Site logo

Podyplomowe studia budowlane w Krakowie

Podyplomowe o budownictwie - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować podyplomowo budownictwo w Krakowie?

Wszystkie studia podyplomowe związane z budownictwem lądowym i wodnym, inżynierią środowiska w Krakowie i Małopolsce

List view

Zobacz inne politechniczne studia podyplomowe związane w Krakowie

Myślisz nie tylko o podyplomowych z budownictwem lądowym wodnym, inżynierią środowiska, ale także o poznawaniu innych dziedzin technicznych? Sprawdź wszystkie kierunki "podyplomówek" z techniki i technologii.

Czy warto studiować podyplomowo budownictwo w Krakowie i Małopolsce?

Zastanawiasz się nad "podyplomówką" z kierunków budownictwo lądowe, wodne, inżynieria środowiska na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Podyplomowe studia budowlane

Rozwój branży budowlanej, pozwolił na stworzenie wielu nowych miejsc pracy. Systematycznie zwiększa się liczba budowanych mieszkań i obiektów użyteczności publicznej, firmy budowlane zapełniają portfele zamówień, rosną ceny materiałów. Studia podyplomowe z zakresu budownictwa pozwalają na uzyskanie bardzo specjalistycznej i ukierunkowanej wiedzy, obejmującej również zagadnienia praktyczne i dające dodatkowe uprawnienia. Studia budowlane wymagają od absolwenta ciągłego aktualizowania i dostosowywania zdobytej wiedzy do zmian zachodzących w czasie szybkiego rozwoju całej dziedziny. Absolwent kierunków budowlanych może dzięki edukacji podyplomowej specjalizować się w konkretnym obszarze dziedziny, dzięki czemu staje się specjalistą poszukiwanym na rynku pracy.

Podyplomowe budownictwo: Studia podyplomowe na kierunku budownictwo to studia stworzone dla osób zainteresowanych projektowaniem budynków lub chcących wykorzystać zdobytą wiedzę w projektowaniu budynków w oparciu o nowoczesne technologie. Zamysł studiów ma na celu rozszerzenie i ugruntowanie wiedzy z zakresu budownictwa. Zdobyta wiedza będzie pomocna w pełnieniu obowiązków służbowych i podniesienia kwalifikacji pracowników zatrudnionych w biurach projektowych. Podyplomówka powstała z myślą o pracownikach biur projektowych, osoby zajmujące się projektowaniem lub wykonawstwem budynków, a także dla osób pragnących pogłębić swoją wiedzę związaną z diagnostyką budowli.

Podyplomowa inżynieria środowiska: Podyplomowe studia na kierunku inżynieria środowiska obejmują przygotowanie merytoryczne z takich dziedzina jak: ochrona środowiska, gospodarka odpadami, sieci instalacyjne wodociągowe i kanalizacyjne, instalacje gazowe, uzdatnianie wody, utylizacja odpadów, technologia ścieków i wody oraz ciepłownictwo i wewnętrzne instalacje. Zajęcia łączą wiedzę i umiejętności o charakterze inżynieryjno-technicznym z wiedzą przyrodniczą i procesami antropogenicznymi. Absolwenci mogą ubiegać się o uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi oraz do projektowania instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

Podyplomowe projektowanie i budowa dróg: Celem studiów podyplomowych na kierunku projektowanie i budowa dróg jest przekazanie podstawowej wiedzy z zakresu projektowania, budowy i utrzymania dróg osobom pracującym w przedsiębiorstwach drogowych, administracji drogowej i samorządach. Studia skierowane są do osób, które posiadają wykształcenie wyższe. Studia podnoszą kwalifikacje z zakresu inżynierii drogowej. W trakcie zajęć poznaje się nowoczesne rozwiązania materiałowo-technologiczne w budownictwie drogowym. Dodatkowo zajęcia pozwalają na nabycie wiedzy na temat projektowania tras drogowych, badań ruchu drogowego oraz przygotuje do merytorycznej współpracy z projektantami obiektów inżynierskich i specjalistami z zakresu ochrony środowiska.

Podyplomowe ciepłownictwo i energetyka: Celem studiów podyplomowych na kierunku ciepłownictwo i energetyka jest zdobycie wiedzy przydatnej w umiejętnym zarządzaniu przedsiębiorstwem energetycznym i w prognozowaniu jego rozwoju w warunkach gospodarki rynkowej. Studia przeznaczone są głównie dla kadry kierowniczej wyższego i średniego szczebla oraz kadry inżynierskiej w przedsiębiorstwach energetyki zawodowej, ciepłownictwa i pionów energetycznych w przedsiębiorstwach przemysłowych.
Zajęcia kładą nacisk na istotne problemy współczesnych technologii racjonalizujących wytwarzanie, dystrybucję i zużycie różnych postaci energii z uwzględnieniem aspektu prawno-ekonomicznego.

Podyplomowe prawo budowlane: Podyplomowe studia przeznaczone są dla posiadających wykształcenie wyższe na dowolnym kierunku, szczególnie tych, którzy w swojej pracy zawodowej mają do czynienia z prawem budowlanym i zagospodarowaniem przestrzenny. Specyfika prawa budowlanego wymusza na uczestnikach procesu inwestycyjno-budowlanego konieczność śledzenia zarówno nowych rozwiązań technicznych, technologicznych jak i prawnych. Znajomość podstawowych zagadnień prawa budowlanego, wodnego, ochrony środowiska czy prawnych podstaw prowadzenia inwestycji staje się koniecznym wymogiem zarówno dla architektów, inżynierów, inspektorów budowlanych, kierowników robót, indywidualnych inwestorów. W trakcie studiów realizowane są takie przedmioty jak: kontrola procesu inwestycyjno-budowlanego, prawo nieruchomości, zawody budowlane, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne w gminie, prawo budowlane i inne.

Podyplomowe zarządzanie projektami budowlanymi: Studia podyplomowe zarządzanie projektami budowlanymi skierowane są do osób pragnących zdobyć kwalifikacje z zakresu zarządzania projektami budowlanymi. Celem studiów jest przygotowanie słuchacza do pełnienia funkcji manedżera realizującego budowlany projekt inwestycyjny. Absolwent studiów uzyskuje szeroką wiedzę i umiejętności, które w praktyce przyczynią się do zwiększenia efektywności i jakości zarządzania projektami budowlanymi.
Program kształcenia obejmuje wykłady, ćwiczenia i warsztaty w grupach, zajęcia w terenie oraz egzamin końcowy. Studia dostarczają wiedzy na temat cyklu życia projektu inwestycyjnego, procedur udzielania zamówień publicznych i dokumentacji inwestycji budowlanej, zarządzania zmianami i ryzykiem projektu, praktycznych aspektów i problemów związanych z realizacją umów w procesie inwestycyjnym i rozliczania kontraktów na roboty budowlane.

Podyplomowa gospodarka wodna: Podyplomowe studia na kierunku gospodarka wodna skierowane są w dużej mierze do pracowników sektora prywatnego, jak i pracowników sektora publicznego. Celem studiów jest podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników. Studia podyplomowe na tym kierunku można podjąć po uzyskaniu dyplomu studiów I stopnia. W trakcie studiów kształci się specjalistów z zakresu zaopatrzenia w wodę na potrzeby komunalne, przemysłowe i rolnicze oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowego i łagodzenia skutków suszy. Przykładowe zagadnienia obejmują: hydrologię, chemię wody i gleby, hydraulikę i hydrodynamikę, mechanikę gruntów, inżynierie wodno-melioracyjna, budownictwo wodne, ochronę przed powodzią, ekologię wód, wodociągi i kanalizacje, zintegrowaną gospodarką wodną.

Studia podyplomowe w Krakowie i Małopolsce

Studia podyplomowe od lat cieszą się rosnącą popularnością. W obecnych czasach warto stale podnosić swoje kwalifikacje, co zdecydowanie pomaga w odnalezieniu się na wymagającym rynku pracy. Skorzystanie z oferty studiów podyplomowych może być z jednej strony szansą na uzupełnienie swojego wykształcenia lub nawet pozyskanie całkiem nowych umiejętności w ramach przebranżowienia się. Ich bezsprzecznym atutem jest krótszy czas realizacji programu edukacji, niż w przypadku studiów na stopniach licencjackim, inżynierskim, czy magisterskim. Z oferty studiów podyplomowych mogą skorzystać osoby, które zdobyły minimum wykształcenie licencjackie lub inżynierskie, ale warto każdorazowo zapoznać się z dokładnym regulaminem i zasadami rekrutacji na danej uczelni. Studia podyplomowe najczęściej prowadzone są w trybie niestacjonarnym, czyli weekendowym. Wszystko dlatego, że najczęściej ich uczestnikami są osoby aktywne zawodowo, a uczęszczanie na zajęcia nie powinno kolidować z bieżącymi obowiązkami służbowymi. Oferty podyplomówek można skorzystać zarówno w Krakowie, jak i w mniejszych ośrodkach w Małopolsce. Znajdziecie je zarówno w krakowskich uczelniach publicznych, uczelniach zawodowych i prywatnych także w mniejszych miejscowościach. Ukończenie studiów podyplomowych może pozwolić zdobyć niezbędne kwalifikacje do awansu lub też przebranżowić się. Nauczyciele małopolskich szkół bardzo chętnie korzystają z podypomówek o profilu pedagogicznym. Mnogość dostępnych uczelni i rozbudowana oferta sprawiają, że poziom edukacji jest różny i można go bez problemu dopasować do swoich potrzeb i możliwości. To sprawia, że sektor studiów podyplomowych w Małopolsce cieszy się rosnącą popularnością.

Możliwości pracy po budownictwie

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków budowniczych na krakowskich i małopolskich uczelniach?

Zawód: Elektryk

Praca elektryka wiążę się z dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo ludzi korzystających z sieci energetycznej czy też nadzorowanych przez niego urządzeń. Elektrykiem może zostać każda osoba, która nie boi się prądu, jest bystra i zna zasady fizyki. Osoba ta powinna mieć dobry wzrok i słuch, posiadać zdolność koncentracji i mieć uzdolnenia techniczne, a zwłaszcza matematyczne.

Czytaj więcej »

Zawód: Kontroler jakości

Głównym zadaniem kontrolera jakości (określanego również mianem specjalisty ds. jakości) jest sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad jakością wszystkich lub wybranego etapu wchodzącego w skład procesu produkcji. Jeśli chcesz zatem czuwać nad jakością towarów, które następnie trafiają na rynek, to jest to stanowisko odpowiednie dla Ciebie i Twoich planów zawodowych. Czym zajmuje się kontroler jakości? Jego pierwszym zadaniem jest zawsze określenie podstawowych

Czytaj więcej »

Zawód: inżynier materiałowy

Zastanawiałeś się, w jaki sposób powstają nowoczesne materiały, które na co dzień ułatwiają życie? Nie powstały znikąd – to wynik osiągnięć techniki, wykorzystanie najnowszych technologii oraz ciężka praca inżynierów. Inżynieria materiałowa to ważna dziedzina techniki zajmująca się technologiami wytwarzania i obróbki materiałów, badaniem ich struktury i właściwości w czasie obróbki i po jej zakończeniu. Dzięki osiągnięciom inżynierii materiałowej możliwe jest

Czytaj więcej »

Praca po kierunku budownictwo

Badania wskazują na to, że absolwent budownictwa bardzo ściśle wiąże się z rynkiem pracy, poprzez zrealizowane praktyki zawodowe i staże. Jeżeli, jako studentka lub student wykażesz się wiedzą i umiejętnościami, pracodawca będzie zainteresowany zatrudnieniem go, jako absolwenta. W trakcie praktycznej nauki zawodów budowlanych poznajesz lokalny rynek pracy, dzięki czemu będziesz w stanie odróżnić dobrych i złych pracodawców. Można śmiało powiedzieć, że absolwent budownictwa dobrze znający swój fach, nie będzie miał problemów z uzyskaniem bardzo satysfakcjonujących zarobków.

Inżynier budownictwa: Potocznie inżynierem budownictwa nazywa się większość specjalistów z wykształceniem wyższym pracujących na budowach i zajmujących się różnego rodzaju inwestycjami budowlanymi. Niezależnie od tego czy mają za sobą I stopień studiów na kierunkach budowlanych czyli są inżynierami, czy też II stopień tych studiów i są magistrami inżynierami. Przede wszystkim po kierunku budownictwo, ale i pozostałych studiów budowlanych przygotowujących do pracy w budownictwie. Jednak tak naprawdę o możliwościach zawodowych po studiach budowlanych decydują uprawnienia budowlane, odpowiedni dokument państwowy potwierdzających kwalifikacje zawodowe w określonej specjalności budowlanej. Dzięki nim można pracować jako samodzielny projektant inwestycji budowlanej, kierownik budowy lub robót, a także inspektor nadzoru inwestorskiego.

Uprawnienia budowlane dla inżynierów budownictwa: Uprawnienia budowlane dla inżynierów budownictwa przyznają okręgowe komisje kwalifikacyjne Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Potrzebny jest do tego nie tylko ukończony kierunek studiów budowlanych, odpowiednia praktyka zawodowa w “budowlance”, procesu kwalifikacyjny oraz zdany egzamin w PIIB. Egzamin weryfikuje znajomość procesu budowlanego oraz praktycznego stosowania wiedzy technicznej.

Rodzaje uprawnień budowlanych
Uprawnienia architektoniczne – projektowanie obiektów budowlanych lub kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do ich architektury.
Uprawnienia drogowe – infrastruktura drogowa: drogi w rozumieniu przepisów o drogach publicznych, drogi dla ruchu oraz postoju statków powietrznych oraz przepusty.
Uprawnienia elektryczne – infrastruktura energetyczna: sieci elektryczne, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne, kolejowe, sieci trakcyjne.
Uprawnienia hydrotechniczne – infrastruktura związana z budownictwem wodnym: morskie budowle hydrotechniczne oraz budowle hydrotechniczne tymczasowe i stałe.
Uprawnienia kolejowe – infrastruktura kolejowa: stacje i linie kolejowe, bocznice kolejowe oraz pozostałe budowle kolejowe towarzyszące.
Uprawnienia konstrukcyjno-budowlane – konstrukcja oraz architektura obiektu.
Uprawnienia mostowe – mosty, wiadukty, przepusty, ściany oporowe, tunele liniowe i nadziemne, podziemne przejścia dla pieszych.
Uprawnienia sanitarne – sieci i instalacje cieplne, sieci i instalacje wentylacyjne sieci i instalacje gazowe, sieci i instalacje wodociągowe oraz kanalizacyjne.
Uprawnienia telekomunikacyjne – inferastruktura telekomunikcyjna: inwestycje w telekomunikacji przewodowej oraz powiązanej infrastrukturze telekomunikacyjnej, telekomunikacji bezprzewodowej wraz z towarzyszącą infrastrukturą.

Praca po inżynierii środowiska: Czy łatwo znaleźć pracę po ukończeniu inżynierii środowiska? Ukończenie studiów daje możliwość ubiegania się o uprawnienia budowlane w specjalnościach: instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych (do wykonawstwa lub projektowania bez ograniczeń) i konstrukcyjno-budowlanej (w ograniczonym zakresie). Po tych studiach możesz szukać zatrudnienia w firmach budowlanych, projektowych, eksploatacyjnych, przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej, instytucjach zajmujących się eksploatacją, zarządzaniem i ochroną zasobów wodnych (Państwowy Monitoring Ochrony Środowiska, IMGW, RZGW), administracji państwowej i samorządowej wszystkich szczebli, w służbach nadzoru sanitarnego i ochrony środowiska.

Praca po inżynierii i gospodarce wodnej: Jako specjalista od inżynierii wodnej możesz wyspecjalizować się w projektowaniu i budowie nawodnych lub podwodnych budowli hydrotechnicznych: morskich (inwestycje w pasie technicznym wybrzeża morskiego lub w portach i przystaniach morskich) oraz śródlądowymi (jazy, zapory, śluzy wodne, elektrownie wodne wały przeciwpowodziowe, kanały i zbiorniki, ogrody deszczowe). Absolwenci kierunku inżynieria i gospodarka wodna mogą także pracować w administracji rządowej i samorządowej, w szkolnictwie, instytucjach badawczych oraz jako rzeczoznawcy z zakresu budownictwa wodno-melioracyjnego. Mogą także prowadzić własne biura projektowe i firmy wykonawcze.

Praca po rewitalizacji dróg wodnych: Absolwent kierunku studiów rewitalizacja dróg wodnych jest przygotowany do pracy w urzędach administracji rządowej i samorządowej wszystkich szczebli o profilu wodnym, przedsiębiorstwach, organizacjach pozarządowych zajmujących się problematyką dróg wodnych. Jest również gotowy do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie dróg wodnych i ich rewitalizacji.

Zawód inspektor nadzoru budowlanego: Inspektor nadzoru budowlanego ma zasadniczo dwie opcje w kwestii podjęcia pracy w swoim zawodzie. Pierwsza to instytucje takie jak: Powiatowy Inspektorat Nadzoru oraz Wojewódzki Inspektorat Nadzoru. Druga opcja, znacznie lepiej płatna i bardziej perspektywiczna, to podjęcie pracy u prywatnych inwestorów.
Prowadzenie wszelkiego rodzaju inwestycji budowlanych jest zadaniem niezwykle trudnym i wielowątkowym. Inwestor nie ma bowiem fizycznej możliwości, żeby czuwać nad każdym procesem i etapem samodzielnie – nieodzowne jest w takim wypadku zatrudnienie odpowiednich specjalistów, m.in. inspektora nadzoru budowlanego, który będzie czuwać nad jakością prowadzonych prac i używanych materiałów.

Zawód kierownik budowy: Kierownik budowy to osoba, której najważniejszym zadaniem jest czuwanie nad sprawnym przebiegiem procesu realizacji budowy lub robót budowlanych. Można w zasadzie powiedzieć, że jest „drugi po Bogu”, gdyż reprezentuje bezpośrednio wykonawcę i jego interesy.

Praca po chemii budowlanej: Po ukończeniu chemii budowlanej będziesz mieć odpowiednie kompetencje, aby projektować i dobierać materiały do różnych zastosowań oraz będzie posiadał wiedzę z zakresu metod ich badania, atestacji i certyfikacji wyrobów. Będziesz w stanie również obsługiwać specjalistyczne oprogramowanie i komputerowe bazy danych. Wiedza oraz kwalifikacje praktyczne umożliwią Ci podjęcie pracy zarówno w przedsiębiorstwach przemysłowych, produkujących na potrzeby budownictwa, jak i zapleczu badawczo-rozwojowym przemysłu budowlanego.

Praca w instytucjach budowlanych: Absolwent studiów budowlanych zdobywając dodatkowe umiejętności, może zostać biegłym sądowym lub rzeczoznawcą, co poszerza jego możliwości rozwoje i pozwala nabyć dodatkowe doświadczenie i umiejętności. Może także pracować w instytucjach państwowych odpowiedzialnych za kontrolę i nadzór budowlany.

Rynek pracy w Krakowie i Małopolsce

Rynek pracy w Krakowie wygląda bardzo atrakcyjnie i dodatkowo wpływa na popularność miasta jako ośrodka akademickiego. Uczelnie aktywnie współpracują z renomowanymi pracodawcami, co ułatwia absolwentom start na rynku pracy. W samym Krakowie działa obecnie około 25 tysięcy firm oraz około 75 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych. Według najnowszych danych, bezrobocie w Małopolsce wynosi obecnie 5,5%, a w samym Krakowie wynosi ono poniżej 3%. Absolwenci kierunków technologicznych mogą liczyć na zatrudnienie w firmach, które należą do liderów rynku. Wśród nich znajdują się między innymi Comarch SA, ELTE GPS Sp. z o. o. oraz Synerise. Studenci z kierunków logistycznych mogą być niezbędni praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, w tym między innymi w Matex Transport S.C, czyli prężnej firmie transportowej. Do dużych zakładów pracy w Krakowie koniecznie trzeba zaliczyć również Wawel S.A. (produkcja słodyczy), Walstead Kraków Sp. z o. o. (drukarnia), Capgemini Sp. z o. o. (consulting), TEVA Operations Poland (farmaceutyka), Mota-EGIL Central Europe (branża budowlana), czy Philip Morris Polska (branża tytoniowa), które mają siedziby w Krakowie. Ponadto w Małopolsce siedziby mają Grupa Azoty S.A. GK w Tarnowie, Grupa Valeo w Skawinie, Grupa Maspex w Wadowicach, czy też Synthos S.A. GK w Oświęcimiu. Kraków to bardzo ważne centrum IT w Polsce, co również sprzyja tutejszym absolwentom, kierunków informatycznych. Oferta pracy w Krakowie i Małopolsce jest rozbudowana, dzięki czemu większość osób znajdzie idealne propozycje dla siebie. Dodatkowo region ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie, a lokalne Tatry i Podhale to miejsca, które tętnią życiem przez cały rok i tu również łatwo znaleźć zatrudnienie. Rynek pracy przyjazny jest zarówno absolwentom jak i studentom. Pierwsi mogą znaleźć pracę bezpośrednio w swoim zawodzie, studenci mogą zdobywać doświadczenie zgodne z kierunkiem studiów lub pracować w zupełnie innej branży, pozyskując w ten sposób środki na swoje utrzymanie. Pod tym względem Kraków i region Małopolski są bardzo wdzięczne. Niska stopa bezrobocia oraz szerokie grono uznanych, dużych pracodawców, to bardzo duży atut i magnes dla kandydatów na studia.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję