Site logo

5 miejsc online, które mogą zastąpić teatr, muzeum, operę i kulturę

Czy obostrzenia związane z pandemią skazują Cię na intelektualną wegetację? Można właściwie znaleźć argumenty na rzecz twierdzącej odpowiedzi na to pytanie. Chociaż pokusa intelektualnego lenistwa jest kusząca, nie oznacza to, że może być usprawiedliwiona lockdownem. Choć do biblioteki strach iść, koncerty prawie się nie odbywają a muzea stosują dodatkowe obostrzenia i podróże są uciążliwe lub ryzykowne, można nadal bez obaw żywić się kulturą… wystarczy zmienić jej źródła!

Studiowanie on-line to więcej czasu na poznawanie kultury wirtualnie. Zobacz, jak to zrobić.

Google Arts and Culture

Google jest liderem technologii, z tym faktem raczej trudno dyskutować. W palecie usług tego koncernu jest także kilka ciekawych miejsc w Internecie, dzięki którym można rozejrzeć się po świecie. Google Arts and Culture dostępne jest także jako aplikacja mobilna. Co możemy odnaleźć w tym serwisie? Przede wszystkim dzieła sztuki z partnerskich galerii na całym świecie. Do tego mamy możliwość powiększania obrazów i dokładnego studiowania detali. Większość dzieł sztuki wzbogaconych jest bardzo ciekawe opisy. Bardzo cenne są także artykuły przeglądowe z różnych obszarów kultury i sztuki. 

https://artsandculture.google.com/

Opera, muzyka, koncerty

Z dużą łatwością możesz uczestniczyć w przedstawieniach operowych na całym świecie. Dzięki serwisowi Opera Vision zasiądziesz na widowni największych oper na świecie. W zmiennej ofercie jest kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt przedstawień, które można zobaczyć bez żadnych opłat. Warto wspomnieć o świetnej jakości dźwięku i realizacji przedstawień. Większość dzieł dostępnych jest w kilku tłumaczeniach. 

https://operavision.eu/en

Ambitne kino

Wiem, że istnieje Netflix, HBO GO oraz Amazon Prime. Ze smutkiem patrzę jednak na wartość przedstawianych tam produkcji. Zwykle jest niestety tak, że po wieczorze z Netflixem, zadaję sobie pytanie, dlaczego się właśnie tak skrzywdziłem? Oczywiście nie jest to krytyka totalna. Oferta filmowa jest różnorodna, jednak nie ma co ukrywać – tego rodzaju serwisy mają zarabiać, a to oznacza liczne kompromisy. Próżno tam szukać kategorii zawierających dobre, mądre i dające do myślenia filmy. Zupełnie innym serwisem jest MUBI. Można tam odnaleźć filmy niezależne, artystyczne i… bardzo dziwne. Jest to jednak miejsce, które może stanowić ziemię obiecaną każdego miłośnika kina. Ideą przewodnią serwisu jest jedna premiera dziennie. Film od czasu premiery dostępny jest przez 30 dni. Bardzo dużą zaletą serwisu jest także obszerne archiwum filmów. Niestety niewiele filmów ma napisy w polskiej wersji językowej, za to niemal każdy film zaopatrzony jest w wersję angielską, hiszpańską i niemiecką. 

https://mubi.com/showing

Arte Telewizja VOD

Arte jest bardzo dużą instytucją, której misją jest krzewienie kultury oraz udostępnianie interesujących informacji. Jeżeli szukasz interesujących filmów dokumentalnych, ciekawych filmów o sztuce, muzyce i nauce, Arte jest miejscem dla Ciebie. Oferta tego serwisu jest niezwykle bogata i można rzeczywiście zatopić się na długie godziny w przeglądaniu świetnych materiałów, które realizowane są na bardzo wysokim poziomie technicznym. 

https://www.arte.tv/pl/

Serwis TVP VOD

Być może będzie to zaskoczeniem, ale naprawdę warto zajrzeć na strony Telewizji Polskiej. Od lat prowadzi ona projekt rekonstrukcji cyfrowej największych dzieł powstałych w latach, w których trudno mówić o obrazie w wysokiej jakości. W tej chwili na platformie VOD dostępnych jest kilkadziesiąt różnych filmów, w których poprawiony został obraz i dźwięk. Dla współczesnego widza jest to szczególnie ważne, ponieważ dysponujemy telewizorami i monitorami, które przyzwyczaiły nas do obrazu w bardzo wysokiej jakości. Nierzadko takie przyzwyczajenie stanowi mentalną blokadę, której nie potrafimy przezwyciężyć, gdy mamy do czynienia z ciemnym, rozedrganym, czarno-białym obrazem telewizyjnym z… minionego tysiąclecia. Filmy po rekonstrukcji zyskują nowe życie, dzięki temu stają się dostępne dla każdego pokolenia!

https://cyfrowa.tvp.pl/

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Studenckie koło naukowe

Jeżeli zastanawiałeś się, gdzie spotkać ludzi którzy podobnie jak Ty interesują się jakąś dziedziną wiedzy, jeżeli zastanawiałeś się, jak opublikować swój pierwszy artykuł naukowy, jeżeli

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję