Site logo

Jak korzystać z Wikipedii w pisaniu prac zaliczeniowych i dyplomowych? (poradnik+wideo)

O Wikipedii w życiu studenckim napisano już bardzo wiele tekstów. Dlaczego warto przeczytać jeszcze jeden? Z bardzo prostej przyczyny. Ten tekst powstał bez uprzedzeń. Nie mam zamiaru tłumaczyć nikomu, że Wikipedia może być nierzetelna, że to tylko Internet, nie zaś prawdziwa encyklopedia z komitetem naukowym. Gdyby spojrzeć uważnie na bzdury, pod którymi podpisywały się komitety naukowców, z pewnością ten argument nie miałby żadnej siły. Porozmawiajmy zatem o Wikipedii inaczej – pozytywnie. 

Najlepsze cechy encyklopedii na wyciągnięcie ręki

Encyklopedia umożliwia spojrzenie na jakieś zagadnienie z szerokiej perspektywy. Z reguły hasła nie wikłają się w niepotrzebne szczegóły. Mają za to być zwięzłe, informatywne i podkreślić najistotniejsze aspekty jakiejś rzeczy. Innymi słowy, jednym z głównych celów wydawnictw encyklopedycznych jest umożliwienie łatwego dostępu do rzetelnej informacji. Wikipedia w tej dziedzinie jest niedoścignionym wzorem. Wystarczy wyobrazić sobie, że w aplikacji w telefonie masz dostęp do kilkuset tysięcy stron tekstu encyklopedycznego. Z rzetelnością bywa różnie, nie wszystko jednak jest doskonałe.

O pochodzeniu terminów

Nie wiem, czy moje upodobania podzielają czytelnicy. Zwykle moje małe hobby odbierane jest z przymrużeniem oka. Bardzo lubię poznawać etymologię słów. Uważam, że pochodzenie słowa bardzo wiele wyjaśnia. W Wikipedii zwykle ta sekcja jest całkiem nieźle przedstawiona. Po sprawdzeniu w innych źródłach informacje o pochodzeniu terminów są świetnym smaczkiem w tekstach studenckich. 

Spis treści

Jest to chyba najbardziej wartościowy obszar hasła wikipedycznego. Jego funkcja wcale nie jest taka oczywista. Choć w zamierzeniu pomaga w nawigacji, pozwala na coś znacznie lepszego. Możemy w mig zorientować się, czy hasło jest dobrze napisane, czy jest właściwie zaprezentowane oraz czy jego prezentacja pokrywa się z naszymi potrzebami. Co więcej, sam pomysł prezentacji jakiegoś zagadnienia możemy łatwo zaadaptować na swoje potrzeby i przełożyć strukturę hasła w Wikipedii na potrzeby konspektu jakiejś części tekstu pracy.

Obrazy

Nierzadko w Wikipedii pojawiają się świetne ilustracje. Nie mam na myśli tylko zdjęć osób. Czasem możemy odkrywać naprawdę niesamowite ilustracje, do których raczej nie ma szans dotrzeć inną drogą. Autorzy haseł są nierzadko ekspertami i korzystają z dobrodziejstw multimedialnej natury Wikipedii. Można zatem znaleźć unikalne grafiki, schematy i bardzo pomysłowe animacje, wyjaśniające naturę np. jakiegoś zjawiska. Warto zwrócić uwagę na prawa autorskie, gdy zdecydujemy się umieścić w pracy pisemnej którąś z ilustracji. 

Tabele

Czasem opracowanie tabeli bywa bardzo pracochłonne. Tak właśnie jest, gdy zamieniamy informacje tekstowe na ujęcie syntetyczne. Nie mam nawet na myśli tego, co znajdzie się w tabeli jako dane, ale nierzadko interesujący bywa sam pomysł konstrukcji tabeli. Jeśli zachowa się ostrożność i zasadę ograniczonego zaufania, tabela z Wikipedii może być źródłem wartościowych inspiracji. 

Przypisy

W dobrze opracowanych hasłach odnajdziemy mnóstwo przypisów. Oczywiście można je pominąć i nie zwracać na nie najmniejszej uwagi. Takie podejście to jednak marnowanie zasobów – czy nie jest tak, że samo zdobycie bibliografii jakiegoś zagadnienia przysparza znacznych trudności? W haśle w Wikipedii otrzymujemy przeważnie część bibliograficzną. Może to stanowić świetny początek do poszukiwań literatury. 

Linki zewnętrzne

Bardzo cennym zasobem w Wikipedii, którego próżno szukać w wydawnictwach papierowych są linki zewnętrzne. To kapitalne źródło odniesień i danych na temat hasła. Zdecydowanie nie warto pomijać tego obszaru!

Odniesienia do innych haseł z dziedziny

Zwłaszcza, gdy zaczynasz poznawać jakieś zagadnienie może przydać się bardziej ogólne rozeznanie. Nabranie odpowiedniej perspektywy możliwe jest dzięki obszarowi, w którym odnajdziesz odniesienia do innych haseł.

Wikipedia w innych językach

Warto odważnie przejrzeć hasło, opracowane przez redaktorów w innych językach. Przy niektórych językach można zobaczyć oznaczenie “Hasło na medal”. Informuje nas ono, że hasło zostało uznane za wartościowe i bogato opracowane. Warto spojrzeć w te odnośniki, nawet jeśli nie znasz danego języka – kto wie, być może zaskoczy Cię ilustracja lub multimedia. Z doświadczenia wiem, że najciekawsze elementy haseł możemy odnaleźć właśnie w obcojęzycznych wersjach wikpedycznych wpisów!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zasady skracania przypisów

Prawidłowo wykonane przypisy to jeszcze nie wszystko. Na ostatecznym etapie redakcyjnym Twojej pracy należy te przypisy poskracać, czyli wprowadzić skróty takie jak ibidem, eadem, tamże,

Czytaj więcej »

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję