Site logo

Legnica – studia, uczelnie i kierunki

Studia Legnica

Kierunki studiów w Legnicy

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Legnicy

List view

Co warto studiować w Legnicy

Studia w Poznaniu i WielkopolsceMyślisz o studiach w Legnicy? Wybór kierunku licencjackiego, inżynierskiego albo magisterskiego w jednym z miast województwa dolnośląskiego może dać Ci wiele korzyści. Warto przejrzeć ofertę studiów w Legnicy, sprawdzić program, specjalności i możliwości pracy. Może oferta nie jest tak bogata, jak w przypadku największych ośrodków akademickich, ale w praktyce może się okazać bardzo dobrym wyborem. Chyba zgodzisz się, że nie wielkość uczelni i liczba studentów decyduje o jakości kierunku. Przejrzyj więc uważnie, co w Legnicy możesz studiować na studiach dziennych i zaocznych. Znajdziesz tu kierunki pozwalające na rozbudzenie wielu zainteresowań, zgodne z różnorodnymi predyspozycjami, pozwalające rozwijać pasje i nawiązywać wartościowe relacje. Wybierając kierunki w trybie dziennym na legnickich uczelniach możesz poświęcić się przede wszystkim studiom, uczestniczyć aktywnie w wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach i innych zajęciach. Popołudnia i weekendy wykorzystasz na tzw. życie studenckie, angażując się w sport, rozrywkę, rekreację, życie kulturalne i towarzyskie. Na studiach zaocznych z kolei większość obowiązków studenckich skupiać się będzie na zajęciach w weekendy lub „w tygodniu” podczas zajęć wieczorowych i popołudniowych. Wtedy łatwiej pogodzić studiowanie z pracą w dni powszednie.

A co po studiach w Legnicy? Jak w każdym mniejszym ośrodku akademickim, w ofercie studiowania dominują propozycje kształcenia na potrzeby lokalnego rynku pracy. Część z nich dotyczy funkcjonowania instytucji publicznych, urzędów i placówek podległych pod legnickie władze miejskie, w tym szkół, służby zdrowia i firm komunalnych. To także kształcenie zgodnie z potrzebami publicznych instytucji innych dolnośląskich miast i powiatów makroregionu legnickiego oraz przedstawicielstw i delegatur samorządowych i rządowych służb publicznych z Wrocławia – stolicy województwa. W ofercie studiów możesz także odnaleźć kierunki studiów pozwalające budować karierę w sferze biznesu, przemysłu, usług, rolnictwa z Legnicy i ościennych powiatów. Dzięki bliskości sąsiedztwa z Niemcami i Czechami można powiedzieć o Legnicy, że leży na skrzyżowaniu europejskich szlaków komunikacyjnych, co ma kluczowy wpływ w rozwój gospodarczy i turystyczny miasta i regionu. Legnica jest głównym ośrodkiem przemysłu miedziowego w Polsce. Duże znaczenie w rozwoju subregionu legnickiego ma Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Największe i najbardziej znane firmy to: Huta Miedzi Legnica, Fabryka Przewodów Nawojowych „Patelec Elpena”, Pol-Miedź Trans oraz zakłady „Zanam-Legmet”. Oczywiście wykształcenie zdobyte na studiach w Legnicy to nie tylko możliwość zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Wielu absolwentów po legnickich kierunkach studiów z powodzeniem rywalizuje o miejsca pracy w innych aglomeracjach w Polsce.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Legnicy?

Legnica to jedno z głównych miast dolnośląskiego. Leży w centralnej części województwa, w równej odległości do granic z województwem lubuskim, wielkopolskim, opolskim. Dlatego studia na uczelniach legnickich mogą być dobrą alternatywą dla dalszych studiów na uczelniach we Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Poznaniu, Opolu i innych ośrodkach akademickich Polski. Możesz pomyśleć o wyborze uczelni z Legnicy, jeśli doceniasz możliwość studiowania poza największymi ośrodkami akademickimi, taka opcja ma niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim koszty utrzymania na studiach są niższe. Rynek nieruchomości ma mniejszy popyt, jeśli chodzi o wynajem, co przekłada się na bardziej dostępne i tańsze stancje. Koszty utrzymania są podczas studiów także dużo niższe. Uczelnie publiczne w Legnicy to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną, każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie prywatne w regionie Legnicy to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Legnickie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej i instytucjach publicznych. Uczelniami państwowymi (publicznymi) działającymi w Legnicy jest: Collegium Witelona Uczelnia Państwowa oraz zamiejscowa filia uczelni z innego ośrodka akademickiego: Filia w Legnicy Politechniki Wrocławskiej. Jedyną uczelnią prywatną (niepubliczną) w której możesz studiować w subregionie legnickim jest Wyższa Szkoła Medyczna w Legnicy.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Legnicy i Dolnym Śląsku?

Sprawdź legnickie "podyplomówki"

Studia podyplomowe w Legnicy

Oferta studiów podyplomowych w Legnicy jest bardzo atrakcyjna. Na taki format studiów decydują się bardzo często osoby, które pragną podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki temu mogą liczyć na awans lub zmienić pracę na lepszą. Krótki czas realizacji programu studiów podyplomowych oraz możliwość studiowania w weekendy, to duży atut dla osób aktywnych zawodowo. Z oferty studiów na legnickich uczelniach mogą skorzystać osoby, które zdobyły minimum wyższe wykształcenie na licencjacie lub studiach inżynierskich. Przed rozpoczęciem aplikacji na studia warto zapoznać się z regulaminami poszczególnych uczelni i kierunków. W ramach studiów podyplomowych w Legnicy absolwenci mogą skorzystać z bardzo szerokiej gamy programów. Ukończenie tych studiów to szansa na awans zawodowy oraz przebranżowienie się, dlatego z ich oferty korzysta wiele osób. „Podyplomówki” nie kolidują z pracą zarobkową czy obowiązkami rodzinnymi, co jest ich bezsprzecznym atutem. Kierunki podyplomowe w Legnicy uruchamiane są i zamykane przez poszczególne uczelnie elastycznie, zgodnie z wyczuciem rynku i popytem. Dlatego warto sprawdzić, czy interesujące cię studia podyplomowe są dostępne na legnickich uczelniach: Collegium Witelona Uczelni Państwowej, Filii w Legnicy Politechniki Wrocławskiej, Wyższej Szkoły Medycznej w Legnicy.
Czy warto studiować w Legnicy?

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Informacje o legnickich uczelniach, kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Legnicy. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni

Opinie o studiach w Legnicy

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na legnickie studia zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „Jak się studiuje”?, „Jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „Co jest fajnego, a co trudnego w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o legnickich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się rozmaitych opinii o Collegium Witelona Uczelni Państwowej, Filii w Legnicy Politechniki Wrocławskiej. Warto także poszukać opinii o uczelniach prywatnych. Oczywiście ważne są oceny samych kierunków studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Legnicy (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Legnicy, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Legnicy.

 

Jak wygląda rekrutacja na studia w Legnicy

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji kandydatów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Legnicy analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Collegium Witelona Uczelni Państwowej (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie w Collegium Witelona w Legnicy), filii Politechniki Wrocławskiej (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie w Filii w Legnicy PWr). Przy studiach płatnych dostępnych w Legnicy po maturze liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w regionie Legnicy, prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na legnickich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne, sportowe, wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków czy innych dzieł).

 

Co można studiować poza Legnicą?

Zobacz, jak wygląda oferta studiowania, jeśli szukasz kierunków licencjackich, inżynierskich, magisterskich w ośrodkach akademickich Dolnego Śląska, a także Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Poznaniu, Opolu

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję