Site logo

Studia na kierunku filologia duńska. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy

Dania to: Kopenhaga, klocki Lego, H. Ch. Andersen i film pt. “Gang Olsena”. Studia pierwszego i drugiego stopnia na filologii duńskiej przeznaczone są nie tylko dla sympatyków Skandynawii, lecz także dla wszystkich osób, które po prostu lubią uczyć się języków obcych, poznając dzięki temu kulturę innych narodów.

Rekrutacja na filologię duńską

Nabór na filologię duńską odbywa się tradycyjnie – na zasadzie konkursu świadectw. Komisja rekrutacyjna uważnie przygląda się kandydatom, wybierając z grona chętnych tych mających najwyższe oceny na świadectwie dojrzałości. Jakie przedmioty są realizowane w ramach programu studiów?

Pod uwagę bierze się języki (polski i obcy), historię, a na niektórych uczelniach także geografię. Nie trzeba znać duńskiego, by zostać studentem filologii duńskiej. Dobrze jednak dysponować choćby minimalną wiedzą o języku i kulturze tego regionu Europy. Na pewno podstawowe informacje ułatwią start na pierwszym roku filologii duńskiej. Po zakończeniu pierwszego etapu edukacji akademickiej (studia licencjackie) możliwe jest rozpoczęcie studiów magisterskich na filologii dauńskiej lub na skandynawistyce, w zależności od uczelni, jaką wybierzemy. W obu przypadkach zostaniemy specjalistami w dziedzinie języka duńskiego obszaru określanego mianem “kultury nordyckiej”.

Jak wygląda program studiów na filologi duńskiej?

Na kierunku filologia duńska największy nacisk kładzie się na praktyczną naukę języka duńskiego. Kształtowanie tej umiejętności odbywa się na uczelniach w Polsce i w Danii, pod okiem doświadczonych nauczycieli akademickich. Najlepsi studenci mają szansę wyjechać na praktyki i staże, podnosząc swoje kwalifikacje i nabywając dodatkowe, cenne umiejętności. Studenci filologii duńskiej poza umiejętnością płynnego komunikowania się w języku duńskim otrzymują możliwość poznania drugiego języka skandynawskiego (szwedzkiego, norweskiego, islandzkiego) i sprawdzenie go w działaniu. Ważnym aspektem studiów na filologii duńskiej jest poznanie kultury Danii. Studenci nabywają wiedzę o historii tego niewielkiego kraju, a także gromadzą informacje o jego literaturze, filmie, malarstwie, architekturze. Z całego konglomeratu dyscyplin humanistyczno-społecznych oferowanych na filologii duńskiej wyłania się obraz kraju, który warto poznać nie tylko w teorii, ale również w praktyce.

Perspektywy pracy po studiach na kierunku Filologia duńska:

Na absolwentów filologii duńskiej czeka praca w mediach, w placówkach oświatowych, w instytucjach samorządowych i rządowych, przy różnego rodzaju przedsięwzięciach marketingowych oraz w biznesie. Osoby po filologii duńskiej będą mogły sprawdzić się w roli dziennikarzy, specjalistów do spraw współpracy z zagranicą, rzeczników prasowych duńskich przedsiębiorstw działających na terenie Europy. Ważnym zadaniem licznej rzeszy absolwentów tego kierunku będzie promowanie wizerunku Danii w Polsce i Polski w Danii.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję