Site logo

Wałbrzych – studia, uczelnie i kierunki

Studia Wałbrzych

Kierunki studiów w Wałbrzychu

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Wałbrzycha

List view

Co warto studiować w Wałbrzychu

Studia w Poznaniu i Wielkopolsce

Myślisz o studiach w Wałbrzychu? Wybór kierunku licencjackiego, inżynierskiego albo magisterskiego w jednym z miast województwa dolnośląskiego może dać Ci wiele korzyści. Warto przejrzeć ofertę studiów w Wałbrzychu, sprawdzić program, specjalności i możliwości pracy. Może oferta nie jest tak bogata, jak w przypadku największych ośrodków akademickich, ale w praktyce może się okazać bardzo dobrym wyborem. Chyba zgodzisz się, że nie wielkość uczelni i liczba studentów decyduje o jakości kierunku. Przejrzyj więc uważnie, co w Wałbrzychu możesz studiować na studiach dziennych i zaocznych. Znajdziesz tu kierunki pozwalające na rozbudzenie wielu zainteresowań, zgodne z różnorodnymi predyspozycjami, pozwalające rozwijać pasje i nawiązywać wartościowe relacje. Wybierając kierunki w trybie dziennym na wałbrzyskich uczelniach możesz poświęcić się przede wszystkim studiom, uczestniczyć aktywnie w wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach i innych zajęciach. Popołudnia i weekendy wykorzystasz na tzw. życie studenckie, angażując się w sport, rozrywkę, rekreację, życie kulturalne i towarzyskie. Na studiach zaocznych z kolei większość obowiązków studenckich skupiać się będzie na zajęciach w weekendy lub „w tygodniu” podczas zajęć wieczorowych i popołudniowych. Wtedy łatwiej pogodzić studiowanie z pracą w dni powszednie.

A co po studiach w Wałbrzychu? Jak w każdym mniejszym ośrodku akademickim, w ofercie studiowania dominują propozycje kształcenia na potrzeby lokalnego rynku pracy. Część z nich dotyczy funkcjonowania instytucji publicznych, urzędów i placówek podległych pod wałbrzyskie władze miejskie, w tym szkół, służby zdrowia i firm komunalnych. To także kształcenie zgodnie z potrzebami publicznych instytucji innych dolnośląskich miast i powiatów makroregionu wałbrzyskiego oraz przedstawicielstw i delegatur samorządowych i rządowych służb publicznych z Wrocławia – stolicy województwa. W ofercie studiów możesz także odnaleźć kierunki studiów pozwalające budować karierę w sferze biznesu, przemysłu, usług, rolnictwa z Wałbrzycha i ościennych powiatów. Wałbrzyski przemysł od lat powiązany był z produkcją ceramiczną, szklarską, włókienniczą, odzieżową, materiałów budowlanych, chemiczną, metalową, elektroniczną, motoryzacyjną i spożywczą. Obecnie na rozwój regionu wałbrzyskiego duży wpływ ma funkcjonująca tu Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST PARK”. Największe i najbardziej znane firmy to:  Porcelana „Krzysztof” Sp. z o.o., Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze „VICTORIA” S.A., ENITRA Sp. z o. o., Fabryka odzieżowa „CAMELA” S.A., KOPEX MACHINERY S.A., LEGIPOL Sp. z o. o., AGC Glass Poland Sp. z o. o., CERSANIT III S.A., TOYOTA Motor Manufacturing Poland Sp. z o. o., FAURECIA Wałbrzych S. A., Poland Smelting Technologies „POLST” Sp. z o. o. Oczywiście wykształcenie zdobyte na studiach w Wałbrzychu to nie tylko możliwość zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Wielu absolwentów po wałbrzyskich kierunkach studiów z powodzeniem rywalizuje o miejsca pracy w innych aglomeracjach w Polsce.

 

Na jakich uczelniach możesz studiować w Wałbrzychu?

Wałbrzych  to jedno z głównych miast dolnośląskiego. Leży w południowej części województwa, blisko granic z województwem opolskim. Dlatego studia na uczelniach wałbrzyskich mogą być dobrą alternatywą dla dalszych studiów na uczelniach we Wrocławiu, Opolu i innych ośrodkach akademickich Polski. Możesz pomyśleć o wyborze uczelni z Wałbrzycha, jeśli doceniasz możliwość studiowania poza największymi ośrodkami akademickimi, taka opcja ma niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim koszty utrzymania na studiach są niższe. Rynek nieruchomości ma mniejszy popyt, jeśli chodzi o wynajem, co przekłada się na bardziej dostępne i tańsze stancje. Koszty utrzymania są podczas studiów także dużo niższe. Uczelnie publiczne w Wałbrzychu to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną, każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie prywatne w regionie Wałbrzycha to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Wałbrzyskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej i instytucjach publicznych. Uczelniami państwowymi (publicznymi) działającymi w Wałbrzychu jest: Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa oraz zamiejscowa filia uczelni z innego ośrodka akademickiego: Filia w Wałbrzychu Politechniki Wrocławskiej. Jedyną uczelnią prywatną (niepubliczną) w której możesz studiować w subregionie wałbrzyskim jest Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu.

 

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Wałbrzychu i Dolnym Śląsku?

Sprawdź wałbrzyskie "podyplomówki"

Studia podyplomowe w Wałbrzychu

Oferta studiów podyplomowych w Wałbrzychu jest bardzo atrakcyjna. Na taki format studiów decydują się bardzo często osoby, które pragną podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki temu mogą liczyć na awans lub zmienić pracę na lepszą. Krótki czas realizacji programu studiów podyplomowych oraz możliwość studiowania w weekendy, to duży atut dla osób aktywnych zawodowo. Z oferty studiów na wałbrzyskich uczelniach mogą skorzystać osoby, które zdobyły minimum wyższe wykształcenie na licencjacie lub studiach inżynierskich. Przed rozpoczęciem aplikacji na studia warto zapoznać się z regulaminami poszczególnych uczelni i kierunków. W ramach studiów podyplomowych w Wałbrzychu absolwenci mogą skorzystać z bardzo szerokiej gamy programów. Ukończenie tych studiów to szansa na awans zawodowy oraz przebranżowienie się, dlatego z ich oferty korzysta wiele osób. „Podyplomówki” nie kolidują z pracą zarobkową czy obowiązkami rodzinnymi, co jest ich bezsprzecznym atutem. Kierunki podyplomowe w Wałbrzychu uruchamiane są i zamykane przez poszczególne uczelnie elastycznie, zgodnie z wyczuciem rynku i popytem. Dlatego warto sprawdzić, czy interesujące cię studia podyplomowe są dostępne na wałbrzyskich uczelniach: Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa, Filii w Wałbrzychu Politechniki Wrocławskiej, Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu.

 
Czy warto studiować w Wałbrzychu?

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Informacje o wałbrzyskich uczelniach, kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Wałbrzychu. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni

Opinie o studiach w Wałbrzychu

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na wałbrzyskie studia zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „Jak się studiuje”?, „Jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „Co jest fajnego, a co trudnego w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o wałbrzyskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się rozmaitych opinii o Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa, Filii w Wałbrzychu Politechniki Wrocławskiej. Warto także poszukać opinii o uczelniach prywatnych. Oczywiście ważne są oceny samych kierunków studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Wałbrzycha (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Wałbrzycha, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Wałbrzychu.

 

Jak wygląda rekrutacja na studia w Wałbrzychu

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji kandydatów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Wałbrzychu analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie na ANS Wałbrzych), filii Politechniki Wrocławskiej (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie w Filii w Wałbrzychu PWr). Przy studiach płatnych dostępnych w Wałbrzychu po maturze liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w regionie Wałbrzycha, prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na wałbrzyskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne, sportowe, wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków czy innych dzieł).

 

Co można studiować poza Wałbrzychem?

Zobacz, jak wygląda oferta studiowania, jeśli szukasz kierunków licencjackich, inżynierskich, magisterskich w ośrodkach akademickich Dolnego Śląska, a także Opola

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję