Site logo

Studia na kierunku filologia iberyjska (iberystyka). Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Bardzo wielu maturzystów, zainteresowanych studiami nad językiem hiszpańskim, zastanawia się, jaka jest różnica między iberystyką a filologią hiszpańską – czyli hispanistyką? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy proste odwołanie do nazwy tego kierunku. Wskazuje ona na Półwysep Iberyjski. Jeżeli sięgniemy po polityczną mapę świata, bardzo szybko okaże się, że położone są na nim dwa kraje: Hiszpania oraz Portugalia. Pomimo dzielących je różnic, mają ze sobą bardzo wiele wspólnego, dlatego nauka ujmuje je w ramach jednej dyscypliny zwanej iberystyką.

Profil kandydata na iberystykę

Studia na tym kierunku wiążą się z poznawaniem kultury, literatury, sztuki i obyczajów tego zakątka świata. Aby zrozumieć je w pełni, niezbędna jest znajomość języka portugalskiego i hiszpańskiego. Studia na kierunku iberystyka, w zależności od uczelni, można rozpocząć dysponując już pewną wiedzą i umiejętnościami językowymi w zakresie hiszpańskiego i portugalskiego lub też zacząć naukę tych języków od poziomu podstawowego, na pierwszym semestrze studiów. Oczywiście można liczyć na lepsze rezultaty, gdy rozpoczyna się studia tuż po maturze z języka hiszpańskiego lub portugalskiego. Takie przygotowanie pozwala ubiegać się o indeksy najlepszych uczelni w Polsce. Studia na kierunku iberystyka, to nie tylko nauka języków, dlatego dobrze, jeżeli kandydat jest zainteresowany olbrzymim dorobkiem kulturowym Hiszpanii i Portugalii.

Jak wygląda program studiów na kierunku filologia iberyjska?

Praktyczna nauka języka portugalskiego i hiszpańskiego to zdecydowanie najobszerniejszy zakres tematyczny tych studiów. Języki to jednak nie wszystko. Aby dobrze zrozumieć kulturę, której źródła tkwią na Starym Kontynencie, trzeba poznać dobrze historię przedkolumbijską obu Ameryk, także zgłębić zagadnienia związane z geografią, socjologią i kulturą iberyjskiego obszaru językowego. Nie bez znaczenia jest także hiszpańska oraz portugalska gramatyka historyczna, jak również literatura. Każda uczelnia dysponuje autonomią w wyborze treści, z których komponowany jest program studiów, dlatego należy pamiętać, że występują znaczne różnice pomiędzy studiami na tym samym kierunku na różnych uczelniach.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku filologia iberyjska. Sprawdź ofertę uczelni

Stwórzmy krótkie podsumowanie. Co tak naprawdę potrafi człowiek po ukończeniu tych studiów? Przede wszystkim zna, na bardzo wysokim poziomie język hiszpański oraz portugalski. Są to języki bardzo popularne w niemal wszystkich krajach obu Ameryk oraz niektórych krajach afrykańskich. Świetnie rozumie uwarunkowania kulturowe i geograficzne półwyspu Iberyjskiego, można śmiało powiedzieć, że jest ekspertem w zakresie tej części Europy oraz innych obszarów świata, w których mówi się w językach hiszpańskim i portugalskim.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Gdzie Walentynki są mniej ważne?

Święto zakochanych, gdzie obdarowujemy się milionami czerwonych róży i książek? Takie rzeczy w Katalonii, gdzie od Walentynek ważniejsze jest lokalne święto zakochanych – Dia de

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję