Site logo

Gdzie studiować w Poznaniu w 2024 r.?

Studia na poznańskich uczelniach? Na pewno sprawdź uczelnie państwowe. To UAM i inne uniwersytety technologiczny (czyli politechnika) medyczny, przyrodniczy, artystyczny, akademie – muzyczna i wychowania fizycznego. Czeka też około 20 uczelni prywatnych i studia w innych miastach Wielkopolski. Zobacz studia w Poznaniu w skondensowanej pigułce.

Czy warto studiować w Poznaniu?

„Poznań przyciąga najlepszych” – promują swoje uczelnie władze stolicy Wielkopolski. Przy czym nie mają na myśli jedynie osiągnięć naukowych, ale po prostu ludzi z pasją i zaangażowaniem. Mile widziani są wszyscy, którzy szukają swojego życiowego „know how”. Jednak także w innych ośrodkach akademickich regionu znajdziesz ciekawą ofertę studiów.

Studia bezpłatne i płatne

W sumie w Wielkopolsce studiuje 149 tys. studentów. Poznańskie uczelnie przyciągają około 126 tysięcy studentów, to jeden z najwyższych wyników w kraju. Stanowią więc spory odsetek mieszkańców – na stałe zameldowanych jest w stolicy Wielkopolski 460 tys. osób. Poznańscy studenci to 91% spośród wszystkich młodych ludzi i dorosłych, którzy studiują w Wielkopolsce. Kandydaci mają do wyboru ponad 250 kierunków studiów, w tym ponad 50 jest prowadzonych w językach obcych.

Studia bezpłatne w Poznaniu to przede wszystkim uczelnie publiczne, które prowadzą studia dzienne – licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie i magisterskie drugiego stopnia. W ten sposób studiuje tutaj 73 tys. studentów. Studia płatne to z kolei studia wieczorowe i zaoczne – w ten sposób studiuje w Poznaniu około 39 tysięcy osób.

Co studiować w Poznaniu?

Szukasz studiów w Wielkopolsce? Zobacz ciekawe kierunki studiów na uczelniach z Poznania i innych miast akademickich województwa wielkopolskiego.

Poznań dla studentów

Poznań współczesny to tętniąca życiem metropolia, ale też dobre miejsce dla biznesu, kultury i rozrywki. Lokalne uczelnie, przy wsparciu samorządu, wspólnie promują wśród maturzystów stolicę Wielkopolski pod marką „Akademickiego Poznania”. Miasto regularnie podejmuje działania promocyjne, w których np. możesz wygrać rok stancji gratis. Podejmując studia w Poznaniu masz też szansę na stypendia z Urzędu Miasta – za wyniki w nauce lub działalność twórczą czy naukową wpływającą na rozwój miasta i regionu. Z kolei Marszałek Województwa Wielkopolskiego przyznaje stypendia naukowe dla studentów z uboższych rodzin. 

Poznań ułatwia wejście absolwentom miejscowych uczelni na rynek pracy. Działa tutaj prawie 100 tys. firm, a poziom bezrobocia od lat należy do najniższych w kraju. Jeszcze na studiach możesz starać się o trzymiesięczny płatny staż w Urzędzie Miasta lub bez problemu znaleźć dorywczą pracę, np. przy organizacji i obsłudze ponad dwóch tysięcy zjazdów i konferencji na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Już po studiach masz duże szanse na staż, zatrudnienie lub wsparcie przy zakładaniu własnej firmy, np. poprzez liczne parki technologiczne i inkubatory przedsiębiorczości.

Studenckie życie w Poznaniu 

Szukasz możliwości prowadzenia aktywności kulturalnej podczas studiów? W Poznaniu działają liczne galerie, teatry i kluby, a miesięcznie odbywa się 20-30 koncertów, przeglądów, festiwali, wernisaży i premier teatralnych. Polecamy zwłaszcza Malta Festival Poznań, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Maska, festiwal kina i muzyki Transatlantyk, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego, Festiwal Jazzowy Made in Chicago, festiwal Ethno Port Poznań, dni różnych kultur europejskich, Jarmark Świętojański oraz koncerty z cyklu „Poznań dla Ziemi”.

Nie zawiedziesz się, jeśli szukasz podczas studiów okazji do imprezowania. Zaprasza blisko sto klubów i pubów oraz barów oferujących wiele zniżek dla studentów. Szczególnie urokliwe restauracje i kafejki położone są wokół Starego Rynku. 

Polecamy również aktywność na świeżym powietrzu. W Poznaniu i okolicach skorzystasz z ponad dwustu obiektów sportowych – przeszło 150 boisk, a także basenów, siłowni, ośrodków jeździeckich, hal sportowych, toru gokartowego, ścian wspinaczkowych. Masz też do dyspozycji ponad 40 parków i 100 zieleńców, gdzie pospacerujesz, pojeździsz na rowerze lub rolkach, czy będziesz uprawiać nordic walking. Szczególnie interesującym miejscem do intensywnej aktywności wydaje się Malta – z torem regatowym, Termami Maltańskimi, całorocznymi stokiem narciarskim i torem saneczkowym, polem do minigolfa oraz kolejką górską Alpine Coaster. Na podpoznańskim jeziorze Kierskim poszalejesz na żaglach, bojerach, ice-boardzie, paralotni lub łyżwach. W poznańskim Akademickim Związku Sportowym wybierzesz coś dla siebie spośród ponad 300 sekcji sportowych, rekreacyjnych i turystycznych. Najsilniejsze są tutaj lekkoatletyka, szermierka, tenis, akrobatyka, wioślarstwo oraz koszykówka kobiet. Poznań to także gratka dla kibiców – każdego roku odbywa się w nim kilkadziesiąt międzynarodowych imprez sportowych oraz kilkaset o zasięgu krajowym i regionalnym.

UAM Poznań

Uniwersytet im. A. Mickiewcza w Poznaniu o jeden z największych uniwersytetów w Polsce, jedyna uczelnia o takim statusie w Wielkopolsce. Co roku stara się tutaj o przyjęcie ponad 20 tys. kandydatów. Znajdziesz tutaj szeroką ofertę studiów humanistyczno-społecznych, przyrodniczych i ścisłych, związanych z prawem i administracją, informatycznych, a także z innych obszarów. Większość wydziałów uczelni mieści się na północy miasta – w Campusie Morasko w pobliżu osiedli na Piątkowie. Sprawdź uczelnię.

Politechnika Poznańska

PP to jedyna uczelnia politechniczna w regionie. Skupia się głównie na kierunkach technicznych, informatycznych, ścisłych. Możesz studiować tutaj na około 30 kierunkach. To jedna z najbardziej obleganych uczelni w kraju. Rocznie na jedno miejsce przypada  około 7 kandydatów. Centralnym campusem uczelni jest Piotrowo, położone we wschodniej części miasta, w pobliżu osiedli na Ratajach. Sprawdź uczelnię.

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu to jedyna medyczna uczelnia uniwersytecka w regionie. UMP skupia się na kształceniu lekarzy i lekarzy-stomatologów, ale masz do wyboru także kilkanaście innych studiów medycznych, a także kierunki przyrodnicze i techniczne powiązane z medycyną. Obiekty uczelniane położone są głównie w centrum Poznania.  Sprawdź uczelnię.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

UPP to uczelnia wyspecjalizowana w kierunkach rolniczych, przyrodniczych (w tym weterynarię) oraz gospodarką wiejską. Znajdziesz w jej ofercie także kierunki techniczne powiązane z “zieloną gospodarką”, m.in. leśnictwem, przetwórstwem drewna. Campus uczelni to budynki zatopione w zieleni, w pobliżu willowego Sołacza, niedaleko terenów rekreacyjnych na Golęcinie. Znajduje się niedaleko od osiedli na Winogradach. Sprawdź uczelnię.

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Poznański UE to jedna z najlepszych uczelni ekonomicznych i biznesowych w Polsce. Kształci na kilkunastu kierunkach związanych z aktywnością biznesową i analizą procesów gospodarczych w skali mikro i makro. Obiekty uczelniane położone są w samym centrum miasta. Jeden z nich Collegium Altum to wieżowiec “w paski”, jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Sprawdź uczelnię.

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

UAP to jedyna w Polsce uczelnia plastyczna o statusie uniwersytetu. Kształci przede wszystkim na kierunkach związanych z plastyką, sztukami wizualnymi. Jest silna także w różnych obszarach sztuki użytkowej, designu, scenografii. Kandydaci mają do wyboru kilkanaście kierunków studiów. Większość zajęć odbywa się w obiektach położonych w bezpośredniej bliskości Starego Rynku. Sprawdź uczelnię.

Akademia Muzyczna w Poznaniu

Poznańska Akademia Muzyczna skupia się na studiach związanych twórczością muzyczną, jednak ma w swojej ofercie także inne kierunki powiązane z muzyką. Prowadzi bogatą wymianę międznarodową – jest w ścisłej czołówce uczelni artystycznych uczestniczących w programie Erasmus+. Jest mocnym punktem na mapie ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych. Studenci dysponują nowoczesną salą koncertową Aula Nova. Całość obiektów położona jest w samym centrum Poznania – tuż przy Zamku i św. Marcinie. Sprawdź uczelnię.

AWF Poznań

Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu to jeden z najlepszych AWF-ów w Polsce. Skupia się na kierunkach związanych ze sportem i aktywnością fizyczną. Dysponuje nowoczesną infrastrukturą sportową. Studenci mają do dyspozycji nowoczesny stadion wielofunkcyjny tuż przy obiektach dydaktycznych, baseny, hale sportowe, zaplecze odnowy biologicznej. Obiekty uczelniane położone są blisko centrum, na obrzeżach dzielnicy Wilda. Sprawdź uczelnię.

Uczelnie prywatne w Poznaniu

Kierunki płatne w Poznaniu, to studia dziennie i niestacjonarne prowadzone przez ponad 20 uczelni prywatnych. Znajdziesz w ofercie przede wszystkim kierunki biznesowe, ekonomiczne, pedagogiczne, językowe. Jednak dostępne są także kierunki humanistyczne, społeczne, medyczne, techniczne, informatyczne, a nawet artystyczne.

Inne uczelnie w Wielkopolsce

Około 23 tys. osób studiuje w szkołach wyższych w innych ośrodkach akademickich regionu. W Wielkopolsce poza Poznaniem masz do wyboru uczelnie w kilku innych mniejszych i większych ośrodkach akademickich.

Studia w Gnieźnie

PWSZ Gniezno, gnieźnieńska filia UAM i studia płatne w mieście Mieszka I i Bolesława Chrobrego? Sprawdź tutaj.

Studia w Kaliszu

PWSZ Kalisz, kaliska filia UAM i inne uczelnie w mieście nad Prosną? Sprawdź tutaj.

Studia w Koninie

PWSZ Konin i uczelnie prywatne w mieście z białym koniem w Herbie? Sprawdź tutaj

Studia w Lesznie

PWSZ Leszno oraz oferta studiów prywatnych w mieście króla Leszczyńskiego i stolicy szybownictwa? Sprawdź tutaj.

Studia w Pile

PWSZ Piła, pilska filia UAM i inne uczelnie w mieście na północy Wielkopolski? Sprawdź tuta.

Studia podyplomowe w Poznaniu

Oferta poznańskich podyplomówek należy do najbogatszych w kraju. Prowadzą je zarówno uczelnie państwowe, jak i prywatne. Szukasz ciekawych studiów podyplomowych w Poznaniu? Sprawdź tutaj.

Studia w innym mieście?

Zobacz inne kierunki studiów – w pozostałych miastach akademickich.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Zarządzaj własną karierą

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego to miejsce tętniące życiem. Spotkania, konferencji, szkolenia, targi pracy czy eventy są przykładem umiejętnego łączenia teorii z praktyką. Przy Wydziale funkcjonują

Czytaj więcej »

“Chcemy być jeszcze lepsi”

Akademia Górniczo-Hutnicza obchodzi w tym roku 90 lat swego istnienia. O historii uczelni, tegorocznych obchodach, a także współczesnych osiągnięciach rozmawiamy z prof. Tadeuszem Słomką, prorektorem

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję