Site logo

Elitarne studia prawnicze na “Koźmińskim”

Studenci prawa w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie mają do wyboru klasyczną ścieżkę studiów prawniczych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – jak wirtualna rzeczywistość – albo wyjątkowe połączenie prawa i finansów. W obu przypadkach na studentów czekają symulacje rozpraw sądowych, warsztaty mediacyjne, negocjacyjne i krasomówcze, zajęcia w Sejmie i Trybunale Konstytucyjnym, sądach, laboratoriach kryminalistycznych, aresztach śledczych, czy chociażby w zakładach karnych.  

Studenci Akademii Leona Koźmińskiego mogą wybrać studia jednolite magisterskie na kierunku prawo lub elitarne studia dwukierunkowe prawo i finanse. Muszę dodać, że kierunek prawo w ALK otrzymał ocenę wyróżniającą Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Poza naszą uczelnią tak wysoką ocenę posiadają tylko trzy uczelnie publiczne i jedna niepubliczna.

dr Mateusz Woiński, Prodziekan i Adiunkt Katedry Prawa Karnego.

Przykładowe przedmioty na dwóch ścieżkach studiów prawniczych na “Koźmińskim”:

  • Studia jednolite magisterskie na kierunku prawo:
    • Informatyka prawnicza
    • Logika prawnicza
    • Podejmowanie decyzji finansowych
    • Ścieżki kariery prawniczej
    • Etyka prawnicza
  • Studia dwukierunkowe prawo i finanse:
    • Prawo gospodarcze: business law and public policy, EU institutional law, fuzje i przejęcia spółek
    • Doradztwo finansowe: prawo handlowe, etyka w finansach i rachunkowości, symulacyjne gry decyzyjne

Prawo – kierunek przyszłości

Prawo to studia magisterskie, które trwają pięć lat. Po ich ukończeniu uzyskuje się tytuł magistra prawa, a w wielu zawodach prawniczych na absolwentów czeka jeszcze aplikacja i egzamin państwowy.

Studia prawnicze w Polsce to kierunek dość konserwatywny i podobnie wyglądają studia na dobrej uczelni publicznej i niepublicznej. To, co nas wyróżnia, to silne przywiązanie do innowacyjnych wzorców międzynarodowych, które traktujemy bardzo poważnie. Uczelnia jest aktywnym członkiem International Association of Law Schools – globalnej platformy współpracy wydziałów prawa. IALS wyznacza standardy spójne z wizją nowoczesnych studiów prawniczych. Wiemy, czego oczekują nasi absolwenci i osoby, które ich zatrudniają.

dr Mateusz Woiński, Prodziekan i Adiunkt Katedry Prawa Karnego.

Jednym z priorytetów “Koźmińskiego” jest wykształcenie prawników przyszłości, elastycznie reagujących na zmieniający się świat. – Zmieniają się kandydaci, studenci oraz potrzeby rynku pracy, a także zmienia się profil pracy prawnika – podkreśla dr Woiński. Wiedza jest ważna, ale inflacja prawa i jego szybka zmiana, sprawia, że absolwent ALK w zmieniającym się świecie musi dobrze funkcjonować. To oznacza, że uczelnia kładzie duży nacisk na pracę pod presją czasu, prawidłowe przygotowanie pism procesowych w krótkim czasie, a wiedzę prawniczą nabywa się głównie w ramach zajęć warsztatowych – dodaje dr Woiński.

Prokurator, adwokat czy może sędzia?

Jeśli chciałbyś pracować w zawodzie prawniczym koniecznie sprawdź ten kierunek na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Większość zajęć na kierunku prawo w “Koźmińskim” prowadzonych jest w formach interaktywnych – w postaci rozpraw sądowych, symulacji zakładania spółek, warsztatów mediacyjnych, negocjacyjnych i krasomówczych oraz fabularyzowanych prawniczych gier miejskich. Co więcej, zajęcia odbywają się także poza murami uczelni – w Sejmie, Trybunale Konstytucyjnym, sądach, laboratoriach kryminalistycznych, aresztach śledczych oraz zakładach karnych.

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie prowadzi także zajęcia w rzeczywistości wirtualnej. Uczelnia stworzyła grę edukacyjną, w której studenci za pomocą gogli VR przeprowadzają oględziny miejsca przestępstwa.

W ALK miałem możliwość uczestnictwa w zajęciach z prawa karnego z wykorzystaniem gogli do wirtualnej rzeczywistości. Były to zajęcia praktyczne polegające na oględzinach miejsca zbrodni. Wcielaliśmy się w rolę biegłego, który zabezpiecza miejsce morderstwa. Tego typu zajęcia są bardzo ciekawe, a co najważniejsze – pozwalają na zrozumienie całego procesu oględzin miejsca zbrodni. Do wyboru jest także kilka innych scenariuszy.

opowiada Igor Zielony, student drugiego roku prawa.  

– W porównaniu z innymi uczelniami w Akademii Leona Koźmińskiego zdecydowanie przemówiła do mnie kadra i program zajęć – opowiada absolwentka prawa Angelika Jędryka. – Poza tym praktycy, z którymi miałam kontakt w tamtym czasie, polecali mi “uczelnię Koźmińskiego” jako tę, która świetnie przygotuje mnie do wykonywania zawodu prawniczego w praktyce. W ALK mieliśmy zajęcia retoryki prowadzone przez świetnych specjalistów czy choćby symulacje rozpraw sądowych, które na innych uczelniach są niestety zmarginalizowane. Co więcej, kadra, czyli profesorowie o znanych nazwiskach, faktycznie pojawiają się na zajęciach. Jest to istotne, gdyż możliwość funkcjonowania i obcowania z autorytetami jest kluczowa dla młodego prawnika – dodaje Angelika Jędryka.

– Muszę przyznać, że w ALK największe wrażenie robi na mnie wysoki poziom wyjścia naprzeciw potrzebom studenta – mówi Igor Zielony. – Po porównaniu doświadczeń moich znajomych z innych uczelni, uważam, że wykładowcy z ALK są bardziej „dostępni”. Mamy dużo lepszy kontakt z prowadzącymi zajęcia i łatwiej zapisać się na dodatkowe przedmioty. Grupy są dość kameralne, a wygoda studiowania jest na wysokim poziomie – dodaje Igor Zielony.

Prawo dla globalnego biznesu

Studia dwukierunkowe są przygotowane specjalnie dla najbardziej ambitnych studentów. Absolwent prawa i finansów ma ogromną przewagę na rynku pracy, na którym już teraz wiele firm poszukuje ekspertów z zakresu prawa, finansów i rachunkowości.

Przyszły student kierunku prawo i finanse będzie realizował studia:

  • Na kierunku prawo – ścieżka prawo gospodarcze
  • Na kierunku finanse i rachunkowość – zakres doradztwo finansowe

Już od pierwszego roku studiów zajęcia odbywają się w formie seminariów, konwersatoriów, symulacji i warsztatów prowadzonych w małych grupach przez wykładowców będących praktykami.

– Poza wykładowcami uczelnianymi-naukowcami zajęcia prowadzą także prawnicy-praktycy – opowiada dr Mateusz Woiński. –„W katedrze zatrudnieni są radcy prawni, adwokaci i pracownicy Sądu Najwyższego. Są to wykładowcy, którzy mają bardzo duże doświadczenie praktyczne. Współpracujemy także z osobami prowadzącymi zajęcia warsztatowe, dotyczące obszaru, którym się zajmują, np. symulacje rozpraw przed sądem karnym prowadzone są przez sędziego wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Warszawie. Nad każdym studentem sprawowana jest opieka tutorska. Student może przyjść i skonsultować z tutorem swoją ścieżkę kariery – dodaje.

– Studiowanie w małej, „elitarnej” grupie pod merytoryczną i formalną opieką dwóch tutorów: jednego z kierunku prawo, drugiego z kierunku finanse i rachunkowość, efektywna organizacja zajęć na obu kierunkach, pozwoli odnaleźć się w dwóch różnych kulturach studiowania, pogodzenie ich obu, udział w życiu studenckim i jeszcze znalezienie czasu na zaspakajanie własnego hobby – mówi doc. dr Sławomir Wymysłowski, Zastępca Dyrektora Kolegium Zarządzania i Finansów w Akademii Leona Koźmińskiego.

– Zajęcia charakteryzują się dużą praktycznością. Na zajęciach każdy wykładowca stara się połączyć część teoretyczną i praktyczną” – opowiada Karolina Gil, studentka drugiego roku kierunku prawo i finanse. – Nie mamy żadnego przedmiotu, który odbywałby się na zasadzie klasycznego wykładu. Zajęcia są w formie konwersatorium. Dla przykładu, na postępowaniu administracyjnym czytamy kodeks, rozmawiamy o nim i tłumaczymy na bardziej zrozumiały dla studentów język. Następnie każdy student pisze np. decyzję administracyjną, którą wysyła przez platformę e-learningową. Wykładowca wyświetla nasze prace, które wspólnie omawiamy. Uważam, że taka forma zajęć jest idealna. Nie uczę się na pamięć przepisów prawnych, tylko ich zastosowania. A to jest kluczowe w tym zawodzie – dodaje Karolina Gil.  

Prokurator, adwokat czy może sędzia?

Jeśli chciałbyś pracować w zawodzie prawniczym koniecznie sprawdź ten kierunek na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Absolwent tego kierunku otrzymuje dwa dyplomy ukończenia studiów – dyplom magistra prawa oraz licencjata finansów i rachunkowości. Dzięki temu taka osoba może w przyszłości zostać prawnikiem, który doskonale rozumie biznes lub też biznesmenem ze świetną znajomością prawa.

– Nie ukrywamy, że program tego kierunku kładzie szczególny nacisk na kompetencje językowe oraz problemy międzynarodowe, prawnoporównawcze i gospodarcze – opowiada dr Mateusz Woiński. – Tak zaprojektowany profil studiów bardzo mocno ułatwia karierę na międzynarodowym rynku pracy – podsumowuje.  

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Studia na kierunku retoryka stosowana

Świat opiera się na komunikacji językowej, której źródła wyrastają ze sztuki retoryki. Retoryka stanowi najbardziej podstawowe, sprawdzone narzędzie służące poznaniu kultury słowa. Studia Retoryki stosowanej

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję