Site logo

Podyplomowe studia z języków obcych i polskiego w Łodzi

Podyplomowe studia filologiczne w Łodzi - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować podyplomowo języki obce oraz polski język i kulturę w Łodzi?

Wszystkie studia na podyplomowych kierunkach językowych w Łodzi i w Łódzkiem

List view

Zobacz podyplomowe z języków obcych i polskiego on-line

Jeśli szukasz podyplomowo języków obcych i polskiego w Łodzi i w Łódzkiem, mogą Cię zainteresować także "podyplomówki", szkolenia i kursy języków obcych i polskiego prowadzone w systemie on-line

Zobacz podyplomowe kierunki z języków obcych i polskiego w Łodzi

Szukasz podyplomowych studiów filologicznych na łódzkich uczelniach? Sprawdź wszystkie języki obce i polonistyki, które możesz na nich studiować

Gdzie warto iść na podyplomówki językowe?

Uczelnie i wydziały filologiczne w Łodzi i w Łódzkiem

Czy warto studiować podyplomowo języki obce oraz jezyk i kulturę polska?

Poradniki dla przyszłych studentów podyplomówek językowych w Łodzi i w Łódzkiem. Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Pages of book curved heart shape and red rose
Etnologia i antropologia kulturowa
Sebastian Szczęsny

Gdzie Walentynki są mniej ważne?

Święto zakochanych, gdzie obdarowujemy się milionami czerwonych róży i książek? Takie rzeczy w Katalonii, gdzie od Walentynek ważniejsze jest lokalne święto zakochanych – Dia de

Czytaj więcej »
Kierunki filologiczne - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania kierunków filologicznych. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować podyplomowe kierunki językowe w Łodzi i w Łódzkiem?

Zastanawiasz się nad studiowaniem podyplomowych kierunków związanych z językami obcymi i polszczyzną na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Podyplomówki językowe w pigułce

Podyplomowe studia związane z językami obcymi oraz kulturą i językiem polskim
“Podyplomówki” filologiczne to przede wszystkim podnoszenie kompetencji związanych z językiem i kulturą kraju, których dotyczą studia podyplomowe. Możesz zatem szukać językowych studiów podyplomowych związanych z rozwojem języka, gramatyki, fleksji, słowotwórstwa, fonetyki oraz historii i kultury danego państwa,. Jednak filologiczne podyplomówki dają także kompetencje związane z wykorzystywaniem języka polskiego lub obcego w różnych obszarach nauki, biznesu, kultury, edukacji.

  • Podyplomowe pedagogiczne dla filologów: To studia podyplomowe dla absolwentów studiów językowych, które dają możliwość uczenia w szkole, zdobycia zawodu nauczyciela. Wymagane są, jeśli nie masz za sobą specjalności nauczycielskiej na kierunku licencjackim lub magisterskim. Dają m.in. kompetencje pedagogiczne, dydaktyki danego języka, psychologiczne oraz wiedzę związaną z danym językiem i jego kręgiem kulturowym.
  • Podyplomowa translatoryka: To studia przygotowujące do zawodu tłumacza, gdzie nabędziesz kompetencje związane z wykorzystywaniem wiedzy filologicznej w różnych rodzajach tłumaczeń – przysięgłych, pisemnych, ustnych, maszynowych. Dają m.in. wiedzę i umiejętności związane z przekładaniem różnic pomiędzy różnymi językami tak, aby została zachowana ciągłość i prawidłowość komunikacji. To także podyplomowe z tłumaczeń specjalistycznych – literackich, medycznych, biznesowych, prawniczych.
  • Podyplomowy creative writing: To studia rozwijające umiejętność pisania kreatywnego – tworzenia dzieł literackich związanych z różnymi formami literatury – do wykorzystania w publikacjach książkowych, do adaptacji teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Dają m.in. wiedzę warsztatową na temat specyfiki danego gatunku i rodzaju oraz inspirację do twórczości literackiej.
  • Podyplomowy copywriting: To “podyplomówki” uczące posługiwania się językiem w celach promocyjnych i reklamowych, do wykorzystania w nośnikach off-line (reklama prasowa, radiowa, telewizyjna, zewnętrzna) i nośnikach on-line (internetowych). Dają m.in. wiedzę na temat specyfiki branży marketingowej, umiejętność posługiwania się narzędzi stosowanymi w kształtowaniu przekazów perswazyjnych w komercyjnych tekstach oraz innych formatach reklamowych.
  • Podyplomowe media, dziennikarstwo i komunikacja społeczna: Studia dające kompetencje związane z aktywnością jako dziennikarz prasowy, telewizyjny, radiowy internetowy, mediaworker, rzecznik prasowy i pracownik sektora PR. Dają m.in. kompetencje związane z przekazem informacji, publicystyką, kształtowaniem perswazji wśród odbiorców, opinii publicznej i klientów.
  • Podyplomowy biznes międzynarodowy: To studia podyplomowe związane z budowaniem aktywności biznesowej w środowisku globalnym. To m.in. połączenie kompetencji językowych i specyfiki międzykulturowej z wiedzą i umiejętnościami z różnych obszarów zarządzania, handlu, usług, marketingu, ekonomii, finansów.
  • Podyplomowa turystyka międzynarodowa: Studia związane ze zdobywaniem kwalifikacji do efektywnego funkcjonowania w międzynarodowym środowisku, przy wykorzystaniu znajomości języków obcych oraz specyfiki danego kraju, znajomości kultury, zwyczajów, kuchni i geografii podczas pobytów za granicą. To poznawanie specyfiki wyjazdów wakacyjnych, medycznych, biznesowych, kulturowych, edukacyjnych do innych krajów świata.
  • Podyplomowe kulturoznawcze: To studia związane z etnologią i antropologią kulturową, dzięki którym można pogłębiać znajomość na temat społeczeństw i zjawisk kulturowych w poszczególnych kręgach językowych oraz regionach geograficznych poszczególnych krajów i kontynentów.

Studia podyplomowe w Łodzi i w Łódzkiem

Szeroka oferta w województwie łódzkim dotyczy również studiów podyplomowych. W samej Łodzi absolwenci mogą skorzystać z blisko 400 kierunków podyplomówek, dzięki czemu bez trudu są w stanie wybrać dodatkowe studia idealnie skrojone do swoich potrzeb. Oferta studiów podyplomowych dostępna jest również w mniejszych ośrodkach województwa łódzkiego, dzięki czemu z powodzeniem mogą korzystać z niej mieszkańcy mniejszych miast. To duże ułatwienie, ponieważ na taki rodzaj studiów najczęściej decydują się osoby, które prowadzą już aktywne życie zawodowe i rodzinne. Najczęściej studia podyplomowe trwają od 2 do 4 semestrów i prowadzone są w trybie niestacjonarnym w wybrane weekendy. Aktualnie tego typu studia cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ze względu na zmieniającą się sytuację na rynku pracy oraz jego rosnące wymagania. Studia podyplomowe w Łodzi to szansa na poszerzenie kwalifikacji, co może pomóc w wywalczeniu upragnionego awansu lub znalezieniu lepiej płatnej pracy. Oferta podyplomówek w województwie łódzkim należy do najlepszych w Polsce, co sprawia, że decydują się na nie również osoby przyjezdne. Dużą popularnością cieszą się kierunki związane z marketingiem i zarządzaniem, ponieważ specjaliści w tym zakresie niezbędni są w każdej firmie. Nauczyciele z Łodzi i okolic mogą skorzystać z im dedykowanych podyplomówek, dzięki którym zwiększą swoje kwalifikacje zawodowe. Studia podyplomowe to również szansa dla osób, które poszukują nowych możliwości i próbują się przebranżowić.

Studia magisterskie z języków obcych i polonistyki w Łodzi i w Łódzkiem

Gdzie w Łodzi i w Łódzkiem zdobywać wiedzę na studiach magisterskich?

Praca po kierunkach filologicznych

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków filologicznych na łódzkich uczelniach?

Zawód: konsul

Co to jest zawód konsul — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest konsul? Konsul to jeden z najważniejszych zawodów w służbie dyplomatycznej. Jego głównym zadaniem jest reprezentowanie swojego kraju w

Czytaj więcej »

Zawód: ambasador

Co to jest zawód ambasador — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest ambasador? Ambasador to wysoko postawiony dyplomata reprezentujący swój kraj za granicą. Jest to honorowe i prestiżowe stanowisko, które

Czytaj więcej »

Zawód: copywriter internetowy

Co to jest zawód copywriter internetowy  – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży content manager? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest copywriter internetowy? Czym się zajmuje? Zawód copywritera internetowego jest związany z tworzeniem tekstów reklamowych i promocyjnych dla potrzeb działalności online. Copywriterzy internetowi piszą teksty na stronach internetowych,

Czytaj więcej »

Praca po kierunkach filologicznych

Kiedy myślisz o pracy po filologii polskiej albo obcej, bardzo często widzisz nauczyciela polonistę, języka klasycznego albo nowożytnego uczącego w szkole. Zobacz jak wyglądają faktycznie możliwości pracy po studiach językowych. Po studiach filologicznych czeka wiele ścieżek kariery związanych z naszą rodzimą kulturą lub kulturą danego kraju. Dużo zależy tutaj od specjalności, jakie są dostępne na danej filologii na konkretnej uczelni.

  • Nauczyciel języka w szkole: Rzeczywiście, zgodnie ze stereotypami, sporo absolwentów wybiera zawód nauczyciela. Pamiętaj jednak, że furtką do pracy w przedszkolu, szkole podstawowej, liceum i technikum są kwalifikacje pedagogiczne. Jeśli wybierzesz podczas studiów licencjackich albo magisterskich specjalność nauczycielską – to wystarczy. W przeciwnym przypadku musisz zdobyć uprawnienia idąc na pedagogiczne studia, najczęściej podyplomowe.
  • Nauczyciel w szkole językowej, korepetytor: Inna ścieżka kariery to nauczanie języka jako nauczyciel poza systemem szkolnym – w szkołach językowych, na kursach języków obcych. Możesz również uczyć dzieci, młodzież i dorosłych podczas korepetycji, we własnej firmie lub na umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę-zlecenie u organizatora korepetycji. To nie tylko przygotowanie do matury oraz egzaminów. W przypadku polonistyki można pomagać w opanowaniu polszczyzny obcokrajowców mieszkających w naszym kraju. Przy filologii obcej – uczenie Polaków pracujących dla zagranicznych firm. Można nie tylko uczyć stacjonarnie danego języka, ale i on-line, korzystając z rozwiązać e-learningowych.
  • Tłumacz: Translatoryka to drugi podstawowy obszar aktywności zawodowych dla absolwentów filologii obcych, zaraz po pracy w edukacji i szkolnictwie. Znajomość języka i kultury danego kraju daje wstęp do pracy jako tłumacz zwykły lub tłumacz przysięgły. Możesz z takimi kompetencjami zajmować się tłumaczeniami pisemnymi, a vista, ustnymi (symultanicznymi – tłumaczysz równolegle z mówiącym, i konsekutywnymi – słuchasz fragmentów wypowiedzi i tłumaczysz mówiącego “po kawałku”), maszynowymi. W przypadku tłumacza przysięgłego wymagane jest zdanie egzaminu państwowego, dzięki któremu będziesz w stanie oficjalnie potwierdzać zgodność dokumentów z oryginałem.
  • Praca w biznesie międzynarodowym: To ścieżka kariery dla absolwentów filologii obcej. Międzynarodowe firmy chcą mieć na swoim pokładzie osoby umiejące perfekcyjnie porozumieć się z kontrahentami w różnych językach, znających specyfikę danego kręgu kulturowego. To zarówno praca dla zagranicznych korporacji (działających w Polsce lub w kraju związanych z Twoim kierunkiem studiów) jak i zagranicznych przedstawicielstw polskich przedsiębiorstw.
  • Praca w turystyce międzynarodowej: Znajomość języków obcych i kultury innych krajów to idealna możliwość zrobienia kariery w organizacji i realizacji wakacji za granicą i wycieczek zagranicznych. Nic więc dziwnego, że to ciekawa możliwość zawodowa dla absolwentów filologii obcej. Jeśli lubisz relacje międzyludzkie, to turystyka i rekreacja międzynarodowa będzie świetną możliwością wykorzystywania kompetencji filologicznych.
  • Naukowiec: filolog, językoznawca, literaturoznawca, kulturoznawca: Jako absolwent studiów filologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich “uzupełniających”), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publiakcje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami filologicznymi i kulturą danego kraju.
  • Dziennikarz, pracownik mediów: Mówiło się, że dziennikarz to rzemieślnik słowa. W dzisiejszych czasach oczywiście w mediach liczą się także obraz (nie tylko w TV, ale i Internecie) oraz dźwięk (radio, podcasty). W każdym jednak przypadku w pracy związanej z informacją i rozrywką liczy się umiejętność doskonałego posługiwania się polszczyzną albo językiem obcym w mowie i piśmie. Pomaga bardzo znajomość narodowej literatury danego kręgu językowego i innych dziedzin kultury. A to wszystko dają studia filologiczne. Oczywiście najłatwiej wejść do pracy w mediach polskich, jako absolwent polonistyki. Zastanów się jednak czy nie warto poszukać pracy dziennikarskiej i mediaworkerskiej jako absolwent filologii obcej – dla mediów z danego kręgu kulturowego w Polsce lub za granicą. A także jako korespondent polskich mediów w kraju związanym z Twoimi kompetencjami językowymi.
  • Influencer, bloger, vloger, podcaster, youtuber: Studia filologiczne mogą być dobrą podstawą do budowania kariery jako internetowy lider opinii, skupiający się na polskim kręgu kulturowym lub społecznościach posługujących się innym językiem obcym. Biegłość w posługiwaniu się mową i pismem w połączeniu z kontekstem kulturowym przekłada się na możliwość budowania zasięgu w grupie obserwatorów oraz wpływanie na ich decyzje związane z biznesem, show businessem, poradnictwem i innymi sferami życia.
  • Pracownik instytucji kultury, popularyzator języka i kultury: Studia filologiczne skupiają się nie tylko na języku, ale i na kulturze danego kraju. A to przepustka do pracy w sferze kultury i show businessu. Część specjalizacji otwiera drzwi do pracy w publicznych instytucjach (teatry, kina, producenci filmowi, biblioteki, muzea, ośrodki promocji języka i kraju) oraz w prywatnych firmach związanych z aktywnością kulturalną (wydawnictwa, festiwale, przeglądy filmów, wystawy). To ścieżka rozwoju nie tylko dla absolwentów polonistyki, ale także filologii obcych. Znajomość języka obcego pozwala być mostem między Polską, a różnymi kulturami. Warto pomyśleć o pracy w polskich instytucjach promocji kultury za granicą i zagranicznych instytucjach tego typu działających w Polsce.
  • Rzecznik prasowy, PR-owiec, marketingowiec: Dla absolwenta studiów filologicznych naturalną drogą rozwoju jest także kształtowanie opinii publicznej i budowanie wizerunku w mediach, w tym w mediach społecznościowych. W przypadku polonistyki łatwiej będzie przebić się w tym sektorze zatrudnienia. Jednak globalizacja gospodarki wpływa na potrzeby polskich firm szukających możliwości dotarcia do audytorium zagranicznego. Można także wyjechać za granicę do kraju związanego z daną filologią obcą, żeby tam szukać zatrudnienia w sferze marketingu i public relations.
  • Pisarz, poeta, copywriter, dramaturg, scenopisarz: Jako absolwent studiów filologicznych możesz pomyśleć o łączeniu kompetencji językowych z kreatywnością przy tworzeniu dzieł literackich w poszczególnych dziedzinach kultury. Możesz pisać powieści, opowiadania, eseje, utwory poetyckie, dzieła dramatyczne, scenariusze filmów i seriali. To łatwiejsza droga dla absolwentów polonistyki, ale twórczość literacka w języku obcych może być sensowną drogą dla absolwentów filologii obcych. Aktywność taka może być związana z przygotowaniem “copy” czyli treści przekazów marketingowych, tekstów reklam i materiałów na strony internetowe przy zachowaniu wymogów SEO.
  • Broker informacji: Wyniesione ze studiów filologicznych wysokie kompetencje językowe i umiejętność przedzierania się przez ogromne zasoby wiedzy, mogą być przepustką do infobrokeringu. Jesteś w stanie budować swoją karierę jako infobroker w mediach, firmach i instytucjach, wyszukując, weryfikując, przetwarzając i interpretując zasoby danych w języku polskim lub języku związanym z Twoim kierunkiem studiów.
  • Praca w urzędach i instytucjach: Absolwent studiów filologicznych, zwłaszcza filologii obcych to dobry kandydat do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w międzynarodowej rzeczywistości. Język angielski to jeden z głównych języków takich instytucji, jak Unia Europejska, NATO, ONZ i jego agendy. Dzięki biegłości językowej oraz znajomości kulturowej absolwent anglistyki może budować swoją pozycję cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa oraz rozwojem współpracy między państwami

Rynek pracy w Łodzi i w Łódzkiem

Rynek pracy w Łodzi i w całym województwie jest przyjazny osobom, które rozpoczynają karierę zawodową. Obecnie stopa bezrobocia w Łodzi wynosi 6,2% i jest identyczna ze stopą bezrobocia dla całego kraju, jednak poziom bezrobocia w całym województwie łódzkim jest niższy od średniej krajowej, co może napawać optymizmem. Wiele osób decyduje się na dojeżdżanie do pracy do Warszawy, z którą region łódzki jest dobrze skomunikowany. Z dyplomami uczelni z województwa łódzkiego dużo łatwiej o atrakcyjne warunki pracy i wymarzone stanowiska. W Łodzi i okolicach wciąż prężnie działa wiele małych i średnich zakładów tekstylnych, z których region ten znany jest od lat. Tak jak wspomnieliśmy, w samej Łodzi jest około 95 tysięcy przedsiębiorców, a w całym województwie jest ich znacznie więcej. Do przodujących firm należą między innymi ABB, który ma również oddział w Aleksandrowie Łódzkim i BSH, jest to firma, która odpowiada za produkcję marek Bosch i Siemens. Z Łodzi wywodzi się mBank oraz znajdują się oddziały lub siedziby takich firm, jak: TomTom, Accenture, Clariant, Dell, Fujitsu, Indesit, czy Paul Hartmann Polska Sp. z o.o. Ważnym pracodawcą jest również Kopalnia Węgla Brunatnego w Bełchatowie. W gronie polecanych firm znajdują się także Toyota Leasing ze Zduńskiej Woli i MIRBUD ze Skierniewic. Na lokalnym rynku pracy poszukiwani są wykształceni specjaliści z każdego obszaru, dlatego studiowanie w Łodzi ma sens.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję