Site logo

Filologia rosyjska (rusycystyka) w Kielcach

Filologia rosyjska (rusycystyka) - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować filologię rosyjską w Kielcach?

Wszystkie studia na kierunku filologia rosyjska w Kielcach i Świętokrzyskim

List view

Opinie o rusycystyce

Poradniki dla przyszłych studentów filologii rosyjskiej w Kielcach i Świętokrzyskim. Kierunek okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Konsul w trakcie przyjmowania dokumentów od emigranta, widok na dłonie i dokumenty
Jakie studia?
Olek Anikowski

Zawód: konsul

Co to jest zawód konsul — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej

Czytaj więcej »
Ambasador ściskający rękę dyplomatki innego państwa na tle flag różnych krajów
Jakie studia?
Olek Anikowski

Zawód: ambasador

Co to jest zawód ambasador — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej

Czytaj więcej »
Content manager pracuje nad treścią
Zawody
Olek Anikowski

Zawód: content manager

Co to jest zawód content manager – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży content manager? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania

Czytaj więcej »

Zobacz inne kierunki filologiczne w Kielcach

Szukasz innych studiów filologicznych? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania w filologii.

Kierunek filologia rosyjska - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania filologii rosyjskiej. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować filologię rosyjską w Kielcach i Świętokrzyskim?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku filologia rosyjska na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia rusycystyczne w pigułce

Co warto wiedzieć o rusycystyce? Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków związanych z językiem rosyjskim i rosyjskojęzycznym kręgiem kulturowym, ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na filologię rosyjską – dowiedz się o niej więcej.
Sprawdź, co to jest rusycystyka, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Filologia rosyjska dostępna jest na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Można także uczyć się umiejętności posługiwania językiem rosyjskim i znajomości kultury krajów rosyjskojęzycznych na podyplomówkach dających podstawowe kompetencje rusycystyczne lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji.
Rosja to wielki kraj o niezwykle bogatej kulturze, pasjonującej historii i bardzo ciekawej obyczajowości. Współczesne uwarunkowania sprawiają, że nasz “wielki sąsiad” pozostaje, dla przeciętnego Polaka zupełnie niedostępny. O wiele bardziej znamy, przekazywaną za pośrednictwem mediów, kulturę amerykańską. Minęły też czasy, w których nauka języka rosyjskiego była powszechnym elementem wykształcenia, od najwcześniejszych lat szkolnych. Jednak warto się go uczyć, bo wpływ tego języka na rzeczywistość międzynarodową jest ogromny. Rosyjski jest językiem około 160 mln ludzi, a ogółem (według różnych źródeł) posługuje się nim 260 mln ludzi.

Początek studiów może okazać się dość trudnym doświadczeniem dla ludzi nieprzywykłych do intensywnego kształcenia językowego. Dla osób niemających wcześniej do czynienia z językiem rosyjskim, pewnym utrudnieniem będzie odrębny alfabet. Po rosyjsku piszemy cyrylicą albo jej uproszczoną wersją – grażdanką. Studenci, obok przedmiotów ogólnoakademickich muszą oswoić się z szybkim przyswajaniem zagadnień leksykalnych i gramatycznych. Studia rusycystyczne to także lektura najważniejszych dzieł literackich – nie tylko Puszkina, ale też współczesnych pisarzy, poetów i dramaturgów tworzących w języku rosyjskim. Podczas poznawania kultury i społeczeństwa Rosji będziesz zwracać uwagę na prawosławie i jego rolę dla Rosjan. Ważnym elementem kształcenia jest też historia języka rosyjskiego, w tym starocerkiewnosłowiański oraz gramatyka historyczna. Filologia rosyjska to studia, które pozwalają zanurzyć się w świat języka rosyjskiego, dzięki temu nauka przebiega w sposób szybki i naturalny.

Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności filologii rosyjskiej masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na obszar filologii, którego dotyczą.

  • Rusycystyka (filologia rosyjska): Rusycystyka to studia, na których będziesz poznawać język rosyjski, od strony językoznawczej i uczyć się posługiwania nim w praktyce. Zdobędziesz m.in. wiedzę na temat gramatyki, słownictwa, idiomów, akcentowania. Możesz liczyć na zajęcia z native speakerami – wykładowcami, dla których rosyjski jest językiem ojczystym. Poznasz także kulturę rosyjskojęzyczną przede wszystkim powstałą w Rosji i w Związku Radzieckim, gdzie język rosyjski był językiem dominującym. Będziesz poznawać także literaturę, kulturę i specyfikę innych krajów, gdzie wiele osób porozumiewa się w języku rosyjskim – głównie byłych republik Związku Radzieckiego, takich jak Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Republika Naddniestrzańska, republiki kaukaskie, inne kraje Azji Środkowej. Zapoznaj się ze specjalnościami na danej filologii rosyjskiej, które więcej powiedzą o sprofilowaniu rusycystyki na konkretnej uczelni.
  • Rusycystyka tłumaczeniowa (translatoryka): To kierunki i specjalności przygotowujące do zawodu tłumacza języka rosyjskiego, gdzie nabędziesz kompetencje związane z wykorzystywaniem wiedzy filologicznej w różnych rodzajach tłumaczeń – przysięgłych, pisemnych, ustnych, maszynowych. Dają m.in. wiedzę i umiejętności związane z przekładaniem różnic pomiędzy językiem rosyjskim, a innymi językami tak, aby została zachowana ciągłość i prawidłowość komunikacji. To także profilowanie w tłumaczeniach specjalistycznych – rusycystyki literackiej, medycznej, biznesowej, prawniczej. Możesz spotkać zarówno “czystą” translatorykę rosyjską, gdzie będziesz tłumaczyć rosyjski i polski, jak i rusycystykę tłumaczeniową z innym językiem, np. angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, arabskim, chińskim, koreańskim.
  • Rusycystyka nauczycielska: To kierunki i specjalności, które dają możliwość uczenia francuskiego w szkole, zdobycia zawodu nauczyciela – rusycysty, a także kompetencje pedagogiczne, psychologiczne, dydaktyki języka oraz wiedzę związaną z danym językiem i jego kręgiem kulturowym.
  • Rosyjski w biznesie, nauce, kulturze, komunikacji publicznej: To kierunki studiów związane z wykorzystywaniem rosyjskojęzycznych kompetencji językowych w różnych obszarach polityki, kultury, biznesu, technologii. Ważną częścią studiów jest poznawanie słownictwa branżowego i ćwiczenia praktyczne, zwiększające zdolności komunikacyjne.
  • Filologia rosyjska z językiem angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, językami słowiańskimi: Możesz znaleźć w ofercie uczelni studia łączące rusycystykę z innymi kompetencjami językowymi, przede wszystkim z anglistyką, germanistyką, romanistyką, hispanistyką. Stosunkowo często możesz znajdziesz rusycysytykę w połączeniu z nauką języków słowiańskich – ukraińskiego, białoruskiego, czeskiego, słowackiego, serbsko-ochorwackiego, bułgarskiego. Dzięki nim poznasz nie tylko język i kulturę krajów rosyjskojęzycznych, ale także zyskasz dodatkową wiedzę i umiejętności językowe oraz kulturoznawcze.
  • Rosjoznawstwo: Kierunek rosjoznawczy to połączenie studiów filologicznych z politologicznymi i społecznymi. Poznajesz język rosyjski, kulturę, historię Rosji, a jednocześnie system państwowy Federacji Rosyjskiej oraz społeczeństwo, politykę, gospodarkę i organizację życia publicznego.

Studia w Kielcach i w świętokrzyskim

Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego i jednocześnie najważniejszy ośrodek akademicki tego regionu. Znajdują się tu, zarówno uczelnie państwowe jak i prywatne, dzięki czemu potencjalni studenci mogą wybierać spośród oferty około 130 kierunków. Co roku na tutejszych uczelniach studiuje ponad 20 tysięcy studentów, a progi uczelni w roli absolwentów opuszcza około 7 tysięcy osób. Na co dzień studiują oni na studiach licencjackich, inżynierskich, jednolitych magisterskich, magisterskich uzupełniających lub podyplomowych. Atutem tutejszych uczelni jest ich bardzo nowoczesna infrastruktura, w tym laboratoria. Miasto i jego ośrodki studenckie rozwijają się w dużej mierze dzięki wsparciu finansowemu z dotacji unijnych, co wpływa korzystnie na jakość i komfort studiowania. W samych Kielcach zarejestrowanych jest blisko 30 tysięcy firm, co jest sporym atutem tego miasta i daje wiele możliwości pracy absolwentom oraz studentom. Oczywiście nie samą nauką człowiek żyje. W Kielcach studenci mają ciekawe możliwości spędzania wolnego czasu między zajęciami lub do nauki na świeżym powietrzu. Miasto położone jest w Górach Świętokrzyskich, które są doskonałym miejscem wypadowym, na przykład na całodniowe wycieczki. Kielce należą również do najbardziej zielonych miast w Polsce, na co wpływ mają liczne parki i lasy. Aż 25% miasta to zieleń. Najbardziej znane miejsca aktywnego wypoczynku to Park Staszica, Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy, czy też Rezerwat Kadzielnia. Ponad 230 kilometrów tras rowerowych w mieście oraz w okolicznych górach, to wspaniała wiadomość dla fanów turystyki rowerowej. W mieście działają również liczne puby, kluby muzyczne i restauracje. Oferta teatrów i kin studyjnych wpływa na rozwój kulturalny studentów. Fani historii i zwiedzania mogą odwiedzić Muzeum Narodowe w Kielcach, Jaskinię Raj, czy nieodległy Zamek Królewski w Chęcinach. Kielce to niejedyny ośrodek akademicki w województwie świętokrzyskim. Studiowanie możliwe jest również w takich miejscowościach jak Sandomierz, Pińczów i Ostrowiec Świętokrzyski. Uczelnie z tych miejscowości opuszcza kilkuset absolwentów rocznie.

Studia podyplomowe z języków obcych i polonistyki w Kielcach i Świętokrzyskim

Gdzie w Kielcach i Świętokrzyskim zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunku filologia rosyjska

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku filologia rosyjska na poznańskich i wielkopolskich uczelniach?

Zawód: konsul

Co to jest zawód konsul — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest konsul? Konsul to jeden z najważniejszych zawodów w służbie dyplomatycznej. Jego głównym zadaniem jest reprezentowanie swojego kraju w

Czytaj więcej »

Zawód: ambasador

Co to jest zawód ambasador — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest ambasador? Ambasador to wysoko postawiony dyplomata reprezentujący swój kraj za granicą. Jest to honorowe i prestiżowe stanowisko, które

Czytaj więcej »

Zawód: copywriter internetowy

Co to jest zawód copywriter internetowy  – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży content manager? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest copywriter internetowy? Czym się zajmuje? Zawód copywritera internetowego jest związany z tworzeniem tekstów reklamowych i promocyjnych dla potrzeb działalności online. Copywriterzy internetowi piszą teksty na stronach internetowych,

Czytaj więcej »

Praca po kierunku filologia rosyjska

Studia rusycystyczne to przepustka nie tylko do etatów nauczycielskich i instruktorskich. Wykształcony filolog rosyjski znajdzie dla siebie miejsce w różnorakich sektorach życia gospodarczego. Wszędzie tam, gdzie istotne są kontakty międzynarodowe, istnieje zapotrzebowanie na ludzi posługującymi się “dojrzałą ruszczyzną”. Dzięki swoim umiejętnościom językowym potrafią oni stworzyć dobry klimat, odczytywać wiadomości ukryte “między wierszami” oraz wychwytywać wieloznaczności biznesowego języka.

  • Nauczyciel języka rosyjskiego w szkole: Język rosyjski plasuje się w czołówce najpopularniejszych języków obcych nauczanych w polskim systemie edukacji. Nic więc dziwnego, że sporo absolwentów rusycystyki wybiera zawód nauczyciela. Pamiętaj jednak, że furtką do uczenia języka rosyjskiego w przedszkolu, szkole podstawowej, liceum i technikum są kwalifikacje pedagogiczne. Jeśli wybierzesz podczas licencjackiej lub magisterskiej romanistyki specjalność nauczycielską – to wystarczy. W przeciwnym przypadku musisz zdobyć uprawnienia, idąc na studia pedagogiczne, najczęściej podyplomowe.
  • Rusycysta w szkole językowej – korepetytor: Inna ścieżka kariery to nauczanie języka rosyjskiego jako nauczyciel poza systemem szkolnym – w szkołach językowych, na kursach języków obcych. Możesz również uczyć dzieci i młodzież podczas korepetycji, we własnej firmie lub na umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę zlecenie u organizatora korepetycji. Istnieje duże zainteresowanie dokształcaniem, bo język rosyjski jest popularnym językiem zdawanym podczas matury. To nie tylko przygotowanie uczniów szkół do nauki rosyjskiego i egzaminów maturalnych. Jako absolwent romanistyki możesz zająć się uczeniem Polaków pracujących dla zagranicznych firm, gdzie język rosyjski jest językiem korporacyjnym, a także dla fascynatów języka i kultury rosyjskiej. Pamiętaj, że rosyjskiego możesz nie tylko uczyć stacjonarnie, ale i on-line, korzystając z rozwiązań e-learningowych. Wtedy sięgasz po słuchaczy (klientów) z innych krajów, szukających możliwości nauki tego języka.
  • Tłumacz języka rosyjskiego: Translatoryka to drugi naturalny obszar aktywności zawodowych dla absolwentów romanistyki, zaraz po pracy w edukacji i szkolnictwie. Znajomość języka rosyjskiego i specyfiki krajów z obszaru wpływów kultury rosyjskiej, daje wstęp do pracy jako tłumacz zwykły lub tłumacz przysięgły. Możesz z takimi kompetencjami zajmować się tłumaczeniami pisemnymi, a vista, ustnymi (symultanicznymi – tłumaczysz równolegle z mówiącym, i konsekutywnymi – słuchasz fragmentów wypowiedzi i tłumaczysz mówiącego “po kawałku”), maszynowymi. W przypadku tłumacza przysięgłego wymagane jest zdanie egzaminu państwowego, dzięki któremu będziesz w stanie oficjalnie potwierdzać zgodność dokumentów z oryginałem.
  • Praca w turystyce międzynarodowej: Znajomość języka rosyjskiego, to idealna możliwość zrobienia kariery w organizacji i realizacji wakacji i wycieczek za granicą. Sama Rosja to atrakcyjna destynacja turystyczna, zarówno dla miłośników kultury i sztuki z pełnymi skarbów muzeami Moskwy i Petersburga, jak i miłośników przepięknej przyrody, np. Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Jednak także w wielu krajach Europy Wschodniej i Azji język rosyjski jest przepustką do budowania relacji między turystami, a lokalnym środowiskiem. To oczywiście kraje byłego ZSRR – Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Republika Naddniestrzańska, Gruzja, Armenia, republiki kaukaskie, inne kraje Azji Środkowej. Ale także obecne kraje komunistyczne (Kuba, Korea Północna, Chiny), gdzie dla wykształconych osób język rosyjski jest najczęściej dobrze znany. Także byłe kraje komunistyczne i socjalistyczne są atrakcyjnymi destynacjami, gdzie ruszczyzna przydaje się w karierze sektora wolnego czasu, np. Wietnam, Kambodża, Mongolia. Nic więc dziwnego, że to ciekawa możliwość zawodowa dla absolwentów filologii rosyjskiej. Jeśli lubisz relacje międzyludzkie, turystyka i rekreacja międzynarodowa będzie świetną możliwością wykorzystywania kompetencji rusycystycznych.
  • Badacz języka oraz kultury rosyjskiej: Jako absolwent studiów filologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej związanej z Rosją. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami filologicznymi i kulturą danego kraju.
  • Promocja kultury polskiej za granicą i rosyjskiej w Polsce: Kultura rosyjska ma swoich miłośników na całym świecie. Dla każdego wykształconego człowieka wielkie znaczenie ma rosyjska literatura (m.in. powieści Dostojewskiego, Tołstoja, dramaty Czechowa), film, muzyka, opera i balet. Nic dziwnego, że filologia rosyjska skupia się nie tylko na języku, ale i na kulturze tworzonej w języku rosyjskim. Znajomość języka rosyjskiego pozwala być “mostem” między Polską, a innymi krajami, gdzie rosyjski jest powszechnie znany. Warto pomyśleć o pracy w polskich instytucjach promocji kultury za granicą i zagranicznych instytucjach tego typu działających w Polsce, jak Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A. S. Puszkina.
  • Praca w biznesie międzynarodowym: Znakomita znajomość języka rosyjskiego daje możliwość kariery w biznesie, nie tylko z powodu znaczenia Rosji dla gospodarki globalnej (chociażby za sprawą zasobów naturalnych i energetyki), ale i wpływów języka rosyjskiego w byłych krajach bloku socjalistycznego, zwłaszcza w przypadku byłych krajów Związku Radzieckiego z wcześniejszą metropolią. Międzynarodowe firmy zajmujące się tym obszarem chcą mieć na swoim pokładzie osoby umiejące perfekcyjnie porozumieć się z kontrahentami w języku rosyjskim, znające specyfikę kręgu kulturowego Rosji. To praca dla zagranicznych korporacji działających w Polsce lub za granicą – przede wszystkim w takich krajach jak Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Republika Naddniestrzańska, Gruzja, Armenia, republiki kaukaskie, inne kraje Azji Środkowej. Również język rosyjski przyda się podczas relacji biznesowych związanych z obecnymi krajami komunistycznymi (Kuba, Korea Północna, Chiny), oraz byłymi krajami bloku socjalistycznego (Wietnam, Kambodża, Mongolia). Tam wśród elit gospodarczych język rosyjski jest najczęściej dobrze znany. Filologia rosyjska stwarza także możliwość kariery w działach handlu zagranicznego i zagranicznych przedstawicielstwach polskich przedsiębiorstw w owych krajach.
  • Broker rosyjskojęzycznych informacji: Wyniesione ze studiów rusycystycznych wysokie kompetencje językowe i umiejętność przedzierania się przez ogromne zasoby wiedzy, mogą być przepustką do infobrokeringu. Jesteś w stanie budować swoją karierę jako infobroker w mediach, firmach i instytucjach, wyszukując, weryfikując, przetwarzając i interpretując zasoby danych dostępnych w języku rosyjskim.
  • Praca w urzędach i instytucjach: Absolwent studiów rusycystycznych jest dobrym kandydatem do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w międzynarodowej rzeczywistości. Język rosyjski jest ważny ze względu na międzynarodową pozycję Federacji Rosyjskiej, jej potencjał demograficzny oraz imperialne ambicje tego kraju. Istotny jest także ze względu na powszechną znajomość wśród elit politycznych i gospodarczych w takich krajach jak Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Republika Naddniestrzańska, Gruzja, Armenia, republiki kaukaskie, inne kraje Azji Środkowej, Kuba, Korea Północna, Chiny, Wietnam, Kambodża, Mongolia, Serbia. Znajomość rosyjskiego przydaje się zatem w budowaniu urzędniczej i politycznej kariery w takich instytucjach, jak ONZ, Unia Europejska i NATO oraz ich agendy. Dzięki biegłości językowej oraz znajomości kulturowej absolwent rusycystyki może budować swoją pozycję w cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa oraz rozwojem współpracy między państwami.

Praca po studiach w Kielcach i w świętokrzyskim

Rynek pracy w Kielcach jest bardzo przyjazny absolwentom, którzy płynnie mogą na niego wejść i rozpocząć swoją karierę zawodową. W Kielcach zarejestrowanych jest blisko 30 tysięcy firm, które dają wiele możliwości studentom, dzięki czemu wielu z nich rozpoczyna swoją pracę jeszcze w trakcie edukacji i kontynuuje ją równolegle ze studiami. Obecnie stopień bezrobocia w tym mieście wynosi 5,5% i jest niższy niż średnia krajowa. Jest to bardzo atrakcyjne miejsce do nauki i życia. W okolicach Kielc znajduje się wiele dużych firm, które mogą być atrakcyjne dla absolwentów tutejszych uczelni. Do największych firm należą Grupa PSB Handel w Wełeczu, Celsa Huta w Ostrowcu Świętokrzyskim, Enea Elektrownia Połaniec, MAN BUS Sp. z o. o. w Starachowicach, NSG Group Polska Sp. z o. o. w Sandomierzu, Lafarge Cement S.A. w Małogoszczy i inne. W samych Kielcach również znajduje się wiele firm, które są godne uwagi. Do największych pracodawców w mieście należą: Cersanit S.A., Kolporter Sp. z o. o., Grupa Kapitałowa Echo Investment, Grupa kapitałowa Barlinek, Frega Frejowski, Garbol Sp. J., NSK Bearing Polska S.A, czy też Karry Polska Sp. z o. o. To firmy, które potrzebują wysokiej jakości specjalistów i wykształconych absolwentów. Pracę w nich znajdą osoby o bardzo różnym wykształceniu, zarówno biznesowym i marketingowym, jak i po kierunkach bardziej technicznych. To sprawia, że Kielce i cały region województwa świętokrzyskiego jest atrakcyjny jako rynek pracy.
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję