Site logo

Jak małopolskie uczelnie pomagają Ukrainie?

Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Ignatianum w Krakowie, Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie, Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu pomagają swoim ukraińskim studentom. Małopolskie uczelnie pomagają także wojennym uchodźcom oraz przygotowują wsparcie dla kandydatów na studia z ogarniętej wojenną zawieruchą Ukrainy.

Studenci z Ukrainy studiowali na uczelniach w Krakowie i innych ośrodkach akademickich województwa małopolskiego już przed atakiem Rosji na ich kraj. Studiowali przede wszystkim na kierunkach prowadzonych w języku polskim i angielskim. Stanowili jedną z większych grup obcokrajowców, zarówno jako stali studenci, jak i w ramach wymiany międzynarodowej. Nic dziwnego, że ich macierzyste uczelnie zaangażowały się w pomoc humanitarną dla uchodźców. Szkoły wyższe przygotowują się także na nową sytuację – dużą grupę nowych kandydatów, obywateli Ukrainy, wojennych uchodźców.  

Studenci z Ukrainy przed wojną

Przed wojną studenci z Ukrainy mieli możliwość studiowania w Polsce (za darmo), na podstawie Karty Polaka, albo na zasadach ogólnych dla studentów zagranicznych spoza Unii Europejskiej (płacąc za studia). Przyciągał ich głównie Kraków, jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce.

Uniwersytet Jagielloński jest najstarszą uczelnią w kraju, którą chętnie wybierają studenci m.in. z Ukrainy. Jak mówi Adrian Ochalik Rzecznik Prasowy UJ – W tych dramatycznych dniach dla całego narodu ukraińskiego okazanie wszelkiej możliwej pomocy i wsparcia jest naszym obowiązkiem. W pierwszej kolejności otoczyliśmy opieką grupę 1288 osób, studentów, doktorantów, słuchaczy studiów podyplomowych, uczestników wymian z Ukrainy, którzy jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji studiowali w naszym Uniwersytecie. – Stworzone zostały m.in. nowe procedury indywidualnego programu studiów, możliwości ubiegania się o zwolnienie z opłat edukacyjnych, podwyższyliśmy kwotę maksymalnej zapomogi, uruchomiono także zbiórkę finansową (fundusz stypendialny), pomoc prawną i wsparcie psychologiczne.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, praktycznie na wszystkich kierunkach prowadzonych zarówno w języku polskim, jak i angielskim, studiuje 406 studentów z Ukrainy. Decyzją Władz UEK przedłużono terminy wnoszenia opłat za kształcenie oraz miejsca w domach studenckich dla studentów z Ukrainy. Aktualnie działania ukierunkowane na pomoc studentom naszego Uniwersytetu łączą się z ogólną pomocą dla uchodźców wojennych, wśród której istotną kwestią jest uruchomiony Program „UEK dla Ukrainy – staże”, realizowany we współpracy z krakowskimi firmami i instytucjami. – Podaje Paweł Kozakiewicz Rzecznik prasowy UEK. – Dzięki temu, studenci nie tylko UEK, ale i innych uczelni, mogą aplikować na płatny staż, który poza możliwością zarobku, wspomoże także rozwój kariery zawodowej. – dodaje. Społeczność Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę zaangażowała się w pomoc dla jej obywateli. Pierwsze działania ukierunkowane były w stronę wsparcia psychologicznego, prawnego i materialnego studentów i pracowników uczelni pochodzenia ukraińskiego oraz ich rodzin. Systematycznie jednak działania zaczęły obejmować coraz większe płaszczyzny, a zorganizowana pomoc trafiała do potrzebujących zarówno lokalnie, jak i na miejscu – w Ukrainie. 

– Przed wybuchem wojny, na Akademii Ignatianum w Krakowie studiowało 21 studentów posiadających obywatelstwo ukraińskie. Studenci z Ukrainy studiują na kierunkach prowadzonych głównie w języku polskim: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, psychologia, kulturoznawstwo, turystyka i rekreacja, filozofia, pedagogika, praca socjalna, administracja i polityka publiczna, arteterapia, zarządzanie i nowe technologie w sferze publicznej, nauki o polityce, filologia angielska (studia prowadzone w języku polskim i angielskim). – wyjaśnia Barbara Gajda-Kocjan z Biura Promocji AIK.

