Site logo

Jak będą wyglądały studia podczas “odmrażania” uczelni?

Cały czas przygotowujemy się do powrotu na zajęcia prowadzone na uczelni. W związku ze stopniowym odmrażaniem gospodarki w ciągu kilku tygodni zajęcia na uczelniach będą odbywały się jak dawniej. No, prawie jak dawniej. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało „Środowiskowe wytyczne w związku z częściowym przywracaniem działalności uczelni”. Kiedy wrócimy na studia? Jak będą wyglądały zajęcia? W jaki sposób oddamy pracę magisterską? Czy zostaną nam zaliczone praktyki odbyte w późniejszym terminie?

Rekomendacje Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Środowiskowe wytyczne w związku z częściowym przywracaniem działalności uczelni” to rekomendacje dla uczelni odnośnie organizacji zajęć po 25 maja 2020 r.. Dlatego warto wiedzieć, że nie muszą one zostać w całości wprowadzone przez Twoją uczelnię, są to jedynie wytyczne. W jaki sposób zostaną one wprowadzone w Twojej placówce, dowiesz się w stosownych komunikatach przekazywanych bezpośrednio przez Twoją uczelnię. Poniżej przedstawiamy najważniejsze punkty, które zawarte zostały w wytycznych dla szkół wyższych w związku z częściowym przywracaniem działalności uczelni.

Czy będą nadal organizowane zajęcia zdalne?

Tak, Twoja uczelnia może organizować nadal online wykłady, seminaria i ćwiczenia. Ministerstwo rekomenduje, aby tak właśnie odbywały się zajęcia do momentu odwołania stanu epidemii. Zajęcia dydaktyczne powinny być realizowane przy pomocy technik zapewniających przeprowadzenie webinariów lub telekonferencji z możliwością rozmowy audio-wideo przy wsparcoiu rozmową na czacie. W trakcie transmisji możesz liczyć, że prowadzący udostępni po jej zakończeniu swoją prezentację., a materiały dydaktyczne udostępnione na  uczelnianej platformie edukacyjnej. 

Jak będą wyglądały zajęcia “fizycznie” na uczelni?

Wykłady, seminaria i ćwiczenia mają odbywać się tylko wtedy, jeśli wymagają one fizycznej obecności studentów. Na przykład wykorzystywania znajdującej się tam aparatury i wyposażenia. Można oczekiwać, że zajęcia w murach uczelni najszybciej wrócą zwłaszcza na kierunkach medycznych, technicznych, przyrodniczych, ścisłych. Mogą one odbywać się na uczelniach, pod warunkiem zachowania zasad ostrożności – głównie dystansu społecznego. Studenci nie mogą siedzieć blisko siebie – minimalna odległość to 1,5 metra. Jednak sale wykładowe i ćwiczeniowe mają przecież różną pojemność. Dlatego Twoja uczelnia powinna określić, ilu maksymalnie studentów może w poszczególnych salach odbywać zajęcia. Stosowną informację znajdziesz na drzwiach wejściowych do każdej z sal. A jeśli zabraknie dla Ciebie miejsca, bo chętnych będzie więcej, niż miejsc na sali? Uczelnia powinna to przewidzieć, np. na podstawie osób na roku, które mogą pojawić się na wykładzie lub liczby zapisanych na ćwiczenia i seminaria. Możesz oczekiwać, że w takim przypadku pojawią się kolejne terminy tych samych zajęć, aby nauka odbywała się w mniejszych grupach. Uczelnie mogą wprowadzić zapisy online na dane wykłady, aby zachować kontrolę, ile osób znajdzie się w sali.

Zachowanie odległości 1,5 m między studentami w trakcie samych zajęć musi umożliwić rozkład miejsc. Jeśli nie da się “przemeblować” wnętrza, żeby studenci nie siedzieli za blisko – miejsca “zakazane” (na których nie wolno siadać) będą odpowiednio oznaczone. Sala powinna być otwarta na tyle wcześnie, żeby przed wejściem nie tworzył się “korek” podczas wchodzenia.  A może się zdarzyć, że wyznaczona zostanie dokładna godzina przybycia na wykład, aby nie tłoczyć się w wejściu. Między zajęciami sale będą wietrzone. 

Co, jeśli studentów może być za dużo na zajęciach off line? 

Jeśli warunki uczelni nie pozwolą na odbywanie zajęć przez wszystkich studentów w małych grupach, w odległości 1,5 m od siebie, uczelnia musi wyznaczyć inny termin lub zorganizować je w formie online.

Co z zaliczeniami, kolokwiami, egzaminami?

Podczas nauki on-line system możesz liczyć, że zajęcia będą zaliczane przy wykorzystaniu interaktywnych form kształcenia oraz takich narzędzi, jak testy ograniczane czasowo oraz zadania online oceniane na bieżąco. Mogą być w ten sposób organizowane zarówno zaliczenia i egzaminy ustne (np,. wideoczat), jak i pisemne (np. wideoczat+test on-line. Całość może być rejestrowana i potem odtwarzana, jeśli uczelnia podejrzewa, że była próba oszustwa.

Jeśli uczelnia uzna, że zaliczenie, kolokwium lub egzamin odbywa się w murach szkoły, muszą być zachowane takie same zasady dystansu społecznego i organizacji, jak przy wykładzie, ćwiczeniu czy laboratorium. Czyli maksymalna liczna osób w sali i odległość pomiędzy poszczególnymi osobami 1,5 m.  Jeśli z przyczyn technicznych (np. masz problemy z połączeniem internetowym) niemożliwa jest weryfikacja Twojego stanu wiedzy, możesz liczyć na ponowne podejście do zaliczenia, kolokwium egzaminu – w trybie regularnym i nie będzie to traktowane jako termin poprawkowy

Co z praktykami studenckimi?

Jeśli firma, gdzie były zaplanowane praktyki, jest zamknięta z powodu izolacji, możesz poprosić uczelnię, aby odbyć je w późniejszym terminie. Praktyki nawet mogą być odłożone na przyszły rok studiów i nie powinno być to powodem “oblania”. Jeśli Twoje praktyki zaczęły się jeszcze przed wprowadzeniem kwarantanny i nie udało ci się ich dokończyć, poproś opiekuna o zaliczenie ich przy skróceniu czasu trwania. Ma prawo to zrobić. Możesz także otrzymać od uczelni propozycję zaliczenia praktyk w formie ćwiczeń, projektów lub laboratoriów, które odbędą się już podczas zajęć na studiach. Wszelkie dokumenty w sprawie praktyk (np. wypełnioną kartę praktyk) najlepiej dostarcz do dziekanatu drogą elektroniczną.

Co z akademikami?

Zostały odblokowane możliwości korzystania z domów studenckich, przy zachowaniu zasad dystansu społecznego i higieny. Przy wchodzeniu i wychodzeniu z budynku musisz odkażać ręce. W przestrzeni wspólnej (kuchnie, korytarze) noś maseczkę lub w inny sposób zasłaniaj usta i nos. Możesz oczekiwać, że zostaną wprowadzone limity maksymalnej liczby osób, które mogą przebywać  w ogólnodostępnych miejscach – kuchnia, sala nauki, sala TV. Nie możesz przyjmować w swoim pokoju studenckim żadnych gości.

Co z Erasmus+ i innymi wyjazdami studenckimi?

Na razie utrzymanej jest zamrożenie wymiany międzynarodowej na uczelniach, a także wyjazdów na konferencje i praktyki.

Co z pracą dyplomową?

Musisz złożyć pracę dyplomową w wyznaczonym terminie w formie elektronicznej. W formie papierowej możesz dostarczyć ją później – w wyznaczonym terminie po kwarantannie. Zapytaj w dziekanacie, jakie terminy obowiązują w jednej i drugiej formie.

Co z egzaminem dyplomowym?

Coraz więcej uczelni w Polsce dopuszcza obronę pracy dyplomowej online, przy wykorzystaniu komunikatorów czy wideoczatów. Nadal podczas kwarantanny będzie utrzymana możliwość takiej formy przeprowadzenia obrony pracy licencjackiej, inżynierskiej, magisterskiej. Jeżeli będzie to niemożliwe, to egzamin dyplomowy może odbyć się w formie tradycyjnej, Wtedy na sali, gdzie będziesz się bronić, musi być zachowany odstęp między Tobą, a komisją egzaminacyjną oraz samymi członkami komisji. Odległość dystansu społecznego w tym przypadku to minimum 1,5 m. Wszyscy na sali muszą mieć na twarzy maseczki lub zasłonięte w inny sposób usta i nosy. Podczas obrony musisz mieć własne przybory do pisania oraz wszelkie pomoce dydaktyczne. Po zakończonym egzaminie sala powinna być właściwie przewietrzona i zdezynfekowana. Po obronie lepiej zrezygnuj z podziękowań i wręczenia kwiatów komisji egzaminacyjnej.

Jak mogę odebrać dyplom lub suplement w trakcie kwarantanny?

Jeśli musisz odebrać dyplom lub suplement, skontaktuj się z dziekanatem i umów się na konkretny termin, w którym zostanie Ci on wydany. Pamiętaj, aby podczas odbioru dyplomu zasłonić usta i nos oraz zdezynfekować dłonie. 

Jak mogę skorzystać z biblioteki lub czytelni?

Możesz wypożyczać książki i czytać je na miejscu, jeśli uczelnia zapewni warunki dystansu społecznego w bibliotece i czytelni. Na drzwiach wejściowych powinna być informacja, ile osób może w tym samym czasie przebywać w pomieszczeniu. Wewnątrz trzeba zachować bezpieczną odległość od innych studentów i pracowników – przynajmniej 1,5 m.  Trzeba pamiętać o tym, zarówno szukając książek, wypożyczając je, jak i czytając na miejscu. Możesz liczyć, że jeśli nie było wcześniej możliwości wypożyczania książek za pośrednictwem internetu, pojawi się taka możliwość. Jeśli korzystasz z czytelni – zdezynfekuj ręce, a korzystając ze zbiorów bibliotecznych – używaj jednorazowych rękawiczek. Na uczelni mogą pojawić się specjalne miejsca, w których możesz  odłożyć książki bez kontaktu z pracownikiem biblioteki. 

Czy mogę korzystać z uczelnianej windy?

Lepiej wchodź na piętro i schodź klatką schodową. Z windy korzystaj tylko w szczególnych warunkach – jeśli masz ograniczenia ruchowe, musisz przewozić ciężkie materiały lub bagaż. Jeśli już musisz jechać windą – uważaj, aby wewnątrz były maksymalnie dwie osoby. Osoby korzystające z windy powinny stać względem siebie w jak największej odległości i najlepiej, by posiadały maseczkę ochronną na ustach i nosie. Wszystkie przyciski oraz uchwyty w windach i na piętrach powinny być regularnie dezynfekowane.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Konkurs świadectw

Konkurs świadectw – zabawa liczbowa zbliżona do sudoku, gdzie wygrywasz znajdując najlepszą konfigurację w kryteriach rekrutacyjnych na różnych kierunkach i uczelniach z punktu widzenia ocen

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję