią oni stworzyć dobry klimat, odczytywać wiadomości ukryte “między wierszami” oraz wychwytywać wieloznaczności biznesowego języka.

  • Skandynawista w szkole językowej – korepetytor: Języki skandynawskie i bałtyckie w zasadzie nie są nauczane w szkolnictwie powszechnym, dlatego trudno o karierę nauczyciela języka duńskiego, szwedzkiego, norweskiego, islandzkiego, fińskiego, łotewskiego, estońskiego. Jedyna opcja na uczenie w szkole języka bałtyckiego, to język litewski w szkołach z mniejszością litewską w Polsce północno-wschodniej (przede wszystkim Suwalszczyzna). Jednak po skandynawistyce rysuje się ścieżka kariery dla osób z predyspozycjami pedagogicznymi: nauczanie języków Europy Północnej jako nauczyciel poza systemem szkolnym, w szkołach językowych, na kursach języków obcych. Istnieje spory popyt na naukę takich języków wśród pasjonatów kultur nordyckich. Biorą się z fascynacji tajemniczymi runami, powieściami Tolkiena i ich ekranizacjami (Hobbit, Władca Pierścieni), motywami skandynawskimi w pop-kulturze (np. Thor i Loki wraz z całym mikroświatem Asgardu w superbohaterskich komiksach Marvela i ich ekranizacjach), z fascynacji dziewiczą przyrodą Europy Północnej. Jako absolwent skandynawistyki możesz zająć się uczeniem Polaków pracujących dla zagranicznych firm, których centrale mieszczą się w Skandynawii oraz chcących wyjechać do pracy w krajach skandynawskich (zwłaszcza w sektorze medycznym – lekarze, pielęgniarki, opiekunki osób starszych). Pamiętaj, że języków skandynawskich można uczyć się nie tylko stacjonarnie, ale i on-line, korzystając z rozwiązań e-learningu. Wtedy sięgasz po słuchaczy (klientów) z innych krajów, szukających możliwości nauki języków nordyckich, ugrofińskich i bałtyckich.
  • Tłumacz języka skandynawskiego lub bałtyckiego: Translatoryka to drugi naturalny obszar aktywności zawodowej dla absolwentów skandynawistyki, zaraz po pracy w edukacji i szkolnictwie. Znajomość języka duńskiego, szwedzkiego, norweskiego, islandzkiego, fińskiego, litewskiego, łotewskiego, estońskiego daje wstęp do pracy jako tłumacz zwykły lub tłumacz przysięgły. Możesz z takimi kompetencjami zajmować się tłumaczeniami pisemnymi, a vista, ustnymi (symultanicznymi – tłumaczysz równolegle z mówiącym, i konsekutywnymi – słuchasz fragmentów wypowiedzi i tłumaczysz mówiącego “po kawałku”), maszynowymi. W przypadku tłumacza przysięgłego wymagane jest zdanie egzaminu państwowego, dzięki któremu będziesz w stanie oficjalnie potwierdzać zgodność dokumentów z oryginałem.
  • Praca w turystyce międzynarodowej: Znajomość języka duńskiego, szwedzkiego, norweskiego, islandzkiego, fińskiego, litewskiego, łotewskiego, estońskiego, to idealna możliwość zrobienia kariery przy organizacji i realizacji wakacji i wycieczek za granicą. Zwłaszcza w przypadku amatorów surowej przyrody Europy Północnej (fiordy, lasy, jeziora, gejzery, wulkany, lodowce, tundra, tajga, dzika zwierzyna i mnóstwo ryb). Nic więc dziwnego, że to ciekawa możliwość zawodowa dla absolwentów filologii skandynawskiej lub bałtyckich. Jeśli lubisz relacje międzyludzkie, turystyka i rekreacja międzynarodowa będzie świetną możliwością wykorzystywania kompetencji skandynawistycznych.
  • Badacz języka oraz kultury Europy Północnej: Jako absolwent studiów filologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej związanej ze Skandynawią i krajami bałtyckimi. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami filologicznymi i kulturą danego kraju.
  • Promocja kultury polskiej za granicą i skandynawskiej w Polsce: Skandynawia była kiedyś postrzegana jako rodzaj pustyni kulturalnej z małymi oazami (np. dramaty Ibsena, filmy Ingmara Bergmanna), twórczoci dla dzieci (przede wszystkim Astrid Lingren z “Dziećmi z Bullerbyn” i “Pippi Langstrumpf”, “Muminkamii” Tove Jansson). Jednak teraz kultura skandynawska kojarzy się przede wszystkim ze znakomitymi powieściami kryminalnymi i ich ekranizacjami – począwszy od serii powieści “Millenium” autorstwa Stiega Larssona, przez książki Jo Nesbø, Camilli Läckberg, Henninga Mankella, twórczością filmową Larsa Von Triera. Promocja kulturalna Skandynawii w Polsce jest więc wdzięcznym zajęciem. Z drugiej strony w krajach nordyckich mieszka sporo Polaków i osób pochodzenia polskiego, z natury rzeczy mogących być świetnym audytorium do promocji polski w Europie Północnej. Nic dziwnego, że filologia skandynawska skupia się nie tylko na języku, ale i na kulturze Skandynawii. Znajomość języków skandynawskich pozwala być “mostem” między Polską, a społeczeństwami Europy Północnej. Warto pomyśleć o pracy w polskich instytucjach promocji kultury za granicą i zagranicznych instytucjach tego typu działających w Polsce.
  • Praca w biznesie międzynarodowym: Znakomita znajomość języków skandynawskich daje możliwość kariery w biznesie, nie tylko z powodu znaczenia biznesu nordyckiego dla gospodarki Unii Europejskiej, ale i dla relacji międzynarodowych. To nie tylko kraje tradycyjnych branż (meblowa – IKEA, leśnictwo i przetwórstwo drewna, rybołówstwo), ale i nowoczesnych technologii. Wystarczy wymienić globalne firmy ze skandynawskimi korzeniami – Nokię, Ericcsona, a także estońskie start-upowe tygrysy e-gospodarki. Międzynarodowe firmy zajmujące się tym obszarem, chcą mieć na swoim pokładzie osoby umiejące perfekcyjnie porozumieć się z kontrahentami w językach skandynawskich, znające specyfikę północnoeuropejskiego kręgu kulturowego. Daje to możliwość pracy dla zagranicznych korporacji działających w Polsce lub za granicą, ale także możliwość kariery w działach handlu zagranicznego i zagranicznych przedstawicielstwach polskich przedsiębiorstw.
  • Praca w urzędach i instytucjach: Absolwent studiów skandynawistycznych jest dobrym kandydatem do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w międzynarodowej rzeczywistości. Zwłaszcza w relacjach międzynarodowych, głównie europejskich oraz na forum ONZ i agend narodów zjednoczonych. Dzięki biegłości językowej oraz znajomości kulturowej Europy Północnej absolwent może budować swoją pozycję w cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa oraz rozwojem współpracy między państwami.

  Rynek pracy w Białymstoku i na Podlasiu

  Rynek pracy w Białymstoku jest porównywalny ze średnią krajową. Trudno wskazać główne przewagi tego regionu, jednak wykwalifikowani specjaliści bez trudu znajdą satysfakcjonujące zajęcie w regionalnych firmach. Obecnie poziom bezrobocia w Białymstoku wynosi 6,9%, czyli jest nieznacznie wyższy od średniej krajowej. Bezrobocie w całym województwie plasuje się na poziomie 7,5%, co jest wynikiem również wyższym od średniej krajowej, jednak lepszym od wielu innych województw. Ukończenie studiów i zdobycie wykształcenia zdecydowanie ułatwia wejście na rynek pracy i znalezienie atrakcyjnej zarobkowo, przyszłościowej pracy. Lokalne uczelnie umożliwiają wybranie kierunku dostosowanego do potrzeb i możliwości potencjalnych studentów. W Białymstoku i okolicach zarejestrowanych jest 40 tysięcy firm, które mogą stać się potencjalnym pracodawcą dla absolwentów lub studentów, którzy często decydują się na łączenie nauki z pracą zarobkową. Do grona największych pracodawców w regionie należą między innymi Rosti Poland (Białystok), Adampol (Zaścianki), Pronar (Narew), Danwood (Bielsk Podlaski), Barter (Białystok), Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego (Białystok), Suempol (Bielsk Podlaski), Unibep (Bielsk Podlaski), Mlekpol (Grajewo) i SM Mlekovita (Wysokie Mazowieckie). Ponadto na Podlasiu znajduje się wiele więcej atrakcyjnych miejsc pracy i dużych zakładów, które potrzebują wykształconej kadry menedżerskiej, informatyków, pracowników administracji, marketingu, czy naukowców. Region ten znany jest z bardzo rozwiniętej produkcji rolnej oraz lasów, które dostarczają surowców pod produkcję mebli i domów. Pod tym kątem to doskonałe miejsce do rozpoczęcia swojej kariery zawodowej i rozwoju.
  Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
  Akceptuję