Na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie przed rosyjską agresją w Ukrainie studiowało 16 studentów z Ukrainy. Wybierali oni głównie kierunki na Wydziale Architektury Wnętrz. Zajęcia dla tych osób prowadzone są w języku polskim. – Obecnie ASP w Krakowie oferuje studentkom i studentom uczelni artystycznych z Ukrainy staże artystyczne. Na dzień dzisiejszy mamy już u siebie blisko 50 studentek z Kijowa, Lwowa, Kersonia, Odessy, Charkowa, Wołynia jak też innych mniejszych miejscowości. – mówi dr hab. Robert Sowa Prorektor ds. studenckich i kształcenia ASP.

– Studenci z Ukrainy kształcący się w Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie,  mogą liczyć na rozłożenie opłat za studia na raty oraz wydłużenie terminu płatności, natomiast osoby znajdujące się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej mogą ubiegać się o zapomogę lub zapomogi (nie częściej niż 2 razy w roku akademickim). – Informuje Izabella Majewska rzecznik prasowy URK. – Aktualnie na Uczelni studiują 74 osoby z Ukrainy” – dodaje.

– Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie studiowało przed wojną również 74 studentów i doktorantów z Ukrainy. Z wiadomych względów część studentów nie powróciła jednak na studia po semestralnej przerwie – podaje Marta Mastyło Rzecznik prasowy UPJPII.

W mniejszych ośrodkach akademickich Podlasia – poza Krakowem, studiowało rzecz jasna mniej studentów z Ukrainy. Na Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie przed konfliktem zbrojnym studiowało 15 z nich. Następnego dnia po wybuchu wojny, władze uczelni oraz delegowani do tego specjalnie pracownicy skontaktowali się ze wszystkimi tymi studentami. – Część przebywa w Ukrainie, część w Tarnowie. Wszyscy zostali objęci wsparciem – zarówno psychologicznym, jak i materialnym. Dodatkowo uczelnia zapewniła możliwość transportu z granicy do Tarnowa dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby wrócić do Tarnowa (studenci oraz członkowie ich rodzin). – Wszyscy nasi studenci z Ukrainy studiują na kierunkach nauczanych po polsku. – podaje Piotr Kopa Rzecznik prasowy ANST.

Przed wybuchem wojny w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu studiowało 10 cudzoziemców z Ukrainy na różnych kierunkach, w tym.: na pielęgniarstwie, filologii angielskiej, ekonomii. Tylko filologia angielska jest prowadzona w j. angielskim. – Wsparliśmy naszych ukraińskich studentów m.in. poprzez pomoc w poszukiwaniu zakwaterowania dla ich rodzin, pomoc w poszukiwaniu pracy czy zwolnienia z części opłat za studia.  – wyjaśnia dr Radosław Folga Prorektor ds. Studenckich i Promocji MUP.

Przed wybuchem wojny w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu studiowały 3 osoby z Ukrainy. – Uczelnia zaproponowała im pomoc w formie zapomogi losowej oraz wsparcie psychologiczne, a także wykazała troskę o rodziny naszych studentów. – Mówi dr Tomasz Zacłona Rzecznik prasowy PWSZ.

Pomoc w czasie wojny

Po ataku Rosji na Ukrainę i fali uchodźców do Polski podlaskie uczelnie zaangażowały się mocno w pomoc uchodźcom. 

– W obiektach Uniwersytetu Jagiellońskiego mamy obecnie zakwaterowanych ponad 400 uchodźców (głównie matki z dziećmi), a od wybuchu wojny schronienie znalazło u nas łącznie ponad 700 osób. Na bieżące utrzymanie uchodźców uruchomiliśmy zbiórkę funduszy, zbiórkę rzeczową, oferujemy darmowe kursy języka polskiego, pomagamy w sprawach urzędowych. – informuje Adrian Ochalik Rzecznik Prasowy UJ. 

JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK w swoim oświadczeniu powiedział: 

– Warunki, w jakich znalazła się obecnie Ukraina, wynikające z rosyjskiej agresji i rozpoczęcia wojny na terytorium tego kraju, wywołała ogromny exodus ludności cywilnej i jej ucieczkę m.in. do Polski. Pierwszym wyzwaniem, z jakim przyszło się nam zmierzyć, było udzielenie pomocy bieżącej, związanej z zaspokojeniem podstawowych potrzeb życiowych, a także wsparcia psychologicznego i prawnego. Jako środowisko naukowe, stwierdziliśmy, że musimy pod uwagę także sytuację, w jakiej znaleźli się studenci pochodzenia ukraińskiego, którzy już wcześniej studiowali na polskich uczelniach, a także położenie tych, którzy nie mogąc bronić swojego kraju, przerwali edukację i przyjechali do Polski. Rozwiązaniem, które pojawiło się w toku działań pomocowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, był kontakt z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa oraz wielu globalnych firm i przedsiębiorstw mających swoje siedziby w Krakowie, którego efektem stało się porozumienie uruchamiające płatne staże dla studentów z Ukrainy. Sądzę, że projekt ten, dając możliwość podniesienia kompetencji i szanse na stworzenie podstaw do rozwoju własnej kariery, jest dobrą odpowiedzią nie tylko na  bieżące, ale też długofalowe potrzeby tych młodych ludzi, którzy znaleźli się w tych niezwykle trudnych warunkach.-  

Dotychczas Społeczność Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie włączyła się lub zorganizowała m.in. zbiórkę darów rzeczowych oraz pomoc finansową. – Uruchomiliśmy specjalną stronę internetową, na której znajdują się najważniejsze informacje zarówno dla osób potrzebujących pomocy, jak i tych, którzy tę pomoc chcą zaoferować. Na terenie Uniwersytetu gościliśmy dzieci z rodzicami z terenów objętych działaniami wojennymi, dla których zorganizowaliśmy ciekawe zajęcia i aktywności, a także nieustannie pomagamy uchodźcom czekającym pod Konsulatem Ukrainy w Krakowie – oferujemy im ciepłe napoje i posiłki. – podaje Paweł Kozakiewicz Rzecznik prasowy UEK. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie rozpoczął także zapisy na darmowe, 30-goedzinne kursy podstaw języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Dodatkowo, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, MOWES KOM, MOWES MZ oraz Agencja Artystyczna GAP, przy współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, zapowiedział inaugurację projektu KCIUk, czyli Krakowskiego Centrum Informacji Ukraińskiej – realizowanej w formule pro publico bono inicjatywie krakowskich środowisk akademickich, pozarządowych i gospodarczych. Ma ona służyć systemowemu wsparciu gminy miejskiej Kraków w zakresie rozwiązywania doraźnych oraz długookresowych problemów związanych z napływem fali uchodźców z Ukrainy.

Akademia Ignatianum w Krakowie prowadzi zajęcia z języka polskiego jako obcego dla migrantów, do prowadzonych już czterech grup dołączyli teraz uchodźcy. Ponadto uczelnia wspiera i pomaga w koordynacji przyjazdu niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunek z Ukrainy (większość dzieci ma już zapewnione miejsca na dłuższy pobyt w krajach UE), UEK wspiera też uruchomienie punktu pomocy psychologicznej dla uchodźców. Przygotowuje wolontariuszy, studentów i pracowników, do pracy w punkcie recepcyjnym na Dworcu PKP. Jak informuje Barbara Gajda-Kocjan z Biura Promocji UEK – na bieżąco pomagamy uchodźcom – pracownikom naszych partnerskich uniwersytetów z Ukrainy (Żytomierz, Uniwersytet Katolicki Ukrainy), wspieramy uczestników projektów realizowanych przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Innowacji Społecznych w ich zaangażowaniu na rzecz pomocy uchodźcom, zbieramy propozycje wsparcia od partnerów międzynarodowych Ignatianum – takie konkretne deklaracje działania złożyło już kilkanaście instytucji ze Szwajcarii, Austrii, Danii, Izraela, Luksemburga, Niderlandów, Norwegii, Portugalii. Fundacja Ignatianum uruchomiła konto, na które można wpłacać darowizny na pracę z uchodźcami. Darowizny te zostaną przeznaczone w pierwszym rzędzie na paliwo dla wolontariuszy, wyżywienie, książeczki i kolorowanki dla dzieci, rozwinięcie kursu języka polskiego.

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zorganizowała staże artystyczne, udział w zajęciach, wykładach, warsztatach, kursy języka polskiego, wsparcie finansowe w postaci stypendium stażowego, wsparcie mieszkaniowe, pomoc w załatwianiu formalności, wsparcie bytowe (materiały, ubrania), darmowe obiady, wsparcie biura karier. – Samorząd przygotowuje aukcję dzieł sztuki na rzecz studentów z Ukrainy. ASP oferuje studentom współpracę z instytucjami partnerskimi ASP. Ponadto uczelnia przyjęła również wykładowczynie m.in z Kijowa i Lwowa (w tej chwili 9 osób) – wyjaśnia dr hab. Robert Sowa Prorektor ds. studenckich i kształcenia ASP.

– Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oferuje pomoc psychologiczną i niesie wsparcie w 3 obszarach: zakwaterowanie, wsparcie materialne, zdrowie. Oferujemy zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom z Ukrainy (mamy łącznie blisko 200 miejsc w Krakowie i Krynicy-Zdrój). – podaje Izabella Majewska Rzecznik prasowy URK. Obecnie osoby są zakwaterowane w Krakowie. Dla dzieci uchodźców organizowane są warsztaty plastyczne, prezentacje, wycieczki i zajęcia sportowe. Dodatkowo Uczelniana Przychodnia Weterynaryjna “Uniwersytecka” świadczy pomoc dla zwierząt osób z Ukrainy, które przybyły od dnia 24 lutego 2022 roku legalnie do Polski. Organizowane są zbiórki żywności, artykułów podstawowej potrzeby (środków higienicznych, odzieży), a także karmy dla zwierząt. Rzeczy trafiają na granicę, ale także bezpośrednio do ukraińskich miast, np. Charkowa. – Nasi studenci przygotowują własnoręcznie kanapki, które trafiają do uchodźców z Ukrainy zlokalizowanych na terenie Krakowa – np. przy Konsulacie Generalnym Ukrainy, czy na dworcu kolejowym. Prowadzimy także koleżeńskie zbiórki środków finansowych do puszek, a w ostatnim czasie Związek Zawodowy Pracowników Niebędących Nauczycielami Akademickimi założył specjalne subkonto bankowe, umożliwiające przeprowadzenie zbiórki środków finansowych przeznaczonych na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. – dodaje. 

– Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie w miarę potrzeb niesie pomoc swoim studentom z Ukrainy. Głównie jest to obecnie wsparcie finansowe. – mówi Marta Mastyło Rzecznik prasowy UPJPII.

– Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie koordynowała pracę wolontariacką studentów w punkcie kontaktowym dla uchodźców na tarnowskim dworcu. W prace te szczególnie mocno włączyli się jako tłumacze studenci uczelni z Ukrainy. Uczelnia oddała dla uchodźców ok. 30 miejsc w akademiku. ANS uruchomiła również wsparcie psychologiczne i materialne dla studentów z Ukrainy. Studentki Pedagogiki organizują zajęcia dla dzieci z naszego akademika i innych chętnych. – podaje Piotr Kopa Rzecznik prasowy ANST. Prowadzono zbiórkę, a za pieniądze pozyskane od społeczności akademickiej zostały zakupione dary dla szpitala we Lwowie i innych potrzebujących wg zapotrzebowania. – Dodatkowo zorganizowaliśmy kursy języka polskiego dla studentów i młodzieży z Ukrainy, którzy chcieliby rozpocząć bądź kontynuować studia w Tarnowie. Zorganizowaliśmy zajęcia dla polskich nauczycieli, którzy będą uczyć polskiego Ukraińców. –  dodaje Kopa.

Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu – Mieście Pokoju, aktywnie wspiera nie tylko swoich studentów z Ukrainy, ale także tych, którzy zmuszeni byli opuścić swoje domy i uciekać przed wojną. – Nasz akademik stał się nowym domem dla rodziny jednego z naszych wykładowców z Winnicy, wysyłamy transporty artykułów medycznych do szpitala w Charkowie, dokąd udała się z pomocą nasza studentka Katia. Przygotowujemy także zmianę wewnętrznych przepisów, aby ułatwić rozpoczęcie nauki dla nowych studentów z Ukrainy. – mówi dr Radosław Folga Prorektor ds. Studenckich i Promocji. Uczelnia zorganizowała już dwa transporty do szpitali na Ukrainę. W ramach zbiórki udało się zebrać najpotrzebniejsze lekarstwa, narzędzia medyczne, opatrunki, odzież ochronną, artykuły pierwszej potrzeby, a ponadto krótkofalówki, latarki czołowe, profesjonalną odzież (specjalnie oznakowaną) dla ratowników medycznych, wózki inwalidzkie. MUP prowadzi również ogólne zbiórki dla gości z Ukrainy przebywających na terenie Oświęcimia.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu i całe środowisko akademickie podjęło szereg inicjatyw na rzecz wsparcia uchodźców. – Do dnia dzisiejszego zakwaterowaliśmy w naszych obiektach 40 uchodźców, którzy pozostają pod opieką Uczelni. Prowadzimy z powodzeniem zbiórki żywności oraz innych darów niezbędnych uciekinierom. – informuje dr Tomasz Zacłona Rzecznik Prasowy PWSZ. W porozumieniu z Terenowym Oddziałem w Nowym Sączu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa studenci Instytutu Zdrowia zainicjowali akcję oddawania krwi. Dodatkowo studenci Ratownictwa Medycznego regularnie w 6-osobowych grupach, w tygodniowych turach, pomagają uchodźcom na granicy, tak po stronie polskiej jak i ukraińskiej. Do tej pory na granicy z Ukrainą służyło pomocą ok. 20 studentów PWSZ, z odpowiednim przygotowaniem – po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Studenci PWSZ zainicjowali Studencki Sztab Kryzysowy, który podjął funkcje koordynujące akcje podejmowane przez studentów na rzecz uchodźców z Ukrainy. Uczelnia stara się działać zgodnie ze specyfiką prowadzonych kierunków, np. studenci Instytutu Pedagogicznego wspierają rozwój intelektualny dzieci oraz pomagają rodzicom w ich codziennym wychowaniu przez pomoc w nauce czy organizację czasu wolnego małych uchodźców. Studenci kierunku Dietetyka wydali dla uchodźców zakwaterowanych w Uczelni dwa „obiady czwartkowe”. Tak na początek, przez dwa pierwsze tygodnie, by mieli chwilę na oswojenie się z nową sytuacją. Również prywatnie w pomoc zaangażowali się wykładowcy PWSZ, cześć osób przyjęła do domów osoby uciekające przed wojną.

Studia dla Ukraińców

Trudno powiedzieć, jak szybko tysiące dziewczyn i chłopaków z Ukrainy w wieku licealnym będzie w stanie podjąć studia na uczelniach w Kijowie, Charkowie, Lwowie i innych ośrodkach akademickich swojego kraju. Dlatego uczelnie z Krakowa i Małopolski szykują się do szerszego otwarcia uczelni dla kandydatów uciekających przed wojną. Tylko część z potencjalnych kandydatów zna na tyle język polski lub angielski, żeby zacząć studia na kierunkach prowadzonych w tym języku. Dla nich językiem ojczystym jest ukraiński lub rosyjski, a znikoma część polskich uczelni do tej pory prowadziła programy studiowania w tych językach. A to wymagałoby przygotowania po rosyjsku lub ukraińsku nowych sylabusów, formalności, zatrudnienia wykładowców. Czytaj: czasu i pieniędzy.  Uczelnie zdają sobie sprawę z tego problemu i szukają rozwiązań. Na razie ciężko mówić o konkretach, bo nikt nie wie jak, długo potrwa wojenna zawierucha i jak sfinansować ewentualne uruchamianie nowych kierunków.

Studiów ani po ukraińsku, ani po rosyjsku, nie było dotychczas na większości małopolskich uczelni. A w przyszłości? 

Najstarsza Polska uczelnia – Jagiellońskiegi ma w ofercie kierunek „studia polsko-ukraińskie”, w ramach których kandydaci mogą realizować „ścieżkę ukraińską” dającą możliwość kształcenia w języku ukraińskim idącego w parze z nauką języka polskiego. Uniwersytet planuje uruchomić studia o nazwie „studia polskie dla cudzoziemców” prowadzone przez Wydział Polonistyki. Będą to studia pierwszego stopnia skierowane do wszystkich cudzoziemców, niezależnie od pochodzenia czy obywatelstwa. W ramach kształcenia na tym kierunku studenci uzyskają solidne podstawy językowe, znajomość polskiej literatury, interdyscyplinarną wiedzę z zakresu szeroko pojętej kultury polskiej w kontekście międzynarodowym. Jednak podjęcie tych studiów będzie wymagało podstawowej znajomości języka polskiego. Ponadto UJ planuje uelastycznienia w zasadach rekrutacji w zakresie terminów na dostarczanie dokumentów oraz zakresu dostarczanych dokumentów, które są standardowo wymagane w procesie rekrutacji, a których uzyskanie może dla kandydatów Ukrainy być problematyczne. Obecnie ponad 200 osób z Ukrainy pragnie na UJ rozpocząć studia na pierwszym roku. 

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie obecnie nie prowadzi studiów ani w języku ukraińskim, ani w języku rosyjskim. UEK oferuje studia w języku polskim i angielskim. Na chwilę obecną nie planuje utworzenia kierunków studiów w języku ukraińskim, ani w języku rosyjskim. W semestrze letnim 2021/22 studentom z Ukrainy UEK proponuje kursy z języka polskiego oraz uczestnictwo w wybranych zajęciach na zasadzie Wolnego Słuchacza.

Akademia Ignatianum w Krakowie planuje wprowadzenie ułatwień w trakcie rekrutacji oraz w trakcie cyklu kształcenia dla uchodźców z Ukrainy. Obecnie trwają prace nad ustaleniem zasad przyjmowania kandydatów (m.in. weryfikacja wykształcenia/efektów uczenia, kwestia odpłatności i innych wymogów formalnych). Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie ma zamiar wprowadzić ułatwienia w komunikacji. Opracowany został specjalny moduł tłumaczący w czasie rzeczywistym. Uczelnia będzie prowadzić także konsultacje i przygotowanie kandydatów do studiów. Planuje od roku akademickiego 2022/23 przyjmować Ukraińców na studia (poprzez rekrutację lub przeniesienie). Egzamin odbywać się będzie  zgodnie z uchwałą rekrutacyjną.
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie aktualnie kształci w języku polskim i angielskim. Uczelnia nie planuje w najbliższym roku akademickim uruchamiać kierunków studiów w języku ukraińskim lub rosyjskim. W przyszłości nie wyklucza się uruchomienia kierunków studiów prowadzonych w języku ukraińskim.  Natomiast, od nowego roku akademickiego 2022/2023 URK planuje kształcić studentów z Ukrainy na programach studiów w języku polskich, z dużym udziałem zajęć w semestrze w pierwszym i drugim semestrze, realizowanych w języku ukraińskim, szczególnie z przedmiotów związanych z naukami ścisłymi i przyrodniczymi tj. z matematyki, fizyki, chemii i  in. Przed rozpoczęciem i w czasie trwania pierwszych dwóch semestrów studiów, osobom z Ukrainy będą oferowane bezpłatne intensywne kursy języka polskiego, co pozwoli na płynne przejście z języka wykładowego ukraińskiego na język polski. Osoby będące obywatelami ukraińskimi, będą mogły na mocy tzw. specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa, bez opłat studiować na wszystkich oferowanych przez Uczelnię kierunkach studiów prowadzonych w języku polskim, jednak największym wsparciem zostaną objęci kandydaci i studenci kierunków: inżynieria środowiska; technologia żywności i żywienie człowieka; rolnictwo. W ramach kursów języka polskiego, w przypadku tych trzech kierunków, będą prowadzone również zajęcia związane w zakresie terminologią specjalistyczną. Większe wsparcie dotyczące tych kierunków studiów wynika z jednej strony z koniecznością odbudowy po zakończeniu działań zbrojnych infrastruktury technicznej, a z drugiej strony wzięty został charakter rolniczy Ukrainy jako „spichlerza Europy” i potrzebą kształcenia specjalistów z zakresu produkcji i przetwarzania żywności. Kandydaci na studia będący obywatelami Ukrainy, będą przyjmowani poza limitem miejsc przeznaczonym dla innych osób zainteresowanych kształceniem na poszczególnych kierunkach studiów, prowadzonych w języku polskim. Przyjęcie na studia będzie odbywać się w trybie konkursowym, na zasadach obowiązujących innych kandydatów na studia. W przypadku braku wymaganej dokumentacji, będącej wynikiem konfliktu zbrojnego na Ukrainie, kandydaci będą przyjmowani również na podstawie oświadczeń, które w okresie późniejszym (po zakończeniu konfliktu zbrojnego) zostaną zweryfikowane w oparciu o dokumentację rzeczywistą. Informacje dotyczące procesu rekrutacji, zostaną na stronie internetowej naszej uczelni zamieszczone również w języku ukraińskim. Zasady wsparcia materialnego dla nowo przyjętych studentów z Ukrainy, będą wynikać z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w tym tzw. specustawy.     
Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie rozważa możliwość wprowadzenia studiów w jęz. ukraińskim czy rosyjskim. Odnośnie ułatwień w rekrutacji i studiowaniu dla kandydatów z Ukrainy, to ANST pracuje nad tym w oparciu o wytyczne z MEiN. W ostatnich dniach osoby odpowiedzialne za rekrutacje brały i wezmą udział w szkoleniach ministerstwa, podczas których prezentowane są możliwości prawne w tym zakresie zapisane m.in. w tzw. „specustawie”.

Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu również nie prowadzi  obecnie zajęć w po ukraiński, czy rosyjsku, ale od kwietnia rozpoczynamy kurs języka polskiego dla gości z Ukrainy. MUP wnioskuje także o udział w programie Solidarni z Ukrainą realizowanym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.  Ponadto uczelnia rozważa możliwość wprowadzenia jęz. ukraińskiego lub rosyjskiego na kierunku pedagogika jako stały element programu kształcenia. MUP w najbliższym czasie plasuje również  uruchomić pakiet rozwiązań mających na celu ułatwienia w rekrutacji dla Ukraińców. 

Przeniesienia studentów z ukraińskich uczelni

Pojawia się też wyzwanie związane z przyjmowaniem na polskie szkoły wyższe studentów z ukraińskich uczelni, które podczas wojny przerwały zajęcia.

Centrum Wsparcia Dydaktyki Uniwersytetu Jagiellońskiego codziennie odpowiada na pytania od ukraińskich studentów wyrażających wolę kontynuowania kształcenia na UJ. Do tej pory przeprowadzono około 800 konsultacji. Przygotowane zostały procedury realizacji części studiów za zgodą dziekana wydziału w semestrze letnim 2021/22, rekrutacji na pierwszy rok studiów, przyjęcia na studia (na wyższe lata) w celu kontynuacji kształcenia, przeniesienia na rok akademicki 2022/23. 

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie nie wyklucza możliwości kontynuacji studiów przez studentów z Ukrainy od semestru zimowego 2022/23. Rozwiązanie takie zostało uregulowane w art. 45 Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U.2022.583 z późn. zm.), który przewiduje, możliwość uznania odpowiednich okresów tych studiów w drodze weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się, nadając uczelniom możliwość ich weryfikacji zgodnie z ustalonymi przez siebie zasadami. W przypadku stwierdzenia różnic w programie studiów lub efektach uczenia się uczelnia może zobowiązać studenta do złożenia określonych egzaminów, lub odbycia praktyk zawodowych. Sprawę aktualnie UEK monitoruje pod kątem potencjalnych zgłoszeń, wyzwań i możliwości.

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie umożliwi przeniesienie studentom z Ukrainy również zgodnie z uwarunkowaniami spec ustawy.

Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie istnieje możliwość kontynuowania kształcenia w języku polskim lub angielskim przez osoby, które posiadają obywatelstwo ukraińskie i status studenta ukraińskich uczelni lub status uczestnika studiów doktoranckich (aspirantura) w roku akademickim 2021/2022. Uczelnia będzie w tym zakresie korzystać z rekomendacji Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Rządowego programu „Solidarni z Ukrainą” – Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Uczestnicy programu będą zwolnieni z opłat za kształcenie w trybie stacjonarnym w języku polskim i będzie im wypłacane stypendium, a w razie potrzeby każdemu zostanie zapewniona także pomoc psychologiczna oraz prawna. 

URK planuje kierować osoby, które nie znają języka polskiego na kursy wyrównawcze z języka polskiego, jako obcego. Przyjęcie na studia odbywać się będzie na zasadach obowiązujących przepisów prawnych, dotyczących przeniesienia z innej uczelni krajowej lub uczelni zagranicznej, co reguluje obowiązujący Regulamin Studiów URK. Poza zwolnieniem z opłat za kształcenie w trybie stacjonarnym uczestnikom będzie mogło być wypłacane stypendium. Dyplomy uzyskane na zagranicznej uczelni będą wymagały potwierdzenia ich równoważności z polskim odpowiednikiem w drodze nostryfikacji.

Więcej informacji o pomocy Małopolskich uczelni dla Ukrainy:

https://bpz.uek.krakow.pl/essential-polish.html?language=en

https://ignatianum.edu.pl/pomoc-uchodzcom-z-ukrainy

https://urk.edu.pl/pomoc_Ukrainie_potrzebuje_pomocy.html
https://studia.uj.edu.pl/kierunki/wsmip/studia.pols.ukra

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję