Site logo

Filologia szwedzka, norweska, duńska, islandzka, bałtyckie w Łodzi (skandynawska)

Filologia skandynawska - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować filologię skandynawską w Łodzi?

Wszystkie studia na kierunku filologia szwedzka, norweska, duńska, islandzka, bałtyckie w Łodzi i Łódzkim

List view

Opinie o skandynawistyce

Poradniki dla przyszłych studentów filologii skandynawskiej w Łodzi i Łódzkim. Kierunek okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Konsul w trakcie przyjmowania dokumentów od emigranta, widok na dłonie i dokumenty
Jakie studia?
Olek Anikowski

Zawód: konsul

Co to jest zawód konsul — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej

Czytaj więcej »
Ambasador ściskający rękę dyplomatki innego państwa na tle flag różnych krajów
Jakie studia?
Olek Anikowski

Zawód: ambasador

Co to jest zawód ambasador — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej

Czytaj więcej »

Zobacz inne kierunki filologiczne w Łodzi

Szukasz innych studiów filologicznych? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania w filologii.

Kierunek filologia skandynawska - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania filologii skandynawskiej. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować filologię skandynawską w Łodzi i Łódzkim?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku filologia szwedzka, norweska, duńska, islandzka, bałtyckie na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia skandynawistyczne w pigułce

Co warto wiedzieć o skandynawistyce? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z językami Europy Północnej: szwedzkim, norweskim, duńskim, islandzkim, fińskim, językami bałtyckimi oraz społeczeństwem, kulturą i gospodarką Skandynawii i tzw. krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia), to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na filologię skandynawską lub bałtycką – dowiedz się o nich więcej.
Sprawdź, co to jest skandynawistyka, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Zarówno filologia szwedzka, norweska, duńska, islandzka, fińska, jak i filologie bałtyckie, dostępne są na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Można także uczyć się umiejętności posługiwania językami używanymi w Skandynawii oraz znajomości kultury krajów skandynawskich z wpływami skandynawskimi na podyplomówkach dających podstawowe kompetencje skandynawistyczne i bałtyckie lub pogłębiających wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Początek studiów może okazać się dość trudnym doświadczeniem, dla ludzi nieprzywykłych do intensywnego kształcenia językowego. Studenci, obok przedmiotów ogólnoakademickich muszą oswoić się z szybkim przyswajaniem zagadnień leksykalnych i gramatycznych. Studia o krajach nordyckich i bałtyckich to także lektura najważniejszych dzieł literackich – nie tylko Ibsena, ale też współczesnych pisarzy, poetów i dramaturgów tworzących w językach skandynawskich i bałtyckich. Ważnym elementem kształcenia jest też historia języka szwedzkiego, norweskiego, duńskiego, islandzkiego, fińskiego, języków bałtyckich oraz gramatyka historyczna. Filologia skandynawska to studia, które pozwalają zanurzyć się w świat języków Europy Północnej, dzięki temu nauka przebiega w sposób szybki i naturalny.

Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności filologii skandynawskiej masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na obszar filologii oraz kulturę kraju Europy Północnej, którego dotyczą – Szwecji, Norwegii, Danii, Islandii, Wysp Owczych, Wysp Alandzkich, krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia).

 • Filologia duńska: Chcesz zaprzyjaźnić się z Małą Syrenką, Brzydkim Kaczątkiem, Królową Śniegu lub Księżniczką na ziarnku grochu? Przeczytaj baśnie H. Ch. Andersena lub zacznij studia na filologii duńskiej. To kierunek bardzo atrakcyjny, dający duże możliwości rozwoju, poszerzający umiejętności i oferujący gruntowne wykształcenie. Żeby zostać studentem filologii duńskiej, należy jak najlepiej zdać maturę z języka polskiego, języków obcych, historii. Przedmioty humanistyczne dominują bowiem w programie studiów na wszystkich etapach edukacji akademickiej. Filologię duńską studiować można w kilku dużych ośrodkach akademickich w Polsce w ramach skandynawistyki albo jako samodzielny kierunek. Uczelnie mające w swej ofercie filologię duńską zapewniają studentom pięcioletni okres kształcenia, podzielony na dwa etapy. Pierwszy etap – trzyletnie studia – kończą się zdobyciem tytułu licencjata, drugi etap – dwuletnie studia uzupełniające – umożliwiają zdobycie tytułu magistra. Gdziekolwiek przyjdzie nam studiować filologię duńską, zostaniemy dobrze wyedukowani za sprawą wysoko wykwalifikowanej kadry akademickiej. W gronie nauczycieli akademickich wykładających na filologii duńskiej znajduje się wielu cenionych naukowców z Danii, Norwegii czy Szwecji. Mimo że filologia duńska to studia o profilu humanistycznym, wcale nie trzeba być humanistą, by zasilić grono studentów. Drzwi na tę filologię otwarte są dla wszystkich osób pragnących zgłębić tajemnicę Danii ukrytą nie tylko w języku jej obywateli, lecz także w kulturze, sztuce i historii ojczyzny Andersena. Priorytetem jest praktyczna nauka języka duńskiego. Przez wszystkie lata edukacji akademickiej studenci “zaliczą” setki lektoratów, wykładów i ćwiczeń, na których poznają gramatykę języka duńskiego, odkryją sekrety literatury oraz zgłębiają burzliwe dzieje państwa duńskiego. Wiele miejsca poświęca się także nauce języka angielskiego oraz drugiego języka skandynawskiego (najczęściej szwedzkiego). Najlepsi studenci mają szansę otrzymać stypendium naukowe i wyjechać na jedną z duńskich uczelni, by tam rozwijać swoje kompetencje językowe. Na studentów czeka bogaty program praktyk i stażów zarówno w Polsce jak i za granicą. Uczelnie, na których studiować można filologię duńską, zapewniają swoim studentom optymalne warunki do zdobywania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji.
 • Filologia fińska (fennistyka): Język fiński nie jest językiem skandynawskim w ścisłym znaczeniu, jest to nordycki język skandynawski. To język ugrofiński (razem z językiem węgierskim i estońskim). Studia na kierunku filologia fińska dają możliwość opanowania języka fińskiego na najwyższym poziomie, zdobycie wiedzy o kulturze języka, historii Finlandii oraz praktycznych umiejętności w wybranej specjalizacji przygotowującej do wykonywania przyszłego zawodu. Dlaczego ten kierunek jest aż tak oblegany przez kandydatów na studia? Przede wszystkim nie tak łatwo nauczyć się tego języka gdzie indziej niż na wydziałach filologicznych. Po drugie, znajomość języka fińskiego stwarza niepowtarzalne szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy. W trakcie studiów student zapoznaje się z teorią języka fińskiego, nauką gramatyki, translatoryki i lingwistyki. Dodatkowo filologia fińska zapoznaje z kulturą i historią Skandynawii, pozwala poznać odpowiednie zachowania w kulturze, co jest bardzo ważne w przyszłej pracy na tamtejszym rynku.
 • Filologia islandzka (islandystyka): Język islandzki to jeden z najstarszych języków nordyckich. Nie jest zbyt popularny ze względu na zasięg – rozmawia się nim przede wszystkim w Islandii, czyli na jednej, chociaż sporej, wyspie. W minionych latach, zwiększyła zainteresowanie islandystyką, atrakcyjność turystyczna Islandii (gejzery, lodowce, wulkany), mitologia skandynawska oraz mroczne kryminały dziejące się w zamkniętej społeczności islandzkich miasteczek. Jeśli zatem interesujesz się nauką języka islandzkiego i kultury Islandii, szukaj tych studiów jako ścieżki nauczania na kierunku skandynawistyka lub “większych” filologiach nordyckich – duńskiej, szwedzkiej, norweskiej.
 • Filologia norweska: Język norweski należy do grupy języków północno-germańskich, ma dwie oficjalne normy języka pisanego: bokmal (język książkowy) i nynorsk (język nowonorweski). W ostatnim czasie studia z zakresu nauki języka norweskiego należą do “rekrutacyjnych hitów”. Przykładowe przedmioty realizowane na kierunku filologia norweska: praktyczna nauka języka norweskiego, praktyczna nauka języka angielskiego/niemieckiego, gramatyka opisowa, gramatyka porównawcza języków skandynawskich, historia języka norweskiego, literatura norweska, zarys literatur skandynawskich, historia Skandynawii, wiedza o Norwegii, wstęp do językoznawstwa, wstęp do literaturoznawstwa.
 • Filologia szwedzka: Studia umożliwiają nabycie kompetencji językowych dotyczących języka szwedzkiego. Ponadto studenci kształcą się w zakresie kulturoznawstwa i literaturoznawstwa szwedzkiego oraz historii Szwecji, a także zdobywają ogólną wiedzę dotyczącą pozostałych krajów skandynawskich. Jak na każdych studiach językoznawczych, studenci poświęcają sporo czasu i energii na naukę języka obcego. Poznają również najważniejsze elementy kultury oraz zasad funkcjonujących w społeczeństwie. Program studiów zawiera następujące przedmioty: praktyczna nauka języka szwedzkiego, gramatyka opisowa języka szwedzkiego, historia Skandynawii, zarys literatur skandynawskich, wstęp do językoznawstwa, wstęp do literaturoznawstwa, praktyczna nauka języka angielskiego, praktyczna nauka języka niemieckiego, łacina, gramatyka kontrastywna polsko-szwedzka, gramatyka porównawcza języków skandynawskich, literatura szwedzka, wiedza o Szwecji, historia języków skandynawskich, historia języka szwedzkiego, translatoryka szwedzka.
 • Filologie bałtyckie: Filologie krajów bałtyckich wbrew pozorom mocno się różnią między sobą – tak bardzo, jak języki i kultury Litwy, Łotwy i Estonii. Litewski i łotewski, to dwa języki żywe z grupy bałtyckiej (martwe to pruski, jaćwieski, kuroński, zemgalski oraz seloński). Jednak kultury tych krajów różnią się ze względu na przeszłość i wpływy sąsiedzkich kultur. W przypadku Litwy – oczywiście wpływy polskie z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów Z kolei na Łotwie mieszają się inspiracje zamierzchłej przeszłości inflanckiej (czyli niemieckiej) oraz rosyjskiej z czasów sowieckich (silna mniejszość narodowa pozostała po rozpadzie Związku Radzieckiego). Estonia natomiast, bardzo mocno ciąży ku Skandynawii (bywa uznawana za kraj nordycki), a język estoński, należy do grupy języków ugrofińskich (razem z węgierskim i fińskim). Słuchacz kierunku filologia bałtycka ma zatem świadomość znaczenia europejskiego i narodowego dziedzictwa kulturowego Litwy, Łotwy i Estonii dla rozumienia wydarzeń społecznych i kulturalnych, znaczenia refleksji humanistycznej dla kształtowania się więzi społecznych. Student filologii bałtyckich specjalizuje się w jednym z krajów bałtyckich, związkach między nimi oraz relacjami z innymi krajami europejskimi. Na studiach będziesz poznawać wiedzę m.in. z takich obszarów wiedzy, jak historia krajów nadbałtyckich, wiedza o krajach nadbałtyckich, źródła tradycji bałtyckiej, wstęp do językoznawstwa, wstęp do literaturoznawstwa, gramatyka opisowa, antropologia kultury.
 • Skandynawistyka tłumaczeniowa (translatoryka): To kierunki i specjalności przygotowujące do zawodu tłumacza z języków skandynawskich (zarówno nordyckich jak i ugrofińskich), gdzie nabędziesz kompetencje związane z wykorzystywaniem wiedzy filologicznej w różnych rodzajach tłumaczeń – przysięgłych, pisemnych, ustnych, maszynowych. Dają m.in. wiedzę i umiejętności związane z przekładaniem różnic pomiędzy językami Skandynawii, a innymi językami tak, aby została zachowana ciągłość i prawidłowość komunikacji. To także profilowanie w tłumaczeniach specjalistycznych filologii skandynawskich – literackiej, medycznej, biznesowej, prawniczej. Możesz spotkać zarówno “czystą” translatorykę skandynawską gdzie będziesz tłumaczyć języki Europy Północnej, jak i skandynawistykę tłumaczeniową z innym językiem, np. angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, arabskim, chińskim, koreańskim. Można także specjalizować się w tłumaczeniach z języków bałtyckich.
 • Duński, szwedzki, norweski, fiński, islandzki, języki bałtyckie w biznesie, nauce, kulturze, komunikacji publicznej: To kierunki studiów związane z wykorzystywaniem skandynawistycznych kompetencji językowych w różnych obszarach polityki, kultury, biznesu, technologii. Ważną częścią studiów jest poznawanie słownictwa branżowego i ćwiczenia praktyczne, zwiększające zdolności komunikacyjne.
 • Filologia skandynawska z językiem angielskim, niemieckim, rosyjskim, hiszpańskim: Możesz znaleźć w ofercie uczelni studia łączące filologię skandynawską (duńską, szwedzką, islandzką, norweską, fińską) z innymi kompetencjami językowymi, przede wszystkim z anglistyką, romanistyką, germanistyką, rusycystyką. Dzięki nim poznasz nie tylko język i kulturę krajów skandynawskich lub bałtyckich, ale także zyskasz dodatkową wiedzę i umiejętności językowe oraz kulturoznawcze.

Studia w Łodzi i w Łódzkiem

Łódź jest stolicą województwa łódzkiego i jednocześnie bardzo dużym ośrodkiem akademickim. W lokalnych, państwowych i prywatnych uczelniach studiuje około 75 tysięcy osób. Co roku mury szkół wyższych opuszcza 20 tysięcy absolwentek i absolwentów. Kończą oni studia na stopniu licencjackim, inżynierskim, magisterskim jednolitym lub uzupełniającym. Łącznie w Łodzi i okolicznych miejscowościach, kandydaci mogą wybierać spośród około 250 kierunków studiów. To bardzo rozbudowana oferta, która z powodzeniem powinna zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających osób, znajdują się tu kierunki techniczne, ekonomiczne, humanistyczne, biologiczne i inne. Atutem tutejszych uczelni jest rozbudowana i nowoczesna infrastruktura, w tym wysokiej jakości laboratoria. Bardzo atrakcyjne kampusy studenckie oraz akademiki i miasteczko akademickie Lumumbo dają wiele możliwości osobom, poszukującym swojego miejsca w Łodzi. Na edukację w tym mieście decydują się zarówno lokalni mieszkańcy, jak i przyjezdni. W Łodzi i okolicach zarejestrowanych jest około 95 tysięcy pracodawców, u których swoją karierę zawodową mogą rozpocząć absolwenci. Miasto Łódź posiada bardzo ciekawą ofertę spędzania czasu. Znajduje się tu około 200 kilometrów tras rowerowych. Dodatkowo w przestrzeni miejskiej jest ponad 30 parków, które zajmują łącznie powierzchnię 500 hektarów. To doskonałe miejsca do odpoczynku między zajęciami, na spacer lub do nauki na świeżym powietrzu. Na obrzeżach miasta jest usytuowany Las Łagiewnicki, który ma powierzchnię aż 1250 hektarów. Studenci mogą się tam wybrać na jednodniowe wycieczki lub pikniki. Łódź znana jest jako polskie centrum filmowe, w związku z czym posiada ciekawą ofertę kin studyjnych oraz teatrów. Nie brakuje tu dobrych restauracji, barów i pubów, a ulica Piotrkowska rozpoznawalna jest w całej Polsce. Studiowanie w województwie łódzkim możliwe jest także w mniejszych ośrodkach. Kandydaci na studia mogą skorzystać z oferty uczelni w takich miejscowościach jak Skierniewice, Zduńska Wola, Piotrków Trybunalski, Kutno, Łowicz, Pabianice i Sieradz.

Filologiczne studia podyplomowe w Łodzi i Łódzkim

Gdzie w Łodzi i Łódzkim zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunku filologia skandynawska

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku filologia skandynawska na Łódzkich uczelniach?

Zawód: konsul

Co to jest zawód konsul — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest konsul? Konsul to jeden z najważniejszych zawodów w służbie dyplomatycznej. Jego głównym zadaniem jest reprezentowanie swojego kraju w

Czytaj więcej »

Zawód: ambasador

Co to jest zawód ambasador — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest ambasador? Ambasador to wysoko postawiony dyplomata reprezentujący swój kraj za granicą. Jest to honorowe i prestiżowe stanowisko, które

Czytaj więcej »

Zawód: copywriter internetowy

Co to jest zawód copywriter internetowy  – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży content manager? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest copywriter internetowy? Czym się zajmuje? Zawód copywritera internetowego jest związany z tworzeniem tekstów reklamowych i promocyjnych dla potrzeb działalności online. Copywriterzy internetowi piszą teksty na stronach internetowych,

Czytaj więcej »

Praca po skandynawistyce

Wykształcony filolog skandynawski i specjalista od krajów bałtyckich, znajdzie dla siebie miejsce w różnorakich sektorach życia gospodarczego. Wszędzie tam, gdzie istotne są kontakty międzynarodowe, istnieje zapotrzebowanie na ludzi posługujących się językami nordyckimi, ugrofińskimi i bałtyckimi. Dzięki swoim umiejętnościom językowym potrafią oni stworzyć dobry klimat, odczytywać wiadomości ukryte “między wierszami” oraz wychwytywać wieloznaczności biznesowego języka.

 • Skandynawista w szkole językowej – korepetytor: Języki skandynawskie i bałtyckie w zasadzie nie są nauczane w szkolnictwie powszechnym, dlatego trudno o karierę nauczyciela języka duńskiego, szwedzkiego, norweskiego, islandzkiego, fińskiego, łotewskiego, estońskiego. Jedyna opcja na uczenie w szkole języka bałtyckiego, to język litewski w szkołach z mniejszością litewską w Polsce północno-wschodniej (przede wszystkim Suwalszczyzna). Jednak po skandynawistyce rysuje się ścieżka kariery dla osób z predyspozycjami pedagogicznymi: nauczanie języków Europy Północnej jako nauczyciel poza systemem szkolnym, w szkołach językowych, na kursach języków obcych. Istnieje spory popyt na naukę takich języków wśród pasjonatów kultur nordyckich. Biorą się z fascynacji tajemniczymi runami, powieściami Tolkiena i ich ekranizacjami (Hobbit, Władca Pierścieni), motywami skandynawskimi w pop-kulturze (np. Thor i Loki wraz z całym mikroświatem Asgardu w superbohaterskich komiksach Marvela i ich ekranizacjach), z fascynacji dziewiczą przyrodą Europy Północnej. Jako absolwent skandynawistyki możesz zająć się uczeniem Polaków pracujących dla zagranicznych firm, których centrale mieszczą się w Skandynawii oraz chcących wyjechać do pracy w krajach skandynawskich (zwłaszcza w sektorze medycznym – lekarze, pielęgniarki, opiekunki osób starszych). Pamiętaj, że języków skandynawskich można uczyć się nie tylko stacjonarnie, ale i on-line, korzystając z rozwiązań e-learningu. Wtedy sięgasz po słuchaczy (klientów) z innych krajów, szukających możliwości nauki języków nordyckich, ugrofińskich i bałtyckich.
 • Tłumacz języka skandynawskiego lub bałtyckiego: Translatoryka to drugi naturalny obszar aktywności zawodowej dla absolwentów skandynawistyki, zaraz po pracy w edukacji i szkolnictwie. Znajomość języka duńskiego, szwedzkiego, norweskiego, islandzkiego, fińskiego, litewskiego, łotewskiego, estońskiego daje wstęp do pracy jako tłumacz zwykły lub tłumacz przysięgły. Możesz z takimi kompetencjami zajmować się tłumaczeniami pisemnymi, a vista, ustnymi (symultanicznymi – tłumaczysz równolegle z mówiącym, i konsekutywnymi – słuchasz fragmentów wypowiedzi i tłumaczysz mówiącego “po kawałku”), maszynowymi. W przypadku tłumacza przysięgłego wymagane jest zdanie egzaminu państwowego, dzięki któremu będziesz w stanie oficjalnie potwierdzać zgodność dokumentów z oryginałem.
 • Praca w turystyce międzynarodowej: Znajomość języka duńskiego, szwedzkiego, norweskiego, islandzkiego, fińskiego, litewskiego, łotewskiego, estońskiego, to idealna możliwość zrobienia kariery przy organizacji i realizacji wakacji i wycieczek za granicą. Zwłaszcza w przypadku amatorów surowej przyrody Europy Północnej (fiordy, lasy, jeziora, gejzery, wulkany, lodowce, tundra, tajga, dzika zwierzyna i mnóstwo ryb). Nic więc dziwnego, że to ciekawa możliwość zawodowa dla absolwentów filologii skandynawskiej lub bałtyckich. Jeśli lubisz relacje międzyludzkie, turystyka i rekreacja międzynarodowa będzie świetną możliwością wykorzystywania kompetencji skandynawistycznych.
 • Badacz języka oraz kultury Europy Północnej: Jako absolwent studiów filologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej związanej ze Skandynawią i krajami bałtyckimi. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami filologicznymi i kulturą danego kraju.
 • Promocja kultury polskiej za granicą i skandynawskiej w Polsce: Skandynawia była kiedyś postrzegana jako rodzaj pustyni kulturalnej z małymi oazami (np. dramaty Ibsena, filmy Ingmara Bergmanna), twórczoci dla dzieci (przede wszystkim Astrid Lingren z “Dziećmi z Bullerbyn” i “Pippi Langstrumpf”, “Muminkamii” Tove Jansson). Jednak teraz kultura skandynawska kojarzy się przede wszystkim ze znakomitymi powieściami kryminalnymi i ich ekranizacjami – począwszy od serii powieści “Millenium” autorstwa Stiega Larssona, przez książki Jo Nesbø, Camilli Läckberg, Henninga Mankella, twórczością filmową Larsa Von Triera. Promocja kulturalna Skandynawii w Polsce jest więc wdzięcznym zajęciem. Z drugiej strony w krajach nordyckich mieszka sporo Polaków i osób pochodzenia polskiego, z natury rzeczy mogących być świetnym audytorium do promocji polski w Europie Północnej. Nic dziwnego, że filologia skandynawska skupia się nie tylko na języku, ale i na kulturze Skandynawii. Znajomość języków skandynawskich pozwala być “mostem” między Polską, a społeczeństwami Europy Północnej. Warto pomyśleć o pracy w polskich instytucjach promocji kultury za granicą i zagranicznych instytucjach tego typu działających w Polsce.
 • Praca w biznesie międzynarodowym: Znakomita znajomość języków skandynawskich daje możliwość kariery w biznesie, nie tylko z powodu znaczenia biznesu nordyckiego dla gospodarki Unii Europejskiej, ale i dla relacji międzynarodowych. To nie tylko kraje tradycyjnych branż (meblowa – IKEA, leśnictwo i przetwórstwo drewna, rybołówstwo), ale i nowoczesnych technologii. Wystarczy wymienić globalne firmy ze skandynawskimi korzeniami – Nokię, Ericcsona, a także estońskie start-upowe tygrysy e-gospodarki. Międzynarodowe firmy zajmujące się tym obszarem, chcą mieć na swoim pokładzie osoby umiejące perfekcyjnie porozumieć się z kontrahentami w językach skandynawskich, znające specyfikę północnoeuropejskiego kręgu kulturowego. Daje to możliwość pracy dla zagranicznych korporacji działających w Polsce lub za granicą, ale także możliwość kariery w działach handlu zagranicznego i zagranicznych przedstawicielstwach polskich przedsiębiorstw.
 • Praca w urzędach i instytucjach: Absolwent studiów skandynawistycznych jest dobrym kandydatem do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w międzynarodowej rzeczywistości. Zwłaszcza w relacjach międzynarodowych, głównie europejskich oraz na forum ONZ i agend narodów zjednoczonych. Dzięki biegłości językowej oraz znajomości kulturowej Europy Północnej absolwent może budować swoją pozycję w cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa oraz rozwojem współpracy między państwami.

Rynek pracy w Łodzi i w Łódzkiem

Rynek pracy w Łodzi i w całym województwie jest przyjazny osobom, które rozpoczynają karierę zawodową. Obecnie stopa bezrobocia w Łodzi wynosi 6,2% i jest identyczna ze stopą bezrobocia dla całego kraju, jednak poziom bezrobocia w całym województwie łódzkim jest niższy od średniej krajowej, co może napawać optymizmem. Wiele osób decyduje się na dojeżdżanie do pracy do Warszawy, z którą region łódzki jest dobrze skomunikowany. Z dyplomami uczelni z województwa łódzkiego dużo łatwiej o atrakcyjne warunki pracy i wymarzone stanowiska. W Łodzi i okolicach wciąż prężnie działa wiele małych i średnich zakładów tekstylnych, z których region ten znany jest od lat. Tak jak wspomnieliśmy, w samej Łodzi jest około 95 tysięcy przedsiębiorców, a w całym województwie jest ich znacznie więcej. Do przodujących firm należą między innymi ABB, który ma również oddział w Aleksandrowie Łódzkim i BSH, jest to firma, która odpowiada za produkcję marek Bosch i Siemens. Z Łodzi wywodzi się mBank oraz znajdują się oddziały lub siedziby takich firm, jak: TomTom, Accenture, Clariant, Dell, Fujitsu, Indesit, czy Paul Hartmann Polska Sp. z o.o. Ważnym pracodawcą jest również Kopalnia Węgla Brunatnego w Bełchatowie. W gronie polecanych firm znajdują się także Toyota Leasing ze Zduńskiej Woli i MIRBUD ze Skierniewic. Na lokalnym rynku pracy poszukiwani są wykształceni specjaliści z każdego obszaru, dlatego studiowanie w Łodzi ma sens.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję