Site logo

Staże w Kongresie USA dla polskich studentów

Jesteś studentem i aktywnie uczestniczysz w życiu społeczności akademickiej swojej uczelni? Masz w takim razie szansę odbycia stażu w Kongresie Stanów Zjednoczonych i Parlamencie Zjednoczonego Królestwa! Trwa właśnie rekrutacja do drugiej edycji programu Transatlantic Future Leaders Forum, którego głównym celem jest umożliwienie najzdolniejszym polskim studentom odbycia stażu w biurach przedstawicieli władzy ustawodawczej w Waszyngtonie i Londynie.

Od 5 stycznia osoby studiujące na uczelniach krajowych i zagranicznych mogą zgłaszać się do drugiej edycji programu, która odbędzie się latem. Aplikacje przyjmowane są wyłącznie poprzez formularz umieszczony na stronie oficjalnej TFLF: http://transatlanticforum.org

Kandydaci powinni wykazać się zaangażowaniem m.in. w działalność studencką. Doświadczenie w sektorze NGO będzie uznane za dodatkowy atut kandydata. Osoby wybrane do drugiego etapu będą miały szansę zaprezentowania się w czasie egzaminu ustnego w Warszawie, który odbędzie się w dniach 7-8 kwietnia br. Profile najlepszych kandydatów zostaną polecone przez komisję egzaminacyjną osobom nadzorującym staże w biurach poszczególnych partnerów programu w Waszyngtonie i Londynie.

Ambasada USA przyzna na cele programu grant, który wybranym w procesie rekrutacji stażystom, pozwoli pokrycie części kosztów takich jak: bilet lotniczy czy koszty zakwaterowania w Waszyngtonie, a także pomoże zorganizować stażystom spotkania z przedstawicielami administracji rządowej USA.

Studia w USA – poradnik dla kandydatów

Pierwsza edycja programu została zorganizowana w 2016 roku. Troje stażystów udało się w sierpniu 2016 r. na staże do Waszyngtonu, a dwóch studentów zostało przyjętych na praktyki w Wielkiej Brytanii. TFLF zorganizowało także stażystom kilkanaście spotkań okołostażowych. W Waszyngtonie studenci odwiedzili m.in. fabrykę Boeinga w Charleston oraz Departament Stanu USA. Odbyli również spotkania m.in. z prof. Josephem Stiglitzem w Banku Światowym, Ianem Brzezinskim w Atlantic Council oraz byłym ambasadorem RP w USA – Ryszardem Schnepfem.

“Udział w programie pozwolił mi zobaczyć, jak funkcjonują instytucje, gdzie zapadają najważniejsze polityczne decyzje Ameryki. Poza zdobytą wiedzą i poznanymi ludźmi, pozwolił mi spojrzeć na moje plany zawodowe z dużo szerszej perspektywy” – komentuje absolwent pierwszej edycji programu Wiktor Rybicki. Stażyści londyńscy z kolei odbyli spotkania z czołowymi przedstawicielami takich instytucji i przedsiębiorstw jak Barclays, Wells Fargo, APCO Worldwide czy Institute of Directors.

W przyszłości założyciele TFLF planują stopniowo rozwijać program stażowy, by dać szansę skorzystania z niego jak największej liczbie wybitnych polskich studentów.

Program TFLF powołali absolwenci podobnych praktyk organizowanych przez US-EU Government Initiatives (USEUGI) – instytucji działającej w latach 2004-2014. Program zawieszono w 2014 roku, grupa absolwentów tego programu zebrała się jednak pod koniec 2015 roku i postanowiła kontynuować tamtą inicjatywę, powołując do życia TFLF.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Tutor- Stróż praktykantów

W Dolnośląskiej Szkole Wyższej, w ramach projektu “Poprzez praktykę do profesjonalizmu – nowa koncepcja praktyk studenckich i jej aplikacja”, pilotażowo wdrożono innowacyjny system opieki nad

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję