Site logo

Jak liczyć punkty na studia | Kalkulator krok po kroku

Czym jest kalkulator punktów na studia? Jak wykorzystać algorytm uczelniany w rekrutacji na studia? Jak łatwo i szybko samemu przeliczyć wyniki matury na punkty rekrutacyjne? 

Czym jest kalkulator punktów na studia?

Kalkulator punktów rekrutacyjnych służy do obliczenia orientacyjnej liczby punktów, jaką kandydat uzyska w procesie rekrutacji na daną uczelnię, po uwzględnieniu wyników z poszczególnych przedmiotów na egzaminie maturalnym. Jak wiadomo im większy wynik punktowy uzyskany, tym większe są szanse na dostanie się na wymarzony kierunek. Niektóre z uczelni udostępniają na stronach rekrutacyjnych kalkulatory do liczenia wskaźnika rekrutacji. Można też obliczyć to ręcznie. Wbrew pozorom, nie jest to wcale skomplikowane, lecz aby to zrobić, należy najpierw zaznajomić się z zasadami przyjmowania studentów na daną uczelnię.

Jak stworzyć własny kalkulator?

Aby stworzyć własny kalkulator, w którym umieścisz swoje wyniki maturalne oraz kierunki, na które masz zamiar aplikować, postępuj zgodnie ze wskazówkami. Mając wszystkie te informacje w jednym miejscu, dużo prościej będzie ci porównać ze sobą liczbę punktów, które uzyskasz w procesie rekrutacji na poszczególne uczelnie. Możesz w każdym momencie modyfikować treści oraz dodawać nowe kierunki, które w tym czasie cię zainteresują.

Krok 1. Arkusz kalkulacyjny

Stwórz nowy dokument w Excelu lub innym arkuszu kalkulacyjnym.

Krok 2. Przedmioty maturalne

Stwórz tabelę z przedmiotami które zdawałeś na maturze

Krok 3. Dane z egzaminów

Uzupełnij wyniki egzaminów w odpowiednich miejscach

Krok 4. Przedmioty rekrutacyjne

Zapoznaj się z przelicznikami oraz schematem obliczeniowym na kierunku, na który chcesz aplikować. Stwórz tabelę z kierunkami, które cię interesują oraz z przedmiotami, z których zdawałeś maturę. Posłuży ona do ustalenia wag poszczególnych przedmiotów na danych kierunkach.

Sprawdź rekrutację na studia

Informacje, jakie przedmioty liczą się w rekrutacji na studia znajdziesz w zasadach rekrutacji na danej uczelni.

Krok 5. Algorytm rekrutacji

Zapoznaj się ze schematem, wg którego uczelnia oblicza punkty rekrutacyjne. W tym przykładzie zostanie uwzględniony schemat polegający na dodaniu do siebie wyników tych egzaminów, które w danej grupie mają najlepszy wynik. Zobacz jak liczy się punkty rekrutacyjne.

Krok 6. Wagi przedmiotów

Wpisz poszczególne wagi dla zdawanych przez ciebie przedmiotów

Krok 7. Uwzględniane przedmioty

Zapoznaj się z tym, jakie przedmioty i w jakiej ilości są brane pod uwagę na poszczególnych kierunkach

Krok 8. Wybór przedmiotów maturalnych

Zobacz, które wyniki egzaminów są dla Ciebie najkorzystniejsze (Na kierunku X w pierwszej grupie są biologia, chemia, matematyka oraz fizyka. W naszym przykładzie są podane wyniki 3 z nich, a najlepiej wypada matematyka oraz chemia więc to ich użyjemy do podliczenia punktów). Postępuj analogicznie w pozostałych kierunkach.

Krok. 9 Formuła licząca

Stwórz pole, w którym obliczysz swój wynik punktowy, a następnie wpisz ,,=”. Następnie wynik z egzaminu pomnóż razy jego wagę i dodaj tak wszystkie uwzględniane przedmioty.

Krok 10. Analiza wyników punktowych

Wynik pojawi się po wciśnięciu Entera. Jeżeli wyniki zostały przez ciebie podane w procentach i również liczyłeś je jako procenty, to nie martw się niskim wynikiem. Wystarczy, że przesuniesz przecinek o dwa miejsca w prawo i to będzie twój wynik końcowy. Postępuj analogicznie w przypadku pozostałych kierunków.
Pamiętaj! Nie każda uczelnia używa tego samego schematu obliczeniowego. Zawsze upewnij się, że używasz poprawnych wzorów ze stron uczelni.

Ten sam kierunek, różne wyniki punktowe

Należy wziąć pod uwagę fakt, że te same wyniki matur na różnych uczelniach mogą dać różny wynik rekrutacyjny. Wynika to z różnych schematów, stosowanych przez uczelnie podczas rekrutacji. Tym samym, na różnych uczelniach mogą obowiązywać różne progi punktowe. Zobacz, czym są progi punktowe oraz jak są ustalane.

Krzysztof Pełka, Gabriela Jaśkiewicz
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak uczelnie przyciągają kandydatów?

Polskie uczelnie oficjalnie rozpoczęły walkę o najlepszych, tegorocznych maturzystów. Niektóre kuszą nowymi, unikalnymi kierunkami i specjalizacjami, inne oferują nowoczesną infrastrukturę lub atrakcyjne systemy stypendialne dla

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję