Site logo

Logopedia - kierunek studiów

Logopedia na skróty

Gdzie studiować logopedię?

Wszystkie studia na kierunku logopedia w Polsce

List view

Znajdź logopedię w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia z logopedii możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów logopedii

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Czy warto studiować logopedię?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku logopedia na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek logopedia w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku logopedia? Jeśli wahasz się, czy studiowanie logopedii ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia logopedyczne – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie logopedii. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Logopedia to nauka o kształtowaniu prawidłowej wymowy w różnych okresach życia człowieka. Logopeda potrafi pomagać w usuwaniu wad wymowy, takich jak reranie, seplenienie, jąkanie czy zmiękczanie. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak język łaciński, terapia zaburzeń artykulacji, wprowadzenie do logopedii, kształtowanie się języka dziecka, fonetyka akustyczna, diagnozowanie problemów wymowy, praca z dziećmi nad poprawą wymowy, doskonalenie mowy osób dorosłych, określanie przyczyn i genezy wad wymowy pacjentów, dobieranie metod pracy w zależności od zdiagnozowanej wady. Praca logopedy polega więc na usuwaniu poprzez ćwiczenia zaburzeń głosu i pomocy w ukształtowaniu prawidłowej emisji głosu, likwidowaniu wad wymowy oraz doskonalenia już ukształtowanej wymowy. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania logopedii. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe z logopedii

Szukasz innych studiów logopedycznych? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunku logopedia

Możliwości zawodowe po kierunku logopedia

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach logopedycznych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów pedagogicznych zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez prowadzenie poradni logopedycznej, pracę w instytucjach edukacyjnych, pracę w placówkach ochrony zdrowia, trening głosu dla osób dorosłych, pracę w prywatnym lub publicznym przedszkolu. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem logopedia, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów logopedycznych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: cierpliwość, empatia, dokładność, życzliwość, łatwość komunikacji, przyjazność. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary logopedii i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: subiektywna samoocena u pacjentów po chordektomii laserowej, oczekiwania rodziców dzieci w wieku przedszkolnym wobec logopedy, postawy nauczycieli nauczania początkowego wobec dzieci z problemem jąkania, analiza zaburzeń jakości głosu śpiewających zawodowo oraz uczących śpiewu.

Zobacz inne kierunki pedagogiczne

Szukasz innych studiów pedagogicznych? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania pedagogiki.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję