Site logo

Co z rekrutacją na studia 2020?

Co wiemy, a czego nie wiemy o sposobie rekrutacji na studia w 2020 roku? “Zostańcie w domach, ale wciąż bądźcie ciekawi świata! Sprawdźcie, co z rekrutacją na waszą uczelnię!” – namawia kandydatów na studia Pani Snap, ekspertka Studia.pl. 

Co z egzaminem maturalnym?

Wiemy już, że w maju egzaminy maturalne na pewno się nie odbędą. Najprawdopodobniej maturzyści napiszą matury w czerwcu, ale o konkretnej dacie od MENu dowiemy się na trzy tygodnie przed maturami. Celowo użyłam zwrotu „napiszą matury”, bo coraz głośniej słychać o tym, że z powodu całego zamieszania, którego autorem jest Covid-19, w tym roku nie odbędą się matury ustne. Co prawda decyzji jeszcze nie ma, ale maturzyści już powoli i nieśmiało bardzo się z tego cieszą. Matura maturą, ale co z tegoroczną rekrutacją na studia? Kiedy i w jakiej formie? I co najważniejsze – czy trzeba się już tym interesować, skoro jesteśmy jeszcze przed maturą?

To fajnie, że minister edukacji na konferencji prasowej wydał oświadczenie i powiedział, że matur w maju nie będzie, pewnie pamiętacie, drodzy maturzyści, szanowne maturzystki, ten okropny stres z tym związany. Teraz przynajmniej wiecie, że przez kolejne trzy tygodnie nie będziecie musieli ubierać spodni w kant i plisowanych spódnic, na to ochronnych skafandrów, a na twarze masek. Ale to nie znaczy, że wasze zdenerwowanie minęło całkiem. Spotęgowane jest na przykład tym, że nie wiecie, co z rekrutacją na waszą ukochaną uczelnię na kierunek, o którym marzycie od pierwszej klasy liceum.

Co z rekrutacją na uczelnie?

I tutaj z uspokajającą informacją przyszła KRASP, czyli Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, która oświadczyła, że na bieżąco analizuje złożony proces adaptowania się wspólnot akademickich polskich uczelni do warunków epidemii i jest dla niej oczywiste, że tegoroczny egzamin maturalny może się odbyć tylko w warunkach, które nie będą zagrażały zdrowiu maturzystów oraz egzaminatorów.

KRASP zadeklarowała też, że polskie uczelnie akademickie są gotowe odłożyć decyzje rekrutacyjne do czasu otrzymania z systemu egzaminacyjnego wyników tegorocznej matury.

W praktyce nie oznacza to wcale, że rekrutacja na uczelnie rozpocznie się później! Jak to? Już tłumaczę.

Kiedy zaczną się zapisy na studia?

Daty związane z rekrutacją – termin jej zakończenia, daty składania dokumentów przez kandydatów zakwalifikowanych, terminy kolejnych etapów rekrutacji (bo przecież na większości uczelni takich etapów rekrutacji jest zazwyczaj więcej niż jeden), pojawią się w serwisach rekrutacyjnych uczelni dopiero wówczas, kiedy znane będą daty egzaminów maturalnych. Ale na większości uczelni znana jest już jedna bardzo ważna data, a mianowicie termin URUCHOMIENIA REJESTRACJI W SYSTEMACH REKRUTACYJNYCH. Początek rejestracji na studia został bowiem bez mian. Uczelnie wpuszczają kandydatów do systemów, pozwalają im zakładać konta, wybierać kierunki studiów. Bo zwyczajnie do tego nie są potrzebne wyniki rekrutacji. Na większości publicznych uczelni jest tak, że kandydaci nie wpisują wyników maturalnych do systemów rejestracyjnych, mogą zarejestrować się bez tego.

Oczywiście te wyniki rekrutacji będą potrzebne do przeprowadzenia całego procesu – do stworzenia list rankingowych, wyłonienia zwycięzców w biegu o indeks, do przeprowadzenia rekrutacji do końca – tak po prostu. Dlatego tak ważna dla uczelni jest również data ogłoszenia wyników matur – procenty, które uzyskujecie z poszczególnych egzaminów maturalnych znajdą się w KREMIE (Krajowym Rejestrze Matur), z którego to systemu uczelnie pobierają wyniki do swoich systemów rekrutacyjnych, obliczają wasze punkty rekrutacyjne, tworzą listy rankingowe, ogłaszają, którzy kandydaci dostaną się na studia, a którzy nie. Którzy mają z głowy już po pierwszej turze, a którzy znajdą się na listach rezerwowych i będą musieli czekać na wyniki kolejnych tur naboru.

Co z rekrutacją maturzystów z poprzednich lat?

Co wiemy jeszcze?

Na większości uczelni harmonogram rekrutacji będzie jednakowy dla tegorocznych maturzystów, jak i dla tych kandydatów, którzy maturę już mają za sobą, bo w normalnych warunkach zdawali ją w latach ubiegłych. To niezwykle istotna informacja.

Bo jeśli jesteś w takiej sytuacji, że zrobiłeś sobie roczną przerwę po maturze i miałeś w planach rekrutować się w tym roku, albo jeśli jesteś studentem pierwszego roku kierunku, który w ogóle ci nie pasuje i chciałbyś go zmienić, biorąc udział w rekrutacji na inny, to też jesteś uzależniony od terminu matur tegorocznych! Twoja rekrutacja będzie przebiegać w takich samych terminach jak rekrutacja tegorocznych maturzystów. To dotyczy także studentów, którzy właśnie kończą swoje prace licencjackie i myślą o podjęciu studiów na kierunku magisterskim. Rekrutacja na studia I i II stopnia będzie przebiegać w tym samym czasie.

Co robić czekając na wyjaśnienie sytuacji?

Zatem, drodzy kandydaci i kandydatki!

Teraz jest czas na to, by dokonać wyboru kierunku studiów – jeśli wciąż macie z tym problem, to skorzystajcie z naszego serwisu Studia.pl – umożliwiamy wam przecież znalezienie informacji o uczelniach, kierunkach z podziałem na obszary naukowe, możecie na naszej stronie wyszukiwać kierunki i uczelni po miastach.

Przemyśl jeszcze raz – co i gdzie studiować?

Warto wykorzystać czas czekając na ogłoszenie terminów matur na zweryfikowanie jeszcze raz swoich planów studiowania. Upewnienie się, jaki kierunek na jakiej uczelni wybrać. I przygotować Plan B – jeśli matura pójdzie gorzej lub znacznie lepiej, niż teraz zakładamy.

Polecamy Wam nasz serwis YouTube – tam znajdziecie animacje o poszczególnych kierunkach studiów.

Jeśli już wybraliście uczelnię i kierunek, to wejdźcie na serwis rekrutacyjny tej uczelni i sprawdźcie datę jej rozpoczęcia, czyli informację, od kiedy będziecie mogli założyć sobie konto w systemie rejestracji kandydatów, wpisać tam swoje dane oraz wybrać kierunki studiów.

Czytajcie o uczelniach, o kierunkach, rozmawiajcie ze studentami, z waszymi starszymi kolegami, którzy przechodzili już przez rekrutację, zostańcie w swoich domach, tam jest najbezpieczniej, ale bądźcie ciekawi świata, a teraz szczególnie tego, co związane jest z rekrutacją na studia.  I oczywiście zawsze i wszędzie kontaktujcie się z nami – jesteśmy dla Was w mediach społecznościowych!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Maturzyści 2020 już zdali egzamin

Bezczynność i niekompetencja władz oświatowych, wkurzenie, stres, strach maturzystów i rodziców. Czy tak to powinno wyglądać? Sytuację egzaminu dojrzałości w samym środku pandemii koronawirusa komentuje

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję