Site logo

UWAGA BRZYDKA PREZENTACJA: kilka błędów, których lepiej unikać!

Wszystkie przykłady, które omówione są w tym tekście i pokazane w filmie pod artykułem zostały zrekonstruowane w oparciu o to, co widziałem na konferencjach naukowych oraz w czasie studenckich prezentacji. Zapoznaj się z tych materiałem, aby uczyć się nie na swoich, ale na cudzych błędach!

Tło

Liczni magicy prezentacyjnej grafiki uważają, że im bardziej ozdobne będzie tło, tym lepiej. Czy to prawda? Oczywiście że nie. Tło ma spełniać swoją funkcję tła, tak aby nie odwracało uwagi od najistotniejszych rzeczy, które obecne są w prezentacji multimedialnej. 

Clip Art ze starego Worda, czyli zniekształcone napisy

W jaki sposób najlepiej zepsuć większość slajdów? Umieść wszędzie grafiki typu Clipart! Obowiązkowo musisz pamiętać, o tym by tak je zniekształcić, tak by nie przypominały one w niczym swojej oryginalnej formy. 

Wymyślne fonty

Czcionki to zupełnie inna tragiczna historia. Zwróć uwagę na to, że niektóre z nich nie zawierają w sobie polskich znaków dlatego dobierają polskie literki z innych zestawów. Zastosowanie różnych czcionek jest czasem chaotyczne i całkowicie bezsensowne. Pamiętaj, żeby nie łączyć ze sobą czcionek szeryfowych i bezszeryfowych.

Kolorowego szaleństwo

Nawet w prezentacjach przygotowywanych przez poważnych ludzi, można zobaczyć takie zjawisko: każdy akapit w innym kolorze. Naprawdę nie ma to sensu, chyba że przygotowuje się definicje do analizy dla swoich słuchaczy. Tylko to usprawiedliwia użycie różnych kolorów dla różnych akapitów.

Slajdy tekstu pełne

Slajdy pełne tekstu to prawdziwa zmora konferencyjnych prezentacji, studenckich wystąpień i innego rodzaju prezentacji multimedialnych. Chyba gorsze jest tylko wyświetlanie całej strony tekstu, a później mówienie do tych slajdów czegoś zupełnie innego.

Przesada z kontrastami

Często słyszy się zalecenia, że kolory w prezentacji multimedialnej powinny być maksymalnie ze sobą kontrastujące. Kontrastujące, to nie znaczy gryzące się i powodujące ból oczu u publiczności. Używaj takich kolorów, które umożliwią jak najlepszą widoczność elementów twojej prezentacji. Pamiętaj jednak by nie przesadzić. 

Efekty specjalne, dźwięki i inne niepotrzebne elementy

Od niedawna programy do tworzenia prezentacji multimedialnych umożliwiają zastosowanie efektów specjalnych na tekście. Z pewnością przynajmniej niektórzy z moich widzów pamiętają jeszcze pierwsze mechanizmy typu Word Art edytora tekstu i programach do prezentacji. Dzisiaj próby uzyskiwania takich efektów są naprawdę obciachem. 

Niepotrzebne slajdy

Za wszelką cenę unikaj i niepotrzebnych slajdów. Widzowie obejdą się bez “witam” na początku i “dziękuję za uwagę” na końcu.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję